Ukrajina: Videopřehled z 28. 2. 2015

Dvě pohádky na začátek

Povím vám dvě pohádky.

Pohádka první

Ve městě Kyjevě, před budovou centrální banky Ukrajiny, protestují lidé. Jsou zoufalí z poklesu hřivny k dolaru z 8,10 na 8,90 UAH/USD

Nelidská ekonomická politika Azarovovy vlády, za přitakávání diktátorského prezidenta Janukovyče, vyhnala tyto lidi protestovat. Nejsou schopni splácet svoje dolarové úvěry.

Někteří už je měli skoro splacené, nebýt změn kurzu dolaru, způsobené špatnou hospodářskou politikou Azarovy vlády. Vláda už devět měsíců nereaguje na zoufalé volání klientů ukrajinských bank. Banky tvrdí, že situaci řeší. Diktátorský prezident Janukovyč, jako loutka Putina, nechce vyslyšet tyto zoufalé občany.

Večer na tyto pokojné občany, většinou postaršího věku, poslal jednotku těžkooděnců, aby občany rozehnala. Těžkooděnci za použití brutální síly zničili mírový tábor protestujících. Tento brutální čin ale nezůstal nepovšimnut. Ještě ten den ve 23:59 poslaly Polsko a Litva protestní nótu. Evropská komise pro lidská práva se dala slyšet, že je nepřípustné, aby Janukovyčův diktátorský režim takto zasahoval proti pokojnému protestu.

Pohádka druhá

Ve městě Kyjevě, před budovou centrální banky Ukrajiny, protestují lidé. Jsou údajně zoufalí z poklesu hřivny k dolaru z 8,90 na 39,00 UAH/USD

Starosta města Kyjeva Kličko prohlásil, že protestující se nacházejí v památkově chráněné části města a množí se stížnosti ohledně znečišťování okolí exkrementy. Upozornil protestující, že nechá místo vyklidit.

Premiér ukrajinské vlády Jaceňuk sděluje, že většina lidí na Ukrajině podporuje skvělé reformy jeho vlády a je neslýchané takto zpochybňovat práci centrální banky Ukrajiny. Označil protestující za Putinovy agenty, kteří se snaží podlomit skvělé hospodářské výsledky ukrajinské vlády.

Prezident Porošenko protestující označil za pomatené jedince, kteří jsou pod vlivem ruských médií a ohrožují výsledky Euromajdanovské revoluce.

Předseda vojenské rady Turčynov označil tyto lidi za rozvraceče celistvosti Ukrajiny a nebezpečné teroristy.

K večeru, po výzvách policie aby protestující vyklidili prostor, je donucovacími prostředky policie rozehnala. Proputinovský dav agentů házel na policii různé předměty a skandoval „hanba“.

***

19. 2. 2015, Děbalcevo. Zničené pozice ukrajinské horské pěchoty

***

21. 2. 2015, Děbalcevo. Obraz zkázy

Rozsah katastrofy na trase Děbalcevo – Logvinovo. Rozstřílené obrněné transportéry, tanky a auta po celé trase. Opuštěné opevněné posty Ukrajinců plné munice a zničené techniky. Mohutný betonový most přes železniční trať ze sovětské éry byl vyhozen do vzduchu. Logvinovo je v troskách. Zde probíhaly nejúpornější boje, při nichž došlo k početným obětem na obou bojujících stranách.

***

23. 2. 2015, Děbalcevo. Trofejní týmy pracují, kořist je nevyčíslitelná

Trofejní týmy v Debalcevu pracují již několik dnů, ale přesně spočítat co, a kolik toho zde nechali obránci ukrajinské vlasti, se stále ještě nepovedlo. Když osvobodili Debalcevo, tak domobranci ke svému údivu zjistili, že zde vlastně existovala dvě města. Jedno s civilním obyvatelstvem a druhé hned v sousedství – vojenská základna ukrajinské armády. Takové nevelké městečko se svými okrsky , ulicemi a dokonce službami. Přejít z jednoho konce na druhý trvá 40 minut.

Takové nemáme. Co nemáme? Takových máme málo. Nábojů? Ano. No tak si je vezmeme.

Množství munice se zde poměřuje bednami a náklaďáky. Náklaďáky munice do granátometů, pušek i minometů, dokonce náklaďák samopalů.

Plné auto nábojů do BMP-2 s tříštivým účinkem. Jsou jich tu tisíce.

V zákopech pod Debalcevem obklíčená ukrajinská armáda nehladověla i díky Polsku. Tento chleba byl upečen v polském městě Przeworsk. Tato pekárna se specializuje na dodávky pro polskou armádu.

