Útok „Tomahawky“: USA chtějí odvést pozornost od masakru vzdáleného 100 km od Sýrie

Světová veřejnost soustředila svoji pozornost na útok amerických „partnerů“ na letiště syrských leteckých sil. Lidé přetřásají podrobnosti, otázku akce proti suverénnímu státu, výsledky bombardování a podobně. Polovina gaučových odborníků se snaží dokázat přítomnost chemických zbraní na letišti, druhá polovina to vyvrací. A jenom někteří se táží, proč se to událo.

Americká politika na Blízkém východě ukázala už od Obamy svoji nezpůsobilost. Trump, pro něhož je velká politika novinkou, se zřejmě podrobil vlivu svých mnoha rádců, konkrétně svého zetě Jareda Kushnera, který se nedávno vrátil z Iráku, kde se osobně snažil proniknout do situace kolem Mosulu.

Pro Washington se tam situace vyvíjí dost špatně. Světová veřejnost na to stále obrací svou pozornost a Kushner zřejmě přesvědčil tchána, aby odvrátil od Mosulu pozornost demonstrací síly v Sýrii.

Jak se to má s činností USA v Iráku. Operace k osvobození Mosulu začala v březnu 2016, ale k aktivní fázi došlo až v říjnu. Ze strany koalice bylo celkem nasazeno 80 tisíc vojáků. Sestávali z irácké armády, vybudované za dozoru USA a z kurdských povstalců, z dobrovolnických šíitů z různých zemí Blízkého východu a z přibližně 5 tisíc amerických vojáků. Velení bylo americké. Samozřejmě, že udatní velitelé z USA nehodlali bojovat vlastníma rukama. Přitom jim pro přímý střet chyběla „potrava pro děla“ z místních lidí.

V prvních měsících aktivní etapy operace v říjnu ztratili Iráčané 670 lidí a v listopadu stoupl jejich počet na 2600 zabitých. Ztráty potvrdila OSN bez zveřejnění ostatních statistik ztrát!

Nebyl uveden počet raněných. Při takové intenzitě bojů bývá obvykle minimálně vzhledem k padlým trojnásobek raněných. Předpovědi o dobytí Mosulu ke dni prezidentských voleb 8. listopadu zůstaly jen předpověďmi. Když Američané pochopili, že hrozit čepicemi nestačí k vyhnání teroristů z města, začali Mosul intenzívně bombardovat a neohlíželi se na osud civilistů.

Obvyklá praktika NATO je, že kdekoliv je spatřen Arab třeba s prakem, následuje kobercové bombardování. Proto se dalo předpokládat, že obětí mezi těmi, co nebojovali, bude ohromné množství.

Bohužel to tak opravdu bylo. V první době se vedení koalice dařilo zamlčovat ztráty mezi civilisty, ale v tomto informačním období to nemůže trvat věčně. Podle Amnesty International jen 28. března stálo bombardování život 200 civilistů Mosulu. Kolik podobných náletů bylo od začátku operace, to ví jen americké vedení. Zvláštní cynismus ohledně počtu obětí ukazují dvě skutečnosti. Za prvé irácká vláda skutečně doporučovala obyvatelům města, aby neopouštěli své domy. Za druhé nebyl poskytnut ani jeden humanitární koridor. Naproti tomu při útoku na Aleppo syrskými vládními silami se podařilo vyhnout obětem mezi civilisty právě především zásluhou humanitárních koridorů.

Přirozeně, že podobné výsledky operace je těžké nazvat úspěchem USA. Stejně jako dřív zůstal odpor bojovníků nezlomen, ztráty mezi útočícími mohou být desítky tisíc a počet zabitých civilistů jim může závidět diktátor kterékoliv africké země.

Ale nyní po raketovém útoku na letiště Šajrát v Sýrii obrátil Západ pozornost světa na hru svalů USA, na čas bylo zapomenuto na řadu debaklů svého pána. Ale na jak dlouho to vystačí? Není známo. Je však známo zhroucení vztahů s Ruskem. Konflikt v Sýrii znamená kráčet cestou eskalace. Přítomnost chemických zbraní na letišti se nepotvrdila a samotná letecká základna tak jak fungovala, funguje i nadále. Bravo pane Trumpe. Další vítězství typické západní demokracie.

