Věci okolo nás

Že bychom žili v příjemném a pohodovém prostředí naší zeměkoule, tak to bohužel nikoliv.  Kam oko pohlédne, tam jsou dvě strany, které se vzájemně osočují. Dnes je riskantní držet se jedné strany, jednoho názoru, protože v politice zavládla pravidla typu „účel světí prostředky“, „jen idiot má stále stejný názor“ nebo „raději se budu mýlit se svou stranou, než mít pravdu se stranou druhou“. Jeden týden může člověk vládu chválit a druhý týden zírat, jaké pitomosti razí. Bohužel lidé jako celek se často chovají jako stádo ovcí, které zabečí a jde za prvním beranem. 

A stále někdo chce korigovat dějiny. Lumpárny prý dělali nacisté, nikoliv Němci. Stačí si připomenout z filmů ty lesy zdvižených paží a slyšet řvaní Sieg Heil. To stádo ovcí nemyslelo, šlo za tím nacistickým beranem s hrdým vědomím, že jsou přece nadřazená rasa. Dnes zase mají poklekat fotbalisté před zápasy a tím se omlouvat za dobu otrokářství. Kolonialismus byl špatný, odpusťte nám! Ale ty výdobytky, které jsme vydolovali v koloniích za tu dobu, nám zůstanou, jen občas poklekneme. A klekat musí i ti, kteří zrušili nevolnictví (o otrokářství ani nemluvě) už za Marie Terezie a Josefa II. spolu s těmi, co ještě před 55 lety nedovolovali, aby černoši (pardon –  Afroameričané) jeli ve stejném autobusu jako běloši (pardon – Euroameričané). Pokrytectví světem vládne…

Dnes se stále mluví o německých koncentračních táborech a sovětských gulazích. Málokdo ví, že po napadení USA Japonskem bylo v r. 1942 pro občany japonské národnosti v USA zřízeno asi 40 koncentračních táborů v neobydlených částech USA, do kterých bylo svezeno 120 000 osob japonského původu (většinou z pacifického pobřeží). Tato akce byla spíše rasistickou, protože takto byl internován i ten, kdo měl po předcích 1/16 japonské krve. Internace skončila, až když ji americký Nejvyšší soud v prosinci 1944 zrušil pro nesoulad s ústavou.

Spojenectví Západu se Sovětským svazem za 2. světové války byla evidentně z nouze cnost. Na kanálu Viasat History dávají pořady o té době a člověka zarazí, když v době postupimské konference Spojené státy otestovaly atomovou bombu a uslyší tam záznam hlasu amerického politika, který si v kuloárech libuje, že teď na ně už Stalin nemá, protože mu mohou vybombardovat Moskvu. Takto se rozběhla studená válka a my byli 40 let poslušnými vazaly sovětského režimu.

V éře Gorbačova už se zdálo, že se mír rozeklene nad zeměkouli. Omyl. Pokus přeměnit arabské diktatury na demokratické státy hanebně selhal a Blízký Východ je v horším stavu než dříve. Demokracii evidentně vojenské zásahy nevybudují.

Soupeření mezi Amerikou a Čínou by si vyžádalo knižní studii. Naši otcové mluvili o „žlutém nebezpečí“. Zdá se, že to nebezpečí se přetvořilo z vojenského na ekonomické. Pokud vidíme fotografie čínských velkoměst s mrakodrapy, videa s jejich rychlovlaky, musíme se zamyslet nad tím, že nás „utlučou čepicemi“. Ani válčit nebudou potřebovat.

V naší blízkosti je takovou rozbuškou Ukrajina. Její samostatnost je problémem, protože tam není národnostní jednota (ó my se máme, že už nejsme Česko-Slovensko).  Pokud historie mluví o Kyjevské Rusi, je zřejmé, že je tam odedávna silná ruskojazyčná menšina. Pokud před lety po osamostatnění Ukrajiny padl návrh na odstranění ruštiny jako druhého jazyka, zadělali si Ukrajinci jako národ na problém. Nejdřív Rusko využilo autonomie Krymu s ruskou většinou k jejímu odtržení a pak se vzbouřily  východní oblasti Ukrajiny obývané Rusy. Možná by tehdy bylo stačilo dát jim určitou autonomii (ovšem asi ne takovou, jakou měl podle jedné naší političky se dvěma jmény náš válečný protektorát). To se nepovedlo a tak se po Černém moři prohánějí válečné lodě. Snad na žádné straně nestisknou červené tlačítko.

