Válka začala. USA připravují útok na internet

http://www.czechfreepress.cz/images/resized/images/stories/internet_200_200.jpg


Americký kongres projedná v nejbližší době návrh zákona, který může značně zkomplikovat život uživatelům internetu. Za podpory největších společností, výrobců audio-, video- a jiného kontentu byl vypracován nový zákon, který má čelit internetovému pirátství. Jeho anglický název zní Stop Online Piracy Act neboli SOPA.  Hlavní novinka spočívá v možnosti blokování činnosti webů rozmísťujících nelicenční kontent. A není přitom důležité, kde jsou tyto weby registrovány – v USA nebo za jejich hranicemi.


USA připravují revoluci v internetovém prostoru.  Některá masmedia už dokonce prohlásila, že Washington tak chce kontrolovat celou světovou pavučinu.  Kongres vypracoval hned dva zákony. První se týká ochrany IP adresy (Protect IP Act neboli PIPA), mnohem zajímavější je ale druhý dokument s názvem SOPA. V případě přijetí těchto zákonů mohou držitelé práv – nahrávající, filmové a televizní společnosti, nakladatelství, výrobci programů a další – požadovat od providerů, aniž by se obrátili k soudu, aby blokovali přístup k činnosti webů, které byly přistiženy při porušení intelektuálního vlastnictví. Na požádání držitelů práv bude rovněž možné okamžitě zastavit online-platby ve prospěch webů, na něž padlo podezření.


Zakladatelé a vedoucí činitelé největších amerických internetových společností jsou toho názoru, že iniciativa Kongresu se negativně projeví na rozvoji sítě. Pro blokování přijetí zákona se vyslovily korporace AOL, eBay, Facebook, Google, LinkedIn, Mozilla, Twitter, Yahoo! a Zynga.


Na vysvětlenou: nyní musí autor nebo držitel práva podle zákona O autorském právu v digitální epoše (Digital Millenium Copyright Act) v případě, že najde na webu v internetu dílo, které mu patří, nejprve požádat administrátory webu, aby tento kontent odstranili.  A teprve když bude jeho žádost zamítnuta, obrací se k soudu. Přičemž odpovědnost za rozmístění pirátské produkce nese uživatel, který to udělal. 


Teď ale dopadne veškeré břímě odpovědnosti na majitele webů. A bude to břímě neúnosné. Pouze Facebook má přes 800 milionů uživatelů. A je prostě nemyslitelné všechny kontrolovat. Takže může být kvůli jednomu člověku blokován přístup k celému internetovému zdroji.


Na seznamu hlavních pirátských webů je mnoho ruskojazyčných zdrojů. Skoro všechny ale nejsou zaregistrovány v Rusku, platby přijímají z karet a reklamu rozmísťují prostřednictvím vyhledávačů.  A právě jim může být zasazena první rána. Američané to už vyzkoušeli. Žádali zablokování přístupu a plateb ve prospěch webu WikiLeaks. A skončilo to uzavřením projektu.


http://czech.ruvr.ru/2011/11/21/60769004.html


Další podrobnosti a video na Czech Free Press

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments