Umějí zastánci zdravotnických reforem počítat?

Vřele doporučuji všem, kteří se zajímají o tuzemské dění, skvělé blogy profesora Václava Hořejšího, uveřejňované na Aktuálně.cz. Poslední z nich přetiskuje úvahu poslance Lukáše Hovorky o zamýšlené reformě zdravotnictví. K tomuto blogu byla rovněž otevřena diskuze a je pozoruhodné, jak naivní jsou někteří přispěvatelé.

V průzkumech se tvrdí, že příznivci ODS jsou většinou mladší lidé s vyšším vzděláním, jak je však patrné, elementární kupecké počty nezvládají. Současné zdravotní pojišťovny mají podle zákona povoleno použít na vlastní provoz 4 % vybraných peněz. Vše ostatní vrací do systému. Privatizované pojišťovny budou podle ministerského návrhu svůj provoz dotovat 4,5 % z vybraných peněz a budou mít právo jako svůj zisk oddělit 15 %, budou tedy zdravotnickým zažízením proplácet o 15,5 % méně (původní návrh Tomáše Julínka dokonce předpokládal, že 15 % bude zisk pouze prvních pět let a v dalších letech nebude jeho výše omezena!). Protože naším zdravotnictvím projde zhruba 250 miliard korun, budou privátní pojišťovny pro pacienty disponovat sumou o téměř 39 miliard menší. Přesto podle ujišťování pana Julínka a jeho náměstků bude zdravotní péče dokonalejší, dostupnější, čekací doby kratší, prostě pro pacienty nastane ráj na zemi.

Jenom nám pan ministr zapomněl vysvětlit, kde na to vezme zdravotnické kapacity. Jestli se nyní čeká na výměnu kyčelního kloubu půl roku a pan ministr slibuje jeden měsíc, bude logicky potřebovat více chirurgů, schopných tento výkon provést. Kde je vezme? Leda, že háček by byl někde jinde, totiž že výměna kyčelního kloubu nebude ve standardu, tj. v základním „ balíčku “ zdravotnických úkonů. Jednoduše řečeno, běžný pacient při bolestech v kyčli dostane předpis na Ibalgin a na ten si ještě připlatí v lékárně 30.- Kč. Nový kyčel bude pouze pro ty, kteří budou mít nadstandardní pojistku za několikanásobně vyšší poplatek.

Již nyní se 70 % naší populace potýká s páně Julínkovými regulačními poplatky. Bude mít těchto 7 milionů lidí peníze na exkluzivní pojistné? Tak, jak byly nové daně při tak zvané finanční reformě ušity na míru pro horních deset tisíc, totéž se zjevně chystá se zdravotnictvím. Ještě jeden aktuální výpočet se dnes objevil – stomatologové se nechali slyšet, že by za obyčejnou amalgamovou plombu chtěli 400.- korun. Od pojišťoven prý dostávají jenom 170.- Kč. Plombování zubů je určitě nejběžnější výkon a není vyloučeno, že jich stomatolog udělá pět denně. Pokud na každou doplácí 230.- korun, pak dá pacientům každý den ze svého 1150.- Kč. Za měsíc o dvaceti pracovních dnech to činí 23 000.- korun, což je více, než průměrná mzda v této zemi. Jak je přitom možné, že ještě žádný zubař nezkrachoval?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments