Ukrajina: Videopřehled z 10. 10. 2014

 

5. 10. 2014, Uljanovsk. Zázrak: Interview s ruskými výsadkáři „pohřbenými“ médii

Jedny ruské noviny napsaly 2. října o smrti Ruslana Achmetova a Arsenije Ilmitova, jejich auto mělo být rozstříleno na Ukrajině. Redaktor LifeNews se osobně setkal s „pohřbenými“ výsadkáři – se zástupcem velitele čety Ruslanem Achmetovem a rozvědčíkem-odstřelovačem Aresnijem Ilmitovem.

Vojáci se právě teď chystají na závěrečné prověrky roku 2014 u svých domovských jednotek.

„Sám jsem ten článek nečetl, volali mi přátelé a řekli mi, že si přečetli o mé smrti. Reagoval jsen na to klidně, ale moje rodina to prožívala dost silně. Tento případ se nemůže nechat jen tak,“ řekl Achmetov.

„Pohřbili nás zaživa, to znamená, že budeme dlouho žít,“ řekl 32letý odstřelovač Ilmitov. Podle jeho slov po něm nikdy nestříleli ze zbraně, natož aby ho zranili.

Překlad: Stan

***

8. 10. 2014, Brusel. Euromajdan je ve finále nominací na Sacharovovu cenu

Ukrajinský Euromajdan je mezi třemi finalisty – uchazeči o evropskou Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, informuje ve svém prohlášení pro tisk Europarlament.

Kromě Euromajdanu je ve finále doktor gynekolog z Demokratické republiky Kongo Denis Mukwege a ázerbajdžánská ochránkyně lidských práv Lejla Junus, informuje RIA Novosti.

Europoslanci v září prezentovali sedmero kandidátů na každoroční cenu. V úterý na základě hlasování dvou výborů Europarlamentu – pro mezinárodní věci a pro rozvoj vybrali tyto tři kandidáty.

16. října předsedové sedmi frakcí a předseda Europarlamentu vyberou jednoho z těchto tří kandidátů Euromajdan je nominován v zastoupení jeho čtyř aktivistů, které poslanec z Evropské národní strany Polák Jacek Saryusz-Wolski a 50 dalších poslanců považují za představitele „masového hnutí neuvěřitelné chrabrosti a obětavosti, jejichž bitva přinesla svobodu, úctu k lidským právům a demokracii“. V seznamu se ocitla Ruslana (Lyžičko), prezident Ukrajinské asociace studentské samosprávy Elizaveta Ščepetiľnikova a novináři Mustafa Najem a Taťána Černovol.

Oficiální ceremonie předávání cen se bude ve Štrasburku konat 26. listopadu.

Pozn. překl. – K tomu lze dodat jediné. Chce se mi zvracet!

Z Wikipedie

Sacharovova cena za svobodu myšlení, pojmenovaná po sovětském vědci a disidentovi Andreji Sacharovovi, byla založena Evropským parlamentem v prosinci 1988. Oceňuje osoby a organizace zasazující se za lidská práva a svobody.

Je udělována každoročně u příležitosti 10. prosince, kdy byla v roce 1948 členy OSN podepsána Všeobecná deklarace lidských práv.

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: Irena

***

8. 10. 2014, Kyjev. Na Ukrajině připustili možnost ATO v Charkovské oblasti

Bezpečnostní služba Ukrajiny připouští možnost rozšíření zóny Antiteroristické operace (ATO), jak se oficiálně jmenují vojenské akce proti domobraně na východě země, na Charkovskou oblast. Podle RBK-Ukrajina to prohlásil předseda Státní služby pro věci veteránů a účastníků ATO Artur Děrevjanko.

„SBU v nejbližší době zveřejní územní zónu ATO, do které bude spadat Doněcká a Luhanská oblast. Také se pracuje na verzi, že do této zóny budou zařazeny některé okresy z Charkovské oblasti“, poznamenal.

Čím jsou tyto plány odůvodněny, neupřesnil.

Charkovská oblast se nachází na severovýchodě Ukrajiny a hraničí s Doněckou a Luhanskou oblastí, kde v posledních měsících probíhají vojenské akce.

V Charkově zněly výzvy k vytvoření „lidové republiky“ (podle vzoru Doněcké a Luhanské republiky). V MVD Ukrajiny komentovali toto téma v srpnu a prohlašovali, že důvody pro vznik Charkovské lidové republiky neexistují. Nápisy ChLR na ulicích podle názoru poradce ministra vnitra Antona Gerašenko kreslí najatí bezdomovci-alkoholici.

Překlad: Irena

***

Zelenský se omluvil za urážku Ramzana Kadyrova ve vysílání ukrajinské televize

Nepovedený vtip moderátora Vladimira Zelenského ve vysílání ukrajinské televize, kde se vysmívali ničení Leninova památníku v Charkově tak, že záběry z této akce proložili záběry plačícího Ramzana Kadyrova, diváci momentálně odsoudili. Použití záběrů čečenského prezidenta, jak pláče nad svatým, v této humoristické parodii mnozí považují za urážku svatých věcí a za nechutný vtip. Den po odvysílání tohoto programu se 36letá hvězda ukrajinské televize rozhodla vysvětlit tento počin tvůrců show.

  • „Byla to repríza, po které následovalo toto video. Obvykle podobné věci nekomentuji, ale toto byl unikátní případ. Já jsem bohužel to video před jeho odvysíláním neviděl“, tvrdí Zelenský.

