V USA se přiklánějí k násilnému řešení „čínského problému“

Otevřenost a solidnost nikdy nebyly silnou stránkou americké diplomacie a poté, co US ministerstvu zahraničí (State Department – SD) začal velet Mike Pompeo, který předtím vedl CIA, stylistika washingtonské diplomatické mašinerie se zcela přizpůsobila duchu CIA, a to v tom nejhorším smyslu slova.

Sám Pompeo, když popisoval svou činnost na bývalém pracovním místě, říkal doslova toto: „Byl jsem ředitelem CIA. Lhali jsme, podváděli, kradli jsme…“

Nelze mimochodem přehlédnout, že s takovým přístupem byl skutečně ideálním kandidátem pro to, aby stanul v čele americké diplomacie. Někdy však dokonce SD začíná vysvětlovat svoje pozice maximálně otevřeně, což nelze neuvítat, protože co nejvyšší transparentnost v mezinárodních vztazích je nepochybně lepší, než podivné nedořečenosti a pokusy o skrytí imperiálních ambicí za hloupé záminky typu ochrany lidských práv nebo demokratických hodnot.

Právě v tomto smyslu má smysl číst oficiální Pompeova prohlášení na téma, že Spojené státy jsou v podstatě připraveny zasáhnout do všech územních konfliktů mezi Čínou a jejími sousedy v Jihočínském moři. Washington poprvé na oficiální úrovni prohlásil, že neuznává čínské nároky na sporná námořní teritoria a je připraven hájit svoji pozici, vyplývající z následující motivace, jasně formulované v komuniké amerického SD:

„Svět nedovolí Číně považovat Jihočínské moře za své mořské impérium. Amerika podporuje svoje spojence a partnery v jihovýchodní Asii při obraně jejich suverénních práv na mořské (šelfové) zdroje v souladu s jejich právy a povinnostmi v rámci mezinárodního práva. Podporujeme mezinárodní společenství ve věci obrany svobody moří a respektování suverenity, a rovněž odmítáme jakékoli pokusy vnutit princip práva silnějšího v Jihočínském moři, nebo v regionu jako celku“.

Seznam konfliktů, do kterých jsou USA ochotny zasáhnout, vyvolává silný dojem. Washington odmítá nároky Číny na ovládnutí exkluzivní ekonomické zóny kolem útesu Scarborough a Sprattleyho ostrovů, na které si činí nároky Filipíny, jejichž pozici podpořila mezinárodní arbitráž v roce 2016. A dále: „Spojené státy nyní odmítají nároky Pekingu na vody zpochybňované Vietnamem, Malajsií a Indonésií .“

Ironie, kterou se snaží přehlížet američtí diplomaté, spočívá v tom, že Spojené státy požadují na Číně uznání rozhodnutí arbitráže, provedení v souladu s konvencí, kterou samy USA odmítají podepsat, a z toho plyne, že by takové rozhodnutí USA nikdy nevyplnily. Dvojí metr je, mimochodem, oblíbený nástroj americké zahraniční politiky.

Takové přitvrzení pozice SD prakticky znamená, že riziko přímého vojenského střetnutí mezi USA a Čínou v Jihočínském moři se násobně zvýšilo. Washington prakticky obvinil Peking z pokusu o vybudování „impéria“ a slíbil, že to nepřipustí, s pravděpodobným náznakem připravenosti hájit svoje ambice všemi dostupnými způsoby.

Americký zpravodajský portál „Axios“ poukazuje na výši sázek v tomto konfliktu: „Přes Jihočínské moře se každoročně přepravuje zboží v celkové hodnotě kolem pěti bilionů dolarů.“

Kromě toho mají sporná teritoria důležité zásoby uhlovodanů, jejichž kontrola může snížit závislost ČLR na dovozu energonosičů, což se USA nemůže líbit.

Spojené státy, pravděpodobně jako jakési preludium k prohlášení US ministerstva zahraničí, provedly minulý týden demonstraci vojenské síly s účastí hned dvou letadlových lodí v Jihočínském moři, což vyvolalo značnou podrážděnost pekingské diplomacie. Associated Press napsaly, že „v minulém týdnu si Čína zlostně postěžovala na to, že USA eskalují svoje vojenské síly v Jihočínském moři, když provádějí společné manévry se dvěma skupinami letadlových lodí na strategické vodní cestě. Americká válečná flotila prohlásila, že letadlové lodě  Nimitz  a  Ronald Reagan společně s doprovodnými plavidly a letadly provedly cvičení, jejichž cílem bylo maximalizovat možnosti protivzdušné obrany a rozšířit operační rádius dálkových přesných námořních úderů pomocí letadel z letadlových lodí v rychle se měnícím operačním regionu.“

Podíváme-li se na situaci s hlediska přívrženců Washingtonu, lze říci, že dosáhli velkého úspěchu, který vypadá zvlášť příjemně v souvislosti s neúspěchem pokusu o likvidaci hongkongského dolaru a finančního systému Hongkongu, což měla být pomsta za schválení čínského zákona o národní bezpečnosti a trestní stíhání proamerických hongkongských separatistů.

