Ukrajina: Videopřehled z 20. 1. 2015

 

Trailer: Donbas na frontové linii

***

14. 1. 2015, Kyjev. Proč se měnila mapa ukrajinské Bezpečnostní a obranné rady?

Rébus pro chápavé. Nebezpečí každodenních lží. Podle mapy vydávané ukrajinskou Bezpečnostní a obrannou radou došlo mezi 13. a 14. lednem k velkému ústupu ukrajinské armády. (Pozn. edit.: Malá nápověda – Volnovacha.)

***

15. 1. 2015, Gorlovka. Následky bombardování (18+)

Od 2:50 uvidíte to, co zbylo z lidí, kteří čekali na autobus. Nevhodné pro děti a slabší povahy. A závěr snad ani není třeba překládat. (Tvar = netvor, zvíře)

***

17. 1. 2015, Gorlovka po ostřelování ruskými teroristy

Takhle, bez rozhovorů s místními, to prezentuje lokální ukrajinská ruskojazyčná TV.

Stanův komentář: Teroristi si přece zásadně plošně bombardují vlastní města, to je jejich nejnovější taktika…

***

18. 1. 2015, Gorlovka. Nejsilnější ostřelování od začátku vojenské operace

Místní obyvatelka hovoří s moderátorkou ruské TV LifeNews. Střílí na nás ukrajinská armáda ze všech stran, každých pět vteřin dopadají granáty do centra města a na obytné domy. Chtějí nás vymazat z mapy….

***

18. 1. 2015, Doněck, ul. Kujbyševova 240. Běžný provoz

***

18. 1. 2015, Doněck. Útok ukrů odražen, na letišti našli západní zbraně

Při likvidaci tankového útoku na Doněck bez podpory pěchoty zničen Putilovský most, prapor Somali přechází do protiútoku. Domobrana se podle ukořistěných zbraní západní provenience domnívá, že na letišti bojovali žoldáci NATO.

***

18. 1. 2015, Debalcevo. Výslech zajatého ukrajinského důstojníka rozvědky

Bojovníci Doněcké lidové republiky u Debaľceva zajali výzvědnou skupinu, ve které, jak se ukázalo, byl i major Ukrajinských ozbrojených sil. Z výslechu se domobranci dozvěděli, že se v zákopech a bunkrech v Debaľcevu ukrývá asi 200 vojáků VSU.

„Proč jsi přijel na Donbas?“, ptá se zadrženého domobranec s přezdívkou Čiž.

„Přijel jsem na Donbas na rozkaz“, odpovídá zajatý důstojník.

„Dostal jsi rozkaz zabíjet ruské obyvatelstvo?“

„Přijel jsem bojovat.“

„Takže jsi přijel zabíjet, někdo těm sem zval?“

„Ne, já jsem nezabíjel civilisty“, odpovídá ukrajinský důstojník kleče na kolenou.

Jako odpověď domobranec, který vede výslech, říká, že on osobně už vyslýchá 28. ukrajinského vojáka a všichni prohlašují, že neostřelovali vesnice, a nezabíjeli civilisty. Zajatého ukrajinského důstojníka pošlou do speciálního tábora u Doněcka, kde vyčká na výměnu zajatců.

Poslední tři dny se u Debaľceva a Gorlovky obnovily boje. Hlava DLR Alexandr Zacharčenko prohlásil, že na tyto obce, ve kterých se nacházeli domobranci, byly shozeny 500 kilogramové fugasy. Podle odhadu domobranců zahynulo jenom v uplynulých 24 hodinách 30 lidí. Mezi raněnými jsou i děti.

Překlad: Irena

***

18.1. 2015, Praha. ČT v hlavním zpravodajství informuje o situaci

Všimněte si nesouladu slyšeného a viděného. Ukrajinská armáda tvrdí, že dobyla něco, o čem dosud tvrdila, že pevně drží. (Záběr na letiště, nad nímž nevlaje jediná ukrajinská vlajka). Podle Porošenka už nezískají ani kousek ukrajinské půdy. (Záběr na povstalecký transportér a prezidenta DNR s ukořistěnou ukrajinskou vlajkou). Rusko nad situací vyjádřilo znepokojení. (Záběr na „mírový pochod“ pod ukrajinskými vlajkami z Kyjeva).

