Vánoční lament

Tato země nevzkvétá, jediné, co tu kvete, je blbost. A jestli přece tu a tam maloučko povykvete, rozhodně kvete pod své možnosti. Nemůže za to žádná přírodní katastrofa, žádný vnější nepřítel, žádná nepřízeň osudu, ale jen a pouze svobodná vůle jejích obyvatel, kteří se rozhodli, že místo toho, co je spojuje, budou hledat to, co je rozděluje, že nebudou hledat způsoby, jak žít v míru, ale důvody, proč vést válku. Zatím jen válku slov, ale podle všeho by se neštítili ani té skutečné. A proč? Protože si pletou svobodu se svévolí, slušnost s nesmiřitelností a zásadovost s neústupností, protože propadli bludu, že nemají nic společného, že jeden druhého nepotřebují, že ostatní lidé jsou jen nekalá konkurence a kořist. Pokud vám to připomíná starozákonní legendu a Babylonu, tak ta podobnost není náhodná, až na to, že příčinou dnes není rozmar kteréhosi boha, ale jen a pouze obyčejná lidská blbost a schopnost zneužívat a být zneužíván. Ale proto také není tato poznámka pesimistická, jak by se mohlo na první pohled znát, ale navýsost optimistická – je-li totiž něco jen naše naše vlastní hloupé rozhodnutí, můžeme to změnit. Nebude to snadné, vlastně je to jedna z nejtěžších věcí na světě, ale je to možné. Máme to ve svých rukou, nejdřív to ale musíme dostat do svých hlav a nahradit tím ten svinčík, který tam máme teď.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jan123
jan123
29. 12. 2014 20:28

Ještě obtížnější je však blbost v prostoru a čase – toho či onoho jedince definovat….

Lex
Lex
29. 12. 2014 21:08

No budiž. Jenže to zní příliš generalizovaně.
Kupříkladu já o sobě netvrdím, že nejsem „blbý“. Přijde na to, jak říkal myslím Karel Roden jako „Koubův“ kapitán ve filmu Copak je to za vojáka.
Ale co vím jistě, je to, že tím, čím autor definuje „blbost“, která nás postihuje, určitě netrpím.
Takže to asi nebude až tak úplně platné.
Trochu mi to připomíná takové to tvrzení, že „každý musíme začít sám u sebe“.
Nemusíme. Kdo nikdy neskončil být slušný, nemá proč začínat.

Petrpavel
Petrpavel
29. 12. 2014 21:34

Zajímavá úvaha, včetně té naděje něco změnit bylo-li to nastoleno našim chybným, hloupým, rozhodnutím. Nojo, ale : já např. dodnes nevím jestli moje jediná a taky poslední volba ODS v 1992 byla správným nebo chybným rozhodnutím. Nebudu detailně rozkličovávat, ale : mě přinesla zcela jistě materielní přínos (poctivý), a zcela jistě taky pomohla nastavit (slušně řečeno nepoctivé) mafiánské prostředí, to, co teď kritizuji a proti čemu brojím. Volil jsem pak ČSSD, teď několik let volím KSČM. Dokážu tu volbu teď zdůvodnit sám sobě, ostatním netřeba, je to jejich volba, ale je ta moje současná správnou volbou? Zásadní problém vidím ve… Číst vice »

hudryper
hudryper
29. 12. 2014 22:22

Petrpavel napsal je KSČM? A je tahle strana opravdu alespoň nesystémová? Babo raď! Pokud se týče členstva KSČM,jde nepochybně o stranu protisystémovou. Naopak vedení této strany je schizofrenicky postiženo. Verbálně ( výjimkou je pravičák Dolejš ) vystupuje jako nesystémová strana,reálně pak v praktické parlamentní politice je stranou systémovou velice. Vedení ctí systém,který jim na jedné straně ponechává pozici verbálního otloukánka,ale zato mu umožňuje fruktifikovat všechny benefity s parlamentem a s dalšími zastupitelskými útvary spojené. Pro us.loutkovodiče má KSČM v této podobě značnou cenu. Společně s v r.93 importovaným „Bohumínským usnesením“ zajistili nemožnost levicové vládní koalice a pokud se přecejen v… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
29. 12. 2014 22:29

Petrpavel napsal
Volil jsem pak ČSSD, teď několik let volím KSČM. Dokážu tu volbu teď zdůvodnit sám sobě, ostatním netřeba, je to jejich volba, ale je ta moje současná správnou volbou?