Připomínáme, že nejdřív z agentury Bloomberg unikla tato informace: „USA posuzují možnosti útoku na měnový systém Hongkongu, což vyvolalo silné vzrušení mezi investory, pracující v tomto předním asijském finančním centru. Psali jsme o tom, že takové kroky ze strany USA budou mimořádně riskantní a velmi nebezpečné pro samotné USA, a praxe ukázala správnost tohoto názoru: Tentýž Bloomberg 14. července oznámil, že pomocníci (Trumpa – pozn.red) v Bílém domě a SD … odmítli tuto myšlenku poté, co, jako přívrženci tohoto přístupu nedokázali získat potřebnou podporu, protože odpůrci tohoto kroku byli znepokojeni, že to bude těžko uskutečnitelné a nakonec to může USA poškodit.“

Možná, že se letadlové lodě a agresivní prohlášení SD hodilo právě proto, že se Fed a ministerstvo financí USA ukázaly jako neužitečné nebo příliš riskantní nástroje působení na Čínu. Budeme-li se orientovat na historickou zkušenost, pak ve Washingtonu výše uvedené „zlostné stížnosti“ čínského velvyslanectví na demonstraci americké vojenské síly v Jihočínském moři budou chápany jako signál k nezbytnosti pokračování právě takového chování. Další krok eskalace kteréhokoli z těchto konfliktů se nabízí samosebou: Čína může skutečně stát před situací, v níž jedna nebo více zemí, se kterými je v konfliktu kvůli právům na konkrétní ostrovy a exkluzivní ekonomické zóny, dají USA povolení ke stavbě vojenské základny nebo jiné formy permanentní vojenské přítomnosti v teritoriu, které Peking oficiálně označil za svoje. V takovém případě nebude mít moc na výběr: Buď ztrátu tváře, přímá konfrontace s USA, anebo smíření se s existencí zakonzervovaného konfliktu, který kdykoli může explodovat pouhým stiskem tlačítka ve Washingtonu.

Je zcela pravděpodobné, že čínští analytici, kteří podle agentury Reuters upozorňovali čínské vedení na nutnost připravit se na scénář vojenského konfliktu s USA, měli pravdu.

Válka není nevyhnutelná, ale už dnes je jasné, že tím, jak si americká politická elita, nezávisle na partajní příslušnosti, uvědomuje, nakolik závažné hrozbě čelí americká hegemonie, se bude právě násilná varianta „řešení čínského problému“ zdát pro ni stále svůdnější.

Zdroj: RIA Novosti

Překlad: st.hroch 20200716

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Clair
17. 7. 2020 5:48

Mr. Pompeo by se měl podívat do zrcadla a soustředit se na uklidnění a řešení vlastních vnitrostátních problémů, kterých je více než dost. Na místo toho ztrácí drahocenný čas podněcováním k dalším chaotickým situacím v Jihočínském moři proti Číně v domnění, že se mu podaří vyprovokovat konfrontační situaci pomocí některých okolních států. Je zajisté velmi těžké si přiznat, že vlak už dávno odjel a tak je cítit z toho nesmírná frustrace a zoufalismus, protože zatím co si Čína vybudovala super moderní zemi v tak krátkém čase, jeho administrativa vedla a neustále vede nesmyslné války ve všech koutech světa, které nejen,… Číst vice »

Irena
17. 7. 2020 8:33

Občas mne fascinuje, jak lidé neustále hodnotí konkrétní kroky konkrétních lídrů jen podle takříkajíc selského rozumu. Není to výhodné (například finančně), tak je pitomost, když to dělá. Nenapadlo vás někdy, že to, co je pro jednoho chybou řízení, je pro druhého cílem? Trump plní roli Gorbačova, svým způsobem, to znamená, že jeho řízení je úspěšné, takže podivovat se jeho krokům znamená nerozumět jeho cílům. Pokud chcete zpřetrhat vazby mezi USA a Čínou, tak budete dělat přesně to, co dělá Trump. Což je v podstatě z hlediska zdravého rozumu nakonec jediné přijatelné vysvětlení. Naučte se to konečně hodnotit z pozice, je… Číst vice »

orinoko
Reply to  Irena
17. 7. 2020 9:11

“ …, je to elita proti spodku pyramidy… “ Každá pyramida stojí na nějaké základně. Špička může podkopávat, co chce. Pokud základnu, tak sama sletí na hubu. Také se tomu říká podřezávat větev pod sebou anebo střílet se do vlastní nohy. Neexistuje žádná špička pyramidy. Pokud by tomu tak bylo , tak už je všude dávno MRDvolný klid. I ta nejvyšší pyramida v Gíze má špičku uraženou. Jediné, co dává smysl je KOLO. A proto máme staronové problémy furt dokola. Něco se musí dít pořád. V rovině horizontální např. sex nebo distribuce žvance. V nakloněné rovině ekliptika událostí, ve svislici… Číst vice »

