MŽP ji podporuje, ale MZe přešlapuje na místě
Tiskový komentář Hnutí DUHA
úterý 24. dubna 2018
Vědci z Platformy pro krajinu při Botanickém ústavu AV ČR dnes v Poslanecké sněmovně představili a zveřejnili výzvu vládě [1], která upozorňuje na katastrofální stav lesů severní Moravy a Slezska a riziko podobného vývoje v celé ČR. Prohlášení zveřejněné na semináři Výboru pro životní prostředí vyzývá vládu ČR k urychlenému řešení kritické situace lesního hospodářství. Hnutí DUHA prohlášení vítá i vzhledem k tomu, že je zapotřebí urychleně nastartovat legislativní změny formulované výzvou Zachraňme lesy (www.zachranmelesy.cz), které povedou ke zlepšení zdraví našich lesů.
Se silnou kritikou stavu lesního hospodaření v ČR vystoupil náměstek ministra životního prostředí a zkušený lesník Vladimír Dolejský a připomněl, že o hrozbě kalamity se jedná od roku 2008. Ministerstvo životního prostředí požaduje – podobně jako vědci, Hnutí DUHA a veřejnost – přírodě bližší lesy a šetrnější hospodaření. Naopak ministerstvo zemědělství na semináři uvedlo jako koncepční řešení jen “vytvoření pracovní skupiny na úrovní náměstků” a správci státních a církevních lesů řeší hlavně rychlejší kácení a více vagonů na odvoz dřeva, byť je jasně vidět, že si uvědomují i systémové příčiny problému a nutnost jejich řešení.
Profesor Josef Fanta, jeden z předních českých expertů na lesní hospodaření, na semináři uvedl: “Nesouhlasím s tím, že bychom se měli zabývat jen aktuálním stavem a nezkoumat příčiny. Základem je systémový přístup k řešení věci. Je třeba zpracovat úplně novou koncepci lesního hospodaření. Proto jsme připravili výzvu vládě.”
Nynější situace českých lesů je z hlediska rozsahu polomů, vývratů, šíření chorob a kůrovce zřejmě nejhorší za posledních 200 let [2]. Prohlášení upozorňuje „na prognózy zhoršování stavu lesů a možné ohrožení produkce dřeva jako obnovitelné suroviny v důsledku globálních klimatických změn“. Podle dostupných vědeckých odhadů budoucího vývoje má být v roce 2060 ohroženo rozvratem až 80 % stávajících smrkových lesů [3].
Platforma pro krajinu [4] při Komisi pro životní prostředí Akademie věd ČR v prohlášení navrhuje třináct bodů [5], které mohou pomoci nastalou katastrofu řešit. Z široké škály navrhovaných opatření vyplývá, že je zapotřebí komplexní reforma zahrnující změnu zákona o lesích, zákona o myslivosti, uzákonění veřejné poptávky po státním podniku Lesy ČR a změna lesního hospodaření, která povede k druhově pestrým, různověkým a zdravým lesům.
Hnutí DUHA spustilo 4. dubna výzvu Zachraňme lesy, která je obsahově v souladu s dnes zveřejněným vědeckým prohlášením a také apeluje na vládu ČR, Poslaneckou sněmovnu a státní podnik Lesy ČR, aby se neprodleně zasadili o prosazení zákonů, vyhlášek a hospodářské praxe, které budou řešit systémové příčiny dnešní krize lesů. K výzvě se každý může připojit na webu www.zachranmelesy.cz.
Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy Hnutí DUHA, řekl: „Z dnes zveřejněné výzvy vědců a terénních odborníků vládě ke kritické situaci v našich lesích vyplývá, že stojíme před obrovským úkolem, který si vyžádá změnu nejen celé řady zákonů, ale především dosavadní lesnické praxe. Změna klimatu dorazila i do ČR a dál již nedovoluje pěstovat smrk tam, kde jsme jej dosud horko těžko neudržitelnou lesnickou praxí udržovali.“
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Zatímco ministerstvo zemědělství chce reagovat na lesní pohromu jen pracovní skupinou a správci lesů chtějí více vagonů na odvoz dřeva, ministerstvo životního prostředí požaduje opravdové koncepční změny a vědci navrhují, jaké změny to mají být. Není možné otálet. Prohlášení vědců apeluje na vládu, aby se tématem hynutí lesů začala do hloubky zabývat. O to stejné žádají tisíce lidí v rámci výzvy Hnutí DUHA Zachranmelesy.cz.
