Jak jsem se stal nepřítelem živnostníků

Stále ještě doznívá mediální masáž, v níž se nejrůznější odborníci a komentátoři snaží vyvolávat polemiku mezi zaměstnanci a živnostníky, kdo jaké má výhodnější postavení, kdo na koho doplácí. Naprosto zbytečný a laciný spor. Stačilo k tomu jedno přirovnání, když jsem se snažil na tiskové konferenci upoutat pozornost na obsah diskuse, která se vedla na tripartitě o spravedlnosti plateb na zdravotní pojišťění. Stačil jeden výrok vytržený z kontextu a nestačíte se divit, jak snadno se z vás může stát nepřítel OSVČ.

Českomoravská konfederace odborových svazů vždy deklarovala, že si poctivé práce živnostníků váží, řada z nich je dokonce organizována v odborech a často se na nás obracejí ti, kteří jsou pod hrozbou ztráty zaměstnání do švarcsystému tlačeni. Celkově se dokonce odhaduje, že jedna třetina všech OSVČ jsou bývalí zaměstnanci, kteří byli v zájmu zachování práce nuceni přejít na tuto formu. Součástí naší odborové centrály jsou i kulturní a umělecké svazy a většina jejich členů pracují jako OSVČ a ČMKOS jim často aktivně pomáhá.

Přes veškeré pochopení důležitosti těchto malých podnikatelů, dlouhodobě ve svých analýzách upozorňujeme na systémový rozpor, za který rozhodně živnostníci nemohou a ani si ho podle mě nemohou uvědomovat. O co vlastně jde? Každý občan má podle Ústavy ČR zaručeno právo na potřebnou zdravotní péči, kterou čerpá z plně solidárního pojistného systému. Podtrhuji, že u nás nemáme pojistný systém, ve kterém se výše plateb odvíjí od rizika čerpání. Rozpor je tedy v tom, že do solidárního systému přispíváme nesolidárně a to nás podle našich propočtů stojí 27 miliard korun. Jde přesně o částku, kterou by zdravotnictví ročně dostalo, kdyby se platby OSVČ přiblížily tomu, co platí zaměstnanci. Solidaritu nesou tedy na bedrech nejvíce zaměstnanci. I to může být jeden z důvodů, proč je u nás stále kritizované daňové zatížení zaměstnanců.

Živnostníci si podporu zaslouží, podporují je všechny státy a rozumné společnosti ve světě, ale ne takto nesystémově. Pokud by se tento problém odstranil či zmírnil, našlo by se určitě více prostředků pro cílenou a účinnou podporu pro skutečné živnostníky a drobné podnikatele. Ať už jsou to zrychlené odpisy, dotace na využití domácích surovin či na vytvořené pracovní místo nebo učně, apod. To je jediná rozumná cesta. Odpadnou pak trapné tahanice o tom, kdo víc stůně a handrkování se o pseudovýhody.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Rejpal
Rejpal
3. 3. 2015 19:05

Velmi mírný text. Nejde jen o zdravotní pojištění, ale také o daně a odvody na důchodové pojištění. V některých lokalitách (asi podle aktivity ŽÚ) plátci DPH běžně a nepokrytě nabízí cenu bez dokladu sníženou o DPH. A není to tak, že vlastně daň neplatí zákazník. Cena bez dokladu tak nízká zase není. O zatajování příjmů obecně se hovoří zcela veřejně, podle toho vypadá výběr daní (poslední udaje se raději ani nezveřejňují). A to se samozřejmě projeví i v odvodech na důchodové pojištění. V současné době už je sice procentní složka posílena, nicméně se živnostníkům vyplatí investovat např. do bytů nebo… Číst vice »

Aleks
Aleks
3. 3. 2015 19:49

Kdo ma zajem, muze rozsirit nase rady, nevahejte kdyz je to tak vyhodne. Heslo “ Chces-li znicit sebe a svoji rodinu, stan se zivnostnikem“ je vymysl, rychle na urad o otvirejte zivnosti. Ted ale vazneji. Je jasne, ze existuji zivnosti se statisicovymi mesicnimi prijmy a drze dani tak max. desetinu, ale to jsou dnes uz jen vyjimky. Vetsina jsou remeslne zivnosti o jedne prac. sile a vyse zmineny schwarzsystem, to znamena minimalni mes. platba bez par drobnych 4tisice do systemu+doprava, naradi, material,prac.pomucky atd., a to den ma porad jen 24 hodin. Nezavidim nikomu takovemu. Nakonec kazdy muze ukoncit zamestnanecky pomer… Číst vice »

Alena
Alena
3. 3. 2015 21:37

přechod ze socialistického zřízení do divokého kapitalismu proběhl v poklidu a s benevolencí čechů doloženo heslem socialismu: kdo nekrade, okrádá rodinu. Nikdo po živnostnících nepožadoval paragony za práci či služby a nepožaduje je dodnes. Takže se přivíraly oči nad drobnými živnostníky, kteří nepřiznávali tisíce a na oplátku se přivíraly oči nad politiky a jejich kámoši, kteří rozkradli miliardy- lépe řečeno celý stát. Za těch 25 let se hodně změnilo. Životní úroveň obyvatelstva je limitující pro živnostníky , tedy ne výše odvodů, daní, či nejnovější požadavky na elektronické vedení tržeb.

