Vítěz chce psát dějiny

Petra Zídka sice celkem respektuji (je to jediný příčetný antikomunista, kterého znám), ale ani on se nezapře, jako když chytil rapl v Hodoníně, kde spatřil pomník „Na paměť prosincové stávky 1920.“

Popravdě, zrovna v tom Hodoníně to bylo spíš ozbrojené povstání, než stávka jako ve ve zbytku republiky, ale to ví on jako historik, z pomníku to nikdo nevyčte. Jenže Zídkovi zřejmě vadí připomínka neposlušnosti dělníků jako taková, a tak navrhuje: „Ale proč si máme tuto optiku nechat vnucovat po půlstoletí my? Pokud si někdo chce důstojně připomínat události prosince 1920, měl by tak činit u pomníku tehdejších četníků , kteří nasazovali životy při potlačování zfanatizované lůzy.“

Tak nějak podobně by asi reagoval římský patricij, kdyby na svých cestách po říši narazil na pomník Spartakova povstání. Jakákoliv připomínka toho, že kdysi dělníci viděli důvod stavět se na odpor a že to dokázali (Zídkovou optikou měli tu drzost), je dnes nežádoucí, stejně jako připomínka toho, že buržoazní republika není a nebyla samozřejmá, ale musela být vybojována silou.

Optika, která vidí boje poraženého proletariátu jako milník na cestě pokroku má být nahrazena optikou, která vidí rebelující dělníky jako zfanatizovanou lůzu. Pomník dělníkům prý „legitimizuje násilí jako prostředek řešení politického konfliktu“. A pomník četníkům, kteří proti nim zasáhli, by násilí nelegitimoval? V Hodoníně se to podle všeho obešlo bez obětí, ale v Trenčíně o čtyři roky později již ne. Stavěl by snad Zídek pomníky i trenčínským četníkům? Nebo těm z Duchcova? Trochu se obávám se, že ano, protože Zídek umí rozlišovat. A chce to učit i všechny ostatní.

Jenže pokud chce Zídek odmítat násilí jako prostředek politického boje, měl by začít násilím politickým, ekonomickým a sociálním.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
1. 9. 2016 7:30

Nebolo by pre mňa obtiažne vyjadriť sa k článku,keby som nebol oboznámený s názorom autora na násilie.Je totiž známe,že on odmieta násilie každého druhu.Odmieta používanie násilia aj v prípade sebaobrany,násilie pri obrane vlasti,svojej rodiny a teda logicky predpokladám,že odsudzuje aj násilie robotníkov ak sa k nemu uchýlia a vzbúria sa proti neľudskému zdieraniu zo strany kapitalistov a im podriadenej štátnej moci aj s jej represívnymi zložkami.Tak napr.V Krompachoch 21.februára 1921 boli robotníkom v tamojších železiarňach znížené prídely potravín.Ženy robotníkov sa zhromaždili na protest a začali rabovať obchody.Boli privolaní četníci,na to reagovali robotníci a četníci štyroch robotníkov zastrelili a 14 z… Číst vice »

Gatta
Gatta
1. 9. 2016 7:49

Re peter – na druhé diskuzi jsem dal odkaz na Momentky z historie. Je tam i studiové skupinové foto mírumilovných domorodců po hladomoru v Bengálsku.

ex-nemo
ex-nemo
1. 9. 2016 8:15

Cože, novinář z takového prolhaného, sprostého a zrádného plátku Lidových Novin. hnízda všech zločinných formací od fašistů až po KGB, jako respektovaná osoba? No to teda máte milý Tribune opravdu nízké morální nároky na autority ! I já jsem tvrdý antikomunista. Vytýkám komunizmu a zejména jeho východní odnoži bolševizmu celkovou faleš a podvod na dělnické třídě, které slíbili socialistickou společnost, svobodu a blahobyt, zatím co jejich skutečným cílem byl jen osobní prospěch, peníze a primitivní luxus, což dokázali svým podvodným sametovým převratem a vlastní přeměnou na kapitalisty. Jestli jim tehdy zbídačení dělníci naletěli je to zas jen vina těch prolhaných… Číst vice »

cnemo
1. 9. 2016 8:48

Základní politologická poučka k použití násilí, odkoukaná z historie, říká: Použijte je vždy, když víte, že určitě vyhrajete a dosáhnete víc než jakýmkoli jednáním:)

>Zoufalí chudí lidé tedy neviděli jinou možnost než ozbrojený odpor, jako tam v Hodoníně nebo mých blízkých Oslavanech a mají nárok na úctu a respekt za svou statečnost.