Volím také jedinou protisystémovou stranu u nás – KSČM. Volím jí proto abych alespoň tímto nepatrným způsobem kopl systémové zloděje a parazity do řiti. Kdyby nás takhle volilo více, mohlo by to nakopnutí být už citelné a při ještě větší účasti by už ti systémoví určitě zaqičeli bolestí. To by mi udělalo velikou radost.

mirror
mirror
29. 12. 2014 23:20

Před krátkou dobou dal idiotronic na OM odkaz na poslední článek Jiřího Jírovce z Kanady. O socanech napsal, že před volbami ČSSD něco voličům slíbí a po volbách uzavře koalici, která tyto sliby zruší. Dychtivost po korytech převáží. Co je mi do toho je podporovat, aby se dostali ke korytům? Oni na mne kašlou. Nic mi nedali, nic po nich nechci. Naposledy to byl socanský podraz s církevními restitucemi. Korytáři ze socdem ve větších městech jsou stejně morálně zdegenerovaní jako je ODS. Ono je nelze ani rozeznat. V našem kraji stačí uvést Ostravu a Frýdek Místek a místní se ušklíbnou.… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
30. 12. 2014 4:30

hudryper píše, že „…KSČM…reálně pak v praktické parlamentní politice je stranou systémovou velice. …„Bohumínským usnesením“ zajistili nemožnost levicové vládní koalice …“ . Nesouhlasím s tímto vyjádřením, vychází z neznalosti návrhů zákonů KSČM shozených vždy stolu a ani neprojednávaným, z neznalosti vystupování a hlasování v PS (hlasuje vždy jen KSČM a Úsvit proti všem zrůdnostem v poslední době). Že berou poslanci výhody ze svého postavení? Kdo by nebral? Je to klišé stavící je někam kam nepatří. Především : nemohou být příliš nesystémoví, dali by šanci štětinůmmejstřkům aby je zakázali! Projevit se tak jak chtějí jejich členové a sympatizanti mohou jenom až… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
30. 12. 2014 4:32

Ještě : ne, ne hudrypere, nových prolevicových stran se už tady vynořilo mnoho a neměly a nemají ani členy ani voliče. Tudy cesta nevede!

Dolmen
Dolmen
30. 12. 2014 8:52

hudryper napsal Pokud se týče členstva KSČM,jde nepochybně o stranu protisystémovou. Naopak vedení této strany je schizofrenicky postiženo. Verbálně ( výjimkou je pravičák Dolejš ) vystupuje jako nesystémová strana,reálně pak v praktické parlamentní politice je stranou systémovou velice. Nepochybuji o poctivých názorech a úmyslech vedení KSČM (S výjimkou Dolejše, ten by spíše patřil do TOP09. Při hledání vhodného pašalíku zabloudil do ul. Politických vězňů, poněvadž zcela správně seznal, že v TOP, či ODS je řada dravých predátorů a proto si pro sebe našel klidnější vody.) Za zaoblených postav lídrů KSČM lze už na první pohled usoudit, že od nich lze… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
30. 12. 2014 9:34

Dolmere, revoluční zápal? Kdo by chtěl do kriminálu (viz stíhání Semelové), kdo by chtěl volební výsledek u nás 0,1 % (viz výsledky SDS a jiné radikálnější levice), kdo by chtěl upadnout ve své straně do nelibosti (Foldyna v ČSSD), kdo by takové u nás volil? My dva? Zbývá jenom naděje, že při lepším a lepším volebním výsledku KSČM se budou takoví revolučnější postupně dostávat do popředí. Jistotou naopak zatím bohužel je, že žádná jiná strana nic zásadního nezmění (alespoň tu všudypřítomnou korupci a pokračující privatitzaci výnosů a socializaci ztrát) , viz některé kraje a obce s vedené touto stranou v… Číst vice »

bbb
bbb
30. 12. 2014 9:43

Jsou i konkrétní výhrady k Dolejšímu?

mirror
mirror
30. 12. 2014 10:53

Mně stačí, že komunisté hlasují podle mých zájmů. Kdybych byl až přespříliš egoistický (jako například některý konstruktér), pak bych si přál, aby hlasovali za zvýšení platů pro mou profesi na úroveň platu soudců. Asi by mne pak nesouměřitelnost nijak netěšila a navíc by tím mou profesi naprosto znehodnotili, protože by se mezi nás natlačil kdejaký pitomec, který by zničil poslední zbytky její vážnosti. Stížnosti, že komunisté nemají osobnost, bych kontroval tím, že mají Ransdorfa, který převýší Siova Honzu. Na druhé straně náš parlament je sbor hokynářů a Ransdorfovy přednášky si nezaslouží. Když byl ještě doma, tak všechny jeho poznámky v… Číst vice »

mirror
mirror
30. 12. 2014 10:54

mirror napsal mirror • 30. Prosinec 2014 pokračování … Nejvýraznější komunistickou osobností v parlamentu je Semelová. Chválil ji také Velekněz Ratata. Pokoušela se vmést pravdu ignorantům do jejich pravičáckých zlodějských ksichtů a málem za to šla k soudu. V Hyde Parku za ni odpovídal na provokativní otázky moderátor (asi Klepetko) a za jeho odpovědi ji chtěli pohnat k soudu. Bylo to jako u Švejkova výslechu na četnické stanici v Putimi. To je přímo výsměch naší společnosti. Děvče by se mělo naučit opatrnosti, a že každého se zastávat nemusí. Vyčítat ji, že řeční na hrobu Gottwalda, je také pokrytectví. Někomu Gottwald… Číst vice »

peter.
30. 12. 2014 10:58

mirror napsal
Práci lidem usměvavý a mnohomluvný křesťan Sobotka jako Gottwald každému nezaručí.

