USA: Dětská chudoba v číslech

http://www.pbs.org/wgbh/frontline/article/by-the-numbers-childhood-poverty-in-the-u-s/ Spojené státy jsou v počtu dětí žijících v nouzi hned třetí v pořadí ve vyspělých státech (Mexiko, Turecko, USA). Každé páté dítě v USA žije v chudobě.


Co to znamená být chudý v Americe? V pořadu Poor Kids (Ubohé děti), vysílaném dnes večer na PBS v pořadu Frontline se seznámíte s několika z více než 14 milionů dětí, které žijí v bídě. Uvidíte, jaký je život dětí v nouzi. Mají skoro stále hlad, zažívají stres, když vidí boj svých rodičů o přežití. Často žijí po dny a týdny někde v úkrytu nebo přecházejí z motelu do motelu. Tento pořad se zaměřuje právě na tyto děti. Čísla uvedená níže podtrhují, jakým rizikům čelí děti, které žijí v bídě.

Federální hranice chudoby pro čtyřčlennou rodinu je příjem 23 050 USD ročně. Hranice vzrostla z 20 650 USD před začátkem recese. Medián rodinného příjmu v USA dnes je 50 054 USD.

Chudé děti: počet mezi 13,4 a 16,5 milióny

Určení skutečného počtu dětí v USA žijících v bídě závisí na tom, z jakých sčítacích údajů vyjdete. Více než 16 miliónů dětí, čili každé páté dítě, žilo v roce 2011 bídě podle oficiálních údajů o nouzi amerického statistického úřadu. To je největší skupina obyvatelstva. Pro věk od 18 do 64 let je pod hranicí nouze 13,7 % osob a u seniorů je to 8,7 %.

Oficiální údaje statistického úřadu ovšem nedoloží úplný obraz situace. Vzorec, který úřad používá pro vyhodnocení hranice nouze, byl stanoven v šedesátých letech. Proto nezahrnuje současnou výši nákladů na udržení si zaměstnání, jako jsou náklady na dopravu a péči o děti. Vzorec rovněž nekalkuluje s programy pro potřebné, jako jsou potravinové poukázky a zdanění příjmu. Kdyby statistický úřad zahrnul nové faktory a tyto proměnné zahrnul do nového experimentálního vzorce, pak by počet dětí v nouzi klesl na 13,4 milionů.

Klesají peníze na záchrannou síť pro děti

Přestože existuje záchranná síť, jež má zabránit tomu, aby děti upadaly do bídy, klesl podle analýzy The Urban Institute objem federálních nákladů na pomoc dětem ze 450 miliard USD v roce 2011 na 445 miliard USD.

Tato studie zohledňuje výdaje jako program Medicaid a program zdravotního pojištění dětí a daňové výdaje jako je daňový kredit pro daň z příjmu a dětský daňový kredit. Souhrnně byl zaznamenán pokles výdajů na děti poprvé od r. 1980, a to v roce, kdy celkové federální výdaje vzrostly z 3, 52 biliónů USD na 3,6 biliónů USD.

Nejchudší děti žijí v domácnostech, kde je pouze osamělá matka, celkem 47,6 % z celkového počtu. Téměř polovina dětí z takových rodin žije v bídě. Děti v rodinách s osamělou matkou zakoušejí nouzi čtyřikrát častěji než děti z úplných rodin.

Děti Afroameričanů žijí v nouzi mnohem pravděpodobněji než rodiny jiných ras, celkem 38,2 % z celkového počtu. Nouze mezi dětmi černochů je o 38,2 % vyšší (tedy víc než dvakrát) než u bělochů. Nouze pro děti hispánského původu je častější o 32,3 %.

Dvacet čtyři států USA a hlavní město Washington má o 15 % vyšší poměr nouze než je celostátní průměr. Většina chudých je v jižních státech. Mississippi má nejvyšší podíl obyvatel pod hranicí nouze, celkem 22,6 % z celkového počtu obyvatel. Naopak s 8,8 % je na tom nejlépe New Hampshire. V Iowě a v Illinois, kde byl výše zmíněný pořad natáčen, je tento poměr 12,8 % a 15 %.

