USA přijmou opatření

Státní tajemník USA Michael Pompeo prohlásil, že USA přijmou opatření k zásobování světa ropou po útoku dronů na naleziště v Saúdské Arábii.

„Spojené státy budou pracovat s našimi partnery a spojenci, aby zabezpečily dobré zásobování energetických trhů,“ prohlásil Pompeo. Státní tajemník současně z útoků dronů obvinil Irán. „Irán provedl bezpříkladný útok namířený proti světovým energetickým dodávkám. O tom, že by byl útok proveden z Jemenu, nejsou informace,“ upřesnil šéf amerického ministerstva zahraničí a dodal: „Írán stojí za stovkou útoků na Saúdskou Arábii.“ Pompeo současně vyzval všechny země k veřejnému a bezpodmínečnému odsouzení Íránu.

Prezident Spojených států Trump projednal útok s princem následníkem Saúdské Arábie Muhammadem bin Salmánem. Oznámil to na Twitteru zástupce tiskového tajemníka Bílého domu a prohlásil, že USA tyto útoky rozhodně odsuzují. Podle jeho slov prezident nabídl Rijádu svoji pomoc.

Objekty státní ropné společnosti Saudi Aramco v Abgaigu a Huri v centrální části království byly cílem útoků dronů v sobotu časně ráno. Po útocích vypukly požáry, které se podařilo vzít pod kontrolu a lokalizovat. Jedním ze zasažených objektů bylo zařízení v Abgaigu označované za největší závod na stabilizaci ropy na světě. Objekt v Huri, se zásobami více než 20 mld. barelů ropy, leží ve vzdálenosti asi 160 km od saúdské metropole. Později masmédia informovala o útoku koalice v čele s USA na pozice Húsitů v Jemenu…

Útoky dronů vedly ke snížení úrovně těžby ropy v království skoro dvakrát – o 5 mil. barelů za den. Podle jejich informací rovněž narušily export ropy, nicméně dle prohlášení Mezinárodní energetické agentury jsou zásoby ropy na světových trzích v tuto chvíli dostatečné.

Komentář Michaila Chazina

Pompeo přece jen neodvedl celou práci. Způsobila to buď únava, nebo nervové vyčerpání po odvolání Boltona!

Každému slušnému člověku přece musí být jasné, že útok je dílem rukou „krvavého režimu“ a že je to odpověď na zákaz dodávek ruského zemního plynu plynovodem OPAL.

Překvapuje mě, že se k tomu Pompeo dosud nedokoumal!

Ale teď vážně. Elitě „Západního“ projektu nejspíš jasně a srozumitelně vysvětlili, že její metody zajištění stability ve světě už nefungují. NATO nedokáže ochránit objekty v EU před útoky nevelkých dronů, které například mohou vzlétnout z území Ukrajiny. Ještě, že tam není žádná skutečná státní moc. Jak dlouho to letí ze Lvova do Vídně? Je to po přímce nějakých 500 km a z Užhorodu ještě méně. Zvládne to maďarská protiletecká obrana? Docela pochybuji.

Bylo mnoho řečí o tom, že Trump dělá chybu, když bourá infrastrukturu liberálního světa. On to ale dělá zcela pragmaticky, protože tato infrastruktura proti nynějším hrozbám nefunguje. Zavézt na Ukrajinu dokonce ani ne rozebraný a cenný dron není problém, a lze ho, koneckonců koupit ještě levněji přímo od ukrajinské armády. A letět lze, mimochodem, nejen na západ, ale i na severozápad… Jsou v Polsku ropné rafinerie? Kdo ví?

Baťka (běloruský prezident Lukašenko – pozn.překl.) neuzavřel hranici s Ukrajinou jen tak, z plezíru. Ale jak to je s hranicí vzdušnou – ve výšce 200-300 m? Nejsem si jist, zda si s tím jeho protivzdušná obrana poradí, protože není na takové cíle seřízena, ani u nás, ani v NATO. Takže vidíme pozoruhodný obrázek! Jedinou možností obrany před tím je – přímá kontrola území. A to někteří pochybují, že Trump bude chtít kreslit hranice. S tím nic nenaděláš, území musí kontrolovat místní státní moc. Globálním hráčům na to síly jasně nestačí….

Zdroj: www.khazin.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
17. 9. 2019 10:54

Píšu to sem už několik roků – je to totiž běh na dlouhou trať a zároveň hra o více „pokladů“ – tedy už to běží už od arabského jara a možná už i dříve …. atedy že: „Hlavní jackpot je arabská ropa a plyn a arabské zlato !“
To vše jištěno americkou nepostradatelnou vojenskou přítomností – tedy ochranou, pochopitelně jen v zájmu světové ekonomické stability … … …
A také pochopitelně ocrhaňovanýsi tu svoji bezpečnost tučně zaplatí (nejlépe ve zlatě) … no a před tím patrně ještě bude muset utratit nemálo miliard za nákup nových US zbraní.

orinoko
orinoko
17. 9. 2019 16:36

Putin nabada Saúdské uterky, aby zakoupily ruské systémy S. Už od S 300 budou jejich ropná pole ochranena tak, jako teď nejsou.
Putin právě teď pripomina dabla. Naznačil , že emericka výroba je z mnoha hledisek v tomto ohledu sajrajt, a ještě ke všemu predrazeny, že saudsky protektor je docela neschopný cokoli zprostredkovat, a že kamaradsoft s Izrazidem není rozhodně perspektivou.
Pořád nic nevime. Co tam bouchlo? A kde je toho puvod?
Kdo chce valku? Teď především s Iranem.
Émerika a izrazid.
Nechapu, že komentátorský ostrozrak nejede na plne pecky.

