Ultimativní návrh NWR nepodpořila ani jedna ze stran tripartity

15.12.2015

Vláda se zaměří na pomoc zaměstnancům OKD

Včerejší jednání Rady hospodářské a sociální dohody se zabývalo krizovou situaci v OKD. Společnost New World Resources požádala stát o finanční podporu – téměř čtyři miliardy korun. S těmito penězi by prý byla schopna zajistit fungování OKD ještě pět let, jinak hrozí krach. Vláda je ochotna s vlastníky jednat, ale odmítá ultimáta. Zaměří se na pomoc horníkům. Dnes se poprvé sejde speciální pracovní skupina, která bude řešit možnosti jejich náhradního zaměstnání.

„Návrh nikdo nepodpořil, ani ze strany zaměstnavatelů, ani ze strany odborů,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. „Neexistuje cena, za kterou bychom byli ochotni to podpořit,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání tripartity i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podotkl, že situace v Moravskoslezském kraji se netýká pouze OKD. Ve společnosti a dodavatelských firmách nyní pracuje víc než 13 000 lidí. „Podle vyjádření pana ministra Mládka se to týká asi 26 000 zaměstnanců, protože na každé pracovní místo je jedno další,“ uvedl odborový předák.

Po zneplatnění dohody, která měla s příspěvkem 600 milionů od státu na sociální programy pro horníky zajistit fungování Dolu Paskov do konce roku 2017, by těžaři totiž mohli tuto šachtu zavřít už příští rok. Majitelé by ale museli zaplatit horníkům odstupné. „Jsem zvědav, z čeho by jim zaplatili. A je otázkou, jestli by to nebyl impuls k odchodu firmy do konkurzu. Kdyby se mělo jednat jen o Paskov, bylo by to ještě jednoduché,“ řekl Mládek. Zopakoval, že hrozí konkurz celé společnosti. Zdůraznil, že bankrotující firma, jejíž manažeři zcela selhali, nemůže čekat od státu žádnou finanční podporu.

Předpokládá, že se zástupci NWR se spolu s dalšími ministry sejde v lednu. „Budeme se snažit docílit toho, aby bylo propuštěno co nejméně lidí. V některých šachtách by mohla těžba pokračovat do roku 2020. Odmítáme ale jakákoliv ultimáta,“ řekl Mládek. Připustil, že karvinské šachty by mohly být převedeny na nový subjekt nebo subjekty. „Důležité je, aby na ně nebyly přeneseny závazky NWR,“ řekl.

Možnostmi pomoci horníkům se začne dnes zabývat speciální pracovní skupina. „Společně s ministryní Michaelou Marksovou v ní budeme řešit všemožné cesty aktivní i pasivní politiky zaměstnanosti v regionu. Mohl by se k tomu využít i globalizační fond. Uvažujeme o určité veřejné podpoře, která by umožnila za prací dojíždět,“ řekl Mládek.

Součástí skupiny bude i předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík. Očekává, že těžba se určitě bude dál snižovat. Proto by podle něho mohl vzniknout dlouhodobý scénář postupného utlumování dolů, aby byl kraj zasažen co nejméně. Zatím předpokládá, že by OKD opustily dodavatelské firmy a jejich pracovníky by nahradili zaměstnanci utlumovaných lokalit. Další část pracovníků OKD by byla kryta sociálním programem. Vzhledem k poškozenému zdraví horníků a průměrnému věku přes 46 let se Pytlík dívá skepticky na možnost jejich rekvalifikace na jiné profese.

„Nechystáme se nic kupovat. Chystáme se pomáhat lidem, kteří budou muset z OKD odejít,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka. Stát je připraven uvolnit peníze na rekvalifikace a projekty na podporu zaměstnanosti. „Na severní Moravě je poptáváno 10 tisíc míst, v okrese Frýdek-Místek je poptáváno zhruba 2800 míst. Úřady práce mají za úkol, aby ta místa identifikovaly a jednaly se zaměstnavateli,“ řekl Sobotka. Dalším krokem má být uzákonění dřívějších odchodů horníků do důchodu, které už vláda schválila. Novelu zákona o důchodovém pojištění ještě musí odhlasovat parlament.

Ministři i odboráři také odmítají požadavek NWR, aby stát vyjednal s odbory snížení mezd zaměstnanců OKD o pět procent. Krize těžební firmy byla i tématem jednání tripartity. Požadavek NWR na čtyři miliardy korun nepodpořila ani jedna ze stran tripartity. „Neexistuje cena, za kterou bychom byli ochotni to podpořit,“ uvedl odborový předák Josef Středula.

„Vláda jedná správně, když neslíbila ani korunu,“ uvedl na tiskové konferenci prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Svaz zároveň uvedl, že je zřejmé, že při dnešních cenách uhlí OKD v současné podobě nemůže přežít. Požaduje proto vypracování analýzy, která určí, jaká část OKD je zdravá, respektive jaké šachty by mohly pokračovat v těžbě při současných cenách uhlí. „Těžbu nemůžeme jen tak vypnout,“ uvedl místopředseda svazu Jan Rafaj.

Hanák dodal, že problematiku bude v lednu řešit rozšířené grémium tripartity, kterého by se měl účastnit i ministr financí Andrej Babiš. Mládek s ministryní práce Michaelou Marksovou by pak měl Moravskoslezský kraj v pátek navštívit. „S vysokou pravděpodobností je budeme doprovázet i my,“ uvedl Středula.

Pracovní skupina, která by se podle Mládka měla sejít poprvé již v úterý, by měla zkoumat různé varianty pomoci regionu. Možností je například využití politiky zaměstnanosti nebo dotování dopravy při dojíždění do práce. Další možností je podle šéfa rezortu průmyslu také další provozování části OKD.

Brífink

O jednání tripartity informovali novináře (zprava) Josef Středula, Michaela Marksová a Jaroslav Hanák

(Foto: Úřad vlády ČR)

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lubajs
lubajs
20. 12. 2015 15:04

Hejtman Moravskoslezského kraje prohlásil, že by se měla vláda zamyslet nad znárodněním OKD. To je samozřejmě velmi nepravděpodobné, protože privatizace OKD vůbec nebyla „košer“ a spousty pachatelů je stále politicky aktivních, takže nikdo z nich nebude chtít riskovat arbitáže, které by mohly vést nakonec k vyšetřování pozadí privatizace a jich mohly přivést do basy. A ještě jedna věc, OKD už prý několik měsíců neplatí povinné odvody státu.

ex-nemo
ex-nemo
20. 12. 2015 16:31

lubajs napsal Hejtman Moravskoslezského kraje prohlásil, že by se měla vláda zamyslet nad znárodněním OKD. To je samozřejmě velmi nepravděpodobné, protože privatizace OKD vůbecnebyla „košer“ a spousty pachatelů je stále politicky aktivních, takže nikdo z nich nebude chtít riskovat arbitáže, které by mohly vést nakonec k vyšetřování pozadí privatizace a jich mohly přivést do basy. A ještě jedna věc, OKD už prý několik měsíců neplatí povinné odvody státu. Takže typicky : znárodnit ztráty, privatizovat zisky ? Bakala shrábnul zisky z nečekaného a přechodného zvýšení cen uhlí o němž musel každý odborník vědět, že je přechodné a nevydrží dlouho.Zisky odvezl a… Číst vice »

Bety
Bety
20. 12. 2015 18:14

ex-nemo napsal
Jako někdejší zaměstnanec nemohu psát bez emocí, co za zločiny v OKD i na celém Ostravsku tu prováděli proto raději dále nepokračuju….

Kde všude ten člověk nebyl zaměstnaný???

ex-nemo
ex-nemo
20. 12. 2015 19:56

To Vám řeknu hned – pouze na různých dolech v OKD , krátce i v jiných revírech. Ale proč jste tak zvědavá (ý) zrovna na to? Obsah diskuz. příspěvku Vás už tak nezajímá ?

ex-nemo
ex-nemo
20. 12. 2015 19:57

ex-nemo napsal

To Vám řeknu hned – pouze na různých dolech v OKD , krátce i v jiných revírech. Ale proč jste tak zvědavá (ý)zrovna na to? Obsahdiskuz. příspěvku Vás už tak nezajímá ?

Nepočítám brigády jako důchodce – s lopatou v cukrovarech a jinde.

Bety
Bety
20. 12. 2015 20:15

ex-nemo napsal
Ale proč jste tak zvědavá (ý) zrovna na to? Obsah diskuz. příspěvku Vás už tak nezajímá ?

