Vyzobáno z webů za květen 2019

* Čínský systém je v zásadě směsí západních myšlenek, kapitalismu a komunismu, které definovali Adam Smith a Karl Marx. Komentátor Nicholas Kristof jej ostatně nedávno nazval „tržním leninismem“.

* Musíme přiznat čínské ekonomice, že kapitalismus miliardy lidí řízený pracovitou čínskou komunistickou stranou je efektivnější než kapitalismus řízený chaoticky burzami a americkým FED. Je nutné přestat si hrát na světového policajta a určovatele agendy, protože ne všichni globální hráči vnímají americkou pozici jako svou.

* V Číně platí úspěch. Čínský národ se pozvedl, zbohatl a stává se silným. To jsou slova čínského prezidenta. I když se podaří dohodu uzavřít, USA stejně dost dobře nepochopí čínské ambice. Nechápou, že pro někoho nemusí být americký politický a ekonomický model vrcholem lidské civilizace. Ani američtí přátelé to nikdy nepřijali, a dnes to vypadá stále nesmyslněji. Od té doby, co se dostal k moci Si Ťin-pching, je jasné, že jeho činy nemají co dělat s americkými hodnotami, s institucemi vzniklými po II. světové válce a už vůbec ne s rolí, kterou na sebe Američané sami vzali, s rolí světového policajta. Místo toho prezident Si posílil model státního kapitalismu.

* V jedné oblasti ovšem Rusko a Čína s USA soutěžit nemohou – to je bitva o ideje, tvrdí Rachman. Autokracie jako Rusko a Čína se musejí bát amerického modelu svobody, osobní i politické, lidských práv a vlády práva.

* Čína je prostě jiná a jinde. Přídomek komunistická, který naši presstituti nikdy neopomenou, je poněkud zavádějící. Na každém kroku si tu totiž můžete klást otázku, zda tu komunisté budují kapitalismus, nebo kapitalisté komunismus.

* Petr Štěpánek: Ale to nikterak nebrání našim politikům, pisálkům hlavního proudu a jiným režimním přicmrdávačům, aby Čínu povýšeně mistrovali a téměř nikdy, když o ní hovoří či píší, neopomenuli připojit přídomek komunistická. Je to poněkud dementní a propagandistické, protože to by pak museli pokaždé zrcadlově říkat třeba kapitalistické Spojené státy či katolický Vatikán, což samozřejmě nedělají, neboť by to bylo idiotské. Stejně jako je idiotské tohle jejich nálepkování Číny. Prostě: Komunistická Čína! Jenže i to je vlastně nesmysl. Nějak tu chybí ono společenské vlastnictví výrobních prostředků. Naopak, svoboda podnikání i hromadění majetku má v Číně zelenou. Na všech úrovních. Podnikejte, vydělávejte, do politiky a řízení státu nám ale nemluvte! Ano, v Číně skutečně vládne komunistická strana. Jenže čínští soudruzi nekoukají napravo ani nalevo, jen efektivně a závratným tempem mění svoji zemi. Samozřejmě, že to přináší také problémy. A stejně samozřejmé je, že je se svojí tisíciletou císařskou a konfuciánskou tradicí řeší jinak, než bychom je řešili my. Včetně oněch námi selektivně vytahovaných lidských práv. Proč selektivně? Protože kupříkladu na Čínu děláme ramena, ale v Saúdské Arábii ani nepípneme. Buďme spravedliví. Čína, stejně jako třeba Rusko, hájí své imperiální zájmy. Jistě, může se nám to nelíbit. Ale liší se tím nějak od jiných světových mocností?

* Jeden pás, jedna stezka, který může vést podle jedněch ke zlaté době lidstva, a podle druhých k celosvětové nadvládě Číny. V sálech a chodbách kremelského paláce se dnes nehovoří o ničem jiném než o Číně. Přesněji řečeno o tom, zda by Moskva mohla přesvědčit Peking, že mají víc než jeden dobrý důvod vytvořit spojenectví proti Západu. „Máme suroviny a špičkovou vojenskou technologii,“ říkají Rusové Číňanům, „vy máte nejvýkonnější ekonomiku, a když to dáme dohromady, můžeme vládnout světu.“ Otázka nespočívá v tom, zda rusko-čínská aliance vznikne, ale kdy. Vojenské a ekonomické základy k ní byly položeny a její architektura je dohodnuta. Možnost spojenectví mezi oběma zeměmi kazily čínské obavy z poškození obchodních vztahů se Spojenými státy. Nyní se však situace rychle mění.

* Oskar Krejčí: Čína potřebuje méně amerického zboží než USA čínského zboží. Nebo je to ještě složitější: Spojené státy nemají potřebné množství atraktivního zboží a služeb, které by mohly Číně nabídnout. Jak klamavá jsou tvrzení o čínských krádežích amerického duševního vlastnictví. Ve společných podnicích nikdo nikoho nenutí vzdávat se tajemství. Obviňování, že v nich existuje „vynucený transfer technologií“ je nesmyslné. Svá výrobní tajemství americké firmy předávají dobrovolně, to jest za peníze. Spojené státy mají sice takřka neomezené množství dolarů pro nákup v zahraničí, ale relativně málo zboží a služeb na vývoz. Je americký LNG dražší než ruský plyn dodávaný potrubím? Nastoupí sekuritizace, prohlášení plynu za bezpečnostní komoditu. Pak je bezpodmínečně nutné kupovat americký plyn, protože má přidanou hodnou, kterou je prý svoboda – závislost na USA je přece nezávislostí!

* Víte, kolik lidí pracuje ve výzkumu ve firmě Huawei, kteří se zaměřují především na 5G sítě? Kolem 66.000! Která světová firma, počínaje Nokií a konče Ericssonem, má tolik lidí ve výzkumu? Žádná! A o to právě jde. O technologický náskok, který u Číňanů je. A ten se nedá zastavit, tak jej někdo zastavuje takovými nějakými kvazisankcemi a vyřazováním z volné soutěže, uvedl za potlesku přítomných Rudolf Jindrák.

* Peking se podle všeho mezitím vzdal naděje na dohodu s USA a pateticky avízuje „nový dlouhý pochod“ a „nutnost začít vše znovu“… u Huaweie se kasají, že jim žádné americké zákazy nijak neuškodí.<

*Escobar: Takto to v Číně chodí: Vláda stanoví cíle, ale jejich realizace je místní, v rukou tisíců starostů a úředníků. Cesta nahoru přitom vede v rámci správy jen přes výkon, což místní úředníky motivuje při realizování cílů. A tak nějak to bude i nyní: Peking řekne, že čínské technologie musí dosáhnout další úrovně. Snaha USA zničit Huawei nebude úspěšnou. Huawei nyní zrychlí obchodní realizaci svého vlastního operačního systému a upraví ho pro globální trh. Plán B se stal plánem A. A je tedy možné, že ukončení faktického monopolu Googlu právě firmou Huawei je už jen otázkou času. Nikdy nepodceňujme dopady nezamýšlených důsledků.

* Ryšánková: USA vyzvaly své „spojence“, aby nepoužívali čínské vybavení od ZTE a Huawei z jiného důvodu. Bojí se, že čínskou vládou kontrolované firmy mohou začlenit do automaticky updatovaného firmware jimi vyráběných páteřních prvků sítě softwarové nebo i hardwarové backdoory, které by umožnily Číně USA špehovat nebo vydírat. Podívejte se na to, co se nyní děje ve Venezuele s elektrárnami a vodárnami. Ty čelí profesionálním hackerským útokům neznámých útočníků z USA a tvoří se technologické blackouty s masivními následky pro ekonomiku země. Dokážete si představit síť autonomní bezobslužné dopravy velkoměsta velikosti New Yorku, na kterou zaútočí vojenští hackeři z Číny, maskovaní jako islamistické hnutí Boko Haram z Afriky? V tunelech se srazí vlaky, zastaví se provoz křižovatek, mostů či metra. Pak vypadne síť čerpadel ropy či plynu, vodárny a čističky vody…

* Vítězství i v poctivých soutěžích na dodávku páteřních sítí lze dosáhnout prostřednictvím uměle nízkých cen podporovaných čínskou vládou z jiných zisků. A i když přezkoumání softwaru stávajících produktů Huawei bude v pořádku, nikdo nezaručí, že tomu tak bude i při 26. update. Slovu „zisk“ nelze v kapitalismu odolat… A to je problém. Protože kdo kontroluje funkčnost kybernetické infrastruktury, vládne zemi. Můžete se jít zeptat Edwarda Snowdena.

*Pokud bude Británie dál postupovat proti Huawei, jak si přejí USA, začne Čína stahovat z ostrovů své investice, hrozí Peking… největší čínský výrobce čipů SMIC sám od sebe odchází z newyorské burzy a akcie bude mít jen v Hongkongu…

* Čína výhrůžky amerického prezidenta ignorovala a odvetou zavedla vlastní cla na zboží z USA. Proto tedy strach z dlouhodobého konfliktu. Donald Trump si ovšem myslí, že spor bez problémů vyhraje. Prý „miluje“ pozici, v níž se USA nacházejí. „Trochu odvety neuškodí, ve srovnání s námi nám Číňané nemohou nic podstatného udělat.“

* Americe přitom pomáhá ta skutečnost, že je do země dováženo mnohem více čínského zboží, na které je možné uvalit clo, než je vyváženo do Číny. Je to čistá matematika a ne ekonomika.

* Čínská strana má za to, že nyní rozhodně není vhodná situace, aby se prezident Si na blížícím se summitu G20 sešel s Trumpem, a to ani na chviličku…

* Asi stovka tureckých vojáků zahájí koncem května v Rusku výcvik k obsluze protiraketových systémů S400… budou se cvičit spolu s druhou várkou čínských vojáků, kteří se s S400 seznamují už od půlky března… armáda NATO s Číňany v Rusku… fascinující…

* Čína chce v souvislosti s projektem Nové hedvábné stezky navyšovat počty svých vojenských základen v zahraničí, bije na poplach Pentagon… který má po světě asi 800 základen, zatímco Čína jen jednu (v Džibuti).

* Spory mezi Evropou a USA na půdě OSN nabírají na obrátkách, přičemž si Evropané stěžují, že se k nám Američané prý chovají „jako k Číňanům“, píše Euractiv.

* Chomski: Je udržitelný kapitalismus, který klade důraz pouze na „hodnotu pro akcionáře“? Věřím v kapitalismus, ale je potřeba zajistit, aby fungoval skutečně pro každého.

* Stefan Quandt a Susanne Klatten vydělali za rok 2018 více než miliardu eur, aniž by hnuli prstem. Jejich výkon spočívá v tom, že mají ty správné rodiče. Proto velcí akcionáři automobilky BMW vydělají za půl hodinu víc než německý policista za rok. Komu to přijde spravedlivé, pak má nejspíš sám dost peněz, pro které nemusí pracovat, nebo čte špatná média, nebo bere špatné drogy. Kevin Kühnert udělal to, co jiní moc nedělají. Začal uvažovat o tom, jak by mohla vypadat postkapitalistická společnost. Zisky, které produkuje BMW, by měly připadnout těm, kteří je vytvářejí. A ne dědicům.

* Ghana je jedním z největších světových producentů zlata, které je ale z 98,3 procenta v rukou nadnárodních korporací, takže do Ghany se z něj vrací pouhých 1,7 procenta zisků… fascinující…

* PPK, 10. května 2019: Slovo krize bude opět na scéně, protože ekonomika spekulací a žvanivých služeb slov pojišťováků a poradců, rent podnikavců, lichvy a úroků, keců médií, demonstrujících aktivistů a bankovních operací ještě nikdy nic hmotného vyrobit nedokázala. Základem představ ekonomického náboženství trhu je svoboda spekulovat. Další hloupou představou kapitalismu je považování spekulace za tvůrčí činnost produkující hodnoty. Výsledkem je vždy jen hodnotový nulový součet, tj. poznání, že každý zisk jedné smluvní strany je vždy stejnou ztrátou strany druhé. Dogmatem trhu je tedy ignorace nulového součtu. Trh fyzicky nic nevytváří, jen produkty přesunuje a ziskem jsou pouze virtuální hodnoty počtu peněz, které si strany sice vymyslí, ale hodnotu skutečnou má vždy v rukách jenom ten, kdo je producentem práce, ergo výrobcem a držitelem zboží nebo surovin. Nazývat proto trh systémem je logický omyl, protože vždy jde jen o neřízený chaos v nějakém celku.

