V německém Amazonu běží vánoční stávkový maraton

Zaměstnanci pěti z devíti německých distribučních středisek amerického internetového obchodu Amazon vstoupili do stávky. Podle odborového svazu Verdi, který protest svolal, potrvá stávka do středečního večera.

O půlnoci zahájili stávku zaměstnanci distribučního střediska v hesenském Bad Hersfeldu. Dnes ráno se k nim připojili pracovníci v Lipsku, v bavorském Grabenu a ve střediscích Rheinberg a Werne v Severním Porýní-Vestfálsku.

Amazon tvrdí, že stávka nebude mít vliv na dodací lhůty objednaného zboží, k zajištění dodávek využívá i střediska v jiných evropských zemích.

Odborový Svaz Verdi svolal stávku v předvánočním období kvůli tomu, že může internetový obchod nejsilněji zasáhnout. Předvánoční špička patří pro Amazon z hlediska obratu k nejvýznamnějším částem roku. Odbory pořádají protesty v Amazonu už déle než rok. Verdi požaduje, aby Amazon zvýšil mzdy v distribučních centrech v souladu s kolektivními dohodami pro odvětví zásilkového obchodu a maloobchodu v Německu. Odbory si také stěžují na extrémní tlak na pracovní výkon, na porušování pracovních podmínek a mimořádně vysoký podíl smluv na dobu určitou.

Amazon se stále kategoricky brání tomu, aby uznal právo zaměstnanců na kolektivní smlouvu, a považuje odbory za zbytečné. „Podnik chce svévolně diktovat pracovní podmínky,“ uvedla v pondělí v tiskové zprávě Stefanie Nutzenbergerová z vedení svazu Verdi. „Zaměstnanci se takovému jednání brání a zákazníci i občané by je v tom měli podporovat,” doplnila.

Amazon zvýšení mezd odmítá s tím, že jeho zaměstnanci jsou skladníci, takže se na ně vztahují kolektivní smlouvy pro odvětví logistiky. Jejich platy jsou podle firmy nad průměrem v tomto odvětví, navíc mají nárok na vánoční prémie a příspěvek na penzijní připojištění. Amazon také odmítá obvinění, že pracovní podmínky jsou příliš tvrdé.

Německo je pro Amazon druhým největším trhem po Spojených státech. Má v Německu devět distribučních středisek a zaměstnává tam na 9000 lidí, v době vánoční špičky se tento počet zvyšuje až na 14 000.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
aj
aj
16. 12. 2014 20:34

dobře voni! :-)

Sio
Sio
17. 12. 2014 7:00

Asi tak je na to potřeba jít s americkými firmami. Pustit do země, vyzkoušet, zcivilizovat. Ještě se ukazuje, jak je důležitá internacionalizace. I když si nejsem jist, za jakou cenu Amazon nahradí propad v Německu dodávkami z center v ostatních zemích.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
17. 12. 2014 8:45

Nechápu proč Outsidermedia.cz šíří reklamu prorežimního týdeníku Echo. Echo24 je havlistická vysílačka, která plní americkou objednávku na české mediální scéně. V jejím čele stojí pan Balšínek, bývalý šéfredaktor Havlovek (Lidových Novin). Ten byl odejit z Lidovek poté, co Mafru zakoupil Agrofert. Jenže to bylo trochu jinak, že nebyl odejit ale pouze předelegován za vyšším úkolem, prací na novém alternativním projektu Echo24. Vznik serveru Echo24 byl připravovaný jako gerilový protipól projektu Petra Hájka Protiproud a všech alternativních serverů jako AC24, Zvědavec, NWOO.org, Blisty, Parlamentní listy a v neposlední řadě AE News. Do té doby žádná taková counter-vysílačka neexistovala. Echo24 je gerilový… Číst vice »