Ukrajina: Videopřehled z 21. 10. 2014

 

Vojenští zajatci z praporu Donbas uklízejí zničený Ilovajsk

Po srpnových bojích se v Ilovajsku zastavil život. Na 70 % budov jsou stopy bojů. Několik desítek domů bylo zcela zničeno, jejich renovace je nemožná. Hlavní pohromou se však staly břidlicové střechy, které střepiny krájely jako chleba. Okenních tabulí je nedostatek na celém jihovýchodě, čeho ještě není dostatek, je pracovní síla. Před zimou se rozhodli do obnovy města zapojit zajatce z bataliónu Donbas, který byl v těchto končinách poražen.

Valerij Nazarenko – Dali nám koridor a tak jsme vynášeli raněné. Naši kolonu ostřelovali z tanků. Potom jsme se vzdali do zajetí. Zajato bylo najednou 112 lidí. Dále vyprávěl, že mu přišel povolávací rozkaz, na který napřed nereagoval, ale potom začali hrozit jeho synům, řekli, že někdo z rodiny jít musí, tak šel raději on sám (49 let), než aby vzali jeho syny. Prý jim říkali, že jdou bojovat s bandou narkomanů a tak podobně.

Domobranci mají v plánu vytvořit ze zajatců více pracovních čet podle profesí na obnovu města.

Majitel domu se pokusil pohovořit s jedním „pracovníkem“, který chce jednotnou Ukrajinu, a za nic samozřejmě nemůže. Je zcela nevinný, neublížil ani jednomu civilistovi. Majitel řekl, že jeho dům zničila dělostřeleckým ostřelováním – z GRADů ukrajinská armáda.

Překlad: Irena

***

14.10. 2014, Doněck. Do skladu Humanitárního praporu Novorusko poslali pomoc ze Slovenska

Dneska se ozvali slovanští bratři. Obyvatelé Slovenska nám poslali velký náklad s materiální pomocí. Je vidět že slovanské bratrství je živé i ve třetím tisíciletí nehledě na to, že byly vhrnuty velké síly na to, aby jej zničily, aby se Slované mezi sebou začali nenávidět. Opravdoví slovanští bratři Slováci na něj nezapomněli. Museli překonat mnoho hranic, aby nám tu humanitární pomoc dovezli. Obyvatelé Doněcké lidové republiky a celého Novoruska jsou za to bratrskému slovenskému národu upřímně vděční. Chtěl bych zmínit, že právě na Slovensku žije veliká skupina Rusínů a na Slovensku jim umožnili, aby se považovali právě za Rusíny, ne za Ukrajince, což uchovává paměť o dědictví starobylého Ruska a jednotě ruského národa, kterou se snažíme obnovit, abychom tak překonali všechno to, co nahromadili naši nepřátelé za celá století ve snaze nás rozdělit. Děkuji velmi našim slovanským bratrům, Slovákům. Společně zvítězíme.

Humanitární pomoc: dětská strava, domácí potřeby, hygienické prostředky pro děti. Několik tun hraček a oblečení pro dospělé i děti.

Překlad: Irena

***

Oblečení ze Slovenska zahřeje Novorusy!

Dnes začínáme s rozvozem teplého oblečení od slovanských bratrů, od Slováků. Lidé, kteří tady žijí, to oblečení velice potřebují, neboť začíná zima a oni žádné nemají. Válka lidi zasáhla velice silně, peníze nemají, takže jim to opravdu pomůže. První naše zastávka je Nižňaja Krynka další bude Ždanovka. Cestou do Ždanovky se zastavíme ve vesnici Komunar, která také velice utrpěla akcemi ukrajinské armády. Vedle Komunara našla útočiště velká skupina lidí, kteří také velice utrpěli a neví, kdy začne fungovat jejich sociální infrastruktura, také velice potřebují teplé věci, proto jsme jim je také dovezli. Teď jsme ve Ždanovce, která je naším cílem. Věci byly rovnoměrně rozděleny do tří míst a dnes vám bratři Slováci velice děkujeme, že naše maminky, děti dostanou vaše teplé věci, které je v této těžké válečné zimě zahřejí. Děkujeme.

Překlad: Irena

***

Dremov P. a Iščenko E. se obracejí k lidem jménem měst Pěrvomajsk, Stachanov, Brjanka

Novinky z LLR a DLR.