* Neustále kolem nás zní: Peníze vládnou světem! Zeptejme se tedy: „Kdo vládne penězům?“ Když se toho dopídíme, budeme také vědět, kdo vládne světu. Nezní to logicky?

* Válka je vždy to nejlepší, co se bance může přihodit. V burzovní praxi existuje aforismus: „Kupuj, když hřmí děla“. Po nástupu nejhorší varianty, které se všichni obávali, například války, může být dále situace pouze lepší, a tehdy vkladatelé mohou spekulovat s nadějí, vysvětluje autor článku Nikolaus Piper. Dnes se hráči na burze drží zřejmě právě tohoto pravidla.

* Robert Reich: Americká ekonomika je neudržitelná. Jedinou alternativou autoritářského populismu je progresivní populismus. Jak to udělat? Výběr není mezi volným trhem a vládou. Otázka je, kdo má moc organizovat trh a pro koho. Trhy záleží na pravidlech a ta zase vyplývají z legislativy, tedy od lidí, kteří ji tvoří. Největší politickou změnou je dominance velkých peněz v politice – a tyto peníze ovlivňují to, jak ta pravidla mají vypadat.

* Krize Deutsche Bank způsobená chybami a finančními zločiny jejího vedení se může stát triggerem (spouštěčem, příčinou) globální ekonomické krize, je přesvědčen americký ekonom William Black. „Tato hlavní německá banka je ve skutečnosti největším kriminálním podnikem v Německu.“

* Finian Cunningham: Svět ztrácí v USA důvěru. Říct, že USA provádějí „zahraniční politiku“ je zřejmý nesmysl. Americká politika není totiž ničím jiným, než na nižší obrátky seřízeným válečným stavem, zamířeným na celou planetu Zemi. A americká „zahraniční politika“ není ničím víc, než neustále běžícím programem psychologických operací. Důležitým prvkem tohoto kolosálního znetvoření politiky jsou tzv. americká média, která hrají rozhodující roli jak v zastírání, tak v propagování těchto psychologických operací. Pohlédněme třeba na to, jak se v průběhu posledního roku Amerika chovala ke svým nepřátelům, soupeřům a třeba i ke svým „spojencům“. To chování je chováním hegemona, který absolutně nesnáší nesouhlas. Ultimáta, ekonomické sankce, vojenská zastrašování a hrozby, včetně hrozeb totálního zničení, to všechno jsou formy agrese či na nižší obrátky seřízeného válečného stavu, který se ovšem v případě Iránu či Venezuely již podobá válečnému stavu hnaného do obrátek téměř válečných. Výsledný dojem je tedy takový, že pro USA už diplomacie a zahraniční politika přestaly existovat. Takže řečeno co nejstručněji: USA se chovají jako typická fašistická mocnost. A žádnými karnýry, volánkami či kosmetikou se nesnaží tuto děsivou pravdu zakrýt. Z globální tváře Země vystoupil zkrátka obyčejný fašismus. A jeho genocidní zločinné války, probíhající v posledních osmi dekádách po celém světě, dokazují jeho světovládnou fašistickou povahu, stejně jako jeho imperiální korporátní ekonomika se stále zvyšující se rychlostí sklouzává do úpadku téměř morbidního. A tak se posledním útočištěm, k němuž se americké impérium v zoufalství obrací, je jeho neutuchající agrese proti zbytku Světa.

* Ideolog amerických neoconů Michael Ledin definoval poslání Ameriky ve světě: „Naším křestním jménem je tvořivé ničení. Jak doma, tak v zahraničí. Každým dnem strháváme starý řád od obchodu po vědu, literaturu, umění, architekturu, film, politiku a právo. Naši nepřátelé tento vír energie a tvořivosti vždy nenáviděli, neboť ohrožoval jejich tradice, ať už byly jakékoli, a zahanbovala je pro neschopnost držet s námi krok. Bojí se nás, když vidí, jak rozvracíme tradiční společnost. Nemohou se cítit bezpečně, pokud existujeme. Aby přežili, jsou nuceni nás napadat, stejně jako my musíme zničit je, abychom postoupili vpřed v našem dějinném poslání.“

* Bývalý velitel amerických vojsk v Evropě Ben Hodges řekl loni na bezpečnostní konferenci ve Varšavě: „Myslím, že do patnácti let budeme ve válce s Čínou. Nevyhnutelné to není, ale pravděpodobnost je vysoká. USA se nemohou vyrovnat se všemi svými úmysly v Evropě a současně brzdit čínskou hrozbu v Pacifiku.“

* Bolton poslal ajatolláhovi „pozdravné video“, v němž mu říká, že už si dlouho na tomto světě užívat nebude. A pokud si myslíte, že se (Bolton) zajímá o dopady války se Severní Koreou, není tomu tak. Bolton údajně „nehnul brvou“, když si během svého působení v Bushově administrativě vyslechl přednášku o katastrofálních důsledcích takové války a měl reagovat slovy: „Válkou se nezabývám. Zabývám se politikou.“

* Bolton tvrdí, že ve Venezuele působí 25 tisíc kubánských vojáků, a že jakmile by odešli, Venezuela do půlnoci padne. Mimochodem, Kuba má v aktivní službě jen asi 90 tisíc vojáků, takže Boltonovo tvrzení by znamenalo, že skoro třetina z nich je ve Venezuele, píše Tereza Spencerová.

* Trump se nejednou vyjádřil o Boltonovi jako o jestřábovi. Přímo řekl jednomu z vůdců Velké sedmičky: Bolton chce válku s Íránem, a já ne. V přítomnosti prezidenta jiné země se vysmíval snaze Boltona vtrhnout kamkoliv. Nyní situace dosáhla kritického bodu. Válka s Íránem je bohužel možná, ale podle mého názoru Boltonovo odstoupení z funkce je mnohem pravděpodobnější, předpokládá Wright.

* Pompea se dotázali, zda Trump považuje možnost vojenské intervence USA do Venezuely za zákonnou bez schválení Kongresu. „Prezident má celou řadu pravomocí podle článku 2 (konstituce USA) a jsem přesvědčen, že jakákoli akce, kterou podnikneme ve Venezuele, bude zákonná,“ uvedl Pompeo. Americký diplomat zopakoval svůj postoj k tomu, co popisuje jako „ruské zasahování do Venezuely“, a uvedl, že „Rusové musí vypadnout, to je náš názor“. (Prostě dosazení „demokracie“ ozbrojenou cestou.)