Vladimir vysvětlil, že ve vysílání se toto video objevilo neúmyslně a tvůrci programu čečenského prezidenta nechtěli urazit.

  • „Naši pracovníci měli za úkol vyhledat známé plačící nebo smějící se osobnosti a oni shodou okolností narazili na tyto záběry. Jsem si jistý, že svatým věcem se nikdo vysmívat nechtěl. Pokud naše video někoho urazilo, tak se omlouvám.“

Záběry, které vybrali režiséři programu, jak bylo zjištěno později, přece jenom nebyly natočeny na pohřbu Achmata Kadyrova. Scéna, která se dostala do programu Zelenského, byla natočena v roce 2012 při svaté modlitbě. Ale nehledě na to, by se podle svých slov chtěl Vladimir Zelenský omluvit čečenskému lídru a všem věřícím, jejichž city byly pohaněny.

  • „Osobně se Ramzanu Kadyrovu a všem věřícím muslimům upřímně omlouvám za nemístně použité video. V žádném případě jsme neměli v úmyslu se nikoho dotknout nebo ho urazit“, ujistil herec.

Zdroj: http://politikus.ru/events/32089-zelenskiy-izvinilsya-za-oskorblenie-ramzana-kadyrova-v-efire-ukrainskogo-tv.html

Překlad: Irena

***

Kulturní revoluce na Ukrajině

Ničení památníků osobností z dob SSSR a carského impéria, lynčování lidí s jiným názorem, pálení knih, přepisování učebnic, indoktrinace mládeže. Práce ukrajinských „árijců“, kteří nechtějí mít nic společného s „Moskaly“.

Stan

***

7. 10. 2014, Siena. Americký film „Majdanský masakr“ získal cenu diváků

Všechno o Ukrajině. Film amerických dokumentaristů dostal na mezinárodním filmovém festivalu v Sieně cenu diváků – „Rudého koně“.

Ve filmu se dozvíte názory specialistů (profesionálního snajpra, spolupracovníka FBI a řady dalších zajímavých osob) na to, odkud se vedla palba po lidech na Institutské ulici, a kdo konkrétně mohl zabít „Nebeskou rotu“ Je to takový „Fahrenheit 9/11“ o Ukrajině.

Otevírá Evropa oči a uši pravdě?

Film je bohužel zatím pouze v angličtině. Přeloží a otitulkuje ho někdo?

Stan

Foto: Petr Ďoubalík, www.douba.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ducatista
ducatista
10. 10. 2014 19:17

EuroMajdan nominován na cenu za svobodu myšlení? Jsem poměrně klidný člověk a saze ve mně bouchnou jen velmi zřídka, ale tohle už je moc! Vy bruselští šašci, řekněte to do očí rodinám těch umlácených a upálených policjatů, zmr_i zas_aní…

Béda
11. 10. 2014 4:33

http://www.novarepublika.cz/2014/10/otevreny-dopis-lidove-poslankyne.html

„Přátelé moji, předkládám vám své prohlášení! (9. 10. 2014)
Prosím o maximální šíření. Kdo má možnosti přeložit je do dalších jazyků a rozšířit, ujměte se toho! Já, Jelena Bondarenková, lidový poslanec za Stranu regionů, která se nachází v opozici vůči současné moci na Ukrajině, chci tímto prohlásit, že současná moc se dopouští přímých hrozeb fyzickou likvidací opozičních politiků na Ukrajině, odebráním práva na svobodu slova opozice v Parlamentu i za jeho hranicemi a také spolupachatelství při zločinech proti nejen opozičním politikům, ale také proti jejich dětem…“

Dolmen
Dolmen
11. 10. 2014 7:13

Je na čase, aby i Adolf Hitler dostal nějakou tu cenu, byť posmrtně. Co třeba Nobelovu cenu míru? Myslím, že by mu slušela. Co vy na to světlonoši bruselští?

zedd
zedd
11. 10. 2014 8:11

V „Kulkturní revoluci“ je krátký záběr na dav poskakující a skandující: „Kdo neskáče, je moskal …“ Všimnul jsem si toho, protože setkání s jiným poskakujícím davem skandujícím pro změnu „Kdo neskáče, není Čech …“ bylo jedním z nejodpudivějších zážitků v mém životě.

Za „Majdanským masakrem“ jse zjevně spousta investigativní a analytické práce. S největší pravděpodobností daleko víc, než kolik věci věnovaly pověřené ukrajinské instituce. Ty svou energii spíš vložily do ukazování prstem a nejspíš i zametání důkazů. Kdo střílel se z filmu nedozvíme, zato začíná být prokázané, že nestřílel ten, kdo byl obviněn.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 10. 2014 18:34
nikdo
nikdo
13. 10. 2014 8:24

Rozšíření ATO do Charkovské oblasti dává smyl. Oni už tam totiž působí partyzáni, vyhodili do povětří cisternu s palivem, tuším že i přepadli vojenskou kolonu a ukořistili těžké zbraně. V samotném Charkově panuje jistý neklid, tempo oprav vojenské techniky v Charkovském závodě je prý vlastizrádné. Jistě toho je víc. Už se těším, až oblast ATO bude rozšířena na celou (bývalou) Ukrajinu.
Urážet Ramzana Kadyrova je dost nebezpečná činnost. Pojišťovnu vedoucí životní pojistku pana Zelenského asi čeká v dohledné době výplata plnění.