Oba domobranci si stěžují, že se do jejich měst dostává málo humanitární pomoci. Zatím dostali každé město po 10 tisících balíčků z ruských Kamazů a vždy si je podělili napůl. Existuje zřejmě mnoho lidí, včetně bývalého starosty Babije, kteří sbírají humanitární pomoc jménem těchto měst, ale jedná se vesměs o podvodníky. Dále si velice stěžují na organizaci LLR. Nelíbí se jim práce nových úředníků. Zdá se jim, že se snaží najet do starých ukrajinských úřednických kolejí. Tj. neřešit problémy lidí, sedět na teplých místech, překládat papíry a brát úplatky. Tvrdí, že oni po válce začnou z ničeho a nevadí jim to. Nemají peníze, ale mají přátele, nemají majetek, ale mají čisté svědomí. Nechtějí vyměnit Kyjev za Luhansk tak, aby vše zůstalo při starém. Oni budou platit a peníze mizet v metropoli. Nejsou spokojeni ani s organizací voleb. Někdo se prý ke kandidatuře dostal a někdo ne. Zdá se jim, že to velice připomíná vládu v Kyjevě. Doufají, že je to tedy pouze počáteční nezkušeností v organizaci. Oni dva sami nikam nekandidují a ani nechtějí, ale říkají, že žijí a pracují pro lidi a varují novou vládu, že pokud lid povstal jednou, tak to dokáže i podruhé, pokud se mu něco nebude líbit.

Poslechla jsem si konec. Kluci tam ve svém rajónu, který zahrnuje asi 5 městeček, začali budovat socialismus. Minulé vedení v krizi nabalilo majetek a uteklo. O lidi, které okradli a měli na starosti, se nepostarali. Kluci tam teď ze všeho (převážně z majetku starosty, jak jsem pochopila) dělají obecní majetek. 200 dalších lidí pro ně pracuje zadarmo, jenom za ideu, aby obnovili město. Na začátku jim tam nic nefungovalo. Speciálně Pěrvomajsk byl asi opravdu hodně zničený. Nebyla voda, plyn, elektrika… Dokonce jim říkali, ať to město opustí, že je to ztracené, ale oni to nevzdali a začali všechno nejenom bránit, ale i opravovat. Teď si myslím, doufám, že to udrží a že se tam ty staré pořádky, kdy úředníci jenom kradli, snad nevrátí. Pokud takoví kluci zůstanou na živu, tak věřím, že nevrátí.

Překlad a komentář: Irena

Foto: Petr Ďoubalík, www.douba.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
21. 10. 2014 18:37

Kdybych věděl o nějakém spolehlivém způsobu, něco bych poslal.

peter.
21. 10. 2014 18:55

Aj z nášho denníka SME-tie dobre známa ,štetinovsky rusofóbna novinárka Petra Procházková,zvaná aj čečenská …..,chce organizovať Winterhilfe pre Porošenkovu armádu,čo okomentoval český politológ Zdeněk Zbořil :
http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/znamy-politolog-zdenek-zboril-predstavil-neprijemnou-vizi-ukrajinskych-voleb-vyplisnil-schwarz

Gatta
Gatta
22. 10. 2014 7:50

Myslím, že na UK bude brzy velmi horko, a to i přes ošekávaný příchod prvních mrazíků: Názory se různí – Luganští oplčenci tvrdí, že jim jde jen o to přežít zimu, Strelkov očekává nenadálý drtivý útok Kieva na Donetsk, jiný novinář varuje před pokušením obsadit Mariupol a že rozhodne první okamžik … do toho v neděli Kievě volby a nespokojení ozbrojení náckové … Jedinou jistotou je jen ta blížící se zima. Jak už jsem kdysi psal, čekám, že to začne velmi brzy a bude snaha vše rozhodnout do příchodu hlavních mrazů. Kiev je na to připravený a nemůže si dovolit… Číst vice »

Gatta
Gatta
22. 10. 2014 8:03

PS
http://www.xe.com/currencycharts/?from=USD&to=UAH&view=1M

Kurs hřivny je stále jako přibytý – tedy uměle předvolebně držený. Prostě celá dnešní situace v Kievě je po všech stránkách stav velmi „časově omezený“ a neudržitelný.

Bude se zase ničit a zabíjet, protože kievští Ukrajinci prolili ještě málo krve, aby si se jim, od jejich nového spojence, dostalo té cti si je koupit za pár drobných.

peter.
22. 10. 2014 9:40

Gatta napsal
Myslím, že na UK bude brzy velmi horko, a to i přes ošekávaný příchod prvních mrazíků:

To teda bude.Prímerie jednoznačne prospelo Ukrom.Bolo treba pokračovať kým ich mali na lopate.Ale politika je svinstvo a sú v nej veci,ktorým asi nemusíme rozumieť alebo o nich vedieť.

Béda
22. 10. 2014 10:56

http://zahranicni.eurozpravy.cz/evropa/104784-europoslanec-se-vratil-z-ukrajiny-toto-tam-zazil/

„…Lidé neplatí nájem, rozmáhá se radikalismus

Dalším z problémů Ukrajiny je to, že lidé přestávají platit nájemné. Nemají prý totiž finanční prostředky na nárůst životních nákladů a mnoho se jich stěhuje z měst. Podle agentury UNIAN plánuje Naftogaz zvýšení ceny plynu čtyřikrát. „A tady se ukazuje barbarství tohoto systému v plné nahotě: Ukrajina totiž plyn má. V Charkovské, Dněpropetrovské a Sumské oblasti se těží takové množství plynu, které zcela pokrývá potřebu obyvatel. Kdyby se ovšem nekradlo ve velkém,“ zuří europoslanec.

