Výročí revoluce jako kýč

Pavel Letko Proč zapalovat svíčku? Aby ty ideály, pro něž někteří z nás riskovali, odpočívaly bezpečně v pokoji. R.I.P.


Vzpomínám na dobu před 30 a více lety, kdy mě lež valící se z médií přímo fyzicky i psychicky týrala. Ano, vnímal jsem některé zábavné a zpravodajské pořady Československé televize či články v tehdejším oficiálním tisku přímo jako bolest. Naprosto chápu Jana Palacha nebo třeba Karla Kryla. Narodili se s postižením ještě větším než já. Většině lidí je taková veřejně hromadná lež více méně lhostejná. Myslím, že dělají dobře, protože jak říká jedna moudrost „co nemůžeš změnit, už jsi vyřešil a není třeba se tím zabývat“. Nicméně jsem přesvědčen, že pevné místo ve společnosti mají i lidé postižení a tedy bych prosil o trochu shovívavosti pro sebe i naše Palachy.

Apeluji tedy několika otázkami …na naše umělce

  • Opravdu musíte točit pořady s tak třeskutou řachandou?
  • Jste mistry v předstírání. Je to vaše profese. Myslíte, že vás taková dovednost kvalifikuje k vyjadřování se k politickým otázkám?

…na naše novináře

  • Nemůžete si najít nějakou kloudnou práci?

…a na naše politiky

  • Nemáte na práci nic jiného než klást věnce a zapalovat svíčky?

Zahlédl jsem foto u pomníku, nebo co to je, na Národní třídě, na níž zapaloval svíčku Andrej Babiš. Nic proto němu. Má stejné právo stát nad hrobem jako kdokoliv jiný. Ale na co to je? Tak bolestně jsem vnímal komunistickou prolhanost „boje proti fašismu“ a teď mě do stejného místa rýpají „bojem proti komunismu“. Ti co nebojovali, se v přímém přenosu pokoušeli krást slávu i čest padlým. A ti co bojovali, se často jen snažili zpeněžit to, co zaplatit nejde.

Já jsem 17.listopadu na Národní třídě byl. Ovšem nenapadlo by mě jít tam dnes zapalovat svíčku. Na co? Sobě? Nebo komu vlastně? A proboha proč? Když jdu dnes kolem, vnímám tu záplavu svíček jako prostý nepořádek, který by měl být co nejdříve uklizen. Napadá mě snad jediný možný smysl v moři nesmyslů. Mohlo by jít o připomenutí tehdejších ideálů. Ideálů těch, kteří si nebyli jisti, zda je nevyhodí ze školy nebo z práce a nebudou vystaveni fyzickému násilí. Jenže jaké to byly ideály? Vstup do NATO? Nebo snad kapitalismus bez přívlastků? Rozhodně ne. Takové nápady jsem tehdy nikde neslyšel.

Na co tedy zapalovat svíčku? Asi jako na hrobě. Aby ty ideály, pro něž někteří z nás riskovali, odpočívaly bezpečně v pokoji. R.I.P.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
28. 11. 2017 9:56

Vážený pane Letko: Svíčky zapalují zdravému rozumu, který léta již někde na obláčcích. Drtivá většina to dělá právě jen z nerozumu a těch pár satanistů zaštítěných Nadnárodní americkou teroristickou organizací, kteří moc dobře ví, budou snad vývojem ve světě i u nás marginalizováni. Kladete správné otázky, ale odpovědět na ně se asi dostane na světlo světa nejdříve od našich dětí, až opravdu dospějí nebo možná až od našich vnoučat. Nejsem prognostik, tak blíže nevím. Kolem roku 90 ještě někteří chápali: Např. ZNC. Převrat v banánové republice https://www.youtube.com/watch?v=t0XMpKFIy3I Nevděk světem vládne https://www.youtube.com/watch?v=32zrCnLlG1Y Já Vám vděk projevuju, ale obávám se, že ti,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
28. 11. 2017 10:24

