Výstava fotografií Můj svět bez domova

Já vím, že vernisáž výstavy fotografií pořizovaných během tří minulých let ženami bez domova proběhla již minulé úterý na Mezinárodní den žen, protože jako jeden z podporovatelů na HitHitu jsem byl mezi pozvanými, ale nějak nebyl čas sepsat své postřehy dříve. Místo reportáže tedy bude recenze.

IMG_20160308_201546.jpg

Hned na začátku je nutné zdůraznit, že to, co těmto fotografiím dává smysl, není jejich kvalita, ale kontext, bez jehož znalosti – a některé podstatné informace jinde než na vernisáži z úst autorek nezazněly a v reportáži ČRo i ČT jsou jen naznačeny – se jedná jen o banální a technicky nepříliš podařené obrázky. To je ovšem dáno do značné míry tím, že byly foceny na jednorázové kinofilmové kamery (dost jsem se divil, že to ještě někdo vůbec vyrábí) a nazvětšovány na materiál s hrubou texturou, což jim také nepřidalo; na Facebooku (viz link výše) vypadají mnohem lépe.

Co je patrné na první pohled, že fotografie vůbec nejsou depresivní, jak by člověk u bezdomovců čekal, ale naopak celkem optimistické. To ale neznamená, že by bezdomovectví byla nějaká selanka, je to jen logický důsledek toho, že se jedná o pohled bezdomovce a nikoliv na bezdomovce, o pohled zevnitř ven, ve kterém ženy bez domova ukazují to, jaký svět by chtěly, ne jaký mají. Jak totiž od nich samotných v diskusi několikrát zaznělo, bezdomovectví není jejich svobodná volba, není to způsob života, který by jim vyhovoval, je to past, do které jsou chyceni. A jejich fotografie jsou mimo jiné voláním o pomoc, voláním o uznání za lidskou bytost. To, co tyto ženy nejvíce trápí, je vedle násilí a nedostatku prostoru v převážně mužském světě (a to se týká i institucionalizované pomoci bezdomovcům!) právě nedostatek přiznané lidskosti.

Tím kontextem, který dává fotografiím smysl, je pomíjivost a nejistota bezdomoveckého života, která člověku dojde až když jedna žen řekne, že ten stan, který fotila (a který byl její domov), už není, protože jí ho zrovna ráno soused zapálil, nebo když jiná na otázku, co cítí, když se z odstupem času na své snímky dívá, odpoví že smutek, protože ta místa ani ti lidé již nejsou.

Ta výstava, a vůbec celé snažení Jako doma, zaslouží uznání a podporu, ale upřímně, bez osobního setkání s autorkami, které bylo možné jen na vernisáži (osobně jsem zvědavý, jak se zachovám, jestli některou z nich v pražských ulicích někdy potkám), musí podle mě výstava působit poněkud bezzubě. Ale třeba se mýlím – a rád bych se mýlil – a lidé od ní neodvrátí oči a třeba v ní zahlédnou poznání, že i bezdomovec je člověk a bezdomovectví není spravedlivý trest, ale kruté prokletí.

Aktualizace:
Našel jsem ještě jednu a asi nejlepší reportáž z vernisáže, kterou přinesl Deník.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
15. 3. 2016 4:49

Spisovatelka Iva Pekárková:
Děkuji vám, že se vám podařilo umlčet rasistu Rogozova http://www.blisty.cz/art/81529.html

Je z profesionálního hlediska naprosto nepřijatelné, aby lékař (!) šířil o určité části populace, jíž jako zdravotník slouží, rasistické předsudky. Jak může takovému zdravotníku důvěřovat pacient, pokud zdravotník publikuje texty, v nichž označuje jeho náboženskou víru za zločinnou? Je to naprosté profesionální selhání.
„Dobrý den, pane Čulíku, chci poděkovat jménem všech normálních lidí za to, že se vám povedlo nahlásit Rogozova,“ napsala Janu Čulíkovi mimo jiné spisovatelka Iva Pekárková….