V Dněpropetrovské oblasti se také rozmáhá pravicový radikalismus, který zastrašuje společnost, drží ji v napětí a manipuluje s ní.“..

aram
aram
22. 10. 2014 10:58

http://voenkor.info/e-l-myurid-zavtra/ ve zkratce: Zítra bude vydáno Strelkovovo prohlášení k situaci v Novorossii. Bylo napsáno včera, ale bihužel muselo být odloženo o den a nepřepisovat dnes, tak jak někdo zvláště netrpělivý se rozhodl vydat toto prohlášení téměř doslova už včera jako tvářící se megainformace jakoby z Porošenkova bunkru …. Situace je bezesporu nervózní- a zdá se, že strrana příslušníků mírových sil aktivně svrhávající Novorossii přehnala tempo. Velmi rádi by rychleji. Porošenko je v časové tísni – pokud nezvládne spustit ofenzivu do první dekády – doprostřed listopadu – pak nebude dále spěchat a připraví se na zimu. proto se nejvíce nebezpečné zdají… Číst vice »

Béda
22. 10. 2014 11:00

http://www.novarepublika.cz/2014/10/sest-chyb-zapadu-pri-jednani-s-putinem.html#more A nyní hodnocení podstaty. „Putin neřekl, že bylo dosaženo pokroku,“ prohlásil Valentino Valentini, asistent Berlusconiho, který byl přítomen při jejich setkání. „Vznikal dojem, že jejich pozice jsou jako dřív daleko od sebe.“ Pročpak? To vysvětlil ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Cílem západních sankcí není vyřešení krize na Ukrajině, ale přinucení Ruska změnit svou pozici na klíčové a nejzásadnější otázky a přijmout postoj Západu,“ řekl Sergej Lavrov v sobotu v rozhovoru pro televizní společnost NTV. „Ve skutečnosti je v jejich prohlášeních a činech patrný skutečný cíl restrikcí – předělat Rusko“. Ministr zahraničí Ruské federace poukázal na to, že západní politici sice… Číst vice »

Béda
22. 10. 2014 11:39

Pomalu leze šídlo z pytle ven a náčelník německé výzvědné služby se „trochu zamotává“. http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/4968-der-spiegel-snimky-katastrofy-malajskeho-boeingu-byly-zfalsovany „…Když Gerhard Schindler vystupoval před parlamentní komisí SRN, tak prohlásil, že letadlo bylo sestřeleno raketou z raketového protiletadlového komplexu Buk, který byl ve výzbroji ukrajinské armády. Je však přesvědčen o tom, že to provedli příslušníci domobrany, kteří ho ukořistili. Důkazy této verze však pan Schindler nepředložil. Poznamenal však, že družicové snímky místa, které Kyjev poskytl, byly falešné. Jenom není jasné, kdo konkrétně fotografie zfalšoval. Protože Ukrajina nemá možnost provádět vlastní snímkování z vesmíru, podělil se o fotografie s Kyjevem Washington. Ministerstvo obrany RF porovnalo Kyjevem… Číst vice »

aram
aram
22. 10. 2014 12:26

Z jiných zdrojů – nejnebezpečnější se jeví tento víkend, kdy se prý očekává útok Ukr. arm. na Doněck. To by možná potvrzovala tato zpráva
http://voenkor.info/nachalas-novaya-informatsionnaya-ataka-donbassa/
Začala nová informační válka.
V Doněcku se znovu objevily jednotky pravidelné Ruské armády. Oznámil to na svém facebook D. Tymčuk. „Zejména do lokality tohoto obydleného sídla dorazily jednotky specnaz GRU ozbrojených sil RF z Omska…a 331 paradesantního pluku (Kostroma). Ruští vojáci slouží také na kontrolním stanovišti Spartakus“.

Odborníci soudí, že tyto zprávy jsou součástí informačního pokrytí možného útoku ukrajinských okupantů na Donbas, zejména na Doněck.

Gatta
Gatta
22. 10. 2014 13:16

Re aram – také to vidím tento víkend velmi rizikově. Kievané střílí a střílí, aby si udrželi morálu a pocit potřebné agresivity a … a od voleb se toho ndá moc čakat – rozložení předvolebních stran popisuje Ransdorf: http://www.novarepublika.cz/2014/10/europoslanec-se-prave-vratil-z-ukrajiny.html A tak masivní ofenziva na Donbas, v době voleb, splní několik cílů – odvelí nácky na východ a oficiálně či neoficiálně zavede „válečný stav“, což dá Porošenkovi a spol (voly nevolby) čas a volné ruce k prakticky čemukoliv – až do konečného vítězství se slávou Porošenka jako zasloužilého sjednotitele Ukrajiny. Otázkou je, jak opolčenci využili čas a jak vydrží první očekávaný… Číst vice »

Irena
22. 10. 2014 13:26

aram napsal
Zítra bude vydáno Strelkovovo prohlášení k situaci v Novorossii.

Už bylo vydáno, překlad má Stan.