Život mnozí žijí proti všem „předpokladům“, základní vlastností ideálu je že je nejen nedostižný- ale také nesmrtelný. To se ale netýká ukradené revoluce která byla jen pouhým převratem a odevzdáním-předáním části moci za možnost ponechat si národem vyprodukované prachy a hodnoty… k jeho postupnému ožebračení „oběma rozdělujícími si moc stranami“… Zapálil bych svíčku snad jedině těm, kteří upřímně věřili a fyzicky pracovali na zlepšení stavu z r. 89 pokud při tom neničili lidi a jejich osudy. Je mnoho takových ZCELA ZAPOMENUTÝCH, i jen polozapomenutých či pozapomenutých… Spousta z nich je těmi hledanými skutečnými elitami, skutečnými osobnostmi. A kde jsou?? V… Číst vice »

petr
petr
28. 11. 2017 10:42

Zajímavé informace v článku „Úder přichází po větru“ http://www.rukojmi.cz/clanky/5000-uder-prichazi-po-vetru

idiotronic
28. 11. 2017 12:39

Petrův odkaz sice patří k jinému výročí, ale s dneškem má společný výsledek – vznik normalizační společnosti , takové, jak ji popisuje Pavel Letko. Prolhané, s rezignovanými občany a profízlovaným předstíráním loajality. Není náhodou, že Československo bylo socialističtější, než SSSR. Rusko se socialismu zřeklo bez problémů , a svoje velmocenské postavení si hájí na zmenšené rozloze. Přítomnost sovětských vojsk na území ČSSR shledávalo jako žádoucí vícero vojenských expertů, jen forma byla zmetková , i po letech poškozovala pověst SSSR a komunistů. Srovnávat ČSSR 1968 A 1989 může jen ten, kdo je neviděl. Komunisté ´89 to vzdali. Dvacet let předtím zase… Číst vice »

peter.
28. 11. 2017 13:32

petr napsal Zajímavé informace v článku „Úder přichází po větru“ http://www.rukojmi.cz/clanky/5000-uder-prichazi-po-vetru Maslovskij má pravdu. Keby sem v auguste 1968 vojská VZ neprišli,mali by sme tu našu utešenú „demokraciu“ o 20 rokov skôr.(viď článok Ľ.Blahu). To čo je zaujímavé,je postoj dnešných politikov,novinárov a pseudo intelektuálov,k udalostiam z r.1968.Považujú vpád vojsk VZ za najväčšiu tragédiu v histórii českého národa.Biela Hora je v porovnaní s tým „strašným“ruským zločinným vpádom len malou epizódou v histórii národa českého.Ich priateľskému,často až servilnému postoju k Nemcom vôbec nebránia spomienky na vyčíňanie a zločiny nemeckých „nadľudí“ na Čechoch a Moravanoch.Dnes ich postoj k Nemcom v žiadnom prípade nemožno… Číst vice »

orinoko
28. 11. 2017 14:37

Mel jsem hezkou repliku na téma …
Ze lidi potřebují rituály.
Ale zmizelo do někam k nejbližšímu magnetaru.

orinoko
28. 11. 2017 14:41

Bez rituálů se neobejde nic v lidském světě.
Každý protiklad vyžaduje rituály samo sebou. Věda i nevědomost, víra i bezverectvi, ton i hluchota…
Pravdu a lez nevyjímaje. A tech se to týká především.

orinoko
28. 11. 2017 14:57

Dokonce i činnost na WC je rituál.
A předmětný článek to dokladuje.
Je to rituál společný celému lidstvu , avsak kupodivu nikdo se nehrne oblazovat svými vyhrezy druhé.
Ale náhrada musí byt.
A v rituálu platí: Čím větší je lez, tím podstatnejsi je opakování ritualu. Především veřejné.
Čím nevyvratitelnejsi je pravda, tím menší tlak je vytvářen na institucionalizaci predmetneho rituálů.
Lidske H.O.V.N.O je toho dokladem.
I když těžce relativním.

orinoko
28. 11. 2017 15:12

Prostě a jednoduše.
Obecným verejnym rituálem v te které době dokazujeme druhým, ze jsme IN.