* Kanada odmítá Pompeův názor, že si dělá nárok na roztátou severní námořní cestu „ilegálně“, a trvá na tom, že „zeměpisem nepohneš“ a nová námořní trasa ve skutečnosti dokonce prochází kanadskými výsostnými vodami… fascinující…

*V Iráku se stále nachází asi 5 tisíc amerických vojáků a asi 90 tisíc kontraktorů.

* Donald Trump říká tolik neuvěřitelných věcí, že si je není možné všechny zapamatovat. Nicméně, jednu si autor vybavuje – když uvedl, že po dobytí Iráku si USA „měly tu ropu nechat“.

* Není mimochodem bez zajímavosti, že právě Bílé přilby od al-Kájdy na přelomu měsíce dostaly v USA cenu Elieho Wiesela, pěkně v Muzeu holocaustu, prý za skvělou „organizační práci v Sýrii“. Svět je obecně čím dál divnější, ale přesto nad některými zprávami zůstává rozum stát.

* Situace ukazuje, jak prázdným nástrojem sankce jsou. USA mají na sankčním seznamu třicet států, od Venezuely po Severní Koreu, a není snadné najít země, které by pod jejich vlivem skutečně změnily své chování. Sankce spíš vyvolávají pozdvižení v zemi, kde jsou schváleny. Írán by totiž pod tlakem mohl sáhnout k odvetě. Je sice oslaben, ale pořád je tu Hormuzský průliv – klíčová ropná cesta. Jak ukazuje Rusko, sankce dnes slouží hlavně k tomu, aby ukázaly limity americké moci.

* Bruno Macaese: Jeden z ruských zahraničně politických jestřábů mi dnes v Moskvě řekl: „Pokud USA půjdou do války s Íránem, naplní se naše nejdivočejší sny. Konec americké mocnosti.“

* Šéf zahraniční rozvědky Ruska Sergej Naryškin vyhlásil na margo Západu: „Buď zmoudříte, anebo budeme budovat civilizaci bez vás!“ Tím vlastně dal najevo, že Východ na čele s Ruskem je ten, kdo odteď udává směr a tempo budování lidské civilizace a Západ zase ten, kdo odchází ze scény a buď se připojí k snahám Východu, anebo se nakonec uvaří ve vlastní šťávě svého idiotismu, který ho přivádí k neodvratnému ekonomickému, sociálnímu, morálnímu a duchovnímu úpadku. Rozbíhá se celosvětová revoluce pod taktovkou Putina.

* Na jedné straně tak americká válečná horečka slovně roste, na straně druhé ji ale nejspíš vůbec netřeba brát vážně. Koneckonců, i sám Trump prý Íráncům nabídl „své telefonní číslo“, ať mu kdykoli zavolají, ale oni stále mlčí. Nemají důvod, proč by volali. Na jedné straně je stále očividnější, že žádná válka USA proti Íránu nebude, na straně druhé je ale klíčovou otázkou, proč se vlastně bavit s prezidentem, který tak rád ruší jakékoli dohody.

* Ajatolláh Alí Chameneí: „Vy mladí lidé můžete být ubezpečení, že budete svědky zániku nepřátel lidstva – zdegenerované americké civilizace a Izraele.” Ajatolláh k svému komentáři nepřidal žádné další detaily.

* Velvyslanectví USA v Iráku čítá 21 tisíc zaměstnanců včetně asi tří tisíc na konzulátu v Irbílu. Takto to tam vypadá.

* Tento týden severokorejská státní tisková agentura KCNA označila Bidena za hlupáka s nízkou inteligencí a za imbecila, který postrádá základní lidské kvality. Urážky zazněly v severokorejských státních médiích poté, co Biden v nedávném projevu nazval vůdce Kima tyranem. Dnes Sandersová uvedla, že mínění o Bidenovi mají Trump i Kim podobné. „Myslím, že se shodnou při hodnocení bývalého viceprezidenta Joea Bidena“, řekla mluvčí Bílého domu. Poté zdůraznila, že Trump nepotřebuje nikoho dalšího, aby mu hodnocení Bidena poskytl, neboť o něm již mnohokrát vyjádřil vlastní názor.

* Evropský komisař pro energetiku Miguel Arias Cañete slíbil zdvojnásobit dovoz zkapalněného zemního plynu z USA, avšak zároveň řekl americkému ministru energetiky Ricku Perrymu, že „pokud bude konkurenceschopný z hlediska cen“.

* Bertrand Russell: Plutokracii se nejlépe daří tehdy, když veřejnost nemá jasný přehled o tom, co se kolem ní děje.

* Ivo Šebestík: Rozpad řeči a významu slov. Zajímalo by mě, jak se stalo, že jsou coby „neomarxisté“ a „euromarxisté“ označováni lidé a jejich struktury, kteří veškeré své úsilí zaměřují na zvyšování majetkových a příjmových rozdílů mezi super bohatými a ostatními lidmi. Jakpak se stalo, že tyto levicové atributy dostávají na štít lidé, kteří usilovně pracují pro vojensko-průmyslové komplexy Západu, pro ropné magnáty, velké banky, nadnárodní korporace? Označovat osoby, které se chtějí k těmto „bohům“ připodobnit alespoň tím, že jim slouží v jejich záměrech, ať už v médiích nebo v politických funkcích nebo ve vládách a parlamentech nebo v neziskových organizacích jako „euromarxisty“ a „neomarxisty“ je dokonalý nesmysl. Lidé, kterým překáží současné Rusko, nejsou „euromarxisté“, ale prostě služebníci těch, kterým z jejich pohledu v Rusku zahálí mnoho půdy, ropy, zemního plynu, dalších surovin včetně zlata a pitné vody; je tam množství levné pracovní síly, obrovský trh pro potravinový odpad ze západní produkce a podobně. Kdyby se Rusko vydalo na milost a nemilost USA a západnímu kapitálu, nechalo se s přispěním domácích privilegovaných oligarchů a ruské varianty „pravdy a lásky“ vykrást do dna, stalo by se přes noc přítelem a mohlo by se beztrestně, se svolením Washingtonu, dopouštět i omezeného zla v prostoru, jenž by mu byl ponechán, aniž by na to moralizující selektivní humanisté v ČR jakkoliv poukázali. Vědomě užívají pojmů „neomarxisté“ či „euromarxisté“ k označení ve skutečnosti horlivých strážců světové nerovnosti a plutokracie.

