V Trumpově agendě není pro Evropskou unii místo

Igor Pšeničnikov, poradce ředitele Ruského institutu strategických studií, pro RIA Novosti

Evropa ustrnula. Evropské elity, které ještě nedávno šly vstříc „světlým zítřkům“ ve stopách Spojených států amerických, jasně cítí, že dnes nad Evropou jako Damoklův meč visí otázka: Co bude s Evropskou Unií?

Ve vystoupeních Donalda Trumpa během volební kampaně a v jeho prohlášeních po inauguraci je EU jako celek zmiňována s urážlivou vzácností. Jednotlivé členské země – to prosím ano. Ale EU jako struktura, jak to vypadá, vůbec není zahrnuta do agendy nového prezidenta, nebo tam má jen velmi nevýznamné místo.

Vztahy USA a EU se do poslední chvíle jevily jako nedílné spojení dvou hlavních hráčů západního světa, jako jeho vojenský a finančně-ekonomický základ. Ale nový americký prezident dal najevo, že Evropská unie ho nezajímá.

Italský deník Politico například píše: „NATO a EU byly 60 let jádrem transatlantických bezpečnostních a obchodních vazeb. Soudě podle rozhovorů, které Trump dává, už to tak není.“

Další země vystoupí z EU“

Do stavu paniky Evropu přivedla tato Trumpova slova z poloviny ledna řečená ve společném rozhovoru pro britské The Times a německý Bild o tom, že příklad Velké Británie, jejíž poddaní v referendu hlasovali pro odchod z EU, budou následovat další země EU.

„Předpokládám obtížnou budoucnost. Lidé, země, chtějí vlastní identitu a Velká Británie chtěla vlastní identitu také. Jestli chcete znát můj názor, myslím, že i další státy vystoupí (z EU),“ uvedl Trump.

Co si mají evropské státy myslet o slovech „myslím, že i další státy vystoupí“ z EU? Předpokládám, že v Evropě nepovažují Trumpa za věštce, který předpovídá budoucnost. Tato slova jsou přijímána jednoznačně tak, že nová americká administrativa nepodporuje EU, nevidí žádné její perspektivy a nezačleňuje Evropskou unii do kontextu své politiky.

Deník Politico píše: „V evropských hlavních městech si dnes kladou jednoduché otázky: Je Trump prezident, na kterého můžeme spoléhat? Můžeme se s tímto prezidentem do něčeho pustit?“

Jedním slovem, Evropa pochopila, že Trump s ní nejde stejnou cestou. Z toho pochází ten pocit strachu. Toto přesvědčení je posilováno tím, že Trump ukazuje svůj zájem pouze o jednotlivé státy západní Evropy, především o Velkou Británii a Německo, s jejichž lídry už vedl rozhovory v prvních dnech svého prezidentství. S britskou premiérkou Theresou Mayovou osobně a s německou kancléřkou telefonicky.

Výhodný trh pro prodej amerických energonosičů, ale ne konkurent

Nový ministr zahraničí USA Rex Tillerson prakticky nemluví o perspektivách spolupráce USA a EU. Zmiňuje se o Evropské unii pouze v souvislosti se sankcemi proti Rusku. A to v tom smyslu, že tyto sankce nemají překážet spolupráci podniků spojených s Ruskem. Nebo nahlíží na Evropu jako na výhodný trh pro prodej amerických energonosičů.

Nezapomeňte, že mezi těmi, kteří pomáhají Trumpovi jako zprostředkovatelé ve vztazích s Ruskem, je i bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger. A Kissinger vystupuje proti přeměně Evropy v oblast se silným postavením. Kromě toho se mezi Kissingerovými myšlenkami vyskytla i ta o transformaci Severoamerické smlouvy o volném obchodu (NAFTA), jejímiž členy jsou USA, Kanada a Mexiko, v Severoatlantickou smlouvu, ve které pro Mexiko už nebude místo a nahradí ho Velká Británie. Cílem této rošády je „konsolidovat anglo-atlantickou zónu namísto bývalé EU.“ (zvýrazněno překladatelem)

Půjde i NATO „pod nůž“?