Stanův komentář: To už tam ČT nemá zpravodaje, který by alespoň přečetl tiskové zprávy ukrajinského ministerstva vnitra z nějakého kyjevského hotelu? Za tohle by měli šéfům zpravodajství sebrat jejich loutkovodičí prémie! A tenhle kus ukrajinské půdy už podle všeho také dobyli povstalci.

***

17. 1. 2015, Kyjev. KiberBerkut získal přístup k tajné dokumentaci Ředitelství SBU v Doněcké oblasti

My, KiberBerkut, jsme technicky pronikli do počítačů pracovníků ředitelství SBU (Ukrajinské bezpečnostní služby) v Doněcké oblasti a získali tak elektronické dokumenty potvrzující to, že teroristický útok a vražda civilistů u blokpostu poblíž Volnovachy dne 13. 01. 2015 byly naplánovány a provedeny ředitelstvím SBU v Doněcké oblasti.

Uvedený zločin a také jeho mediální pokrytí za účelem diskreditace vedení Doněcké lidové republiky a domobranců, bylo provedeno na rozkaz prvního zástupce náčelníka SBU – vedoucího Antiteroristického střediska při SBU, generálplukovníka Vasilije Sergejeviče GRICAKA. Kontrolovat chod plnění výše uvedených opatření bylo uloženo náčelníkovi CSO „A“ SBU plukovníkovi Gennadiji Ivanovičovi KUZNĚCOVOVI.

Níže přikládáme kopie originálních dokumentů z počítačů pracovníků ředitelství SBU v Doněcké oblasti (výchozí čísla jednací, podpisy a razítka se doplňují po vytisknutí dokumentů):

Text prvního dokumentu (přibližně): V rámci provedení informační kampaně kvůli diskreditaci silového bloku takzvané Doněcké lidové republiky (DLR) a Luhanské lidové republiky (LLR) prosím naplánovat a hlásit propozice naplánovaných akci provokačního charakteru, jejichž následky mohou vést k obvinění bojovníků DLR a LLR ze smrti civilního obyvatelstva….

Kromě přímých, výše uvedených důkazů, chceme zdůraznit skutečnost, že v případě s tragédií Boeingu MH-17 a v případě s autobusem vedle blokpostu poblíž Volnovachy, byla reakce úředních osob včetně ukrajinského prezidenta bleskurychlá, přestože na Donbasu pravidelně umírají civilisté a každý den se mezi civilním obyvatelstvem zvyšuje počet mrzáků a invalidů. V těchto případech, kdy další „tragédie“ nenese „stopy“ Ukrajinské bezpečnostní služby (čtěte: CIA USA), však nepozorujeme žádnou reakci vysoce postavených ukrajinských úředníků ani prezidenta – mírotvůrce. V daném případě Pjotr Porošenko zareagoval okamžitě a přečetl nejspíše předem připravený text svého vystoupení, ve kterém z tragédie u Volnovachy obviňuje vedení a domobrance z DLR, a také oznamuje svůj záměr provést rozsáhlou mobilizaci za účelem pokračování v bojových akcích:

Překlad článku Irena, video snad není třeba překládat.

Zdroj a kopie dokumentů najdete na Politikus.ru

***

19. 1. 2015, Volnovacha. Vypovídá řidič „autobusu smrti“

Korespondent.net udělal rozhovor s řidičem linkového autobusu, který byl rozstřílen na blokpostu nedaleko Volnovachy.

Řidič Sergej Čerenko, který byl účastníkem té tragické události z 12. ledna, naštěstí vyváznul pouze s řeznou ránou na prstu a tváři. Lékařskou pomoc nevyhledal a dnes již opět pracuje na stejné trase.

V rozhovoru pro Korrespondent. net řidič prohlásil, že střelba po blokpostu byla vedena ze směru Volnovachy, která je pod kontrolou ukrajinské armády, z levé strany autobusu, a že pasažéři nezahynuli od výbuchu Gradu, ale byli zasaženi tříštivou minou, která vybuchla na pravé straně autobusu.