To ovšem nezvladame ve chvíli, kdy se druhým vzdalujeme čistě privátním rituálem. A tím nenaznacuji nic o možnostech kolektivního sexu.
Prostě a jednoduše … nelze se kolektivně v.y.s.r.a.t.
Dokonce ani na Pravdu a lásku.
I kdyby na nejbližší vetvi veseli Samet.

peter.
28. 11. 2017 17:06

peter. napsal
Ich priateľskému,často až servilnému postoju k Nemcom vôbec nebránia spomienky na vyčíňanie a zločiny nemeckých „nadľudí“ na Čechoch a Moravanoch.Dnes ich postoj k Nemcom v žiadnom prípade nemožno označiť za „fóbiu“. Česi majú Nemcov radi a niektorí ich až milujú

Toto sú tí obdivovaní Nemci:
http://www.meras.cz/2017/11/mann-weizsacker-bismarck.html

fajt
28. 11. 2017 17:35

tragikomická fraška je ta czeská kolonie, tohle století tenhle nárůdek už prostě nedá, to je více než zřejmé – no ale zanikli daleko větší a významnější národní velikáni ( nebo byli sežráni evropskými primitivy ) a na jejich místo naskočil jakýsi šlechtěný odpad. ..)

idiotronic
29. 11. 2017 6:59

peter. napsal
Česi majú Nemcov radi a niektorí ich až milujú

Toto je postoj, vlastní především katolické církvi, ovšem její představitelé zaujímají vlivná místa. I v ČSSD jsme viděli podobné postoje. Ale dominantní tento postoj není, pokus o proněmeckou stranu (Demokratická strana Sudety) skončil fiaskem. Většina lidí v politice nevidí součást společenského života. Už ani odborářská demonstrace není v možnostech zaměstnanců, natož stávka. Generální stávka – při zahraničním vlastnictví telefonů, sdělovacích prostředků, prodejních řetězců potravin (vody) a bank _? Kdo by se s Čechy v Česku solidarizoval¨? Bezdomovci?

peter.
29. 11. 2017 11:59

fajt napsal

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pevny-sverac-rucnik-na-ples-a-neprehnat-to-s-prasky-Exclen-CSSD-sepsal-dopis-Bohuslavu-Sobotkovi-514103

Neviem,kto je M.Koller a či je vôbec oprávnený k podobným úsudkom.Ale doposiaľ som nezaregistroval výstižnejšiu a pravdivejšiu analýzu príčin pádu ČSSD.

fajt
29. 11. 2017 12:14

idiotronic napsal
Kdo by se s Čechy v Česku solidarizoval¨? Bezdomovci?

to asi těžko, dle mezinárodních statistik český bezdomovec má jednu z nejmenších mír dožití – plus celkově je průměrný švejk považován za asociála, kterému se málo kdo vyrovná. ..)

peter.
29. 11. 2017 15:57

Toto je absolútne OT a dávam to sem len preto,že sa mi to páči.A ešte aj preto,že B.Chňoupka som si nesmierne vážil.
http://anka.blog.pravda.sk/2010/11/11/bola-som-pri-tom-chnoupek-marika-gombitova/

Bety
Bety
29. 11. 2017 19:34

idiotronic napsal peter. napsal Česi majú Nemcov radi a niektorí ich až milujú Tady se dá souhlasit jen s tím „niektorí“. A ktorí to asi jsou? No ti samí, kteří nás nutí nenávidět Rusy. I vy tam máte Peter takové. Vzpomínám si na jednoho slovenského vysokoškoláka, který naopak nechápal, co proti těm Němcům máme??? Jo to prý kdybychom měli za sousedy Maďary, tak to jo, to by pochopil. Řekla jsem mu: tak si představte místo Němců za našimi hranicemi Maďary a ještě přihoďte něco na váhu. Pak to snad pochopíte. Takže Peter nevím, kde to svoje přesvědčení berete. Odmítám být… Číst vice »