Spíš nejsem zvědavá na vás. Člověk, který si vymýšlí (např. váš příspěvek zmiňující frontu před masnou a příděly jen pro soudruhy) není pro mne důvěryhodný pak už v ničem. Toto je opravdu naposled, kdy na vás reaguji.

ex-nemo
ex-nemo
20. 12. 2015 23:52

Bety napsal
Spíš nejsem zvědavá na vás. Člověk, který si vymýšlí (např. váš příspěvek zmiňující frontu před masnou a příděly jen pro soudruhy) není pro mne důvěryhodný pak už v ničem. Toto je opravdu naposled, kdy na vás reaguji.

To „vymýšlení“ byl totiž starý a známý vtip, který jsem si jen přivlastnil a vy jste pěkně naletěla. Já mám mimo jiné v vás bolševiků taky trochu legraci, víte ? Jinak za to nevšímání děkuji.

idiotronic
idiotronic
21. 12. 2015 3:14

Hlubinné doly nelze otevírat a rušit podle ročních výkyvů cen uhlí. Těžba koksovatelného černého uhlí existovala nedělitelně s výrobou oceli, přičemž například konkurence černého uhlí z Austrálie byla blokována železnou oponou. Samotná těžba uhlí byla dotována ze zisků navazujícího průmyslu celého státu, tehdejšího vlastníka. Tyto zisky dnes končí v zahraničí a je proto nepravděpodobné, že by stát dotoval těžbu uhlí pro export cizího zisku.
Faktem ale zůstane, že nedotěžené a předčasně uzavřené ložisko jakékoli suroviny je ekologický zločin.

lubajs
lubajs
21. 12. 2015 9:49

idiotronic napsal Hlubinné doly nelze otevírat a rušit podleročních výkyvů cen uhlí. Těžba koksovatelného černého uhlí existovala nedělitelně s výrobou oceli, přičemž například konkurence černého uhlí z Austrálie byla blokována železnou oponou. Samotná těžba uhlíbyla dotována ze zisků navazujícího průmyslucelého státu, tehdejšího vlastníka. Tyto zisky dneskončí v zahraničía je proto nepravděpodobné, že by stát dotoval těžbu uhlí pro exportcizíhozisku. Faktem ale zůstane, že nedotěžené a předčasně uzavřené ložisko jakékoli suroviny je ekologický zločin. Když už je těžba uhlí nerentabilní, tak se doly s nedotěženými ložisky uhlí mají zakonzervovat pro příští generace, jako to udělali např. v Německu. „Ekologický zločin“ jak… Číst vice »

ex-nemo
ex-nemo
21. 12. 2015 10:45

dokončení:
nomenklaturní vedení nevědělo o moderních metodách průzkumu, takže ty předpoklady o kvalitě ložiska a rentabilitě dolu se zakládají na geopoezii, která se nemusí potvrdit a ložisko může být stejně nepříznivé, jako klasická čast OKR. A o řešení technických záležitostí dobývání mocných slojí v hloubkách víc jak kilometr, s ohrožením otřesy, průtržemi plynu, samovznícením a dalšími, nemá samozřejmě stávající polokomunistický management OKD ani páry.

fajt
fajt
21. 12. 2015 12:39

comment image

racek
racek
21. 12. 2015 20:42

No, který strany je sponzorem Bakala? A kdopak financuje tu knihovnu p. Havla? Kdo vlastní Respekt a HN? Který podnikatel je u Kalouska a Schwarzenberka navždy nevinnej?

ex-nemo
ex-nemo
22. 12. 2015 8:59

To dokončení (ob jeden výše) je samozřejmě nesrozumitelné, neb k tomu začátku zasáhnul cenzor, s čímž jsem nepočítal.Omlouvám se ; v komunistické společnosti se s cenzurou počítat musí, to je zbraň třídního boje avantgardy.Tohle ady snad projde.. Vysvětluji : jedná se o Frenštát, který jedni považují za kdovíjaký zakopaný poklad, druzí si chtějí vybudovat kariéru na ekologickém strašení katastrofou. Upozorňuji, že ti první se mohou mýlit, druzí, jak všichni ekologisti lžou Pro LUBAJSE : sleduji hornickou literaturu, ale o nějaké „konzervaci“ německých dolů nevím Nedokážu si technicky představit jak by se měl neprovozovaný důl „konzervovat“ ale o nákladech na to… Číst vice »