Sergeji, jak se cítíte? Jak jste byl při tom incidentu zraněn?

Nebyl jsem zraněn. Lehce mě to řízlo na prstě a na tváři. Jsem celý a zdravý. Již jsem s autobusem odpracoval dvě řidičské směny.

Bojíte se jezdit těmito nebezpečnými úseky?

Já jsem řidičem od roku 1972 a jako řidič autobusu pracuji již 21 let. Zvyknul jsem si. Včera jsem byl například v Doněcku, ale musel jsem odjet, protože tam bylo strašné bombardování.

Jak se na blokpostech chovají k řidičům autobusů?

Chovají se dobře. Nemohu říci, že by mě uráželi nebo dělali nějaké problémy.

Vyslýchali vás po té tragédii ze 13. ledna orgány činné v trestním řízení?

Pozvali si mě na policejní oddělení ve Volnovaze a na SBU (Ukrajinská bezpečnostní služba), kde jsem podal písemné svědectví. Ptali se mě, kolik jsem vezl lidí.

Můžete popsat ten okamžik, kdy došlo k výbuchu?

Přede mnou zajel na blokpost velký autobus do Mariuople, který kontrolovali. Kluci z Národní gardy mi mávli, abych popojel. Zastavil jsem vzadu. Otevřít dveře mi otevřít nedovolili, protože ještě probíhala kontrola. A najednou se z levé strany ozval nějaký šelest, bzučení a výbuch. Lidé křičeli: „Otevři dveře“, ty se ale zaklínily. Tisknul jsem tlačítka a nemohl jsem otevřít ani zadní, ani přední dveře. Najednou se otevřely dveře u řidiče a já jsem vyskočil. Vyběhnul. Havarijní okno se neotevřelo, nohama jsem vyrazil přední dveře, kterými někteří pasažéři i vyběhli.

Přeběhnul jsem k zadním dveřím a nemohl je otevřít, také jsem do nich kopal nohama, mlátil rukama, ale nešlo to. Potom už z levé strany autobusu, tam kde nebyla ta poškozená strana, pasažéři začali nohama vykopávat skla. Vojáci Národní gardy tam přistavili žebřík a lidé po něm vylézali.

Z jaké strany se domníváte, že bylo vedeno ostřelování?

Stříleli ve směru jízdy autobusu. Jel jsem směrem na Doněck, a střelba šla z levé strany od Volnovachy. Říká se tam tomu u nás „severní okres“. Nebylo to z Dokučajevska.

Z čeho se podle vás střílelo?

Na samotný blokpost stříleli z Gradu. Ale pokud by vedle nás dopadl náboj z Gradu, tak bych se tu s vámi už nebavil. Na blokpostu jsou prostě ještě i miny a spustila se ta mina a konkrétně tříštivá.

Připomeneme, že území západně od Volnovachy kontrolují ukrajinská vojska. Na severo-východě se opevnili zástupci DLR. Ukrajinští představitelé tvrdí, že se střílelo ze strany Dokučajevska, z území kontrolovaného DLR.

Zdroj: Glagol.ru

Překlad: Irena

***

19. 1. 2015, Berlín. ZDF 2 informuje o situaci

Diplomatické úsilí o mír na jihovýchodu Ukrajiny ustalo. Pro lidi v postižené oblasti to znamená, že v novém roce na tom budou stejně špatně jako v tom minulém. Příměří je jen na papíře. Hlad a zima tam ještě zhoršují životní podmínky. Následuje reportáž o zničeném domě šestaosmdesátileté ženy. Na ulici je -27 °C. V hornické osadě u Doněcka místní obyvatelé hovoří o nejstrašnějších bojích od začátku války. Odpovědnost za to nese ukrajinská armáda. Jedna z místních říká:  „Snad nevěříte, že vládní představitelé DNR ostřelují své vlastní domy?“ Vojáci jsou bývalí horníci, kteří se přidali k proruským separatistům. Chtějí bránit Doněck před ukrajinskou armádou. Lidé mají rozbité domy a žijí v protileteckých krytech. Následují záběry ze starého protiatomového krytu, který je přelidněn. Někteří jsou tu už 6 měsíců. Děti nechodí do školy, dospělí nemají práci. Tarana Aslanova trpí hladem, ale je ráda, že má střechu nad hlavou. Místní velitel domobrany říká, že se nedostává léků, oblečení ani jídla. Snaží se pomáhat, jak můžou, ale situace je katastrofální. Trpí i zvířata. Venku jsou teploty, při nichž je lépe nevycházet na ulici. Ale občané se vracejí ke svým rozbombardovaným domům.