Irena
Reply to  orinoko
17. 7. 2020 9:29

To proto tak snadno rozložili funkční systém vašima vlastníma rukama, vybrakovali nám kapsy a teď na ně otročíme, protože žádný vršek pyramidy neexistuje? Kam tečou zdroje z této republiky? Do státní kasy, aby se zase přerozdělili mezi občany této republiky? Nebo snad jinam? To byste mne rozesmál. Nejlepší je ovcím podrazit židli, když už si myslí, že na ní sedí příliš pevně. A řízený chaos má také něco do sebe, že? Když není možné využít horkou válku v důsledku přílišné účinnosti zbraní, tak se prostě vyrobí ekonomická krize, to je raz dva. Není možné se vymlouvat při zavření hranic na… Číst vice »

orinoko
Reply to  Irena
17. 7. 2020 10:00

Tak to je výmluvné : JÁ jsem v roli loutky rozložil funkční systém a VY teď na NĚ otročíte. Jak jsem to udělal? Snad ne prací v Rakousku? Anebo už skoro desetiletou absencí ve volebních místnostech? Anebo konkrétními kroky, kterými jsem musel proti sobě postavit některé instituce, abych dosáhl potřebného výsledku? Já se netluču v prsa, že všechno vím… od toho jsou tu jiní experti, kteří … ruku na srdce … sami vypadají jako servisní elita. Každá akce vyvolá reakci , to je snad základní fyzikální zákon. Totéž platí pro život v praxi. Téměř každý na světě něco dělá pro… Číst vice »

Irena
Reply to  orinoko
17. 7. 2020 10:07

On ten koloběh není spirální, z hlediska technického vývoje se jedná o přímý vývoj a z hlediska společenských vztahů o absolutní stagnaci, ve které se o jediný výkyv jiným směrem postaral Lenin, Stalin a bolševici.

orinoko
Reply to  Irena
17. 7. 2020 10:24

Zajímavý exkurs do minulosti. Křesťanství vypadlo lehkou rukou /já osobně ho vůbec nežeru/, Liberté, egalité a to třetí vylétlo z orbitu civilizace jako Graf Zeppelin, aby také shořelo a bylo nahrazeno novým… ovšem pokud vím, tak bolševická revoluce byla akce globalistů proti centrálistům. Nebo tomu bylo naopak?
Jenom se řídím vědeckým uspořádáním dle věhlasné Chronologie.
Husity stvořila katcírkev, a Leninův vstup do hysterie zařídil zaplombovaný vagón z centra Evropy, čímž chtělo Německo především odlehčit svojí východní frontě.
Nemůžeme zapíchnout prst do kůže dějin a prohlásit – tohle je nejlepší místo pro tetování.

Viky
Viky
Reply to  orinoko
17. 7. 2020 11:39

„“ …Jediné, co dává smysl je KOLO. A proto máme staronové problémy furt dokola. Něco se musí dít pořád. V rovině horizontální např. sex nebo distribuce žvance. V nakloněné rovině ekliptika událostí, ve svislici pak přitažlivost do centra. Souběh těchto siločar vytváří právě aktuální rámec děje , v němž už si musí obludé poradit sami….““ —- Jo, jo, Ori, A popsal to prvně v trochu abstraktní podobě nějaký Hegel, nazval dialektikou, pak převzal jakýsi Marx a důsledně aplikoval v materialistickém prostředí … abychom se nakonec dozvěděli, že to tak není. „“ Každá pyramida stojí na nějaké základně.““ A tahle to… Číst vice »

orinoko
Reply to  Viky
17. 7. 2020 11:48

Viki, teď jsi mě rozesmál. Já jsem si tu pyramidu na špičce opravdu představoval, ale bez těch slonů, notabene růžových…
Já nevím, jestli to víš, ale Růžový slon je český webový obchod s pornografií a Robertky s globální účinností.
Pokud se GP opírá o české Růžové slony, tak to je opravdu na pováženou.
To nás růžová budoucnost nemůže minout.
A už mám další bonmoták.

