USA přijmou opatření

Státní tajemník USA Michael Pompeo prohlásil, že USA přijmou opatření k zásobování světa ropou po útoku dronů na naleziště v Saúdské Arábii.

„Spojené státy budou pracovat s našimi partnery a spojenci, aby zabezpečily dobré zásobování energetických trhů,“ prohlásil Pompeo. Státní tajemník současně z útoků dronů obvinil Irán. „Irán provedl bezpříkladný útok namířený proti světovým energetickým dodávkám. O tom, že by byl útok proveden z Jemenu, nejsou informace,“ upřesnil šéf amerického ministerstva zahraničí a dodal: „Írán stojí za stovkou útoků na Saúdskou Arábii.“ Pompeo současně vyzval všechny země k veřejnému a bezpodmínečnému odsouzení Íránu.

Prezident Spojených států Trump projednal útok s princem následníkem Saúdské Arábie Muhammadem bin Salmánem. Oznámil to na Twitteru zástupce tiskového tajemníka Bílého domu a prohlásil, že USA tyto útoky rozhodně odsuzují. Podle jeho slov prezident nabídl Rijádu svoji pomoc.

Objekty státní ropné společnosti Saudi Aramco v Abgaigu a Huri v centrální části království byly cílem útoků dronů v sobotu časně ráno. Po útocích vypukly požáry, které se podařilo vzít pod kontrolu a lokalizovat. Jedním ze zasažených objektů bylo zařízení v Abgaigu označované za největší závod na stabilizaci ropy na světě. Objekt v Huri, se zásobami více než 20 mld. barelů ropy, leží ve vzdálenosti asi 160 km od saúdské metropole. Později masmédia informovala o útoku koalice v čele s USA na pozice Húsitů v Jemenu…

Útoky dronů vedly ke snížení úrovně těžby ropy v království skoro dvakrát – o 5 mil. barelů za den. Podle jejich informací rovněž narušily export ropy, nicméně dle prohlášení Mezinárodní energetické agentury jsou zásoby ropy na světových trzích v tuto chvíli dostatečné.

Komentář Michaila Chazina

Pompeo přece jen neodvedl celou práci. Způsobila to buď únava, nebo nervové vyčerpání po odvolání Boltona!

Každému slušnému člověku přece musí být jasné, že útok je dílem rukou „krvavého režimu“ a že je to odpověď na zákaz dodávek ruského zemního plynu plynovodem OPAL.

Překvapuje mě, že se k tomu Pompeo dosud nedokoumal!

Ale teď vážně. Elitě „Západního“ projektu nejspíš jasně a srozumitelně vysvětlili, že její metody zajištění stability ve světě už nefungují. NATO nedokáže ochránit objekty v EU před útoky nevelkých dronů, které například mohou vzlétnout z území Ukrajiny. Ještě, že tam není žádná skutečná státní moc. Jak dlouho to letí ze Lvova do Vídně? Je to po přímce nějakých 500 km a z Užhorodu ještě méně. Zvládne to maďarská protiletecká obrana? Docela pochybuji.

Bylo mnoho řečí o tom, že Trump dělá chybu, když bourá infrastrukturu liberálního světa. On to ale dělá zcela pragmaticky, protože tato infrastruktura proti nynějším hrozbám nefunguje. Zavézt na Ukrajinu dokonce ani ne rozebraný a cenný dron není problém, a lze ho, koneckonců koupit ještě levněji přímo od ukrajinské armády. A letět lze, mimochodem, nejen na západ, ale i na severozápad… Jsou v Polsku ropné rafinerie? Kdo ví?

Baťka (běloruský prezident Lukašenko – pozn.překl.) neuzavřel hranici s Ukrajinou jen tak, z plezíru. Ale jak to je s hranicí vzdušnou – ve výšce 200-300 m? Nejsem si jist, zda si s tím jeho protivzdušná obrana poradí, protože není na takové cíle seřízena, ani u nás, ani v NATO. Takže vidíme pozoruhodný obrázek! Jedinou možností obrany před tím je – přímá kontrola území. A to někteří pochybují, že Trump bude chtít kreslit hranice. S tím nic nenaděláš, území musí kontrolovat místní státní moc. Globálním hráčům na to síly jasně nestačí….

Zdroj: www.khazin.ru

Přejít do diskuze k článku 10 komentářů