Co je? Čichni si. Je v tom alkohol. Co to proboha žerou.

V opuštěných pozicích domobranci našli instrukce určené očividně pro komunikaci s těmi, kteří neovládají ukrajinský jazyk. Přičemž pro speciální vojenskou komunikaci. Překlad anglických rozkazů do ukrajinštiny, aby vojáci chápali, co mají dělat. To opět svědčí o tom, že na straně ukrajinské armády bojovali zahraniční žoldáci. Ještě zde zůstaly desítky, jestli ne stovky, jednotek vojenské techniky. Dalekonosné houfnice, raketomety, nehledě na tanky a obrněná vozidla. Již dlouho armáda Doněcké a Luhanské republiky nezískala tak velké množství trofejí. V Debalcevském kotli zůstalo mnoho dárečků. Bojové nadšení ukrajinské armády očividně opadlo.

Překlad: Irena

***

22. 2. 2015, Praha. Profesor Krejčí rozebral, jak může ukrajinská armáda i s pětinásobnou přesilou prohrávat

Konflikt na Ukrajině nelze řešit vojenskými prostředky, říká politolog, profesor Oskar Krejčí v rozhovoru, který poskytl webu PrvníZprávy.cz. Zarazila jej také militantnost některých českých politiků a novinářů.

Celý článek najdete zde

***

Bratří Savranové: Sláva Bohu za vše

Ukrajinská náboženská píseň. Věnováno řecko-katolickému arcibiskupu Svjatoslavovi, který jel do Říma přesvědčit papeže, aby přitvrdil ve svém postoji k povstalcům  a Rusku.

***

Slovník ukrajinštiny: Špiguny

Další repríza s Ireninými titulky. O Špigunech je též pohádka č. 2 z prvního příspěvku.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
1. 3. 2015 0:09

Debalcevský kotel: údajně dosud největší vojenský střet co se mrtvých týče: kolem 1,5 tis opolčenců a kolem 4 tisíc ukrů… Nebyla ta technika a země „zadarmo“… Většině zahraničních žoldáků se podařilo zdrhnout, neb samo nevěřili Porošenkovým kidům, že žádný kotel neexistuje… Soudím, že mnozí si po „svém druhém narození“ rozmyslí do takového mlýnku na maso znovu vlézt… Ukradinská tvrzení o 22 mrtvých působí jako špatný vtip… Armáda, která lže svým vojákům takovou měrou, „velitelé“ a „disciplína“ jakou mají… to žádná demagogie lhaní či žoldnéři nezmění… To není armáda, ale sračka. Ke konci bojů to už údajně byl čím dál větší… Číst vice »

Starý doktor
1. 3. 2015 6:48

Němcovova vražda byla s největší pravděpodobností provedena pod falešnou vlajkou

The Saker
http://www.zvedavec.org/komentare/2015/03/6360-nemcovova-vrazda-byla-s-nejvetsi-pravdepodobnosti-provedena-pod-falesnou-vlajkou.htm

Starý doktor
1. 3. 2015 7:19

Islámský stát:
Zničení „idolů“ v Muzeu Mosulu
http://www.zvedavec.org/komentare/2015/03/6359-zniceni-idolu.htm

Martin (už bez taky m)
1. 3. 2015 7:50

Můj názor: Němcova zavraždili titéž, co chtějí „zapomenout na orgánové DEBA(K)Lcevo“, odvést pozornost od svých svinstev… „opozičníci Západu“ jsou ve skutečnosti jen „použitelný materiál“, o použití je stejný „majitel“ odhazuje s čím dál větším gustem… Stádo už je mediálně „geneticky upraveno“, přestalo rozeznávat pravdu od lži. Samo sebe pokládá za „vyvolené nejlepší a nejinteligentnější“, a jako takové se přece nebude obtěžovat „myšlením“… Pravdu a její hledání začíná masově nahrazovat smyšlený konstrukt, přičemž „hlavičkám vyvolených “ Západních nadlidí“ už je jedno, že „to nějak skřípe“. Nezůstalo tam, co by mohlo „skřípat“. Jsou dokonale připraveni přijmout jakoukoliv vsugerovanou „potřebnou skutečnost“ jako FAKT.… Číst vice »

Sio
Sio
1. 3. 2015 8:34

@martin: Souhlasím. Je to takový Boening MH-17 v menším. Že je to před plánovanými protesty, to spíše dává protestujícím agrumenty.