* Média zpravidla fungují naprosto spolehlivě: Kdykoliv se objeví téma, ve kterém je možno zaútočit například na Rusko, pak si může česká veřejnost vsadit hodně vysoko na to, že se okamžitě rozkejhá celý sbor rusofobní drůbeže. Žádné jméno v něm nikdy nechybí. Jsou opravdu dokonale skejhaný orchestr, dokonce bez kapelníka, protože takovou kakofonii by snad nikdo ani nedokázal dirigovat.

* Petr Žantovský: Média totiž mají dar vyzdvihovat netypické, akcentovat okrajové, zdůrazňovat marginální. Média stanovují agendu a určují důležitost. Média jsou odnepaměti fascinována extrémy.

* Jiří Ovčáček uvedl: „To je stejně validní argumentace, jako kdybych já řekl, že kdyby hloupost nadnášela, stala by se Nora Fridrichová první českou kosmonautkou a Lukáš Valášek druhým českým kosmonautem. A zkuste dokázat, že tomu tak není,“ požádal ještě.

* Když volby nedopadnou o pár hlasů tak, jak je potřeba, tak je prostě zrušíme, to je taktika tureckého prezidenta Erdogana, pokud jde o Istanbul. Tereza: Já bych se Erdoganovi až tolik neposmívala, protože opakovat volby do omrzení, dokud nedopadnou tak, „jak mají“, je přece běžný postup i v rámci Evropské unie. A když můžeme my, tak proč za totéž kritizovat jeho?

*František Vrábel: Ruský propagandistický dezinformační stroj funguje po vertikále. Každý pátek je porada v Kremlu, kde se určuje, jaká témata by média měla akcentovat. Oni cílí především na skupiny lidí, kteří nejsou schopni efektivně rozpoznat, zda jde o dezinformaci, nebo informaci. Hodí se jim proto snížená vzdělanostní úroveň. Samozřejmě tak míří především na skupiny obyvatel, které jsou vybaveny méně kritickým myšlením a mají menší kognitivní schopnosti. Jednoduše nejsou schopni rozpoznat, že se jedná o nebezpečný obsah. Sociální skupina, která čte Respekt, je téměř imunní proti dezinformacím. Na druhou stranu cílová skupina, co čte periodikum Nová republika nebo Sputnik, je přímo v zajetí dezinformací. Jsme velmi rádi, že tuto naši unikátní schopnost ocenilo NATO, které si nás pozvalo jako poradce pro vytvoření nového systému pro boj s dezinformacemi v reálném čase. Nedávno jsme také získali cenu od americké a britské vlády a začínáme pro ně pracovat.

* Rusáci jsou už tak mazaní, že mohutně zasahují naprosto neviditelně a nepostřehnutelně! Podle naprosto geniální eurokomisařky Jourové je právě ta neviditelnost nejlepším důkazem, že mohutně zasahovali!

* Čulík v Britských listech: Eurovolby: 241 milionů Evropanů zřejmě bylo vystaveno ruským dezinformacím.

* Čulík: V Miláně se sešel největší póvl Evropy. Tomio Okamura se účastnil milánského setkání největšího póvlu Evropy, fašistů, islamofobů, a populistů. Poněkud italským stylem dezorganizovanou a zmatenou akci zorganizoval italský fašista Matteo Salvini. Účastnili se ji šéfové nejhnusnějších stran Evropy.

* Facebook zcenzuroval část Deklarace nezávislosti Spojených států kvůli tomu, že obsahuje nenávistné projevy. Byla odstraněna ta pasáž, která se zmiňuje o „nemilosrdných indiánských divoších“. Sluší se ovšem dodat, že Facebook se za svůj postoj omluvil a zmíněnou pasáž Deklarace opět uveřejnil. „Vypadá to, že jsme udělali chybu a odstranili něco, co jste zveřejnili na Facebooku, ačkoli to nebylo v rozporu s našimi standardy,“ uvedli kontroloři sociální sítě. „Omlouváme se a oznamujeme, že obsah byl opět uveřejněn,“ stálo také v prohlášení.

* Památné vystoupení Noama Chomského před pěti lety. Prohlásil totiž, že českoslovenští disidenti pod komunistickým jhem příliš netrpěli, alespoň ne ve srovnání s disidenty v Chile. S tímto levým hákem si však na nás nepřišel. Veterán Alexandr Vondra mu to bravurně vrátil prudkým direktem, když prohlásil, že žid Chomsky je známý antisemita. Chomskému proto nezbylo než se vrátit do Spojených států s ostudou.

* V Německu před pěti lety uspěl komik Martin Sonneborn se svou recesistickou stranou DIE Partei. Úspěch slavil s programem slibujícím například umístění Angely Merkelové do klece, nebo obestavění Německa obří zdí coby prostředkem boje s krizí eurozóny. Lidé ho nakonec do Bruselu skutečně zvolili.

* V současnosti v Německu žije zhruba šest milionů muslimů, což představuje 7 % z celkové německé populace 82 milionů.

* Křeček: Celé to souvisí s havárií lidských práv v jejich dosavadním pojetí, jehož jsem svědky. Totiž představy o změnách pohlaví a všelijakých trans představ jen malých skupinek několika lidí, kteří se nám hlučně snaží namluvit, že právě v tom jsou problémy lidských práv současného světa, přičemž naprostá většina občanů je vidí zcela jinde. Lidská práva nejsou přehlídkou lidských kuriozit a většina občanů to ví, ač se nám jejich „ochránci“ snaží namluvit něco jiného. Ale to souvisí také s prací a postavením ombudsmana, alespoň tak jak ji chápu já.

* Po mohutných protestech ve světě Brunej slíbila, že tedy gaye kamenovat nebude… fascinující…

* Stanislav Křeček: Britská Sněmovna lordů s doživotními a jmenovanými členy má možná větší legitimitu než náš, hrstkou občanů volený Senát.

* Pavel Hasenkopf: Amnestii politickým vězňům dal 8. 12. 1989, tedy 9 dní před svou abdikací, už Gustáv Husák (č. 150/1989 Sb.). Pokud chtěl nějakou amnestii při svém nástupu udělit i Václav Havel, v podstatě už mohl propouštět jen kriminálníky.

