Ukrajinu vrhají do ohně války o Evropu

Co dnes vidíme? Vidíme, jak v naší Bohem zachraňované Ukrajině probíhá příprava k válce – naprosto otevřeně, politici, ministři, vojáci… Oni přijímají zákon, podle něhož plánují mobilizovat během několika dní téměř milion záložníků… Samozřejmě je nezmobilizují, protože pokud by je zmobilizovali, neměli by je čím vyzbrojit, vystrojit, ani nakrmit. Nicméně to umožňuje v každém případě zvýšit ozbrojené síly početně. Jestliže přijdete k lékaři s tím, že vás bolí játra a doporučí vám, abyste omezil pití, tak se dál rozhodujeme, zda rady lékaře poslechnout, anebo dál od rána do večera chlastat a na ta játra se vykašlat.

Stejně tak je tomu i v politice. Přicházejí k nám Spojené státy a ukládají nám, abychom udělali jedno, druhé, desáté… ale dále vedení každého státu rozhoduje samostatně. Vedení USA dokonce ani nediktuje ukrajinským představitelům konkrétní rozhodnutí, protože jim beztak vyhovuje pozice zaujatá Zelenským. Ten se přece už v roce 2019 rozhodl, že je tak velkým politickým činitelem, že je schopen přetlačit Rusko. To je podle jeho činů zřejmé a navíc to říkali jeho spolupracovníci. Jenom ho vnímali jako vedoucího smečky komediantů – ten se ale mezitím stal šéfem státu. Takže může protlačit u Ruska řešení, která neprotlačil jeho předchůdce Porošenko. Prakticky dal ultimátum, že buď změníme Minské dohody, nebo se Ukrajina od nich distancuje a ukončí jejich fungování. Dokonce prohlašoval, že Ukrajina z Minských dohod v roce 2019, pak v roce 2020 vystoupí, pokud do dubna/května nebudou přijaty ukrajinské návrhy. Tenkrát se na to dívali jako na předvolební, nebo komerční projekt, ale pak Zelenského vypustili do voleb jako technického kandidáta, ale ukázalo se, že může posbírat hlasy, takže z něho mohou udělat loutkového prezidenta. Problém je ale v tom, že je to asi jako v aktu stvoření – je roztřesená veš, jako ostatní, anebo člověk vybavený právem? (Volný citát z Dostojevského románu „Zločin a trest“.)

Bůh ho stvořil, vdechl mu život, dal mu svobodnou vůli a on se sám rozhoduje, jak se má chovat. Stejně tak i kterákoli politická loutka, které vdechli nebo z čehosi slepili pánova ducha, a dál už ale tato loutka přijímá rozhodnutí, jen dostává moc a ta moc je silnější než právo pánovo. Ona sama rozhoduje, jakou linii jednání dále držet. Podívejte se na sociologické průzkumy ukazující, že takovou linií nezastává naprostá většina obyvatelstva, nicméně většina ve srovnání s dalšími pozicemi. To, že je nezbytné vybojovat Donbas, zastává 42 % občanů Ukrajiny, zatímco k cestě dohody s ním se jich přiklání 37 %. Oni počítají s tím, že Západ stejně Rusku sváže ruce, a to nedokáže Donbas zcela ochránit. Mají za to, že si s ozbrojenými silami republik Donbasu Ukrajina poradí, a proto neustále plánují překvapivý útok na Donbas, aby všecko rychle pořešili, Západ by měl na 2-3 dny až na týden zablokovat Rusko, za tu dobu oni postoupí až k ruské hranici a otázka bude uzavřena.