Stanův komentář: Možná by si nejen ČT měla vzít ze ZDF 2 příklad.

***

20. 1. 2015, Curych. Nevychovaná dáma byla umravněna Porošenkovým publikem

Prezident Porošenko poté, co byl verbálně napaden, že „zabíjí děti“, říká, že o ničem takovém nemluvil, ukazuje na placku s nápisem „Já jsem Volnovacha“ a kritizuje „kulturní úroveň“ dámy, která na jeho adresu použila silnější výrazy. Pak poděkuje publiku, které dámu „vybučelo“ a použije ultimátní argument: „Sláva Ukrajině!“

***

Lekce ukrajinštiny: Putin

Ivan Poběda vás v několika lekcích naučí ukrajinsky mluvit i myslet. Tedy pokud už máte alespoň základy ruštiny.

Tihle asi chodili za školu, ten přízvuk u „Vladimir Putin“ je příšerný…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ducatista
ducatista
21. 1. 2015 8:27

V Osnabrucku vzpomínka na Oděsu – je suis Odessa. Sympatické.
http://dnr-news.com/dnr/12589-je-suis-odessa-v-germanii-proshel-antifashistskiy-marsh.html

aram
aram
21. 1. 2015 10:34

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/359356-ukrajinsti-vojaci-v-luhansku-ustupuji-pry- „Ukrajinští vojáci v Luhansku ustupují, prý před ruskými jednotkami“ Pokolikáté už jsou tam ruské jednotky? Kdyby to měla být pokaždé pravda, tak je tam už půlka ruské armády. Jinak se zdá, že tato zpráva celkem odpovídá situaci, že by konečně (nebo výjímečně) presstituti informovali objektivně? http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/359363-nepripustime-novou-studenou-valku-rekl-lavrov.html Také tohle vypadá, že pouze přetiskují Lavrova slova s minimem vlastních komentářů. Zatím. Oni to průběžně doplňují. Původně to bylo mnohem kratší. P.S. Chtěla jsem to sem dát než to zmizí z první stránky novinek. Lavrov už tam není, přitom to vyšlo v 9.55. To je fofr, vzhledem k tomu, že lži ve… Číst vice »

Béda
21. 1. 2015 10:42

aram,

asi takhle. Ruské jednotky tam sice doposud nikdo nezdokladoval (ani mise OBSE ne) ale přesto tam zcela určitě jsou (jak jinak by mohli opolčenští „teroristé“ decimovat demokratickou kyjevskou juntu, že? Že se tam nacházejí zbraně z arzenálů NATO, že je civilní zástavba bombardována municí s plošnými účinky a někteří západoukrajinští vlastenci jsou snědé pleti s kudrnatými černými vlasy a širokým chřípím, kteří neumí ukrajinsky ani špitnout to nikoho netrápí. To je noumání.

Aleš
Aleš
21. 1. 2015 10:57

Aram: Tomu se říká vyváženost zpráv. Vyváženost spočívá v tom, že lži, kterých si váží, vyváží do myslí co nejvíce lidí sledujících zprávy.