* Pokud si Irák ve svých věznicích nechá francouzské občany, kteří bojovali v řadách teroristického Daeše, Paříž mu za to zaplatí dodávkami zbraní… jak prosté…

* Sankce se staly skutečně, zvlášť ze začátku, opravdovou tragédií pro italskou ekonomiku. Pouze v naší zemi bylo po vyhlášení sankcí a ruských protiopatření zrušeno přes 100 tisíc firem. Tato opatření byla natolik bolestivá, že jsem nucena (a nejen já) ptát se sebe sama: Byly to sankce proti Rusku, anebo proti Itálii?

* Benátky jsou dobrým příkladem. Řídily obchod kolem Římské říše pro mnoho století, ale když Španělé a Portugalci otevřeli námořní cestu do Indie, Benátky ztratily svou sílu. Řekl bych, že Benátčané vůbec nepochopili proč, řekl Gabriel.

* Je tedy Islám více politickým systémem, nebo náboženstvím? Odpovídá Petr Pelikán: Islám představuje komplexní světonázorový systém včetně politické správy. Například Írán funguje jako zastupitelská demokracie, jsou tam volby, soudy, světské zákonodárství. Ale zároveň v jeho ústavním systému existuje nepřekročitelný rámec islámského práva. To, zda zákony přijímané lidmi jsou, nebo nejsou v rozporu s islámským právem, to posuzují specializované orgány. U nás bychom to mohli přirovnat k velmi silnému a aktivistickému ústavnímu soudu. Západní model je už od osvícenství založený na společenské smlouvě. Tedy, že veškerá moc pochází z lidu a na čem se lidé shodnou, to bude zákonem. Přece jen do toho ale v Evropě v moderní éře vstupuje myšlenka, že nic nesmí být v rozporu se základními principy daného zřízení, přestože se na tom shodnou všichni lidé. Dejme tomu, že i když bude sto procent voličů v referendu pro trest smrti, nesmí být zaveden. Úplně stejným způsobem funguje islámská republika. Žádné zákony přijaté lidmi nesmí být v rozporu s boží vůlí, tedy s islámským právem.

* Je Írán teokracie? Zcela určitě.

* Podle mne neměl Izrael vůbec vzniknout. Důvody, proč k tomu došlo, byly iracionální a mechanismus neuvážený, což se projevuje až dosud, a je pravděpodobné, že to bude pokračovat i dál. Odvolávat se na tisíce let starou historii a na náboženské důvody, to nemohlo být základem stability a mírové existence. Izrael mohl být vytvořen jen v důsledku momentální výjimečné situace po druhé světové válce, nebylo to výsledkem logického historického vývoje. Zanikne v ozbrojeném konfliktu? Ne, to vůbec nemusí být ve válce. Může dojít k tomu, že se populačně rozplyne. Toho si je ostatně sám dobře vědom a přijímá proti tomu opatření, jaká by ochránci lidských práv všude jinde svorně kritizovali. Já ostatně také nevyzývám ke zničení Izraele, říkám, že neměl vzniknout. Teď existuje, vyrostlo v něm už několik generací obyvatel s čistě židovskou identitou, a to nelze přehlížet. Ale myslím, že je natolik nekompatibilní se zbytkem regionu, že tam v současné podobě nevydrží. Může to způsobit třeba situace, kdy Spojené státy začnou mít příliš mnoho starostí jinde. A jakmile ztratí Izrael své silné, ale geograficky vzdálené protektory, dlouhodobě se neudrží. Nemůže existovat sám právě proto, že byl implantován do antagonistického prostoru. Ale mohou to spustit i jiné faktory.

* Při ceremonii u příležitosti prvního výročí přestěhování americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma americký velvyslanec prohlásil, že Izrael je „na straně Boha“, což je „tajná zbraň, kterou se nemůže pochlubit mnoho zemí“… fascinující…

* Německý parlament jako první v Evropě odhlasoval, že ekonomický tlak na Izrael, aby skoncoval s okupací Palestiny, čili hnutí BDS, je projevem antisemitismu…

* Jan Vosáhlo: Opravdu Evropa prožila 70 let v míru a stabilitě? Rozpad Jugoslávie a válka na Balkáně v devadesátých letech minulého století a s ním spojené vyhnání srbského obyvatelstva z Krajiny, nebo bombardování Srbska – bylo čím? To přece vůbec nebyla válka, nikdo nevyhlásil nikomu válečný stav, jen na srbská města padaly bomby a rakety s plochou dráhou letu a zemřely stovky lidí. A navíc bylo to tak daleko od Bruselu… Do Evropy nepatří ani válka v Donbasu? Tam jsme dokonce i my zanechali nesmazatelnou stopu. Nebyli snad u toho naši politici, když začal Majdan atd.? A kdybychom chtěli jít ještě dál? Nebyla to Francie, kdo začal bombardovat Libyi a rozvrátil tak fungující stát a umožnil pak onen migrační pohyb, který sice možná ochabl, ale že by se vyčerpal – tomu mohou věřit jen nezdolní optimisté.

* Rostislav Iščenko: Občanská válka během vlastenecké. Ve struktuře německé armády kromě vlasovské ROA působil 15. kozácký jezdecký sbor generálporučíka SS Helmuta von Panwitze, známé jsou pobaltské a kavkazské „legie SS“, dokonce i v Bělorusku byli domácí policisté, i když většina musela být dovezena z Ukrajiny a pobaltských států. Během války sloužilo asi 1 milion 200 tisíc sovětských občanů v různých vojenských a pomocných formacích Wehrmachtu, SS a policie. Z nich podle údajů německého velení bylo 400 tisíc Rusů a 250 tisíc Ukrajinců. Pobaltské státy (tři malé republiky) poskytly celkem 230 tisíc kolaborantů. Pobalťané z velké části skutečně bojovali na frontě. Ukrajinci páchali zvěrstva převážně v týlu.

* Curzonova linie, tedy hranice, kterou v r. 1920 určili spojenci tehdejšímu Rusku a obnovenému Polsku. Tu Poláci (Pilsudsky) překročili a zabrali si celou Halič. Využili slabosti tehdejšího Ruska. Tato linie odpovídala i čáře, kam postoupila Rudá armáda v létě 1939. Tedy nezabrala polské území, ale svoje. Jen to Poláci nechtějí slyšet. Hranice jednotlivých regionů jsou historicky dané (Zakarpatí, Halič, Bukovina…) a historicky zcela nedávno patřily sousedním státům – Maďarsku, Rumunsku a Polsku. Podkarpatská Rus spadla do ČSR jako součást Rakouska. Ale mluvilo se tam většinou maďarsky. Takže to byla jen epizoda. Rozdělení Ukrajiny by tedy byl pouze technický problém.