Teoreticky je, samozřejmě, možné všechno a záměry jsou široce známy a o reakci na ně, se vyjádřil mj. nedávno Putin, ruská diplomacie provedla diplomatickou přípravu, jejímž posledním krokem byla konference Putin-Merkelová-Macron. NATO se zcela jistě do operace nezapojí, protože ví, že by to byla poslední válka v historii lidstva, nebo přinejmenším naší civilizace. USA zatím předpokládají, že to bude kontrolovaný konflikt v jejich zájmech, a že bude probíhat následovně: Začínají bojové operace, Rusko posílá svoje vojska na obranu Donbasu, USA začnou vřeštět o agresi, v ideální variantě nějaké Polsko, případně s Rumunskem vstupuje v rámci podpůrné operace na území západních oblastí Ukrajiny, následuje konflikt s těmito vojsky, a to už jsou členové NATO a EU, a tady se objevuje páka na chování Paříže a Berlína. Ale nikoli proto, aby vstoupily do války, protože ony nevstoupí a navíc jejich vojenský potenciál je natolik nicotný, že vrhat ho do ohně stejně nemá smysl, jestliže Spojené státy nehodlají samy bojovat – a to ony nehodlají. Navíc je pro ně nebezpečné vrhat do boje Paříž a Berlín, protože za klasickou Západní Evropu, chtě-nechtě, bojovat musí, protože to jinak nejde. Ale za Východní Evropu bojovat nemusí a nebudou.

Takže, buď Ukrajina bojuje sama, nebo se objeví ještě nějaký trouba z limitrofů, kterému není líto sama sebe – a to vše slouží jako nátlak na klasickou EU, aby úplně přerušila politické, diplomatické, jakékoli vztahy s Ruskem a Čínou. Takže vytrhnout Evropu z vytvářené rusko-čínsko-evropské Eurasie, protože jinak, dříve, či později Rusko a Čína buď přesvědčí, nebo donutí Evropu k připojení ke svému projektu. Takže, dokud je čas a dokud jsou USA dostatečně silné, musí Evropu donutit, aby „dobrovolně a z vlastní iniciativy“ pod záminkou zahájení ruské agrese, přerušila veškeré styky s Ruskem i s Čínou, jako jeho spojencem, a na dlouho zablokovat možnost jejich vzájemné spolupráce. Protože takové hospodářské sdružení by vyškrtlo USA z počtu kandidátů nejen na světovou hegemonii, ale i na rovnoprávnou účast na určování osudů světa, protože se stanou státem bojujícím o regionální vůdcovství – za předpokladu, že Kanada a Mexiko budou i nadále chtít být jejich věrnými spojenci.

Konflikt podněcuje sama Ukrajina. Jim každý den nevolá Biden, ani americký velvyslanec, co mají dělat a že je podpoří. Kdepak! Oni sami běhají a pokřikují, že je Rusko napadne a my s nimi budeme bojovat, a Američané jim jen přitakávají. A oni chápou, že vnitřní situace na Ukrajině je kritická. Hospodářství je rozvráceno, státní rozpočet se nenaplňuje – loni dokázali na konto vlastních zdrojů, tedy daní atd., naplnit rozpočet jen ze 60 % – ostatní jsou zahraniční úvěry. A když se koncem roku úvěrování zastavilo, propadali hysterii, že Ukrajina zemře. Neumřela, nicméně její situace je velmi špatná.

MMF peníze nedává, protože – za prvé, chápe, že se jí nevrátí, a potom – MMF je komerční struktura, vydělávající na půjčování peněz. MMF sice na Ukrajině už vydělal, a hodlá vydělat ještě víc, ale nikoli tam svoje peníze ztrácet.

Spojené státy hodlají Ukrajinu použít jako potravu pro děla na bojišti s Ruskem, tak proč by tam pálily peníze? Ukrajina půjde bojovat o to efektivněji, čím méně peněz jí dají.

Takže Ukrajina musí shánět peníze na volném trhu, což je složitější a peníze jsou dražší. V důsledku toho se ocitáte v situaci, kdy se vám už nevyplatí brát úvěr, protože jeho cena anuluje hodnotu opatření, která hodláte jeho prostřednictvím řešit. Spojené státy Ukrajina nezajímá, prezident ani viceprezident jí nevolají, dokonce ani velvyslance nejmenovali. A proto, aby MMF uvolnil peníze, je třeba doporučení USA. Proto, aby se Francie a Německo nějak o Ukrajinu začaly zajímat, je třeba, aby Ukrajině věnovaly pozornost USA. Nejjednodušší řešení, dostupné mozkům ukrajinských politiků, je další vyhrocení vztahů s Ruskem – jen tak se Ukrajina stává centrem světové pozornosti. Oni se tím zabývají už rok, postupně situaci vyhrocovali, až došli na hranu války a další neopatrný krok znamená válku – nikoli celá společnost, protože její většina válku nechce a bojí se jí. A to po sedmi letech válečné propagandy, kdy lidi přesvědčovali o tom, že k tomu, aby zavládl mír, je nutné vyhrát válku.

