Válka v Saúdské Arábii pokračuje, dobývá se město Najran

Saúdové mají kromě podpory mezinárodního terorismu a žalob z USA i další starost navíc. Odtajnění pozadí útoku 11. září trvalo USA celkem 15 let. Takže není jisté, kdy se dozvíme i pravdu o Sýrii a Jemenu.


Naposledy jsem psal o Jemenu v polovině srpna, viz článek Jemen se stal pro Saúdy druhým Vietnamem. Korporátní média teď dotačně-povinně pláčí nad bombardovaným Aleppem. Ale doporučil bych jim také plakat i na vlastním hrobě. Západ v Jemenu provádí se Saúdy typ bombardování, který primárně směřuje na civilní cíle – na města, školy, nemocnice a mešity. Tím se postupně připravuje v další zemi devastační scénář rozbití země na způsob Sýrie a Libye.

Co je nového na frontě

Začněme miliónovou demonstrací v hlavním městě na podporu současné vlády Húthíů. která bojuje proti loutkovému režimu dosazenému Saúdskou Arábií. O této demonstraci konané 20. 8. 2016 naše média mlčela.

Zato Saúdové hned na konci demonstrace začali letecky bombardovat okrajové civilní čtvrti Sáná, kde se demonstrace konala. Video ukazuje mapu rozděleného Jemenu, ale bohužel neukazuje postup fronty na území Saúdské Arábie. Húthíové systematicky zabíjejí velitele Al-Kájdy, která s pomocí Saúdů a Západu kontroluje velké části území. Proti tak cennému spojenci se pochopitelně nebojuje. Západní boj s terorismem nyní zahrnuje Američany podporovanou Al-Núsru v Sýrii a také odnož Al-Kájdy v Jemenu. Přívrženci svrženého prezidenta Ansaruláha nejprve zabili emisara Al-Bagdádího ze Saúdy podporovaného ISIL, pak dobyli na Saúdech vojenskou základnu Al-Chorfa. Saúdové si mezitím připravili vojenskou sílu asi pěti tisic teroristů a žoldnéřů všeho druhu. Velitelé těchto demokratů se pomalu rekrutují ze Sýrie, kde začal vítězit koaliční boj Asada, Rusů, Hizballáhu a Íránců proti terorismu. Rok a půl války se pro Saúdy vyvíjí nepříznivě, i když jim přímo pomáhá Izrael, USA a západní země skrze NATO.

Balistické střely na ropná pole Aramco

Začátkem září přišel zvrat, který Saúdy dosti vyplašil. Scud s prodlouženou dráhou letu zasáhl rafinerii v oblasti Taíz, což je cca 700 km od místa bojů. To znamená, že modernizované rakety Scud a íránské Zalzaly mohou zasáhnout hlavní město Rijád, a tím i hlavní ropné pole Ghawar. Mimochodem, kolem něj už staletí žije minorita šíitů, které Saúdové v Jemenu vraždí. Podívejte se na mapu tzv. „šíitského trojúhelníku“ (zelená pole) a výskyt hlavních ropných polí (černé tečky).

Je to jistě správná strategie, zabíjet šíity v Jemenu a v Sýrii a přitom věřit, že vlastní šíitští občané, proti nimž jsou vedeny teroristické útoky přímo v saúdských mešitách, zůstanou věrní poddaní sunnitské dynastie Saúdů. Útok balistických raket změnil strategii války a připomíná prohru Izraele s Hizballáhem v roce 2006. Za každé krvavé bombardování civilů (což byl dělostřelecký a raketový útok Izraele na jižní Libanon, včetně prohrané tankové invaze) přistane na saúdské základně jedna či více balistických raket (což byly rakety vypálené Hizballáhem na izraelská města). Zatím je to tak, že Húthíové útočí převážně na vojenské základny a s oblibou si vybírají ty, kde je masa placených zahraničních žoldnéřů. Vojáci svrženého prezidenta Sáleha nyní útočí na saúdské základny převážně raketami Burkan-1. Délka 12 m, průměr 88 cm, nosnost asi půl tuny trhavin, váha 8 tun, dolet neznámý, ale dostatečný. Útok Burkanu na citované ropné pole státní saúdské firmy Aramco ukazuje toto video.

