USA kradou venezuelský majetek

Americká vláda uvalila na Venezuelu nové sankce, jimiž venezuelské vládě zablokovala její majetek a hrozí sankcemi každému, kdo by s touto vládou chtěl obchodovat.

Tento nový nepřátelský krok USA vyvolal přirozeně v Caracasu ostrou reakci.

Tyto nové sankce míří na venezuelský majetek, který se nalézá na území USA, a týká se nejen venezuelského majetku vládního, ale i majetku jednotlivých venezuelských občanů a venezuelských společností. Negativně však mají postihnout též země, které s Caracasem obchodují.

„Všechen majetek a všechny akcie vlastněné venezuelskou vládou a nacházející se ve Spojených státech… jsou zablokovány a nesmí být přemístěny jinam, či proplaceny, vyzvednuty či jakkoli jinak s nimi nakládáno,“ píše se ve dekretu podepsaném prezidentem Trumpem. Kteréžto oznámení doprovodil snůškou hrozeb prezidentův poradce pro národní bezpečnost J.Bolton, který mimo jiné uvedl že „kdokoli“ bude obchodovat s prezidentem Mádurem a jeho vládou, vystaví se dodatečným sankcím. Oním „kdokoli“ myslel samozřejmě Moskvu, která hospodářsky i vojensky už dlouho s Venezueou spolupracuje.

„USA jsou pevně rozhodnuty oddělit Mádura od financí a tím ve Venezuele urychlit mírovou demokratickou přeměnu“ řekl Bolton. „A znovu opakujeme Rusku. Nesázejte na špatného koně!“

USA neuznají žádné volby ve Venezuele, dokud tam bude vládnout Máduro, varoval Bolton a dodal, že státy, společnosti i jednotlivci se musí rozhodnout, zda budou obchodovat s Caracasem, nebo Washingtonem.

Tento nový agresivní krok USA vzbudil rozhořčenou reakci Caracasu, který jej označil za „ekonomický terorizmus“. “Tyto nové sankce jen formalizují kriminální hospodářskou a finanční blokádu, kterou známe už z dřívějška,“ řekl venezuelský ministr zahraničí. „Tohle je však její eskalace, která má znemožnit politický dialog.“

Vztahy USA a Venezuely upadají už po dvě desetiletí, ale v posledních měsících, zvláště poté, co předseda venezuelského národního shromáždění Guaidó jmenoval sám sebe prozatímním prezidentem Venezuely, přešly do pádu střemhlavého.

Vybral a přeložil Lubomír Man

Zdroj: RT.com

Přejít do diskuze k článku 10 komentářů