A nezesiluje Trumpovu nevšímavost k EU jeho prohlášení o tom, že členové NATO musí sami platit za svou bezpečnost? EU a NATO byly až do dnešní doby dvěma oporami jedné struktury pod označením „kolektivní Západ.“ Jednoduše, členství v EU se zeměmi, které nejsou současně členy NATO, bere tak, že nad nimi už je rozevřen „bezpečnostní deštník“ NATO.

Co znamená, že členové EU – Finsko, Švédsko a Rakousko – nejsou členy NATO? Jejich postavení mimo pakt je dnes pod velkým otazníkem. Bylo by naivní předpokládat, že pokud by byly tyto tři země zataženy do nějakého konfliktu, že „kolektivní Západ“ představovaný NATO by před tím zavřel oči. A naopak, co znamená, že staří členové „klubu západní civilizace“, Norsko a Island, nejsou členy EU? Jsou však stráží NATO na severu Evropy.

Jorgen Kosmo, bývalý ministr obrany Norska z 90. let, řekl švédským novinářům (v přítomnosti autora tohoto článku) zhruba toto: Švédsko si může dovolit nebýt členem paktu jenom proto, že její soused Norsko členem NATO je, Norsko zajišťuje neutralitu Švédska.

Je zřejmé, že NATO čekají velké změny spojené s výrazným omezením financování této aliance ze strany USA. A to jenom přispěje k posílení odstředivých sil v Evropské unii. A naopak, jako při řetězové reakci, rozpadání EU způsobí křeče v NATO. Jedno s druhým je neoddělitelně spojeno.

Vybuduje EU svojí armádu?

V roce 2015 předseda eurokomise Jean-Claude Juncker prohlásil, že Evropská unie vytvoří vlastní armádu. „Evropská unie armádu nepotřebuje, aby ji hned použila, ale aby naznačila Rusku, že jsme vážně odhodláni hájit hodnoty Evropské unie,“ uvedl Juncker pro německý časopis Welt am Sonntag. Nyní Trump znejisťuje tyto „hodnoty“, když požaduje, aby Evropané sami platili za svou bezpečnost.

Samozřejmě, že pro evropské metropole, které 70 let Washingtonu odezíraly ze rtů každé slovo, je urážlivé až děsivé tohle slyšet, když samy sebe přesvědčily o „ruské hrozbě.“ Proto se dá očekávat, že Junckerovy ideje opět vyplavou na hladinu, až se omezení americké finanční podpory pro NATO stane realitou.

I když na druhou stranu, pokud má Trump pravdu a EU se rozpadne, pak společná armáda nutná nebude. Stane-li se vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová francouzskou prezidentkou, pravděpodobně ukončí členství své země v EU. Potom se EU zhroutí a osud NATO, jak bylo uvedeno výše, se v důsledku řetězové reakce stane ještě nejasnějším. Devízu okrašlující jednací sál NATO v Bruselu „Animus in consulendo liber“ („Duch se může svobodně rozhodnout,“ „Mysl otevřená možnostem“) může rychle nahradit výkřik z potápějící se lodi: „Zachraň se kdo můžeš!“ Byť Rusko nikoho neohrožuje.

Koupit si lístek na Titanic

Ale vraťme se k Evropské unii. Pokud jde o EU, onen výkřik se už stal heslem pro Brity, kteří odhlasovali odchod z EU. Po Brexitu a po zřejmém signálu od Trumpa, že EU nepřežije, o opuštění tohoto „Titanicu“ otevřeně mluví politici v dalších zemích Evropské unie, chystající se převzít vládu.

V Bulharsku byl nedávno zvolen národně naladěný prezident Raděv, a to hlavně proto, že pro něj hlasovali tamní prorusky orientovaní voliči požadující vystoupení Bulharska z EU a NATO. V zemích ucházejících se o členství v EU politické body nabírají euroskeptici – vezměme třeba Moldávii.

A pouze figury neschopné nabídnout liberálnímu Západu nic kromě vlastní rusofobie typu Porošenka na Ukrajině nebo Djukanoviče v Černé Hoře pokračují ve rvačce o lístek na potápějící se loď.