Američtí žoldnéři se už z bojů stáhli, protože jsou pro tento druh ztrát příliš cenní, a navíc budou potřeba v jiných částech světa, případně i doma při rasových nepokojích v amerických městech. Tak je na dobývaných základnách v Saúdské Arábii (provincie Taíz a Najran) nahradili žoldnéři z Afriky, údajně i nedospělí. A jižní Jemen okupují s al-Kájdou zmínění teroristé sebraní z celého světa, které Saúdové v rámci schváleného NATO a US-džihádu přímo podporují. Za rok a půl války Saúdové bombardovali více než 3000 civilních objektů. Mohou si to dovolit, sedí v komisi OSN pro lidská práva. Mají dobré americké učitele v kobercovém bombardování Koreje, Vietnamu a Kambodže, letecké navaděče z NATO a z Izraele. Poslední raketový útok zabil na saúdské základně asi 40 vojáků a byl přímou odvetou za bombardování jemenského tržiště v provincii Hudája, kde zahynuly na místě desítky civilistů. Hlavní postup povstalců a územní zisky jsou v provincii Najran, viz tato mapa.

Bojuje se na výšinách. které přímo obklopují saúdské město Najran, viz žlutá část mapy. Povstalci s oblibou pouštějí na svých médiích videa, která ukazují, jak se vojáci dívají z vrcholů na město, které se pod nimi rozkládá v údolí. Zdá se, že Saúdové mají kromě podpory mezinárodního terorismu a žalob z USA za úspěšně zamaskovaný útok 11. září i další starost navíc. Odtajnění pozadí útoku 11. září 2001 trvalo USA celkem 15 let. Takže není jisté, kdy se dozvíme i pravdu o Sýrii a Jemenu.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
9. 10. 2016 7:39

Jemenské civilní oběti žalují před celým světem a ukazují kriminální podstatu vlád SA a USA. Snad
proto :
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Promlouva-Washington-K-masakru-v-Jemenu-457440
Jen aby nešlo třeba jen o záměnu počtu kazetových bomb za menší,zato ale mnohem větší počet !

Martin (už bez taky m)
9. 10. 2016 8:56

Číňané v Tartusu:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Fregata_typu_054A
Celkem solidní loď, již žádná „džunka“.
Posílit by chtělo obrannými systémy proti protilodním střelám, ev. také stavět jednotky s podobnou výzbrojí jako je ruský Kalibr. Tato loď má cca 4x větší výtlak než ruské Bujany (de facto raketové čluny) a tak by mohla nést podobných „plochodrážek“ i více než 30.
Čína dělá velké pokroky v budování nejen letectva, ale i námořnictva. A to nejen na počet, ale zejména na kvalitu. US Navy převaha na mořích se rozpouští…

fajt
9. 10. 2016 9:09

hudryper napsal

Jemenské civilní oběti žalují před celým světem a ukazují kriminální podstatu vlád SA a USA. Snad
proto :
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Promlouva-Washington-K-masakru-v-Jemenu-457440
Jen aby nešlo třeba jen o záměnu počtu kazetových bomb za menší,zato ale mnohem větší počet !

tady by mělo být Rusko diplomaticky velmi aktivní, nechápu, proč tento zločin proti lidskosti už dávno neprojednávají v RB OSN, poslední masakr, který Saudi provedli na pohřební obřad by zasloužil mezinárodní odsouzení a světové sankce, za tuhle akci by Saudi měli být vyloučení z OSN. ..)

Martin (už bez taky m)
9. 10. 2016 9:33

fajt napsal tady by mělo být Rusko diplomaticky velmi aktivní, nechápu, proč tento zločin proti lidskosti už dávno neprojednávají v RB OSN, poslední masakr, který Saudi provedli na pohřební obřad by zasloužil mezinárodní odsouzení a světové sankce, za tuhle akci by Saudi měli být vyloučení z OSN. ..) Ještě to použijí, a hlavně mimo OSN, používají to v jednáních s ostatním „postiženým“ světem… US establishment nemá své bývalé spojence ani náhodou „pod kontrolou“…ze strany Saudů je vidět, že jim už hodně teč do bot. Příští země která je na řadě se jmenuje S.A…. Nedivil bych se, pokud by nějaký „domácký“… Číst vice »

fajt
9. 10. 2016 9:45

Martin (už bez taky m) napsal
Martin (už bez taky m)

klidně ať povstalcům z Jemenu dají proti Saudům bokem i jaderné zbraně – ale na diplomatickém poli by měl Čurkin skákat dva metry vysoko a RB OSN zasypat ruskou rezolucí, která by Saudy poslala do naprosté světové izolace. ..

