V krizi poznáš kreténa

Kreténa samozřejmě poznáme všichni, vždy a spolehlivě: Jsou to ti druzí. Ale to jsou většinou jen kreténi z pohodlnosti, protože ruku na srdce, v časech dobrých, když vládne klid, mír a prosperita, se jako kreténi chováme někdy všichni. Je to luxus, který si můžeme dovolit. Jsme prostě takoví kreténi leví. A pak jsou lidé, kteří se chovají jako kreténi i v časech zlých, a to jsou kreténi praví. Teď, když máme epidemii, stav nouze, karanténu a s tím související tisíc a jeden problém, se to ukazuje obzvláště zřetelně.

Jak se říká, že teprve krize odhaluje charaktery, tak je to sice klišé, ale sedí jako prdel na hrnec. S nástupem „zlých“ časů (ty uvozovky jsou sakra na místě, protože by mohlo být ještě tisíckrát hůř, například by místo virů mohly poletovat kulky) se lidé rozdělili zhruba na dvě skupiny: Ta první přestala kecat a začala makat, adaptovala se na změněnou situaci, přehodnotila priority, dokázala se vzdát nejen stereotypů v chování i myšlení, ale i svého pohodlí, pomáhá druhým a chová se odpovědně. Ta druhá jsou kreténi. Myslí i chovají se pořád stejně, rozhodně odmítají udělat cokoliv pro druhé, i kdyby to mělo být blbé nošení roušky, svého pohodlí se odmítají vzdát a i tváří v tvář smrti pořád žvaní něco o svobodě, kterou si ovšem pletou právě s tím pohodlím. Počítají, kolik by se dalo vydělat/ušetřit, kdyby se lidé nechali umírat, a stěžují si, že se lidský život přeceňuje. Samozřejmě všemu rozumí a všechno kritizují, nikdo nic nedělá správně, oni by všechno dělali lépe, a pomalu jediný, kdo podle nich nedělá chyby, je vláda, protože v jejím případě je to fundamentální neschopnost kombinovaná s velmi rafinovaným zlým úmyslem.

Přitom jsou to i oni, koho ta první skupina chrání o komu pomáhá prostě tím, že drží společnost v chodu. A byl bych ale velmi překvapen, kdyby až se to přežene a vrátí se lepší časy, nebyli právě tihle kreténi, kteří sami nic neobětovali, první co budou stát ve frontě na státní podporu a budou u toho nejhlasitěji řvát něco o škodách, které jim musí stát, potažmo společnost. nahradit. Těžko říct, kde se berou. Je to výchovou? Je to v genech? Je to něco ve vzduchu nebo ve vodě? Jedno je ale jisté: bez ohledu na to, že sami svoje chování považují za přirozené, zdravé a ve společnosti dominantní, je jich evidentně menšina. Otravná parazitická menšina, ale pořád menšina.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Točmistr
Točmistr
27. 3. 2020 13:18

Já si původně myslel, že takhle zobecňují a vyjadřují se lidé spíše pravicovějšího charakteru. Ale to by bylo samo o sobě projevem zobecňování, tak vlastně asi nic. Jen hodně štěstí všem. A každý je svého štěstí strůjcem. Takže to všici stejně děláme blbě.

Točmistr
Točmistr
27. 3. 2020 13:21

Já bych na ty užitečné idioty poslal alespoň 5 miliard, 5 miliónů nemůže stačit…

Gatta
Gatta
27. 3. 2020 15:51

Točmistr napsal

Já bych na ty užitečné idioty poslal alespoň 5 miliard, 5 miliónů nemůže stačit…

Na porážku „dezinformací“ možná brzy nebude stačit ani 50 miliard.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 3. 2020 18:09

Je velmi zapotřebí hledat nejen účinné léky, vyčlenit dostatek prostředků na ochranu zdravotníků, ale také usilovat o posílení imunity- zejména dětí, nemocných jinými vážnými chorobami a důchodců.
Pro všechny kdo relativizují hodnotu lidského života, všem rusofobům bych navrhoval vyloučení ze státních služeb!
Každý má možná nárok na vlastní hloupost – a všichni v životě děláme nějaké chyby, jsme jen lidé- ne neomylní polobohové.
Ale nárok na „blbost ve státních službách“ bych doporučil vyloučit.
A na tu „v Evropských službách“ bych doporučoval celoživotní karanténu…někde na nějakém pustém ostrově s nic moc podmínkami k životu…

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 3. 2020 18:19

re Gatta: ta pitomá osoba chce něco kvákat o „svobodě“ zaváděním svého digitálního koncentráku?! Bere hromadu z veřejných prostředků – a na co?! Na nadstátní myšlenkový TERORISMUS?! Osobně dokud mi sloužil počítač chodil jsem na ruskojazyčné debaty v podstatě denně a dělám to již léta. A víte proč nevážená paní Jourová?! Protože RUŠTINA JE SOUČÁST SVĚTOVÉ KULTURY, BYSTUPUJE TAM ŘADA VZDĚLANÝCH, INTELIGENTNÍCH A CHYTRÝCH LIDÍ. A protože ty debaty jsou mnohem SVOBODNĚJŠÍ A SVOBODOMYSLNĚJŠÍ – v tom dobrém slova smyslu- nežli ty „české“!! Brzy budou podlidi a nadlidi paní Jourová?! Na svobodu slova si vymyslíte SVŮJ „Digital servis act“?! Pak… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 3. 2020 18:20

re- oprava: pochopitelně mělo být vystupuje

Aleš
Aleš
27. 3. 2020 19:40

KRETÉN VE VEŘEJNÉ FUNKCI JE JAKO ZBRAŇ HROMADNÉHO NIČENÍ.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 3. 2020 22:11

re Aleš: ne- kretén ve veřejné funkci- má účinky ne ZHN nýbrž epidemie či pandemie… Rozdíl mezi účinnými a neúčinnými kroky, mezi připravenými a nepřipravenými: správní a nesprávní lidé ve správnou dobu na správných místech. DLOUHODOBĚ- ba TRVALE… Ochota udržet FUNKČNÍ STÁT PRO LIDI- ne jako pouhý nástroj, frašku v rikou všehoschopných nelidských bestií. Ten S. Žižek má v podstatě s tím svým výběrem volby PRAVDU! Schopnost správně najít, ocenit a udržovat týmy správných lidí na správných funkcích, místech… rozvíjet, udržet, oceňovat, umět včas nahradit, poděkovat… Dokázat motivovat i ocenit, inspirovat, povzbudit. Nenechat jen tak zemřít… Vždyť život může být… Číst vice »

Aleš
Aleš
28. 3. 2020 0:13

Martin (už bez taky m) napsal re Aleš: ne- kretén ve veřejné funkci- má účinky ne ZHN nýbrž epidemie či pandemie… Rozdíl mezi účinnými a neúčinnými kroky, mezi připravenými a nepřipravenými: správní a nesprávní lidé ve správnou dobu na správných místech. DLOUHODOBĚ- ba TRVALE… Ochota udržet FUNKČNÍ STÁT PRO LIDI- ne jako pouhý nástroj, frašku v rikou všehoschopných nelidských bestií. Ten S. Žižek má v podstatě s tím svým výběrem volby PRAVDU! Schopnost správně najít, ocenit a udržovat týmy správných lidí na správných funkcích, místech… rozvíjet, udržet, oceňovat, umět včas nahradit, poděkovat… Dokázat motivovat i ocenit, inspirovat, povzbudit. Nenechat jen… Číst vice »