Z vyprávění babi vím, že konec a těsně po WWI bylo ekonomicky nejšílenějším obdobím 20. století, blízké hladomoru. Můžeme to kádrovat jak chceme, ale hladovějící má právo okrást přecpaného, říká se tomu pud sebezáchovy a schválila ho příroda:) Nakonec, variace na toto téma nás v budoucnu zase čeká:(

asym
asym
1. 9. 2016 9:11

cnemo napsal Základní politologická poučka k použití násilí, odkoukaná z historie, říká: Použijte je vždy, když víte, že určitě vyhrajete a dosáhnete víc než jakýmkoli jednáním:) >Zoufalí chudí lidé tedy neviděli jinou možnost než ozbrojený odpor, jako tam v Hodoníně nebo mých blízkých Oslavanech a mají nárok na úctu a respekt za svou statečnost. Z vyprávění babi vím, že konec a těsně po WWI bylo ekonomicky nejšílenějším obdobím 20. století, blízké hladomoru. Můžeme to kádrovat jak chceme, ale hladovějící má právo okrást přecpaného, říká se tomu pud sebezáchovy a schválila ho příroda:) Nakonec, variace na toto téma nás v budoucnu… Číst vice »

asym
asym
1. 9. 2016 9:16

omluva, určeno ke komentáři: ex-nemo

Bety
Bety
1. 9. 2016 13:06

Gatta napsal e peter – na druhé diskuzi jsem dal odkaz na Momentky z historie. Je tam i studiové skupinové foto mírumilovných domorodců po hladomoru v Bengálsku.    Citovat Co se týče hladomorů, ani nemusíme tak daleko, jako do Bengálska. Co takhle Velký bramborový mor, nebo jinak Velký hlad v Irsku 1845-7. Ten měli Britové přímo pod nosem a s klidem nechali pochcípat hlady jeden a půl milionu Irů. Ať už chtěl autor svým článkem říci cokoli, já bych pasivně smrt hladem rozhodně nepřijala. A to poslední, co by mne zajímalo, by byl názor rádoby historika (ať už příčetného, nebo… Číst vice »

orinoko
1. 9. 2016 13:12

Njn … to je tak, kdyz se slozitejsiho tematu chopi intosi.
Prevraceni rubu a lice, kvadratura kruhu, liceni rovnobezek jako dvou primek protinajicich se v nekonecnu … a libomudrnske tapani nad Gordickym uzlem. – Vsechno nazirat z pozice dejoveho a dejinneho autonomisty , ktery sem tam do neceho vstoupi , jako napr. – „Tolja, ty vstupil do komsomola“ … “ Kde, kde“ … taze se uzasly Tolja, pricemz sk velmi pozorne prohlizi svoje boty.

orinoko
1. 9. 2016 13:21

Jsme ruznych natur, naroda prislusniku a obyceju. O oblicejjch nemluve.
Ja osobne SeRu na kazdeho viteze z vysoka. At si tlamta, co chce. Tak napriklad emericky smrtihlav Briza prepisuje pry svoji Velkou sachovnici. Prestava jit a nadvladu, bezi o uprk k preziti. A v ramci preziti je dovoleno DOSLOVA vse. – Emerika rozesira cely svet uz davno nikoli ve jmenu SVEHO babskeho pribehu, ale proto ‚ aby prezi

Bety
Bety
1. 9. 2016 14:28

Ten pojem „balíček“ mi taky už pěkně leze krkem. Ale v zásadě to odpovídá – do balíčku nevidíš a vždycky se tam dá ještě na poslední chvíli přibalit nějaké pěkné
„překvapení“, např. posílení pravomocí policie na zásahy proti xenofobním občanům. A co naše sluníčka? Asi se pěkně poperou o to, komu to chutné půlmiliardové soustíčko připadne.

leho
leho
1. 9. 2016 15:10

Z článku vůbec neplyne, jestli Tribun skutečně ví, jak dělnické bouře v Hodoníně skutečně probíhaly, zdali se jednalo o ožralou lůzu a nebo legitimní požadavky vynucované stávkou. Mohle se totiž jednat o skutečnou lůzu, podobně jako v Duchcově v únoru 1931, kdy se malý počet policistů bránil několika stovkám opilých a agresivních individuí střelbou do dlažby před nimi, což způsobilo několik mrtvých a jistý počet zraněných. Policisté totiž do dělníků nestříleli, jak tuto událost líčili komunističtí historikové před plyšákem. Události se kolikrát staly úplně jinak, než jak nám předkládali kdysi ve škole v předmětech jako „historie dělnického hnutí“ či „marxismus… Číst vice »

leho
leho
1. 9. 2016 17:34

Irena napsal

https://rg.ru/2016/09/01/opublikovano-video-posledstvij-vzryva-rakety-falcon-9.html

No a co má jako být? Kolik vybuchlo raket Rusům? Podle mne rozhodně víc než Američanům. A co výbuch americké rakety má společného s propagandou tzv. dělnických bouří? Nikde nic, samá voda samá voda samá voda….

