Více než 280.000.000 rublů denně!

Taková je rychlost úřednické zlodějny v Rusku …

Rozsah korupce v Rusku se stává skutečnou hrozbou jak pro společnost, tak i pro národní bezpečnost. Prodejní úředníci, silovici*) a jimi najatí byznysmeni změnili zemi ve zdroj osobního příjmu. Způsobená škoda, jen podle zakončených trestních případů korupčního zaměření, dosáhl jen za prvních 8 měsíců t.r. více než 100 miliard rublů.

Existují olympijské a světové rekordy dosažené např. běžci nebo automobilovými závodníky na svých pekelných strojích, ale jsou i rekordy vypovídající o tom, že hniloba státní mašinérie dosáhla úrovně, že začala ohrožovat existenci samého státu a společnosti. Představte si, že jen v jedné části – rozkrádání a přisvojení si rozpočtových prostředků – byl vytvořen skutečný „rekord“ – 102 miliard rublů. A to je za pouhých prvních osm měsíců tohoto roku.

Spočítal jsem, jakou rychlostí si úředníci „osvojují“ rozpočtové peníze – tedy naše společné peníze, protože, jak známo, jiné peníze než ty od daňových poplatníků, stát nemá. Takže, rychlost zlodějny z rozpočtů různých úrovní představuje – a teď prosím o slavnostní virbl! – 8,5 miliard rublů měsíčně, jinak též 283 milionů rublů denně, potažmo 11 mil.rublů. za hodinu. Jistě mi dáte za pravdu, že rychlost „osvojení“ zdrojů z eráru je prostě kosmická! Zkorumpovaní „sluhové lidu“ za 8 měsíců ukradli dvakrát víc, než kolik činí roční rozpočty takových regionů jako Vladimírská nebo Brjanská oblast (s rozpočtem 58 mld.rublů).

Počet zločinů korupce v Rusku stoupl o 4,7 %. Od ledna do srpna bylo odhaleno 18,4 tis. takových trestných činů, z nichž 5,5 tis. velkého nebo velmi velkého rozsahu. K trestní odpovědnosti bylo povoláno kolem tisíce úředníků, kterým byl zkonfiskován majetek za 1,5 mld.rublů. Celkově bylo předepsáno k úhradě škod z korupce 27 mld. rublů. Analýza údajů ruského ministerstva vnitra nabývá obraz děsivosti: 1,6 tisíc trestních činů bylo provedeno skupinou osob na základě předchozí dohody, ale 632 trestných činů organizovanou skupinou nebo zločinným spolčením.

Rozsah zlodějny podle mého názoru už vážně ohrožuje jak ruskou společnost, tak i stát. Celé bandy a skupiny ve státní moci, kryti zákonem, rozkrádají nejen prostředky ze státní kasy, ale i přírodní zdroje země. Jen těžko si dovedu představit, co můžeme objevit u těch, kteří sedí v „horních patrech“ moci, jestliže se u plukovníků nacházejí miliardy rublů v hotovosti a desítky milionů v cizích měnách, hrnce se zlatými šperky, unikátní starožitnosti a umělecké předměty. Tito lidé přitom ani den nepracovali v byznysu.

Mimochodem, k byznysu. Vyslovím hypotézu, že dnes lze zpozorovat tendenci, kdy úředníci začali přelézat do státních bank a státních společností – zkrátka do oligarchických struktur s předložkou „státní“ nebo i bez ní, aby „vyprali“ svoje „v potu tváře“ ve státní službě vydělané vily, nemovitosti v zahraničí, drahá auta, atd. Tuto tendenci můžete sami prozkoumat podle jednotlivých osob a celých vlivových skupin. Přecházejí do velkých surovinových nebo bankovních struktur naprosto vědomě s cílem „krýt si zadek“ před zbytečnými otázkami. Takže rychlost, kterou úředníci rozkrádají naše prostředky z rozpočtů všech úrovní, činí 280 milionů rublů denně.

Dnes, kvůli zoufalé sociálně-ekonomické politice, dosahuje průměrná měsíční mzda v Rusku 49.000 rublů. Medián ještě méně – 34,5 tisíc. Modální (ta, kterou dostává největší podíl ruského obyvatelstva) vůbec činí jen 23,5 tisíc rublů. Prakticky 12 milionů našich spoluobčanů existuje celý měsíc za příjem, který korupčníci mají za jediný den. Jak může dospělý člověk žít s takovým příjmem? Jak má zajistit důstojnou úroveň své rodina a svým dětem? Tyto otázky nejsou ani zdaleka rétorické. Vůbec žádné úspory nemá 95 % ruských rodin. Lidé žijí, v lepším případě, od výplaty k výplatě, a šetří prakticky na všem. V horším případě se obracejí na lichváře v bankách a mikroúvěrových organizací, kteří z nich následně sdírají kůži. Každé čtvrté dítě u nás žije v bídě. A jednou z příčin této bídy je korupce, která v Rusku dosáhla příšerných rozměrů.

Zdá se mi, že jen tvrdá trestní opatření, z jedné strany, a naprostá transparentnost rozpočtového procesu na straně druhé, mohou zastavit sklouzávání Ruska do propasti kriminální anarchie. Korupce je hnilobou, schopnou zničit jakýkoli stát. Pro mě osobně je to axiom, který má důkazní bázi v konkrétních příjmeních, číslech a faktech.

Zdroj: TV Cargrad

*) „silovici“ – skupina lidí spojených s ozbrojenými složkami, justicí a obranným průmyslem

Překlad: st.hroch 19119

Přejít do diskuze k článku 16 komentářů