Ale z rozhádaného světa zpět k nám. Epidemie koronaviru zostřila politický boj. Podle opozice vše, co vláda udělá, je špatně. Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Asi nebyl velký výběr, co dělat, protože při pohledu za hranice se tam postupovalo zcela podobně, čili nestačilo říkat, že je vše špatně, ale muselo by se říkat jak jinak. Pravděpodobně kdyby vládla opozice, těžko by postupovala líp. Navíc ta vládnoucí koalice má dost problémů sama se sebou. Komunisté jí vypověděli tichou podporu a tak koalice stojí před otázkou – bude hlasování o důvěře nebo nebude? Když opozice takové hlasování vyvolá, samozřejmě vláda padne. Ovšem  ustavení nové vlády má v ruce prezident. A nelze předpokládat, že by vládou pověřil dnešní opozici, spíše by vznikla úřednická vláda, jak už tomu bylo v roce 2013. Zajímavé by bylo, kdyby některé hlasování spojil s otázkou důvěry sám Babiš. Kdyby mu opozice důvěru nedala, platil by předchozí postup a vše by koučoval Zeman. A kdyby tomu opozice chtěla zabránit, musela by Babiše podpořit, a to by jí před volbami body taky nepřineslo.

A socdemáci se potácejí nad propastí. Vstoupili do Babišovy vlády a chlubili se, že tak dosáhnou splnění svých programových cílů. Ovšem voliči to nijak neocenili. Průzkumy volebních preferencí dokonce v poslední době ukazují, že se ČSSD po volbách ani do sněmovny nedostane. Oni mají problémy sami u sebe. Křídlo, které reprezentoval ve vládě ministr zahraničí Petříček, nepůsobilo levicovým dojmem. Na stranickém sjezdu před několika dny propadlo a opětovně zvolený předseda Hamáček okamžitě svého konkurenta nechal z vlády vyhodit. Kvůli jednotnosti vedení strany to lze pochopit. Ovšem vidíme, že další kroky neměl Hamaček projednané, takže jeden ministr zahraničí odešel a ten, kterému to nabídli, odmítl. To není dobré vysvědčení pro stranu, která se chtěla po volebním sjezdu obrodit. Takže si voliči asi řeknou: No, o tohle nestojíme.

Prostě nevesely a truchlivy jsou pozemské kraje.

 

3.4 13 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
15. 4. 2021 13:47

Tak to tak trochu rozebereme. Takže člověka zarazí, že v době postupimské konference USA otestovaly atomovou bombu a uslyší tam záznam hlasu amerického politika, který si v kuloárech libuje, že na ně už Stalin nemá, protože mu mohou vybombardovat Moskvu. Oni tu Moskvu vybombardovat plánovali, jejich záměry názorně dokládá operace Unthinkable (nemyslitelná). Takto se rozběhla studená válka, ano, takto se rozběhla studená válka, protože na horkou se nezmohli. A je v tom jeden velmi důležitý okamžik a to je ten, KDO tu studenou válku rozběhl. A my byli 40 let poslušnými vazaly sovětského režimu. Já tedy nevím, kdo čí byl vazal. Já… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
15. 4. 2021 19:01

Příspěvek zajímavější a pravdivější než článek – DÍKY!

Nejdřív Rusko využilo autonomie Krymu… Dnes jsem se dozvěděl, že pokud by Janukovič využil všechny prostředky ke znovuzavedení veřejného pořádku a potlačení státního převratu (čti: „rozmáznul ten hnědý odpad“), tak Záp. ukrajina byla připravena se odtrhnout a s polskou a americkou pomocí provádět to, co teď provádí Donbas. Čili občanské válce by se nedalo vyhnout. Je těžké se v takové situaci rozhodnout správně.

malymax
malymax
Reply to  Irena
16. 4. 2021 4:46

K té ukrajinštině :

„Ukrajinština není jazyk, je to dialekt ruštiny…“ Pjakin.

Vždyť i zasedání ukrajinského parlamentu byla vedena určitý čas v ruštině,
protože mnozí poslanci ukrajinštinu neovládali.

Bety
Bety
15. 4. 2021 17:08

Několik zpráv z dneška: Velvyslanectví ČR se rozhodlo finančně podpořit rusofobní stanici ATR. Mudžabajev z tohoto kanálu, hledaný v RF za výzvy k terorismu, děkuje a lituje, že nemohou na obrazovku vyvěsit českou vlajku. (Asi ji tam stejně dají, co by ne). Kúdela dostal z UEFA zákaz na 10 zápasů. Kamala za kopance do ležícího našeho fotbalisty má zakány 4. Stejně tak Raaf za útok na Koláře, přiněmž mu prorazil lebku. V Anglii poběží nový historický seriál o Anně Boleynové. Annu hraje černošská herečka. Ve Francii se množí útoky na policisty – denně skoro 50. Umělecká a akademická obec obviňuje… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  Bety
15. 4. 2021 17:52

Ještě maličkost – skotská policie se prý chystá Kúdelu obvinit za rasistickou urážku. Hrozí mu pokuta ale i půlroční vězení.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
15. 4. 2021 20:03