Převzato z Rusvesna.su

Překlad: Zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
14. 4. 2017 6:07

Irák je na delší dobu pro civilizaci ztracen, další země, která je americkým imperializmem ošklivě poškozena. ..)

Vaska
Vaska
14. 4. 2017 9:56

koukám že soudruzi z SS se chtěj důvěrně seznámit s tímhle – http://www.eurasia24.cz/vojenstvi/item/2406-matka-vsech-bomb-rusove-maji-otce-ctyrikrat-silnejsiho-video

Béda
14. 4. 2017 10:16

Putin a Kutuzovova strategie http://www.eurasia24.cz/analyzy/item/2405

orinoko
14. 4. 2017 12:48

Zvláštní , jedno horké téma se primo nabízí, leží přimo na očích, ale moc zvednutí není. Soudruh Kačer je ve funkci 100 dni a prakticky nikdo si toho nevšímá. Ani ten vypraskany západ. Důvodem může byt, ze tento buran z jedove chýše white toho za 100 dni stihl tolik, ze mohla je porad otevřena. Naštěstí přece jen něco českého je k dispozici. A začíná byt relativní shoda i na jednom aspektu , který se mi vyjevil včera. Buran Kačer kromě jiného takhle funguje také proto, ze si plete politiku s vedením korporace. To je velmi dobra informace pro českého vola,… Číst vice »

fajt
14. 4. 2017 13:10

https://cz.sputniknews.com/svet/201704145113602-Snowden-skutecnost-Americane-Afghanistan/ – Talibán v Afghánistánu poslední dobou navázal kontakty se zpravodajci z RF, tak možná proto prezentace síly v zemi, kterou přeci maj amíci plně pod kontrolou, jako že zrada amerických darebáků se teatrálně trestá ( možná ty jeskyně byly v době výbuchu prázdné a talibánci na ohňostroj koukali bezpečně z druhého kopce ). ..)

orinoko
14. 4. 2017 14:17

Asi to bude k nevíre , ale ke čtení doporucuji Pehe na Novinkách. 100 dni trumpot s Kačerem.

peter.
14. 4. 2017 14:44

Tomahawkový neškodný útok spolu s tvrdým odmietnutím Putina návrhu(ultimáta)Tillersona aby nechal padnúť Asada spôsobili,že Trump vypustil paru a dnes už vyhlásil,že medzi USA a RF budú dobré vzťahy,že všetko bude v najlepšom poriadku.
Omnoho viac to smrdí vojnou na východe,kde sa Trump rozhodol prefackať S.Kóreu a Kima.Významný čínsky papaláš(minister obrany myslím) dnes prehlásil,že vojna môže vypuknúť v každom momente.Je jedno ako tá vojna o Kóreu dopadne.Isté je len to,že Kim nechá vybuchnúť toľko jadrových bômb a rakiet,koľko stihne,kým ho nezabijú.Ak to pridáme ku Fukušime ktorá zasiera radioaktivitou už všetky oceány,tak Sýria bude to posledné čo nás potom bude zaujímať.

orinoko
14. 4. 2017 15:10

Ted je rada na Cinanovi. Zda chce mít Kacerovy základny primo na svých hranicích , zda chce mít korejsky exodus na svých hranicích, zda se chce stát Kacerovym PINDOnosnikem, zda se chce vzdát vlivu na životně důležité vlastni okolí a zda se nechá urážet cokoladovymi dortiky na stole za letu veskrnu s plochou drahou letu.

peter.
14. 4. 2017 15:28

orinoko napsal Ted je rada na Cinanovi. Zda chce mít Kacerovy základny primo na svých hranicích , zda chce mít korejsky exodus na svých hranicích, zda se chce stát Kacerovym PINDOnosnikem, zda se chce vzdát vlivu na životně důležité vlastni okolí a zda se nechá urážet cokoladovymi dortiky na stole za letu veskrnu s plochou drahou letu. Číňan je v strehu,lebo Japonsko vypravilo k tým ostrovčekom na ktoré si Čína uplatňuje nárok,svoju námornú flotilu.Japoncov asi posmelila blízkosť americkej 7.flotily.Číňan okrem toho presúva mohutné vojenské sily ku hraniciam s Kóreou.Rusi do tej oblasti vyslali tiež svoje krížniky.A Kim sa chystá osláviť… Číst vice »

hudryper
hudryper
14. 4. 2017 17:07

peter. napsal
ja sa zase spolieham len na to,že v tých zelených mozgoch ešte zostali nejaké zbytky pudu sebezáchovy a zdravého rozumu.