Starý doktor
21. 1. 2015 15:47

Aktuálně o Ukrajině (ze skype konference informovaného bloggera da-dzi) 21.01.2015 13:01 ТаuRus | Poslední 4 měsíce se přezbrojovala nejen ukr. armáda, ale i armáda Novorossije. Vysledkem je, že jenom tanků má dvojnásobek!!!, vzniklo letectvo. „Během „příměří“ v Novorossii se narodila skutečná Armáda, která v současné době vytlačuje VSU.“ Vojentorg funguje a severní vítr fouká. Zajímavé momenty stanovení Novorosské armády – nejdříve vzali jeden tank nepřítele, za týden už 7, za další 50 atd. Jakmile DLR vyhlásí mobilizaci, hned se příhlásí tisíce vyškolených dobrovolníků, takže závěry si dělejte sámi. Dnes Novorossie opět vyhlásila mobilizaci. (Myslím si, že se najde dost ruských… Číst vice »

Starý doktor
21. 1. 2015 15:48

pokračování – Mariupol nejspíše bude obsazen vojsky DLR. Achmetov údajně náhle něco nařídil ředitelům závodů a odjel do Moskvy. Současně byl v Záporoží vyhozen do povětří železniční most – větev Záporoží – Volnovacha. Avdějevka, o kterou se dnes bojuje, ve výrobním řetězi je spojena s Mariupolem. – Ukrajina – to je země sebevrah. Jeji úlohou je zemřit v bojich s Ruskem. K tomuto úkolu jí přípravovali poslední 23 roky. Kult smrtí, kult sebevraždy. (doufejme, že se probudí i půd sebezáchovy). Rusko se snaží působit tak, aby nezničilo infrastrukturu Ukrajiny, protože nepotřebuje zničenou zemi. – Projekt „Chazarie“, zahrnující několik oblasti, s… Číst vice »

Starý doktor
21. 1. 2015 15:49

Pokračování

P.S.Celá konference trvá přes 2 hodiny, viděl jsem jen kousek. Zdá se mi, že jeho informací o stavu armády Novorossie můžeme brát seriozně, četl jsem o tom i v jiných zdrojích a vidíme, jak se vyvyjí situace na frontě. S jeho predikcí ohledně vývoje, bych byl opatrnější. Mám pocit, že je jedním z těch, kdo hraje na ruku příznivcům rozdělení Ukrajiny na Jiho východní, Centrální a Západní, což není v souladu s doktrinou RF. Takže v tomto může být smysl jeho působení v blogosféře…uvidíme.
http://leva-net.webnode.cz/news/aktualne-o-ukrajine-ze-skype-konference-informovaneho-bloggera-da-dzi-/

Starý doktor
21. 1. 2015 15:51

Poznámka – Vojentorg, tajný zásobovací kanál

ducatista
ducatista
22. 1. 2015 7:56

Porošenko vystoupil na konferenci v Davosu s kusem plechu z autobusu zasaženého u Volnovachy, prý je to důkaz, že opolčenci jsou teroristi. Oni jsou opravdu úplně vylízaní…
https://twitter.com/uatodaytv/status/557926775834279936/photo/1

Přepisování historie nebo jen další nedouk v řadách polské politické reprezentace? Podle tohoto pšonka, když se skupina armád jmenovala 1. ukrajinský front, tak tam museli bojovat jen Ukrajinci. Holt kokot…
http://rt.com/news/224891-poland-ukraine-liberated-auschwitz/

r.m.
r.m.
22. 1. 2015 17:53

Charlie Hebdo v prosinci 2014 převzala rodina Rothschildů – převzato z FB stránky Politické strany odstupte!“: „Podle zprávy nizozemského ekonomického magazínu ,,Quote“ bankovní rodina Rothschildů převzala francouzský satirický časopis Charlie Hebdo. Redakce časopisu, která je kritická k náboženství, byla napadena 7.1.2015 několika islamistickými atentátníky. Zemřelo celkem 13 lidí, včetněšéfredaktora časopisu. Podle ,,Quote“ v rodině opředené konspiračními teoriemi probíhala diskuze o převzetí vydavatelství. Nakonec padlo rozhodnutí jej převzít. ,,Můj strýc Baron Edouard de Rothschild měl některé vážné námitky proti převzetí, jeho někteří příbuzní chtěli nákup zablokovat, protože by z nás média udělala politickou sílu. Tomu se chceme za každou cenu vyhnout.… Číst vice »