Životní vyhlídky chudých dětí

Čím déle žije dítě v bídě, tím obtížnější může pro něj být se během života z bídy dostat. Podle analýzy Národního centra pro děti v nouzi na Kolumbijské univerzitě 45 % lidí, kteří strávili nejméně jednu polovinu dětství v nouzi, zůstávají v nouzi i ve věku 35 let. Mezi těmi, kteří žili v dětství v nouzi po kratší dobu, bylo ve věku 35 let v nouzi jen 8 %.

Jenom tři státy z rozvinutých zemí mají víc dětí v nouzi než USA. Podle OECD je na tom nejhůře Mexiko s úrovní 25,79 %, následované Chile (23,95 %), Tureckem (23,46 %) a USA (21,63 %).

Zdroj: PBS, překlad: onlooker, mezititulky upravila redakce

Pozn. red.: Článek je sice z roku 2012, ale situace se příliš nezměnila, viz Zpráva The State of America’s Children za rok 2014.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
25. 9. 2016 0:52

Ja se domnivam, ze situace v USA je daleko horsi a chudych deti je asi pres 100 milionu. Prakticky vsechny deti jsou v ohrozeni ! Spojene Staty nemaji zadnou socialni sit, to neni jako u jako u statu v Evropske Unii, kde je o deti vyborne postarano.. Tam je budoucnost, ne v te kapitalisticke Americe, ktera se neumi postarat ani o sve deti. Proto je tak dulezite pro uvazujici emigranty z chudych zemi a statu, aby se tuto informaci dozvedeli a vyvarovali se emigraci do USA. Za zadnouu cenu do USA neimigrovat ! Jestli se tito naivni lide z vyvojovych… Číst vice »

hudryper
hudryper
25. 9. 2016 2:02

Dana napsal Za zadnouu cenu do USA neimigrovat ! Vidíte Dano,že jde agitovat i nenápadně a inteligentně ! Když dnes čtu vaše příspěvky,jakoby nick dana vzal do péra někdo jiný ,aby nahradil předchozí primitívní chvalozpěvy na život v USA. Řada zdejších čtenářů už ten kontinent za velkou louží navštívila . Určitě po zkušenostech s dnešním policejním státem nehrozí,že by se tam chtěli stěhovat a naivní lidé z rozvojovek na tento portál nechodí. Chtělo by to obrátit se na nějaký portál na Středním východě,nebo v Pakistanu či Africe a tam jim jejich případnou emigraci do USA ( a kdybyste do toho… Číst vice »

Béda
25. 9. 2016 5:23

Pane Hudrypere, obávám se, že paní Dana Vaši zajisté dobře míněnou radu nepřijme. Zjevení cizí neokoukané osoby v burce z hvězd a pvuhů by nemuselo být v tamějším prostředí veřejností s nadšením přijato . Někteří hyperaktivní jedinci by osvětovém okénku paní Dany mohli v přílišné euforii rozstřílet televizi a tím by zbavili své okolí pravidelné dávky přísunu humanity. Je mi velice divné, že se USA které mají velice bohatou pozitivní zkušenost s multikulturalizmem neotevřely dokořán přílivu nešťastníků ze zemí, které obšťastnily svojí válkou. Jejich největší lidumilové jako CIA, pan Soros a podobně naopak velice obětavě a velkoryse pomáhají nešťastníkům v… Číst vice »

bbb
bbb
25. 9. 2016 6:07

Dál vzniká otázka, kolik dětí má ta která rodina. Pokud mají 6 dětí a pak žijí v bídě, mohlo by se uvažovat jiné řešení, než budoucí život rodiny v bídě.

koloděj
koloděj
25. 9. 2016 8:32

Článek je především matoucí. Procenta sem procenta tam, ale jak vypadá život dítěte v „chudobě“ ? Mají hlad, ale bydlí v motelech. Divné. To je prostě chudoba na americký způsob. 38,2% je tam za louží téměř dvojnásobek …

Jídlo nakoupí na lístky a za ušetřené peníze Playstation.

Jedí ale to nejlevnější nekvalitní jídlo. Jejich postavy tomu napovídají. Perspektiva cukrovky, selhání ledvin, infarktu zaručena. Ono je to těžký, no…

Tak to byl jen takový postřeh ..

Dana
Dana
25. 9. 2016 18:22

No, pane hudrypero, Spojene Staty nejsou zdaleka perfektni, ale ja je mam moc rada. Je to muj domov, – je na tom neco spatneho ? Vy si chrante svuj zivotni prostor, ja si zase chranim muj.. Nekolik prispevku ukazalo kriticke mysleni, tak se trochu rozepisu. Popisovana chudoba , zde vypichnuta z chudych oblasti, je v Americe trochu podobna chudobe nekterych oblasti na ceskem Sluknovsku.. Americke neziskovky a socialni hnuti, podobne ceskemu „Clovek v tisni“ , „Romea“, se snazi uz nekolik let, aby se chudym rodicum vyplacely socialni davky automaticky, coz se zde zatim nedeje. O pomoci rozhoduje socialni urad –… Číst vice »

peter.
25. 9. 2016 18:30

Dana napsal Jestli se tito naivni lide z vyvojovych zemi domnivaji, ze se jejich deti budou mit lepe nez oni v jejich rodne zemi, pak budou strasne zklamani Dana: Dobrý pokus,pobavil ma.Len škoda,že ste ho zamierila nesprávnym smerom a neuvedomili ste si,že to čo vy považujete za chudobu,považujú napr.hispánci za niečo lepšie ako mali doma.Dnes je v USA 42 miliónov hispáncov a neviem koľko ešte moslimov,novoprišlých Afričanov,Číňanov atď.Po Obamovej legalizácii pobytu imigrantov v USA,máte ešte stále okolo 12 miliónov ilegálov.Spája ich to,že všetci sú chudobní ako kostolná myš,ale o trochu bohatší ako doma.Tešia sa z toho, a keďže odjakživa platilo,že… Číst vice »

Dana
Dana
25. 9. 2016 22:15

V kostce souhlasim, Petre Jen bych dodala, ze latinos, chudi z Jizni Ameriky, vetsinou prichazeji za praci a je je treba oddelovat od nasi rozmazlene mensiny v ghetech. . Vetsina Mexicanu zastava vstupni zamestnani, coz je fysicka prace.. Jsou dobri remeslnici , sklizeci , zahradnici, nateraci, udrzbari. Ja se totiz domnivam, ze zadna poctiva prace neni podradna. Jen malo placena. A vetsina se o deti stara, posila je do skoly, jejich deti uz nemaji prizvuk a proti takovyn emigrantum nic nenamitam. Po osobni zkusenosti s prirodni katastrofou hurikanem Ivan , jak se zachovali prumerni lidi ke mne, tak neznam pratelstejsi… Číst vice »

Béda
26. 9. 2016 2:05

Hurikán Ivan. Zajímavé jméno pro americkou vichřici. Proč ne třeba hurikán George anebo Barack? Případně Paul, Zbigniew anebo David?

Béda
26. 9. 2016 2:10

Anebo Madeleine či Hillari. Abychom nediskriminovali.

hudryper
hudryper
26. 9. 2016 4:59

Dana napsal
nemaji prizvuk a proti takovyn emigrantum nic nenamitam.

Vaše slova ve mně evokovala příhodu z vojenské nemocnice,kde „léčili“ simulanty,kteří se chtěli
vyhnout nasazení na frontě. Cituji :
Baronka von Botzenheim se posadila na přistavenou židli k Švejkově posteli a řekla : “ Cešky fójak,
toprá fójak,kriplfójak pýt tapferfójak,moc rát měl cešky Rakušan.“ Přitom hladila Švejka po neholené tváři a pokračovala: „Já číst všekno f nófiny,já vám pšinest pápat,kousat,kuřit,cúcat,cešky fójak. Johan,kommen Sie her !“