Béda
15. 3. 2016 4:57

Béda napsal Spisovatelka Iva Pekárková: Děkuji vám, že se vám podařilo umlčet rasistu Rogozova http://www.blisty.cz/art/81529.html Je z profesionálního hlediska naprosto nepřijatelné, aby lékař (!) šířil o určité části populace, jíž jako zdravotník slouží, rasistické předsudky. Jak může takovému zdravotníku důvěřovat pacient, pokud zdravotník publikuje texty, v nichž označuje jeho náboženskou víru za zločinnou? Je to naprosté profesionální selhání. „Dobrý den, pane Čulíku, chci poděkovat jménem všech normálních lidí za to, že se vám povedlo nahlásit Rogozova,“ napsala Janu Čulíkovi mimo jiné spisovatelka Iva Pekárková…. Jen by mě zajímalo, jestli vedení sheffieldské nemocnice prozkoumalo také obvinění Rogozova stran lékařky v muslimském… Číst vice »

Sio
Sio
15. 3. 2016 15:35

Znám v Praze pár bezdomovců. Tedy takových, kteří jsou schopni mluvit, mnozí z nich už nedostanou ze sebe kloudnou větu. Někteří jsou „venku“ dobrovolně, v létě kempují například na Džbáně, kde jsem chodil na ryby. Vykládají své osudy (někdy si děsně vymýšlejí :-) ), o tom jak to chodí na ubytovnách atd. Ti, kteří mají dost rozumu nestrádají tak krutě jako ti, co o něj přišli (buď nejsou psychicky zdraví odjakživa nebo alkohol). Ti lidé, pokud jsou už venku déle než rok, většinou nemají na to, aby se sami z toho vyhrabali. Buď mentálně nebo „jen“ psychicky. Ale chtějí být… Číst vice »

Gatta
Gatta
15. 3. 2016 15:51

… o lidech na dně … třeba i o bezdomovcích .. kdy ze všech životních snů zůstane jen touha se nějak najíst a potřeba troch lidského tepla …

https://www.youtube.com/watch?v=FYpUTY3SCvI

fajt
15. 3. 2016 16:21

bezdomovectví ( materiální chudoba) je cílený produkt kapitalismu, pokud tady bude kapitalismus, tak lidé budou vědomě týraní nedostatkem a bídou – jediná cesta ven je, že si otroci vezmou svobodu od psychopatů, a bez násilí to nepůjde, protože otrokáři jsou nevyléčitelní psychopati, kteří na slova a argumenty nedají. ..)

fajt
15. 3. 2016 16:49

comment image?oh=ed2efa23a09fcb8704efa71fcbebfd79&oe=578B4480

fajt
15. 3. 2016 18:46

http://www.novinky.cz/ekonomika/397734-firmy-nechteji-revoluci-u-nemocenske-nebrani-se-uzakoneni-sick-days.html – to jsou pokusy jak v Auschwitzu – Arbeit macht frei… nejen to, dokonce i léči – a česká ovečka drží jak hluchý dveře, co by pro svého Herr kapitalistischen taky neudělala, ona ví, že on musí mít ten svůj vysněný blahobyt, i kdyby u toho měla chcípnout…škoda, že se toho nedožil Dolfi ( a měl by, protože jeho myšlenky , jak je vidět, jsou nesmrtelné), páč korporátní fašismus kvete i v Kremlu. ..)

Béda
16. 3. 2016 13:40

Obohacení pokračuje pod nosem Bruselských byrokratů: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/397772-prekvapeni-belgicti-policiste-pred-teroristy-nejprve-utekli.html

Belgičtí policisté po úterní přestřelce, ve které bylo zraněno celkem šest policistů, pokračují v raziích v Bruselu i ve středu. Dva podezřelí jsou stále na útěku, dva lidé byli zadrženi a policie prověřuje, zda byli zapojeni do terorismu. Vyšlo také najevo, že zaskočení policisté se na začátku incidentu museli stáhnout….

Béda
17. 3. 2016 19:50

Kolegium vědců v Saúdské Arábii dospelo k závěru, že ženy jsou skutečně savci, což znamená, že musí mít stejná práva jako jiní živočichové této skupiny – velbloudi, jednohrbí velbloudi a dokonce kozy, informuje Islaminsesi s odkazem na tr.shafaqna.com….

http://cz.sputniknews.com/svet/20160317/2603545/saudsti-vedci-zeny-savci.html