Viky
Viky
Reply to  orinoko
17. 7. 2020 12:41

„“… Já nevím, jestli to víš, ale Růžový slon je…““ Nevěděl, to je jenom kouzlo rány od pasu. Jenom jsem zatím nedomyslel, jestli sloni decentně přidržují pyramidu choboty, nebo mohutným pozadím. Ale asi choboty, druhá možnost je nedostatečně uctivá. A pak, nedej Bože, i slon má své potřeby…

orinoko
Reply to  Viky
17. 7. 2020 13:09

Svět opravdu míří do nicoty. Do výroby zamíří ruský ohebný mobil, který bude možno připnout na ruku… a já sháním klávesy zvíci notebooku ku tvorbě zamýšleného , abych zjistil, že ke koupi je elektronické skládací piano třeba na cesty za jeden a půl tisíc kachlí. Prostě ho rozbalíte jako šálu.
Tak to už je konec …

Bety
Bety
Reply to  orinoko
17. 7. 2020 14:03

Že se do toho pletu. KOLO ačkoliv je kulaté, se neroztáčí samo sebou, neboť, a to je také z fyziky, i perpetuum mobile musí někdo nastartovat a přesto se nakonec bez dalšího pohonu vždy zastaví. Než bych uvěřila, že Velký Hybatel je cosi nadpřirozeného, připadá mi naprosto přirozené uvěřit, že se určitá část mocných lidí rozhodla vyloučit náhodu a postrkovat svět směrem, který jim vyhovuje. Jenže umést cestičku se vždy nepodaří a pak z toho vznikají zádrhele, které třeba vyústí do bolševické revoluce a najednou si kolo běží úplně jinam, než kam bylo nasměrováno. Takže to chce přinejmenším nepomáhat s… Číst vice »

orinoko
Reply to  Bety
17. 7. 2020 15:20

Jsme jen součástí tzv. Big Bang … aneb Mobilis in mobili. Ve veliké emerice je možné vskutku fšechno. V San Diegu hořela 4 dny army džunka a ejhle – nepotoPILA se. To je ovšem západní pobřeží, že. Na východním jdou vjeci down už po dvou hodinách čmoudu vulgo kouře. Takové jsou v emerice rozdíly. Džunka se naklonila , začalo to vyPADAT hrozivě. Náklon nastal v důsledku nerovnoměrně rozteklé vody od hasičů. Jeden světu nešéfuje, a už dva jsou problém. Jeden čehý a druhý hot. Trojka může být problém v sexu, v poblitice obludé trojku nezvládají a každé další číslo navíc… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  orinoko
17. 7. 2020 21:13

No dalo by se to dělit na dlouhé peníze a krátké peníze. Dlouhé peníze mohou ustát krátkodobé ztráty s výhledem na zisk v budoucnu, krátké peníze chtějí všechno hned, teď, protože si nevidí na špičku nosu.
Ovšem zásadní nepřítel je pro oba typy stejný – společnost, která by je zbavila majetku, zisků a tím i moci .

orinoko
17. 7. 2020 11:39

Takhle vypadá totální nasazení. Dneska se tomu říká globalnoje….

„Věrnostní karty slouží hlavně ke sběru dat. Přesto je využívá …“ kdejaký konzumní debil. V průměru jich máme prý deset.
Tak to jsem trestuhodně pozadu. To globáliSTŮM nejsem prakticky k ničemu. Já osobně mám jedinou , a to ještě do COOP, který byl prý za Přemysla Totáče moc kapíkovský, a teď je prý zase moc socíkovský. V každém případě mocné globalnyje však v souhrnu velmi sejří, protože se zabývá prodejem především českých potravin.
COOP jede v české horizontální poloze proslulou osinu globální propozici. Neradno tisknout světový svěrač příliš.

orinoko
17. 7. 2020 14:39

Něco slyším, a není to růst trávy…. Jakoby MJ měl na mysli dobro emeriky …

https://cz24.news/v-usa-sa-pripravuje-rozsiahla-konfiskacia-pomocou-menovej-reformy/

orinoko
17. 7. 2020 17:22

Sýrie uznala nezávislost republik Abcházie a Jižní Osetie na Gruzii. Gruzie s ní zrušila diplomatické styky.
Nepoznal jsem už celé roky něco tak blbého jako je Gruzie. Ještě jednou začne válku s Ruskem , a přijde o další území. Křesťani ! a blbí jsou jak Daeš.

orinoko
18. 7. 2020 17:13

Sýrie a Rusko vyzývají Washington, aby se přísně zavázal k mezinárodnímu právu a stáhl se z oblastí, které zabírá v Sýrii.

orinoko
19. 7. 2020 10:51

V Sýrii probíhají volby do Lidového shromáždění. To zase bude západní režim řvát něco o potlačování lidských práv, zatímco česká jejich TV kraksna o tom bude mohutně držet hubu.

Martin (už bez taky m)
19. 7. 2020 11:21

Я.Кедми: Не думаю, что Путин когда-нибудь скажет: „Донбасс – это Россия“
https://www.youtube.com/watch?v=NLcZw-1A1L4&feature=emb_logo