Za posledních několik let, kdy se epidemie vyhoštění diplomatů zintenzivnila, Rusko neprovedlo odvetný krok pouze jednou: na Silvestra v prosinci 2016 nařídil Barack Obama vyhoštění 36 ruských diplomatů i s jejich rodinami, za což se Huseinovi nic stalo. Tehdy ne, ale dnes klidně a po právu. Říká se, že to Moskva učinila v dobré víře na popud nastávajícího prezidenta Donalda Trumpa. Možná je tomu tak, protože Ruská federace byla připravena poskytnout „card blanche“ nové americké administrativě v naději na reciprocitu, což se nakonec nestalo. Nejsem moc dobrý v matematice, ale diplomatickou reciprocitu nikdo nezrušil: 36 (za rok 2016) + 10… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
16. 4. 2021 7:58

Četl jsem na ruském webu. Vypadá to jako brnkání na nervy. Blufování a gorilí bití do hrudníku. Jenže to už dávno přestalo účinkovat.
Tak především už teď je emerická army v takovém stavu, že duhové tanky a korálkové rakety neumožńují příliš velké plánování. Dneska mají i emi army robocopové svoje dny. To je zdvojená nálož. VNITŘNÍ!
Míra teatrálních gest a debilotin jen dokládá akcelerující pád impéria, nad nějž není. A nejvíce ohrožení MOPslíci se sdružují kolem připraveného místa pádu.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
16. 4. 2021 11:00

CHCÍPAJÍCÍ KOBYLA NEJVÍC KOPE!

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
16. 4. 2021 12:08

Kdyby věc nebyla skutečně vážná, tak je to na plácání se do stehen. UKROBOTI žádají USA , aby nad Haličí vyhlásily bezletovou zónu, jinak se nikam nepohrnou. To by mi fakt praskl. Bezletovou zónu nad Haličí už dávno drží Rusko. Emi dement tam nemůže pustit ani svoje neviditelné chlouby, protože jim čouhá sláma z bot nepoužitelnosti. Turecká chlouba Bayraktar je vlastně také nepoužitelná, protože byla Ruskem přečtena už v Libyi. Úspěch Bayraktaru na Karabachu byl umožněn mírou kretenismu proemerického arménského Pašáka. Jediný Putin si dodnes nenechal zacpat hubu ropuchou. Soudruh Bidet bez ní nedá prakticky ani ránu. Větší symboliku ovládání… Číst vice »

PPK
PPK
16. 4. 2021 4:53

Řekl bych, že soudobá starší generace má štěstí. Žila v pozoruhodných časech a může porovnávat. Nejprve to byl konec války, pak fanaticky rudí svazáci, kteří se po 40 letech kouzlem kapitálu změnili na fanaticky modré a hnědé stařečky. Potom kulturní rozmach 60.let, průmyslový a bytový rozvoj normalizační a nakonec to „nejlepší“: Devadesátá léta rozkrádací a dvacátá léta medicínsky a totalitně oblbovací. Mladým udělali internet, důchody pro sebe též ještě mají a do smrti jim to snad i vydrží. No neberte to.

orinoko
orinoko
16. 4. 2021 7:50

Váhal jsem, zda něco psát. Myslel jsem, že půjde zase o covidový fámyzdat. I tak považuji nadpis za zavádějící s ohledem na obsah. Přidám něco z úplně jiného konce. Vynechám-li roční corona agendu, tak před rokem celosvětově medyjální krakeni pěli píseň o suchu. Hlavně českým dělalo sucho starosti takměř covidové. Ještě i v půlce července 2020 se vedla podvratná a fejková agenda, že voda jen steče po lučinách, a to tak , že jinde kvůli tomu už ohlašovali povodňovou pohotovost. Až po půli července přestalo lejt jak z konve. Voda stojí v mokřadech dodneška a tak mééééédyjální kriplové – především… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  orinoko
16. 4. 2021 8:44

Dnes u nás napadlo 8 cm sněhu. Zřejmě to je tím klimatickým planetárním oteplováním.

Last edited 1 rok před by PPK
Botičky od Diora
Botičky od Diora
16. 4. 2021 11:31

Nejen epidemie koronaviru zostřila politický boj: „Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí!“

https://www.hrad.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/aktualni-tiskove-zpravy/dopis-disciplinarni-komisi-uefa-15891

Zase bych ho volil.

Last edited 1 rok před by Botičky od Diora
orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
16. 4. 2021 12:17

No jo, tak s tímhle jsem opravdu nepočítal.

https://www.youtube.com/watch?v=sVHxaVREofw

Botičky od Diora
Botičky od Diora
17. 4. 2021 14:20

Kdyby se pupínek na kůži jediného očkovaného Sputnikem objevil, spustila by západní média povyk, ze kterého by svět ohluchl.