* Samozřejmě se Maďaři nikdy nesmířili s tím, že po první světové válce ztratili dvě třetiny svého území a třetinu obyvatelstva. V tom národě to prostě je. Kdo tam delší dobu nežil, si to vůbec neuvědomuje.

* Tomasz Oryński: Po první světové válce byl každý desátý občan Polska žid. Počet židovského obyvatelstva v Polsku byl více než 3,4 miliony. V roce 1939 to byla druhá největší židovská komunita na světě. Židé tvořili čtvrtinu nebo třetinu obyvatelstva dokonce i v největších městech jako Varšava nebo Krakov. Vzhledem k tomu, že počet lidí, kteří se prohlašovali za židy, dosahoval v některých krajích až 50 procent, obrovská operace masového vyhlazování obyvatelstva nemohla být prostě prováděna nikde jinde. Lidé židovského původu se velmi často stávali příslušníky nově vytvořené politické policie, armády a stalinského soudnictví. Podle různých zdrojů bylo 40 až 50 procent vysokých pracovníků těchto represivních institucí židy. Mnoho bojovníků za svobodu, včetně toho slavného válečného hrdiny Witolda Pileckého, bylo mučeno a při inscenovaných procesech odsouzeno k smrti. Můj prastrýc si vzpomínal, že když byl ve čtyřicátých letech dvacátého století zatčen komunistickým režimem, zatýkal ho žid, vyslýchal ho žid, prokurátorem byl žid, odsoudil ho žid a prastrýc byl poslán do vězení, jehož ředitelem byl žid. (Avšak prastrýcovým obhájcem byl také žid.)

* Bezpečnostní analytik a publicista Jan Schneider: Málo se ví, že po celou dobu druhé světové války vlivné rodiny Američanů spoluvlastnily nebo přímo vlastnily firmy, které přímo na území Německem okupovaných zemí vyráběly zbraně a další vybavení pro německou armádu. Pak se nemůžeme divit, že se Američané ne a ne nemohli trefit do továrny Škoda v Plzni, kterou vybombardovali až deset dnů před příchodem Američanů do Plzně, řekl Schneider a důvod, proč tomu tak bylo? Vědělo se, že celé Československo bude pod vlivem Sovětského svazu a tak pro Američany a jejich vlivné politiky byla Škodovka ztracena, ale v lednu, v únoru, v březnu a v dubnu 1945 ještě Američanům vydělávala peníze.

* Po vybombardování Drážďan do základů britský aristokrat, maršál Harris, řekl: „Ukažte Rusům, když dorazí, co může udělat velitel bombardéru!“ Hitler měl pravdu, když v roce 1935 řekl: „Jen já, stejně jako Britové, mám dost krutosti, abych ovládl svět.“

* Představitelé současné vládnoucí strany Právo a spravedlnost dlouhodobě opakují, že dokument z roku 1953 není platný, protože ho Polsku nadiktovala Moskva. Mularczyk míní, že Polsko nikdy nedostalo odpovídající kompenzace za roky 1939 až 1945 a tvrdí, že by případné reparace zlepšily vztahy mezi oběma zeměmi. Mularczyk odmítl, že by Polsko mělo nést odpovědnost za kompenzace polským židům. Polsko bylo podle něj obětí války a požadavek na tyto kompenzace mají potomci postižených směrovat do Německa. Podobné požadavky vůči Německu zaznívají také z Řecka, které slibuje, že ve věci využije právní nástroje mezinárodní i evropské. Také řecké požadavky Německo odmítlo.

* Angela Merkelová varovala, že EU jako celek bude muset bojovat o místo pod sluncem ve světě, kterému dominují Spojené státy, Čína a Rusko.

* Dolar je založen na vodě, a na podvodech – dolarový systém, používaný po celém světě, není nic jiného, než obrovské, velmi velké a monstrózní Ponziho schéma, které se jednoho dne musí zhroutit.

* Německo-francouzská mocenská osa v Evropě již končí. Francie, Německo a země Visegrádské skupiny – to je nová geometrie Evropy, říká Orbán. Poznamenal, že sankce EU uvalené na Rusko skutečně vedly ke zvýšení obchodu mezi Ruskem a Německem. Je vybudován ruský plynovod do Německa. Mezitím se maďarský vývoz do Ruska snížil o 8 miliard euro. Z mé pozice to vypadá, jako že nás velké evropské země vytlačily z ruského trhu a zaujaly naše místo. A oni to nazývali sankcemi. Totéž platí pro Čínu, zdůraznil Orbán.

* Šimkovičová uvedla, že Evropská unie sama ničí vlastní pověst a nepotřebuje na to žádné cizí agenty. Nejsou potřeba žádné dezinformační weby ani hybridní válka, a už vůbec ne ruské peníze. EU nepotřebuje agenty-podrývače, neboť EU si dokáže svoji image ničit i úplně sama a bez cizí pomoci.

* Ivan David: EU je konstruována tak, aby ji nebylo možné změnit.

* Z Kratochvílova pohledu jsou zkušenosti s americkými ozbrojenými složkami v tomto směru špatné. Jako příklad zmínil sestřelení dopravního letounu íránských aerolinií Iran Air 655, Airbus A-300 EP-IBU s 274 cestujícími a 16 členy posádky na palubě. K tomuto incidentu došlo dne 3. července 1988. V této souvislosti George H. W. Bush veřejně prohlásil: „Nikdy se jménem USA neomluvím. Je mi jedno, jaká jsou fakta, já nejsem člověk, co se omlouvá za USA.“

* Americký nálet na oblast bojů v afghánské provincii Hílmand „tragickým omylem“ zabil 17 vládních policistů a další desítky jich zranil…

* Neobčané, čili ilegální migranti, se podílejí 47 procenty na počtu všech spáchaných zločinů, byť tvoří odhadem jen 7 procent obyvatel USA, tvrdí oficiální americké statistiky

* Ilegální migrace je nezákonná a není možné, aby pašeráci rozhodovali o tom, kdo přichází do Evropy.

* Maďarský socialistický europoslanec István Ujhelyi. Podle něj je Strache první kostkou domina, které zboří celou konstrukci. „Na řadě jsou Salvini, Le Penová, Orbán a další radikálně pravicové loutky na šňůrkách Moskvy,“ prohlásil.

