OIŽP: Velká energetika si nerozumí s viry II

Tisková zpráva sdružení OIŽP

25. února 2021

Po včerejšku, kdy krajský soud v Brně vyhlásil úpadek společnosti Tenza kvůli předlužení, je jasné, že dokončení rozestavěného projektu horkovodu, kterým již měla být část Českých Budějovic vytápěna z Temelína, je v nedohlednu.

Dodavatel (firma Tenza) byl zasažen omezením možností provádění prací v první fázi koronavirové epidemie v období března až června 2020. Zakázky, které v danou dobu navrhovatel realizoval, se ve značné části sestávaly z provádění zemních a stavebních prací, jejichž poskytovatelé jsou buď přímo zahraničními osobami, anebo jsou závislí na práci cizinců. V uvedené době byl však přístup cizinců do ČR omezen a provádění prací na projektech navrhovatele se tak podstatně zpomalilo.

Již od založení v roce 1993 se Tenza zaměřovala na dodávky technologií pro výrobu a rozvod tepla. Nejednalo se proto o žádného začátečníka. V posledním desetiletí například provedla připojení jihu a centra Brna na centrální výměníkovou stanici a u nás v Teplárně České Budějovice zajistila odsíření spalin. Zliv i Mydlovary mají díky tomuto dodavateli předělanou teplárnu, která alespoň využívá biomasu.

V současné pandemické době však nedotáhla projekt, který je sice velký, ale zdá se být proti jiným méně technicky náročný, navíc jí tato zakázka firmy ČEZ zlomila vaz. Polostátní firma totiž uplatnila smluvní pokuty v celkové výši přes 1,1 miliardy korun.

Ano, všechny uvedené projekty zapadají do zaběhlého konceptu, který je u nás velmi rozšířen. Horkovod je ukázkou, že lidé zpravidla nevytápějí temelínskou elektřinou. Výjimkou byla například vládní podpora přímotopů v době, kdy se Temelín přes odpor části populace rozhodla postavit. Proto byla v době před dvaceti lety, kdy se Temelín spouštěl, poměrně levná elektřina. To mělo zdůvodnit potřebnost tohoto velkého zdroje, který je dodnes stále ještě nezaplacenou exportní elektrárnou. Proti vytápění elektřinou z takových velkých zdrojů však celosvětově stojí nejen vyšší cena elektřiny, ale zejména neschopnost elektráren i sítě dodat potřebná množství odběratelům, kteří by například vyžadovali elektřinou z Temelína ve velkém topit.

Současná situace tak nahrává směřování naší energetiky. Na dveře již klepou menší decentralizované energetické zdroje. Podle současného vývoje lze usuzovat, že i v budoucnu budou mít pandemické situace podobný vliv na lidstvo. Provozovat jadernou elektrárnu s tisícovkou zaměstnanců a stovkami lidí, kteří tento gigant musí průběžně kontrolovat a měnit například v přesných termínech palivo, není totiž v době koronakrize žádný med.

Malé decentralizované zdroje, které mají dnes lidé doma například díky spalování dřeva, kterého je zatím dostatek, mohou doplnit další obnovitelné zdroje energie. A ti, kteří již dnes nechtějí dodávat levně do sítě svoji elektřinu ze sluneční střechy, ji mohou uplatnit právě na přitápění domu či bytu. Výstavba a provozování decentralizovaných zdrojů není současnou situací takto postiženo.

„Možná by se právě takové firmy jako Tenza, které sázely na velikost a množství, měly přetransformovat směrem k malým projektům a decentralizaci. Tu by měl namísto megalomanských projektů horkovodů, tepláren i elektráren podpořit stát, který na pandemii ani výstavbu nové jaderné elektrárny zatím recept nenašel. Četné návody k tomu lze čerpat u zahraničních sousedů na jihu a západě České republiky,“ dodává k tomu Pavel Vlček, předseda OIŽP z Českých Budějovic.

1.7 6 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
26. 2. 2021 22:39

Ten Temelín se nestavěl kvůli teplu pro Budejice, ele pro výrobu el. energie pro naši republiku.
Vedlejsím produktem – vlastně odpadním teplem, bylo možno vytàpět cást města.
Takhle se to teplo bude likvidovat v chladících věžích a město vytápět plynem nebo uhlím – a to se vyplatí.

A co na to Greta ???

Dolmen
Dolmen
27. 2. 2021 8:04

Za minulého režimu se připravoval horkovod z Dukovan do Brna a část trasy byla už vybudována. Některé úseky měly vést pod povrchem a již byly vyhloubeny tunely pro potrubí. Pak nastoupila demokracie a vše chcíplo, protože bylo třeba budovat kapitalismus a ten se buduje zvyšováním HDP a to se zvyšuje tak, že se musí čím dál více za všechno platit. Bylo by velmi nekapitalistické, kdyby se lidi ohřívali levným odpadním teplem. Ne, ne, takhle bychom kapitalismus nikdy nevybudovali. Gréta se raduje.

orinoko
Reply to  Dolmen
27. 2. 2021 9:33

Netřeba se trápit nedodaným teplem. Všechny nás přece zahřejí teplí bratři s duhou na řiti.
Jen se divím, že to nemohlo v Texasu.

idiotronic
27. 2. 2021 11:06

Na Ekolistu, kde je společnosti Tenza rovněž věnována pozornost (je tam vyhledavač) je uvedeno, že Sevilla bude vyrábět elektřinu z pomerančů. Není to i pro nás schůdná cesta? Přitápění fotovoltaikou je energetická pitomost, bez dotací z fosilních zdrojů se takové topení nevyplatí nikdy. Přitom nám nikdo nezakázal výrobu tepelných kolektorů (účinnost od 75% výše), od zátavové slitiny přes vakuum (dodá ČNB) po sklo jsme schopni vše vyrobit.

Bety
Bety
27. 2. 2021 11:21

Kolik si asi ČEZ, který „je na vaší straně“ nahrabal na pokutách tu i onde?

PPK
PPK
Reply to  Bety
27. 2. 2021 13:58

Nejsnadněji se dá dlouhodobě vydělávat vhodnou úpravou zákonů a dalších právních předpisů.