Aleš
Aleš
4. 3. 2015 7:08

Lékem na (ne)smyslné zatížení zaměstnanců zdravotními, sociálními a dalšími daněmi není „jejich“ část břemena převést na jinak podobně a někdy ještě více prekarizované OSVČ. Bez daňové progrese a korporátních daní a konce daňových úniků do daňových rájů a podvodů a vydíráním s dotacemi (Figurovského typu) stabilizovat veřejné finance nepůjde. Vybrat si u lidí, kteří makají a to kolikrát včetně přesčasů a druhých prací, skupinu mezi těmi, kteří dosahují maximálně tzv. průměrné mzdy, a ty nějak znevýhodňovat či zvýhodňovat neznamená jakkoliv systémové řešení, banaopak je to vždy zneužitelné ve smyslu rozděl a panuj, něco jako teorie třídního boje. Jakékoliv škatule škatule… Číst vice »

Alena
Alena
4. 3. 2015 16:07

chtěla bych upozornit ještě na jeden aspekt. Vzhledem k minulosti paní Hornochové (nyní náměstkyně MF)- bývalé zaměstnankyni mezinárodní společnosti Ernst & Young, která tvoří tzv. čtyřku s dalšími mezinárodními společnostmi zabývajícími se auditem a daňovým poradenstvím pro nadnárodní koncerny, může vzniknout v Česku asymetrie přístupu k daňovým subjektům. Samozřejmě, vše, co je českým drobným podnikatelům vyčítáno- to jest nepořádek v tržbách, ve skladech, to vše hlavně kvůli vnitřní kontrole mají tyto nadnárodní koncerny v pořádku. Jejich výhodou je samozřejmě obrovské množství dceřiných společností po celém světě. Takže přefakturací apod. dosahují toho, že náklady se přesouvají do zemí, kde je vysoké… Číst vice »

Sio
Sio
4. 3. 2015 18:24

Aleks napsal Kdo ma zajem, muze rozsirit nase rady, nevahejte kdyz je to tak vyhodne. Heslo “ Chces-li znicit sebe a svoji rodinu, stan se zivnostnikem“ je vymysl, rychle na urad o otvirejte zivnosti. Ted ale vazneji. Je jasne, ze existuji zivnosti se statisicovymi mesicnimi prijmy a drze dani tak max. desetinu, ale to jsou dnes uz jen vyjimky. Vetsina jsou remeslne zivnosti o jedne prac. sile a vyse zmineny schwarzsystem, to znamena minimalni mes. platba bez par drobnych 4tisice do systemu+doprava, naradi, material,prac.pomucky atd., a to den ma porad jen 24 hodin. Nezavidim nikomu takovemu. Nakonec kazdy muze ukoncit… Číst vice »

Aleš
Aleš
5. 3. 2015 6:03

A nejenže TTIP bude ty molochy zvýhodňovat z pozice práva, dojde i k přímému znevýhodňování ostatních. Obec nebude moci kafrat ani do toho, koho si na jakou zakázku vyberou, jak budou probíhat finanční toky. Je krátkozraké se domnívat , že horší časy tady těch malých regionálních jánabráchystů znamenají nějaký pozitivní posun. Řítí se na nás korporace s jejich bičem. http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/363336-usa-kvuli-odstraseni-ruska-planuji-poslat-vojaky-i-do-ceska.html. Nechápu, jak může pár cipísků ve střední Evropě odstrašit Rusko. Bič na nás.
https://www.youtube.com/watch?v=PTjttFge_rI

Martin (už bez taky m)
5. 3. 2015 6:46

Jelikož jsem ani nedostal možnost hlasovat v nějakém referendu o vstupu či odmítnutí vstupu do NATO jak to de facto vlastně žádá naše Ústava (ať už je jakákoliv), tož nehodlám se spoléhat na výlučnou ideologii imperialistů neschopných sebereflexe. Odmítám jakoukoliv „bratrskou pomoc“ „US elit“ fanatiků řídících s nulovou sebereflexí svět do pekla termonukleární války. Necítím se být nijak vázán členstvím v válečnicko-korporátním molochu NATO, a veřejně prohlašuji, že případné jednotky této organizace u nás – zejména pak pod vedením USA budu mít za OKUPANTY a nás za okupovanou zemi. TTIP patří na záchod namísto toaletního papíru! Nehodlám se nechat „koupit“… Číst vice »

Aleš
Aleš
5. 3. 2015 8:01

Takovou špínou jakou je TTIP si ani záchodovou mísu špinit nebudu. Uvidíme, co ten tucet špinavců ve vládě, zda aspoň vysloví nesouhlas s rozmístěním. Hérečka v roli ministra války kdysi prohlásila, ať se o to partneři z říše zatím nesnaží, že jsme na to od 60. let citliví, že bude potřeba ještě nějaký rok vymývání mozků. Říšský protektor Andrej nás má v hrsti. Stát jako firma. Když zjistí, že se mu to vyplatí, klidně i přistoupí na konečné řešení české otázky a nahrazení. Ale jinak nemá důvod. Dobrovolní vězni v pracovních táborech, vlhký sen každého korporátního podnikatele. Zatím jsme na… Číst vice »