Těch, kdo vůbec chce válčit, protože je už tak bojovný od dětství, existuje velmi málo. Pravda, někdy v emocích lidé, zejména pak blbci říkají, proč ne? Třeba vypustit raketu na parlament a všecky tam zabít? Ale oni všichni nesedí na místě a nečekají, až je to trefí, a potom jakýkoli úder, tím spíš na mocenské orgány, bude příslušný stát považovat za agresi a státní terorizmus. Můžeme, jak chceme dlouho říkat, že jiní postupují stejně. Nás ti druzí nezajímají, protože chceme-li odvrátit naše vtažením do války a roztržku hospodářských vztahů s Evropou, je naším úkolem tyto vztahy zachovat. Protože to nám usnadní generálním vítězství v globální konkurenci s USA. Zásah raketou do Nejvyšší rady by tento problém jen zkomplikovalo, jakkoli by nabízelo naše morální uspokojení.

Rusko válku nechce nejen proto, že by bylo tak mírumilovné. Každý stát považuje válku za poslední způsob vyřešení svých problémů, protože je to velmi nákladné. Jde o to, že se globální situace vyvinula tak (i díky kvalifikovanému úsilí ruského vedení), že se ruské problémy řešily bez války, dostatečně efektivně a rychle. Bylo třeba vyčkat 5 až 10 let a vše se i tak vyřešilo. Je pravda, že pro trpící lidi v Oděse, Kyjevě nebo Charkově, je 5 až 10 let je dlouhá doba i s přihlédnutím k délce lidského života, a mně samému by se nechtělo tam sedět 10 let a čekat. Ale z hlediska historie a z hlediska státu je to okamžik. Vše, co bylo třeba, aby naše vedení udělalo, se stalo – teď je třeba čekat na zázrak.

Překlad: st.hroch 20210415

4.8 18 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
16. 4. 2021 8:31

Tohle jsem dneska shlédl poprvé. Zvláštní – rozuměl jsem mu skoro každé slovo.

https://www.youtube.com/watch?v=YitlepteI_0

orinoko
orinoko
16. 4. 2021 8:45

Soudě podle posledních událostí se celá záležitost jeví právě teď jako šachový pat. Ale je to jen zdání. Šachové figurky totiž nepotřebují žrát. Zato Halič musí svoje ukroboty speciálně živit, aniž by přinesli byť jediný užitek s celé zatímní eskalace. Okolnost, že záběry ruských vlaků s obrněnou vozbou a ruské tanky přímo v terénu jsou vydávány za haličskou připravenost, je výmluvná sama o sobě. Tak trochu to připomíná První válku v Zálivu. Vyhladovělí Iráčané v tancích už jen čekali, až se pohne fronta, aby se mohli konečně nažrat. Nevíte někdo, jestli už ukrožabák number one začal žvejkat vlastní kravatu? Byl… Číst vice »

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  orinoko
16. 4. 2021 9:16

Tiskovka prezidentisty v bílé chýši – to už opravdu není zahraniční politika. Podobá se to spíš záznamu psychiatrického vyšetření pacienta.Odstartování agresívního cvičení rovnou na hranicích Ruska,účast jednotek zelených baretů ,silácké kecy a zavraždění pětiletého kluka jako naplánovaná provokace či ohlášená plavba us.torpedoborců přes Bospor do Černého moře a tu náhle brzda a zpátečka na plný plyn ! Zjistili,že moc nechybí a medvěd by se mohl naplno probudit a kdoví,jestli už není pozdě. z.sputniknews.com/svet/2021041613487530-dve-velke-velmoci-americky-prezident-biden-vystoupil-s-projevem-o-vztazich-s-ruskem/ A aby se jim lidé nahlas nesmáli,tak aspoň zasmradili okolí jeho pelechu,vypudili ze svého kožichu 10 medvědových blech výměnou za návrat svých blech ,to zase z medvědova… Číst vice »

Hudryperman
Hudryperman
16. 4. 2021 9:31

Tak je to jasné. Medvěd se úplně probudil a má špatnou náladu :

https://www.zvedavec.org/komentare/2021/04/8679-moskva-a-peking-zasadily-washingtonu-koordinovany-uder.htm