Starý doktor
1. 3. 2015 8:49

http://www.literarky.cz/politika/svet/19393-kdo-zastelil-borise-nmcova
Opakovaně zajímavý detail – střelen do zad . . ..

Rado Miko
1. 3. 2015 9:26

Poslanci Radikálnej strany Olega Ľaška
http://despiteborders.com/poslanci-radikalnej-strany-olega-laska/#

Starý doktor
1. 3. 2015 9:38

Z novinek – Kamera ukazuje, jak tvrdí televize, že ve 23:30 moskevského času (21:30 SEČ) Němcov a jeho společnice jdou po mostu. „Pomalu je dohání sněžný pluh. Ve 23:31 je karosérie vozu s pluhem zakrývá před kamerou. O vteřinu později odtud vybíhá na vozovku další člověk, rychle nasedá do (dalšího) auta a odjíždí,“ okomentovala záběry televize a popsala pohyb lidí na mostu: dívka je zprvu schovaná za sněhovým pluhem, jehož posádku zřejmě žádá o pomoc, pak se vrací na místo činu. Okolo procházejí lidé, někteří se zastavují, jiní jdou dál, podobně auta. Ve 23:42 (21:42 SEČ) přijíždí policie. K tomu… Číst vice »

Starý doktor
1. 3. 2015 9:43

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/362966-ruska-televize-zverejnila-kamerovy-zaznam-vrazdy-nemcova.html
Zajímavá diskuze i s postřehem proč tam byl sněžný pluh zakrývající pohled kamery v době střelby když v okolí toho sněhu není moc vidět?

Irena
1. 3. 2015 11:55

http://politikus.ru/events/44478-venesuela-vvodit-vizy-dlya-grazhdan-ssha.html
Venezuela bude zavádět víza pro občany USA a dále chce přehodnotit počet Američanů na velvyslanectví, neboť ve Venezuele je jich sto a Venezuela jich má ve Washingtonu jenom 17.

Irena
1. 3. 2015 12:10

Další typický vojenský byznys – západní šrot na východ
http://politikus.ru/events/44246-britanskie-broneviki-saxon-ne-vynesli-ukrainskoy-solyarki.html
Britským obrněným transportérům nevyhovuje ukrajinské palivo, přestali jezdit už při své „slavnostní“ prezentaci.

Irena
1. 3. 2015 12:19

Rusko přestane brát ohled na americké ratingové agentury, jejich alternativou budou čínské.
V polovině února se už 91 bank v Rusku napojilo na vnitřní SWIFT a v květnu by měl tento proces být ukončen.
Přímé valutové operace mezi Ruskem a Čínou vyřazující dolar z obratu pouze za období od července do října minulého roku vzrostly o 2400%. Na konci prosince 2014 Čína spustila swapový obchod ve formátu jüan-rubl s Ruskem na částku 1.24 biliónů rublů.

Tož tak.

Источник: http://politikus.ru/events/44240-kak-rossiya-i-nezapadnyy-mir-otsoedinyayutsya-ot-dollarovoy-sistemy.html
Politikus.ru

mirror
mirror
1. 3. 2015 12:58

Poslouchám Otázky VM. Zaorálek je korunovaný blb, který se nedokáže ovládat a nepřemýšlí, co ze své huby vypustí. Prohlásil, že vražda Něšmcovova je opakovaná událost a jmenoval další jméno Politkovská. Možná, že ještě jedno a dost. Na Ukrajině na Majdanu někdo postřílí více než 100 lidí, v Oděse je upáleno asi 40 a nechá se sestřelit plně obsazené dopravní letadlo. To nejsou opakované vraždy v o dva řády větším počtu, se kterými náš spojenec Ukrajina a mírový president Porošenko nijak nehne? Jenom rostlý pravičak nebo socan nevidí, neslyší a nechce rozumnět, že jen blbě kecá.

peter.
1. 3. 2015 13:22

V jednom z krytov „antiteroristov“ v Debaľceve,našli vlajkuUnited Marine Corps
comment image?oh=b5b316dd615484faa6dfd90b5842ad06&oe=5582E395
Svätá trojica :
comment image?oh=6470d454212c1af8c5a1b2dcb320d5c6&oe=5580B448&__gda__=1434281411_bcff20fc11b3e2ed5382c5e980211bc8

Aleš
Aleš
3. 3. 2015 7:55

Na ČT 24 o víkendu běžely záběry z Kyjeva, kde demonstrovali na podporu Savčenkové. Za povšimnutí stály transparenty jež neměly texty ani v ukrajinštině, ani v ruštině nýbrž v angličtině.