+++++

Sio
Sio
30. 12. 2014 13:21

mirror napsal Mně stačí, že komunisté hlasují podle mých zájmů. Kdybych byl až přespříliš egoistický (jako například některý konstruktér), pak bych si přál, aby hlasovali za zvýšení platů pro mou profesi na úroveň platu soudců. Asi by mne pak nesouměřitelnost nijak netěšila a navíc by tím mou profesi naprosto znehodnotili, protože by se mezi nás natlačil kdejaký pitomec, který by zničil poslední zbytky její vážnosti. Stížnosti, že komunisté nemají osobnost, bych kontroval tím, že mají Ransdorfa, který převýší Siova Honzu. Na druhé straně náš parlament je sbor hokynářů a Ransdorfovy přednášky si nezaslouží. Když byl ještě doma, tak všechny jeho… Číst vice »

Sio
Sio
30. 12. 2014 15:14

Mirror: „Podle Sia by Rykalové měli v parlamentu nahradit komunisty.“ Ne, nemyslím, že takto to chci. Ale to je další věc, jací lidé se v různých stranách dostávají do parlamentu. U komunistů to zase také není moc slavné. Bohužel. Asi nevíte, že jsem komunisty volil. Nikdo lepší tam není. Ale to neznamená, že bych byl moc spokojen. Levice ve skutečnosti prohrála. Hlavní vinu samozřejmě mají Sobotkovci, ale komunisté jim stejně neumožní sestavit levicovou koalici. Mnoho členstva socdem by to nezkouslo a jejich lídři zastupují právě toto křídlo. Třeba někdy u socanů zvítězí Foldynova zemanovská frakce a zlepší se to. Ale… Číst vice »

sibolet
sibolet
30. 12. 2014 16:25
peter.
30. 12. 2014 16:32

Sio
Možno vás toto zláka ku rybačke na Slovensku
http://www.hlavnespravy.sk/na-slovensku-chytili-zlatu-rybku/487175

Sio
Sio
30. 12. 2014 16:45

peter. napsal

Sio
Možno vás toto zláka ku rybačke na Slovensku
http://www.hlavnespravy.sk/na-slovensku-chytili-zlatu-rybku/487175

Na jednom nejmenovaném soukromém revíru (chytám tam jen vyjímečně o dovolených) se mi podařil koi-kapr 82 cm. :-) Ten měl velmi podobnou barvu. Ovšem uznávám jen úlovky ze svazových vod, což nebyl ten případ. Je to pěkná raritka. :-)

mirror
mirror
30. 12. 2014 17:01

Sio napsal Ne, nemyslím, že takto to chci. Sio, koho volíte, to je vaše soukromá věc. Nejste hlupák a svoje rozhodnutí si dokážete zdůvodnit. Měl byste rozeznat neodpustitelné podvody na voličích. Třeba církevní restituce. Vzhledem k agresivitě katolické církve se může stát, že budete s odporem navštěvovat bohoslužby a předstírat pokryteckou zbožnost, abyste neztratil klienty. Nevolení duchovní budou ovládat společnost. Při církevním pohřbu vám farář vyčte všechny hříchy mládí, jak se to děje ve vesnicích blízko polským hranicím. Nástěnek jste vyzdobil dost a možná, že máte nějaký odznak BSP. Socani aktivně nakročili tomu, aby se tato chmurná předpověď stala skutečností.… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
30. 12. 2014 23:23

bbb napsal

Jsou i konkrétní výhrady k Dolejšímu?

Asi jste měl ve skutečnoísti na mysli Dolejše, ale já to zneužiju k upozornění na projev zpětné vazby k Blistům,o nichž je tu často řeč:
http://www.novarepublika.cz/2014/12/pane-drculiku-brzdete.html

mirror
mirror
30. 12. 2014 23:39

idiotronic napsal
projev zpětné vazby k Blistům

Čulík se dvakrát rozešel se svými čtenáři. Poprvé při bombardování Jugoslávie a podruhé ve věci Ukrajiny. Jak lze odchylky vysvětlit a čí zájmy hájí?

idiotronic
idiotronic
31. 12. 2014 1:28

Dávám vám zapravdu.
V německých a českých diskusích jsem našel slovo, které mne nenapadlo:
Rektonaut