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
16. 4. 2021 13:15

Jsem rád, pokud se komentářům Rostislava Iščenka dostává po zásluze více pozornosti. Když jsme zde před lety někteří na jeho názory odkazovali, byl brán běžnými čtenáři „jako každý druhý“… Propracovanost názorů tohoto skutečného experta je ale dostatečně velká na to, aby nemohl být dále přehlížen. Děkuji překladateli za nerusky rozumící opakovaně za opakovaný překlad. Pokusím se posloužit věcně-významovým sdělením o obsahu vyjádření od dalšího experta, kterého na OM delší dobu někteří inzerujeme spolu s několika osobními poznámkami. Nejprve odkaz na vystoupení: Co čeká Donbas? J. Kedmi o telefonátu J. Bidena V. V. Putinovi Что ждёт Донбасс? Яков Кедми о звонке… Číst vice »

orinoko
orinoko
16. 4. 2021 14:16

Ani náhodou jsem netušil, čeho všeho se dožiju. Sockovské sítě mám vřele u Bideta, ale jednu /ovšem tohoto druhu jich funguje daleko více, a nezávislých/ přece jen respektuji.
To prostě nemá chybu. Rusko je dneska v roli TRANSFORMERS !!

https://www.youtube.com/watch?v=qyH-k-3meUM

Jsme v přímém přenosu.

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
16. 4. 2021 15:02

Kristepane, takový krátký proces. A prakticky ve stejné chvíli si Číňan zapálil záchud ve formě Microna a MerkHELL a mocně popotáhl. Slabota vyřízených prý nestojí ani za jointa pokoušení. K dovršení všeho se český Švejk stává údajně vrcholně oblíbenou literaturou ve Vietnamu. Nečekal bych , že právě tam, na pozadí válečné tragédie, je něco takového možné. Ale kdo ví, možná právě proto. Sdílené osudy sbližují více než TERMOnukleární ocásky a kosočtverce. Já nevím … to je nějaká paralelní realita? Mám chvíle, kdy nevím , jestli jsem ještě naživu anebo už v přeživu až NOživu. A to mě čeká velmi bizarní… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
16. 4. 2021 15:07
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
16. 4. 2021 14:54

J. Kedmi u Kulikova: Байден позвонил Путину. Яков Кедми о переговорах США и России https://www.youtube.com/watch?v=_mMc1tJpgFw Podle experta je zřejmé nakonec nejen v USA, ale i v Evropě že propaganda nemůže nahradit realitu. Je jim jasné, že bez významného zapojení RF není možné řešit světové i Evropské problémy. USA má velmi mnoho problémů, kde potřebuje nutně spolupráci RF, minimálně koordinovaný postup. Počínajíc tak „malinkou a bezvýznamnou záležitostí“ jakou je problém jaderného vývoje v Íránu, situací v Sýrii,i v dalších konfliktech. Nakonec dospěli i v USA k poznání, že je nutné si s RF vyjasnit kde a co mohou USA dělat… Na… Číst vice »

orinoko
orinoko
16. 4. 2021 15:16
Botičky od Diora
Botičky od Diora
16. 4. 2021 15:33

Ministr zahraničí RF S.Lavrov právě sdělil světu, že amer. velvyslanec v Moskvě, John Sullivan, byl požádán (bylo mu navrženo :-) ) opustit území RF.
Konečně.

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
16. 4. 2021 15:52

Ve svém vlastním zájmu by měl vypadnout. A já osobně bych mu ještě přibalil Navaleného. Takový intimní dárek.
Schizma nebylo dovršeno – Lešek Kolakowski.
Aneb – Metafyzický horor.
Tohle jinak inteligentní Polák nečekal ani v zahradním centru.
A to vůbec netuší, co se bude dít ještě ve Trojmoří, o kterém sní jeho následnické covidárium.

Lena
Lena
16. 4. 2021 17:14

S takovým pojetím boha se daleko nedostaneme, jen do ještě horšího stavu, než do kterého jsme se s tímto pojetím dostali.

orinoko
orinoko
16. 4. 2021 17:44

Docela ztrácím přehled. Tohle jsem sem myslím ještě nedal. You Tube začíná podle všeho produkovat vlastní zpravodajství.

https://www.youtube.com/watch?v=Hzkqd6_0vyI

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
16. 4. 2021 17:59