Zdroj: https://ria.ru/analytics/20170203/1487145051.html

Překlad: CROIX

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
6. 2. 2017 15:46

Na Nové republice je článek s velmi podobnmým tématem:
http://www.novarepublika.cz/2017/02/deset-trumpovych-dnu-ktere-otrasly.html#more

peter.
6. 2. 2017 19:41

Zdatnosti Junckera sú postačujúce len na to,aby bol primátorom nejakého luxemburského mesta.
Povedal ekonomický poradca D.Trumpa a pravdepodobne nový veľvyslanec USA pri EÚ,profesor Ted Malloch.Z toho vyplýva,že súčasní bruselskí „tvorcovia novej denacionalizovanej Európy“pravdepodobne končia so svojimi experimentami o výmenu pôvodných Európanov za Afroarabov.
http://www.zemavek.sk/articles/view/ted-malloch-eu-potrebuje-skrotit-juncker-moze-byt-maximalne-primatorom-mesta

Béda
7. 2. 2017 8:14

Tak co vy NATO? Je Trump skutečně změna anebo pouze další z volebních simuláker? https://globe24.cz/svet/25248-stojime-za-nato-ale-zacnete-vic-prispivat-usa-nebudou-platit-vse-vzkazuje-trump

„Washington – Spojené státy pevně podporují Severoatlantickou alianci, ale žádají, aby členské státy plně hradily své příspěvky.

Při návštěvě vojenské základny na Floridě to dnes prohlásil prezident USA Donald Trump. Základna MacDill je sídlem amerického velitelství pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) a velitelství pro speciální operace (SECOM).

„NATO rozhodně podporujeme,“ zdůraznil prezident, který během své loňské volební kampaně označil alianci za „zbytečnou“. ..“

Aleš
Aleš
7. 2. 2017 10:02

Bédo: Sanders se na podzim stal podvodníkem a zrádcem. Býval mi dost sympatický, holt jsem se v něm zmýlil, jeho názory asi přestanu sledovat, někoho a něco mi to připomíná u nás. Je zarážející, že to netrkne do hlavy autora skvělých článků o pseudolevici. Když zásTUPCI umírněného neoliberalismu vytýkají silným osobnostem, že řídí stát jako firmu, přestože sami ho řídili ještě hůř a o pokřikujících neoliberálech ani nemluvě, začíná blikat výstražný majáček. Ale i na om jak komu… K Sandersově cti slouží že, na rozdíl od těch našich pseudoelit příležitost řízení nedostal. Ale selhal již při rozhodování svojí podpory. Měl… Číst vice »

Béda
7. 2. 2017 10:14

Aleš napsal Bédo: Sanders se na podzim stal podvodníkem a zrádcem. Býval mi dost sympatický, holt jsem se v něm zmýlil, jeho názory asi přestanu sledovat, někoho a něco mi to připomíná u nás. Je zarážející, že to netrkne do hlavy autora skvělých článků o pseudolevici. Když zásTUPCI umírněného neoliberalismu vytýkají silným osobnostem, že řídí stát jako firmu, přestože sami ho řídili ještě hůř a o pokřikujících neoliberálech ani nemluvě, začíná blikat výstražný majáček. Ale i na om jak komu… K Sandersově cti slouží že, na rozdíl od těch našich pseudoelit příležitost řízení nedostal. Ale selhal již při rozhodování svojí… Číst vice »

Béda
7. 2. 2017 10:17

A pozorně se dívejte kým se Trump obklopil. Že jsou v jeho týmu váleční jestřábi, Goldmani a hebrejští poradci – to bude zajisté nějaké nóvum.

Béda
7. 2. 2017 10:19

Taky USA FIRST. Neslyšel jste kdysi podobnou variaci z úst mladšího Bushe a Obamy?

Béda
7. 2. 2017 12:14

http://eurasia24.cz/aktualne/item/2297-bruselsti-diplomate-maji-strach-ze-moskva-ziska-vliv-na-migraci-z-afriky

Evropská unie, která pomohla rozbít Libyi, nyní vyjadřuje obavy, že na migraci z této severoafrické země do Evropy „získá vliv Rusko“.
Tyto hlasy z Bruselu zaznívají v době, kdy kontrolu nad stále větším územím Libye získává generál Chalífa Haftár, jenž se netají kontakty s Ruskem a který jen v druhém pololetí loňského roku dvakrát navštívil Moskvu…Do Moskvy se však tento měsíc chystá také premiér „mezinárodně uznávané“ libyjské vlády Fáiz Sarrádž, což jen potvrzuje odhodlání Ruska hrát v obnově Libye větší roli.