Ja tiež, Peter. Na hlavnych spravach je přecejen trochu optimističtější nálada. Myslím hlavně na :

http://www.hlavnespravy.sk/putin-prehliadol-tillersonove-blufovanie/968774

Dává to smysl. Celé to představení 6.4. s marginální materiální škodou a potřebné zlostné mručení z Moskvy Trumpa osvobozuje od trvalých útoků na něho. Že mu radila Ivanka,tož to je úsměvné.
Prostě musel něco lidského pustit mezi lid,aby zdůvodnil nezdůvodnitelné. Není takový idiot,aby
rozpoutal živý konflikt současně s Rusy,Číňany,Korejci a zodpovídal za další jadernou katastrofu
v Japonsku a Jižní Korei.

orinoko
14. 4. 2017 17:40

To je nějaký ústup? Já myslel , ze Kacerovy TRUMPoty jsou z jiného ranku. Totiž neutěšené personální politiky. Aby prosadil svoje Cizí, tak musí bombardovat svoje vlastní na cizím území. A ještě to tweetuje. Ze rovnou neposle SMS celému světu. Už mu říkají Donald Swamp. Kačer je tezkotonazni trouba. Village buran přesně odpovídající charakteru amerického sebestredneho kanonenfutru. Z tech jeho bomb jsou perplex už i ruzne zelené mozky, z nichž jeden se docela logicky zeptal, jak se počítají mrtvoly po dopadu Mámy bomb. Tu raději Kacer vyzkoušel někde, kde uhynul jeden ami robocop předtím. A když Severní Korea oznamila, ze… Číst vice »

peter.
14. 4. 2017 18:19

hudryper napsal
Není takový idiot,aby
rozpoutal živý konflikt současně s Rusy,Číňany,Korejci a zodpovídal za další jadernou katastrofu
v Japonsku a Jižní Korei.

Dajbože aby si mal pravdu!Lebo stačí,aby tam buchlo zopár atomoviek a Gatesovi sa splnia sny o depopulizácii sveta.Toto je dnes Fukušima :
http://www.biosferaklub.info/fukusima-otravila-cely-tichy-ocean-ale-okolo-katastrofy-vladne-zvlastne-ticho/

orinoko
14. 4. 2017 18:24

Jen tak na okraj … v Jihlavě Koller mluvil o tom , jak dneska funguje asymetrická válka. Kdy celkem nízký počet „partyzánů“ dneska váže cele flotily lodi, letecké perutě a nové i Mámy bomb. 65 kousku prý mrtvých v Afghánistánu na jednu Mámu bomb. Zbývá jich ještě 12? To už aby začali Ami na darebaky vyrábět další.
Kačer vstoupí do vojenské historie.
Na jednoho mrtvého darebaka tuny bomb. Kde zůstaly elektronické mušky.

peter.
14. 4. 2017 18:30

Ivanke mal Putin poslať po Rexovi ruskú špecialitu aby prišla na iné myšlienky ako radiť fotríkovi:
comment image

peter.
14. 4. 2017 18:44

orinoko napsal
65 kousku prý mrtvých v Afghánistánu na jednu Mámu bomb.

orinoko:
Vraj tá mama všetkých bômb zabila len 36 talibáncov.Nevieš náhodou ako ich spočítali?

orinoko
14. 4. 2017 18:45

Tomu americkému zahraničnímu bazmeku se na webu říká T Rex. Příhodné označení.

koloděj
koloděj
14. 4. 2017 20:32

orinoko napsal
Nevieš náhodou ako ich spočítali?

Nepochybuj, že tajně