Velký bratr již sleduje i tebe!

Několik na první pohled pozitivních zpráv z minulých týdnů poskládaných do mozaiky ukazuje, že to nejhorší z orwellovských vizí se stává pomalu a jistě krutou realitou. Jaké novinky si tentokrát náš Velký bratr připravil?

K tomu si připočtěme již existující možnosti sledovat občany:

  • Sledování pohybu pomocí mobilních telefonů a jejich odposlechy
  • Sítě bankomatů a elektronických pokladen
  • Čipy a biometrická data v pasech
  • RFID čipy ve výrobcích
  • Všudypřítomné bezpečnostní kamery
  • Spyware v našich počítačích
  • Fotoaparáty a videokamery v mobilních telefonech, kterými nás šmírují naši spoluobčané

Pokud se kdokoli bez ohledu na jeho motivaci dostane ke všem těmto informacím, může se stát pánem nad našimi životy. Představte si, že někdo bude vědět, kdy a kam pravidelně jezdíte autem, kdy, kam a na jak dlouho vyjíždíte do zahraničí, kde nakupujete, kolik peněz a za co utrácíte, komu a kolik dlužíte, s kým a o co se soudíte. Bude znát vaše rodinné a majetkové poměry. Takovému člověku nebude dělat žádný problém, aby vám dal nabídku, která se prostě nedá odmítnout.

 

Velmi blízkou budoucnost nám naznačují i zprávy z USA: President G. W. Bush znova obhajoval již uzákoněné možnosti sledování soukromých telefonních hovorů a internetové komunikace tajnými službami v rámci boje proti terorismu a první americká občanka si dobrovolně nechala voperovat čip, který umožní její sledování a identifikaci.

A tu o trochu vzdálenější si můžeme domyslet – svět, v němž jsou všichni občané pod permanentním dohledem, v němž jsou jejich chování, jejich názory a postoje neustále podprahově ovlivňovány všudypřítomnou manipulací v médiích, reklamě i běžném praktickém životě. Svět, v němž se nestřídají vlády.

Foto zdroj

Jiný pohled na RFID čip

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments