Ukrajina: Videopřehled z 3. 3. 2015

I am a Ukrainian

Padělek zdánlivých aktivistů z Ukrajiny (8 mil. kliků na Youtube) ve skutečnosti vyrobil v USA novinář Larry Diamond, který léta pracuje pro US-vládní úřady. Podobné padělky už vyrobil minimálně tři a všechny ospravedlňovaly invaze USA do cizích zemí (Sýrie, Afrika, Ukrajina).

***

Každý máme jiné starosti

Překlad a titulky: Rado Miko

***

24. 2. 2013, Kyjev. Britské obrněné transportéry Saxon nesnesly ukrajinskou naftu

Britský obrněný šrot, který Ukrajinci koupili po 40 tisících USD za kus, se začaly rozpadat přímo na oficiální prezentaci. Jejich první várka určená ukrajinským ozbrojeným silám dorazila přes přístav v Oděse a předtím, než se měla dostat do výzbroje armády, bylo rozhodnuto ji trochu doupravit místními odborníky z firmy „Ukroboronproma“ a oficiálně je představit na přehlídce v Kyjevském tankovém závodu před davem státních úředníků a novinářů. Sváteční nálada však byla značně pokažena tím, že se obrněné transportéry začaly rozpadat přímo před očima užaslého publika.

Místní specialisté po několika pokusech zjistili, že ukrajinská nafta se pro tyto stroje nehodí, že se musí objednat jiné palivo nebo upravit motory. Nejzajímavější na tom je, že v průběhu smlouvání se otázky zabezpečení palivem a konstrukčních zvláštností neprojednávaly. Velká Británie tak velmi úspěšně vyřešila problém se svým vojenským šrotem, když za rezavějící stroje dostala skutečné peníze.

Jednotky ukrajinské národní gardy a armády by měly dostat 75 obrněných vozidel, které prošly rekonstrukcí, ale v ukrajinských podnicích na ně musí ještě namontovat domácí zbraně. Teď k tomu ještě přibyla montáž palivového zařízení, které jim umožní používat ukrajinskou naftu. Vyměnit se bude muset také nevhodná elektroinstalace a pojistky. To bude znamenat další navýšení nákladů. A nakonec se vůbec neví, jak si „Britové“ povedu ve skutečnému boji, pokud k němu dojde.

Zdroj:: newsli.ru

Překlad: Stan

***

27. 2. 2015, Kyjev. Poradce ministra vnitra: Zavedeme tresty za placené protestní akce

Ruská federace stávající situace na Ukrajině zneužívá. Víme o opakovaných případech vzniku jakýchsi „praporových bratrstev“, kdy vyjdou nějací lidé, které nikdo nezná, a prohlásí, že jsou zástupci jakýchsi batalionů a že budou připravovat… málem převrat. Nyní tito lidé již dostali po zásluze podle zákona, řada z nich byla zatčena a vyšlo najevo, že jejich jednání bylo řízeno zvenčí. Totéž někdy platí i o piketování Nejvyšší rady. Každý případ je ovšem třeba posuzovat zvlášť, protože nemůžeme označovat všechny za provokatéry. Existují osoby, které chodí a piketují za peníze různé orgány veřejné moci, a my o takových skupinách víme. Proto nyní pracuji na návrhu změn Trestního zákona, aby se definoval trestný čin organizace placených hromadných akcí a aby toto jednání bylo stíháno. Jedna věc totiž je, kdy lidé vyjdou na obranu svých práv z vlastní vůle a rozhodnutí, jiná věc je, kdy jim za to nějací zločinci zaplatí. Jak jsem kdysi uveřejnil, když byl z Ruska zaplacen mítink v Charkově v počtu 250 osob, šlo o pevný rozpočet 4 až 5 tisíc dolarů, po 300 USD pro organizátory atd. Mělo by to být trestné, aby nebouřili lid. Za každý případ úplaty za účast na mítinku musí být uložen trest.

Zdroj: InformNapalm

***

27. 2. 2015, Širokino. Nájezd praporu Azov

***

Alexandr Dolskij: Samota

***

Slovník ukrajinštiny: Majdan

Ivan Poběda vás v několika lekcích naučí ukrajinsky mluvit i myslet. Tedy pokud už máte alespoň základy ruštiny.

Přejít do diskuze k článku 34 komentářů