Irena
1. 9. 2016 18:09

leho napsal
No a co má jako být? Kolik vybuchlo raket Rusům? Podle mne rozhodně víc než Američanům. A co výbuch americké rakety má společného s propagandou tzv. dělnických bouří? Nikde nic, samá voda samá voda samá voda….

Neplačte leho. Třeba vám Rusové nějakou vyrobí.

fajt
1. 9. 2016 18:15

koukám, že lehovista se pasuje na přímého účastníka dělnických bouří, do toho má nezvladatelnou fobii z vody a vidí ji všude, to tak bývá, když je někdo alkoholik. ..)

leho
leho
1. 9. 2016 19:37

Irena napsal
Neplačte leho. Třeba vám Rusové nějakou vyrobí.

No to bych si dal. Například tahle Proton M. Plus kolik že jich během posledních pár let ztratili po startu? Takže se moc nechlubte….

ex-nemo
ex-nemo
1. 9. 2016 20:30

leho napsal
A co výbuch americké rakety má společného s propagandou tzv. dělnických bouří?

Můj siamský trojčatový bratře, (tak nás spolu sdružil sám velký Béda) v této propagandě to význam má. Tenhle server totiž chce mermomocí sdružit odpor proti světovládě Ameriky a zastánce rovnosti národů – s bolševizmem, zatím co
všichni odpůrci komunizmu mají být spojenci světovládných plánů amerických neokonů.
Kdybych měl uvažovat o účelu takových snah, musel bych dojít k velice zlým závěrům o tom zmíněném velikánovi i celém tadyhle tom serveru, takže raději ne….

leho
leho
1. 9. 2016 22:08

ex-nemo: Kdybych měl uvažovat o účelu takových snah … Já uvažoval a dospěl jsem k docela dobrému závěru: představte si, že za takových 200 let někdo vykope tento článek s diskuzí a použije ho jako podklad k čemukoliv. Myslím tedy, že přispívat sem má cenu i když se zdá, že se člověk rýpe v…, …, no, radši už mlčím… fajt: koukám, že lehovista se pasuje na přímého účastníka dělnických bouří… Já ne, ale můj dědeček Jan Maryška byl okresním školním inspektorem v Duchcově a o události jsme u nás doma mnohokrát mluvili. Není bez zajímavosti, že jednou veřejně proti lživé… Číst vice »

fajt
2. 9. 2016 4:58

leho, ty jsi prostě hovado, v Duchcově to posral šéf četníků Ferdinand Emmer, do ulic lidi vyhnal hlad a neschopnost tehdejší kapitalistické vlády adekvátně reagovat na danou situaci, celé téhle tragedii dal tečku nakonec samotný Masaryk – je mi jedno, čím ti mazal hlavu a duši tvůj předek ( který měl většinový národ za lůzu a ochlasty), ale rozhodně ti moc nepomohl, takže, že jsi skončil v zahraničí jako žoldák je asi i jeho zásluha. ..)

orinoko
2. 9. 2016 14:45

Vzdyt jsem to vcera rikal … ale patrne digitalne-pneumaticky dezurny textu mi nedoVOLIL dokoncit tzv. myslenku. Emerika a jeji vsesvetove udy jsou tim poslednim , kdo ma narok mistrovat Svet v jakemkoli ohledu. Na zacatku byl nemilosrdny holocaust Indianu. Z neho se logicky vyvinulo vybijeni rasy pribuzne, ze … leho. Po objevu moznosti ve finacich … obehl svet nekolikrat financni holocaust. A protoze ani holocaustum nelze beztrestne povolit exponencialni rust, tak kosa Nostra narazila na tzv. mesicni kamen. Emerika se zahltila sama sebou. Jeji vyrobu prevzala Cina, vojenske determinace Rusko, a lidsko-pravni agendu saudske uterky. Zeme ztratila svuj pribeh –… Číst vice »

peter.
4. 9. 2016 13:54

leho napsal
Já uvažoval

To je tak nepravdepodobné!!! A bolelo vás to veľmi?