Gatta
Gatta
17. 9. 2019 20:47

Myslím že i amíci se už bojí rozjet válku s Íránem a Saudům snad už také došlo kam se s radami „made in USA“ dostali a jak rychlý by mohl být konec jejich existence. Vsěchna ta drahá pohádková města (i včetně SAE či Kataru ) se můžou stát během několika dnů prakticky neobyvatelná a proud ropy z BV se může zastavit ze dne na den. A nikdo by nevěděl na jak dlouho by to bylo.
Ano – jesli koupí SA ruské rakety to netuším, ale ruskému slovu bude nejen v SA napjatě nasloucháno.

Gatta
Gatta
17. 9. 2019 20:56

Amerika nepotřebuje válku s Íránem, ale potřebuje v oblasti maximálně vystupňované napětí a všeobecný strach z ohrožení. Pak může „pomáhat a chránit “ spojence a ještě se chlubit svými už tradičními zásluhami o „světový mír “ a ekonomickou stabilitu.
A “ něco málo “ na tom i vydělat.

Dana
Dana
19. 9. 2019 0:28

To s Putinovym navrhem , aby si Saudi koupili S-400, to neni spatna myslenka. Iranci se sice tomuto navrhu pitome smali, zesmesnovali Put’ku i ohledne citace Koranu- ovsem, kdyz Putin po lehcim tonu o jeho raketove nabidce dostal vysmech, nasadil kamennou tvar. Jediny, kdo vse pochopil byl turecky Pasa, ten to zahladil. Ja neposloucham hloupe kecalky na netu, jdu rovnou ke zdroji. Zde kousek originalu: https://youtu.be/TCzoV-x-0qQ I kdyz by se to americke politice nehodilo, ja se domnivam, ze prodat Saudum ruske obranne systemy je vyborny napad. Turecko uz ma tyto systemy, zrovna tak Syrie a Iran a kdyby pribyla Saudska… Číst vice »

Irena
19. 9. 2019 16:37

https://www.youtube.com/watch?v=EMDlXDCsljw
Ať žije energetická závislost na Rusku! aneb jak se Trump a dobří litevští „přátelé“ Ruska postarali o naplnění ruského rozpočtu.

Gatta
Gatta
19. 9. 2019 17:35

K té energetické závislosti na Rusku obsáhlý příspěvěk na:

http://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=5&sid=f020ea01172e5f2d78047ec5dc5cc2bd&start=3810

„Příspěvek od puma » 19 zář 2019, 08:21
Karty na stole: s čím jde Rusko a Ukrajina vyjednávat o tranzitu“

orinoko
orinoko
19. 9. 2019 17:48

Kšeft je kšeft . To je přece existenční axiom tzv. Zapadu. Prodat i zlaté lejno patří do tohoto oboru západního koristeni. Indianovi predovky a ohnivou vodu za podpis , že se vzdává na vjecne časy svého bonitniho uzemi. Proč by se Rus měl zinyrovat? Má technologii, a zároveň mentalitu kolonialniho britského kripla. Rus jako obchodník je prý schopen z obchodního partnera sedrit kuzi. Jde na krev. Ale v rámci civilizace v obchodu je naopak neuvěřitelně vstřícný k těm , kteří maji odvahu postavit se Kačerovu vydirani. Staci myslet logicky. A tam , kde se neuveritelne daří spolecnemu kseftu /cesko-ruskemu/ ruský… Číst vice »

orinoko
orinoko
19. 9. 2019 18:07

Něco bulvarniho.
Putin je v obecném povedomi po davnem rozvodu jaksi bez zeny. Medyjalne, ze.
Já osobně ho podezrivam , že bytostně strani zenskym.
V jakési konkrétní situaci měl prohlasit : Tady my kapitulujeme. Rusko to neohrožuje ani nerozklada. To rozjely naše zeny. Ale koukněte na ne. Není to hezke?
A ruské devocky na nějakém molu těžce ohrožovaly emerickou dominaci.

Irena
21. 9. 2019 8:22

Tak podle USA se má střední a východní Evropa složit, aby pomohla Ukrajině stát se „Ce Evropou“

http://voicesevas.ru/news/47297-gosdep-ssha-vossozdaet-sovet-ekonomicheskoy-vzaimopomoschi-v-vostochnoy-evrope.html