fajt
9. 10. 2016 11:22

comment image – pax america. ..)

Starý doktor
9. 10. 2016 12:13

Martin (už bez taky m) napsal Ještě to použijí, a hlavně mimo OSN, používají to v jednáních s ostatním „postiženým“ světem… US establishment nemá své bývalé spojence ani náhodou „pod kontrolou“…ze strany Saudů je vidět, že jim už hodně teč do bot. Příští země která je na řadě se jmenuje S.A…. Nedivil bych se, pokud by nějaký „domácký“ Scud či Točka za čas trefil palác v Rijádu. A pro tuto „hysterickou“ „památku“ pak ani na samotném Arabském poloostrově nikdo plakat nebude… Výroba střel s plochou dráhou letu je podstatně levnější nežli balistických raket. Pokud má něco jako Kalibr RF je… Číst vice »

Starý doktor
9. 10. 2016 12:16

Díky paní Ireně je otitulkován nový Pjakin – Otázka – Odpověď V.V. Pjakina ze dne 03.10.2016 Titulky CZ, děkuji.

https://www.youtube.com/watch?v=SyM0cAJcqKI

Martin (už bez taky m)
9. 10. 2016 13:59

Re Starý doktor: pane doktore Vašim obavám rozumím. Tady každý člověk může přispět. Svými schopnostmi. Máme i ty nevídané. Pokud něco víme, či jsme schopni předpovědět, konejme prosím. Ti kdož stojíme na straně míru i lásky – ale nejsme již naivy a snílky. Máme-li dnes Internet jako celosvětově většinou přístupnou síť sdílení a rozšiřování informací- používejme jej! Měla to být původně součást vojenských technologií… Ovšem IN- FORMACE- to je příliš cenné „střelivo“ aby bylo ponecháno jen vojákům… A tak jsme dnes jinde, a jednou se svět a veřejnost bude učit úplně jinou historii i s ohledem na to, že se… Číst vice »

Starý doktor
9. 10. 2016 15:39

Martin (už bez taky m) napsal

https://www.youtube.com/watch?v=6kJSsVe6Z8Y

Souhlasím. Bohužel těch kteří myslí a chtějí něco udělat je, mám ten pocit, stále málo… Jednak mnoho lídí má své vlastní socio-ekonomické problémy a mladší generace je vychovávána a vzdělávána mnohdy tak, že hlavu používajo jen k tomu aby jim nepršelo do krku ….
Jinak zajímavé – Вести недели с Дмитрием Киселевым от 09.10.16. Свежий выпуск
https://www.youtube.com/watch?v=62mWDoUrM8o

fajt
9. 10. 2016 17:59

tak to vypadá, že včerejší útok Saudů v Jemenu má velmi temné ( americké, tedy zpravodajské ) pozadí, vládnoucí americká nomenklatura má pádný důvod odskočit od Saudů a přitom si jaksi zachovat štít pro minulé sliby těmto šovinistickým arabům ( zákon o žalobách Saudů u amerických soudů už nejde zvrátit a americká vláda potřebuje zachovat důvěryhodnou tvář pro ostatní zabijáky v tomto teritoriu ). ..)

Gatta
Gatta
10. 10. 2016 7:53

Od začátu a stále si myslím, že za celým tím několikaletým „arabským jarem“ je (mimo jiné) zájem ovládnout tu světovou zásobu ropy pod SA a SAE.
Rozvrátit a nakonec ovládnout – tedy – vlastně „zachránit“.
Ty svět matoucí americké aktivity se domácí břidličnou ropou a s „auty na baterku“, ty mě v tom jen utvrzují.