orinoko
29. 11. 2017 21:04

Njn, relativita ve vývinu. Já osobně mám rad Maďary, tzv. východní Němce, ale na mysli mám Sasiky, Rakusaky, Moravaky , Rusy dnes, včera docela nikoli… Slováci jsou napůl. Nesnasim USA kotelnu narodnostni zmrdoVINY, všechny vcerejsi kolonialisty, a povolané z písma, které sami zvrhle vedou proti logice informaci. Mám rad některé cikánky, aniž by nutné lpely na DNA cd romu. A Poláci? Hrdinove koňského útoku na německou obrněnou vozbu? A podelanci před českou STB větší než ceska naha Dana s teliuskem.? Tak tech si nevazim vůbec, a rad je nemám. Lešek je takový bytostný pazdrat. Na Češích hledá z pindy chlup,… Číst vice »

peter.
29. 11. 2017 21:29

Bety: Skôr ako sa začnete do mňa obúvať,tak si prečítajte môj komentár ešte raz a zistíte,že je mierený na cit:politikov,novinárov a pseudointelektuálov“. To,že Slováci majú k Rusom iný vzťah ako Česi,vyplýva z rôznych prieskumov ,napr.Globsec Policy Institute.Aj tá „ruská“okupácia a jej dnešné hodnotenie je na Slovensku iné ako v ČR. Taký príklad „českej vďačnosti“ je aj toto: http://bez-cenzury.com/clanek/praha-se-osvobodila-sama-s-pomoci-vlasovcu-jan-ziegler A áno,máme aj u nás v Košiciach dvoch takých pseudoumelcov,ktorí radi hanobia pamätné tabule komunistických funkcionárov ,zhanobili aj pamätník osloboditeľov Košíc,no ale tí už dostali od neznámych ľudí poriadnu nakladačku a ich konanie odsúdili aj mainstreamové médiá.Tiež je pravda,že v Bratislave je… Číst vice »

idiotronic
30. 11. 2017 2:16

peter. napsal usofóbia u Čechov vychádza zo vstupu vojsk VZ do ČSSR. Rusofóbia je v ČR omnoho výraznejšia ako odpor k Nemcom,alebo napr. ku Švédom Nejen Češi zapomněli na Třicetiletou válku (ačkoli je v mnohá důsledcích přítomna dodnes). Průvodkyně na zámku v Lednici vzpomíná, jak si užívá udivené tváře švédských turistů, když svůj výklad zakončuje slovy ,,A ostatní obrazy odvezla švédská vojska v době Třicetileté války“. Švédi netušili, že tu někdy jejich vojsko něco pohledávalo. Hlavní ránu vztahům česko-německým zasadil jistý Adolf a následující studená válka, i když napětí se datuje od vstupu kolonistů a je doloženo i v Kosmově… Číst vice »

Bety
Bety
30. 11. 2017 9:35

Peter, vy jste nenapsal česká mediální scéna, vy jste napsal ČEŠI, a tato generalizace se mne myslím právem dotkla. Co se týče mediální scény máte pravdu, ale tato prodejná sebranka takto funguje po celé Evropě, rozhodně není
jen naším specifikem.
Nejsem ve vztahu k Němcům xenofob, ale myslím si, že každý kdo vymaže ze své paměti staletou historii našich vztahů si koleduje o její opakování.
Že se média neblaze podepisují na vztazích rusko-českých je smutná pravda, ale
jako vše, co je lidem vnucováno až přes hranici snesitelnosti má myslím spíše
opačný účinek. Takže jim tímto vlastně děkuji.

Aleš
Aleš
30. 11. 2017 10:22

Dokážu si představit situaci, kdy by Alexandr Dubček s generálem Ludvíkem Svobodou nebýt nešťastné okupace vojsky SSSR, NDR a PLR za souhlasu vedení BLR, požádali za souhlasu obyvatelstva o pomoc při skutečných provokacích či akcích Nadnárodní Americké Teroristické Organizace tyto armády vázané Varšavskou smlouvou, pokud by se dostali náš lid a jeho socialismus do ohrožení. Co myslíte, pamětníci? Myslím si, že v 68 to tady vyhrál Dulles, rusofobii zde zasel dokonaleji než lži za miliardy tisknuté u nás v mainstreamu od roku 89. A v duchu slov váženého diskutéra idiotronica popřevratová dekadence byla plně ukotvena v normalizační atmosféře, vývoji a… Číst vice »