Velké fiasko na Blízkém východě. Co bude s cenou ropy?

Na blízkovýchodních frontách došlo pro USA k neblahým událostem. Většina západních médií to ignoruje, ale zbytečně. Pokračování vývoje může zásadně změnit veškerou regionální situaci a může přivést ceny za ropu k novému výkyvu.

Podle serveru DEBKAfile, blízkého izraelské vojenské rozvědce, bojeschopnější části syrské ozbrojené opozice, které se nacházejí v Jordánsku a v pohraničních oblastech Sýrie a které si říkají brigády Jarmuk (Al Yarmouk Shuhada Brigades) v počtu 2 tisíce bojovníků přešly v plném počtu na stranu Islámského státu (IS), vedeného al-Baghdadim. Brigáda Jarmuk je zvláštní uskupení. Byla dva roky připravována v Jordánsku důstojníky USA, především z CIA, podle nejvyšších standardů NATO a příslušníky izraelského Cahalu. Ozbrojené brigády mají také těžkou obrněnou techniku. Předpokládalo se, že zejména ta bude špičkou nástupu z jihu na Damašek.

Brigády Jarmuk měly pověst nejprozápadnější frakce syrské vojenské opozice. Na koho se tedy může spolehnout západní koalice ve své zvláštní válce s IS? Jak se ukázalo, tak velitel Jarmuku Mousab Ali Qarfan vedl přibližně dva týdny jednání o připojení k IS přímo s al-Baghdadim, který se nedávno přemístil se svým štábem z Iráku do syrského města Raqqa. To, že to americké zpravodajské služby přehlédly, je také jedním z jejich velkých selhání.

Následky mohou být mnohostranné:

  1. S konečnou platností se hroutí báje o tom, že USA podporují v Sýrii jakousi „demokratickou opozici“. Je jasné, že je to jen nějaká přechodná instance na cestě přesunu vojenských i lidských zdrojů do rukou těch sil, se kterými Washington naoko bojuje.
  2. Situace kolem hranice Sýrie s Izraelem a s Jordánskem se prudce vyostřuje. Tam všude je převládající silou IS. Namísto postupu na Damašek může dojít k opačnému pohybu posílených oddílů IS na Golanské výšiny a na Ammán.
  3. Společný směr útoku IS se může přesunout na jih ve směru ropných monarchií Perského zálivu a do ozbrojeného boje islamistů mohou být zataženy miliony mladých Arabů.
  4. Arabské jaro, ale už v nové, islámské variantě, již mimo kontrolu USA, může zachvátit Jordánsko a země Zálivu.
  5. V takovém případě se ceny ropy nejen rychle vrátí na dřívější úroveň, ale značně ji převýší. Jestliže vůdce al-Kájdy Usáma bin Ládin například uvažoval, že spravedlivá cena za ropu je 144 USD za barel, al-Baghdadi za takovou považuje 244 USD.

Ze strany IS není nejzranitelnější Sýrie, proti níž byl Američany připravován, ale navenek poklidné Jordánsko. Jeho předstíraná stabilita je falešná. Jordánské obyvatelstvo zahrnuje 55 % Palestinců, a ti dosud nejsou plnoprávní. Snadno půjdou za tou silou, která jejich postavení změní. Oporou vládní hašimovské dynastie byly vždy beduínské kmeny a často početní potomci příchozích ze Severního Kavkazu, známí jako Čerkesi. Avšak v poslední době je silně otřesena loajalita beduínů ke králi Abdullahu II. Některé kmeny v provincii Ma´án, známé z hlučného amerického seriálu Tyran, už vyvěsily černé vlajky IS a jsou napůl nezávislé. Věrných Čerkesů může být pro záchranu dynastie málo.

Znalci mají za to, že na postoj jordánských beduínů má vliv osud k nim náležejícího pilota letadla F-16 poručíka Muatha al-Kasaesbeha, sestřeleného 24. prosince nad Sýrií a zajatého bojovníky IS. Uvažuje se, že al-Baghdadi může chtít namísto trestu využít letce k tomu, aby získal vůdce kmenů na svou stranu.

Pro muslimy je posvátnou zemí země Mekky a Mediny, a to je území Saúdské Arábie. To zůstane hlavním cílem ozbrojených přívrženců nového kalifátu. Odolá dynastie Saúdů jejich náporu bez podpory velkých pozemních sil USA v pozemních operacích? V každém případě bude Rijád postaven před nutnost dalších mimořádných výdajů na upevnění bezpečnosti a zajištění loajality obyvatelstva. V takovém případě si pohrávání se snižováním ropné kotace nevyhnutelně vyvolá opačný trend.

Kdysi se Barack Obama jistě označoval za velmistra porážejícího Vladimira Putina. Na geopolitické šachovnici je mnoho polí a ještě více kombinací. Navíc jsou mnohé figury na šachovnici, na rozdíl od stolní hry v šachy, náchylné k tomu posouvat se samostatně a nikoliv podle vůle hrajícího velmistra.

Převzato z Fondsk.ru

Překlad: zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
29. 12. 2014 23:40

Po přečtení článku,na který jste Dolmene uvedl odkaz,se optimismus z Putinovy hry nejeví zase až tak bezproblémový,jak by mohlo plynout z několika článků zejména na slovenském netu. V každém případě pozorovatelka zaznamenává co se aktuálně děje a naznačuje proč. Já tam vidím jako nejdůležitější poznatek,že o americko-izraelském plánu s Kurdy vědí vlastně všichni hráči a proto se současně mohou vedle něho uskutečňovat protiakce podle plánů oponujících cílům americké strategie v této oblasti. Pokud bude v Turecku za pomoci barevné revoluce rozehrán další Majdan,myslím že je šance,aby dopadl podobně jako v Číně. Myslím,že ruská i turecká rozvědka „leží na matracích“ a… Číst vice »

zajoch
30. 12. 2014 8:30

Komentář se mi v průběhu psaní maže. Nevím co to je. Prošla jsem si několik starších anket na Politikusu a některé zajímavé výsledky z názorů čtenářů v anketách zde uvedu: (zaokrouhleno na celá čísla) Pravděpodobnost oranžové revoluce vyloučilo 79 % Další rozvrat v Rusku není možný podle 65 % Výbuchy v Bostonu byly zinscenované předpokládá 83 % Za svého vůdce považují Rusové Putina v 73 %, Navalného ve 3 % Připojení jihu a východu Ukrajiny k Rusku by velmi přivítalo 90 % Strelkov je hrdina pro 97 % Odejít z WTO by chtělo 81 % Jenom nevím ke kterému datu… Číst vice »

Alena
Alena
30. 12. 2014 10:35

jestli tento zákon Rusové dotáhnou do konce, Evropa se rozloží
http://orgo-net.blogspot.cz/2014/12/zdeseni-v-eu-novy-rusky-zakon-o-nacismu.html#more