Poznámky:
[1] Výzva Platformy pro krajinu vládě ČR:http://nasekrajina.eu/2018/04/
No, žere je hlavně kůrovec. Občas „zákonem chráněný“ jak říkají zé jazyky. Takže bezzásahové zóny už jsou všude?
Není to sice o lese, ale věřím, že HD bude mít z té zprávy Vánoce.
http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/obrazem-miliardy-splachnute-do-ryna-nemci-nakonec-udelali-z-jaderne-elektrarny-lunapark-1346008
Záznamy o lesných kalamitách spôsobených lykožrútom(kůrovec) pochádzajú už z 19.storočia.Problémy s ním boli vždy.V súčasnosti je však situácia naozaj vážna a je mnoho ľudí – znalých problematiky (nemusí ísť vždy o absolventov VŠ lesníckej),ktorí tvrdia,že súčasná kalamita súvisí s vyhlasovaním a rozširovaním „bezzásahových“ zón. Starí lesáci a drevorubači vedeli rozpoznať podľa zmeny sfarbenia koruny a drviny podobnej prachu na koreňoch stromu,že strom je tzv.“chrobačiar“(od slova chrobák – brouk).Tento strom,na pohľad zdravý, je napadnutý lykožrútom v larválnom štádiu a preto bol hneď, ešte pred vyrojením chrobáka vyrúbaný a odprataný z lesa.Väčšinou sa jedná o stromy staré 70 a viac rokov. Vyhlasovanie… Číst vice »
Dobře citováno, jen varovné upřesnění:
Až to příroda vyřeší, člověka k tomu už nebude potřebovat. CELÁ krajina je zásadně ovlivněna člověkem, pralesy tu nejsou, cožpak to nikdo nedovede naplno říct_?
idiotronic napsal Dobře citováno, jen varovné upřesnění: Až to příroda vyřeší, člověka k tomu už nebude potřebovat. CELÁkrajina je zásadně ovlivněnačlověkem,pralesy tu nejsou, cožpak to nikdo nedovede naplno říct_? Ale dovede, dovede, ale žádný z odpovědných se to říci neodváží. Ta Havloidní lobby je příliš mocná, ovládá téměř všechna média a také správní a soudní orgány. Je to vidět že zastánci toho názoru jsou dehonestováni a poté odvoláváni z odpovědných míst. Taková vyjádření jsou smrtelná i pro jakéhokoliv politika. Takže jediný, který se to odváží říci, je Zeman. Jako každému soudnému, stačilo se podívat na ten „přirozeně“ zničený les na… Číst vice »
Napíšu to za Jeseníky, neb tady situaci osobně znám: těch 95% ploch lesa kde hyne v současnosti smrk ztepilý NIKDY NEBYLO ŽÁDNÝMI BEZZÁSAHOVÝMI LOKALITAMI… Víc než 90 % z té dnes katastrofou rozpadu postižené plochy ani NIKDY NEBYLO CHRÁNĚNÝM ÚZEMÍM… Na Severní Moravě a ve Slezsku smrk lýkožrout pouze doráží. A je to z 90% lýkožrout, který se nalíhl a nalíhne v „hospodářských lesích“ – jak se tady „odborně“ nadávalo smrkovým monokulturám… Už před dvaceti lety jsme navrhovali rozčleňovat jednodruhové smrkové monokultury – zejména tam kde byly i MONOKULTURAMI VĚKOVÝMI. Stejně tak jsme s naším sdružením žádali a navrhovali navýšit… Číst vice »
http://www.silvarium.cz/lesnictvi/ve-snemovne-se-konal-seminar-o-kalamite-v-ceskych-lesich