* Rakouská prokuratura odmítla začít vyšetřování proti Stracheovi. „Konkrétní důkazy o spáchání trestného činu z toho (videa, pozn. red.) nevyplývají,“ stojí v prohlášení prokuratury.

* Porošenko oficiálně oznámil dekomunizaci Ukrajiny za dokončenou.

* Tereza: Všehoschopný ukrajinský oligarcha Ihor Kolomojský, který je podle všeho „motorem“ za novým prezidentem Zelenským, svého koně vyzval, aby z hlediska ukrajinských zahraničních dluhů vyhlásil bankrot a dluhy restrukturalizoval jako Řecko a Argentina, nebo obráceně, USA a Evropská unie by podle něj měly Ukrajině své dluhy odpustit, a to jako kompenzaci za strádání Ukrajiny během boje proti Rusku. „Je to vaše hra, vaše geopolitika, Ukrajina vás nezajímá, chcete poškodit Rusko a Ukrajinou se jen obhajujete,“ prohlásil v rozhovoru pro Financial Times. Že by pět let po Majdanu do hry „zničehonic“ vstupoval „ukrajinský zájem“? U Kolomojského nepravděpodobné. Schválně, jak to dopadne? A jak dopadne Kolomojský, jehož mají u Trumpa za zločince.

* V systému ukrajinské vlády není ministr vnitra první, ale není ani druhý. Ukrajinský ministr vnitra Andrej Avakov prý má v oblibě takto vyznačovat své neformální postavení ve vládě po roce 2014, které je při změně prezidenta zachováno.

* Filipínskému „tvrďákovi“ Dutertemu došla trpělivost a nařídil odvést odpad, který na Filipíny dovezla Kanada, zpátky… prý má být dodán buďto zpět do Kanady, nebo klidně vysypán někde v kanadských výsostných vodách…

* „To bude liberál! Určitě!“ prohlásil filipínský prezident Duterte na adresu velkého švába, který mu během projevu v parlamentu vylezl na košili…

* Paul Éluard o SSSR: U nich „neexistují kurvy, zloději ani kněží.“

*Ruská policie u plukovníka tajné služby FSB zabavila 12 miliard rublů, což je prý zatím ruský korupční rekord…

* Bývalá ruská moderní gymnastka Alina Kabajeveová, která je často označována za partnerku (nebo rovnou manželku) Vladimira Putina, porodila dvojčata, kluky… sotva zvládáme jednoho Putina, ale tři? Tož tak…

* Vyoral: Neziskovky, jako je třeba Sorosův Open Society Fund. Tím netvrdím, že mají finance zrovna od této neziskovky, v jejíž správní radě mimochodem svého času seděli třeba „objektivní“ novináři Daniela Drtinová a Erik Tabery, komentátor Jiří Pehe, europoslanec Luděk Niedermayer nebo vůdce páté kolony u nás – Člověka v tísni – Šimon Pánek. Ještě bych upozornil, že řada politiků, umělců a jiných správně uvažujících, kteří mají psotník a náběh k dávivému reflexu jen při zaslechnutí slova referendum – ale na demonstracích, kde lidé požadují výměnu politiků či svržení vlád, problém nevidí. A naopak to ještě využívají coby argument. Zajímavé, že podle některých mají pro rozhodování v referendu občané IQ tykve, ale pro svrhávání vlád a výměnu politiků na náměstích mají zřejmě doktorát.

* Chrastina: Naposledy těch tisícovek mělo být na Václavském náměstí kolem padesáti a promluvil před nimi i bývalý hokejový brankář Dominik Hašek. To myslíte vážně, nebo si ze mě děláte legraci? Každý přece ví, že na Václavák se nevejde více než deset tisíc lidí, a to se jich musí ještě stovky tlačit ve všech přilehlých ulicích. A vědí to i statistici a také policisté. Není to náhodou zpráva z Rádia Jerevan?

*Alena Vitásková: Synonymem vykradeného Ostravska se stal pan Bakala. Ale pan Bakala je pouze osoba s určitými morálními vlastnostmi, která si vzala to, co mu politici na zlatém podnose vnucovali, vlády se tetelily radostí, že jejich „dar“ přijal, státní úředníci se báli a justice tolerovala, nebo lépe řečeno byla a je slepá, vstřícná. Nikdo z těch, kteří panu Bakalovi umožnili tento „lup“, nebyl potrestán a navíc nyní chodí demonstrovat za nezávislost justice, sedí ve vládách, či se cpou do jiných politických funkcí, Evropský parlament nevyjímaje. Mnozí státní zástupci i soudci se nejen chovají nespravedlivě, ale ani nevědí, co to spravedlnost je.

* Marie Benešová: Nikdy jsem se nesnažila udělat z Nejvyššího státního zastupitelství zakázkové krejčovství mocných, ačkoli tehdy byli jistí lidé, kteří se o to pokoušeli.

* Babiš: A tady vidím pana Jandejska, tak bychom si možná mohli připomenout, kdo zavedl biopaliva v roce 2009. To byla Evropa. Goldman Sachs přišel a říká: Ropa bude stát 200 dolarů za barel, musíme mít obnovitelné zdroje, biopaliva.

* V rámci averze ke všemu „arabskému“ se 56 procent Američanů vyslovilo pro to, aby se ve školách nevyučovaly arabské číslice… otázka v průzkumu přitom neprozrazovala, jak takové číslice vypadají… o jejich prospěšnosti je přesvědčeno jen 29 procent dotázaných, zatímco 15 procent nedokázalo na tak složitou otázku odpovědět vůbec… fascinující… Tož tak…

* Krátce po Alabamě se také Missouri přiřadilo k americkým státům, které zakazují potrat, a to i v případech znásilnění nebo incestu… lékaři, který potrat provede, hrozí až 15 let vězení… uf…

* I když je 30 let po revoluci, bude mít podle biskupa Baxanta Charita pořád co dělat. „S větší svobodou je totiž spojeno i to, že se lidé rozhodují o svém stylu života, který je možná někdy pro druhé obtížný nebo náročný, Například se rozhodují pro to – a mají na to právo – že nebudou pracovat. Bohudíky jsou tu charitní pracovníci.“

* „Vláda věcí tvých do rukou tvých navrátí, ó lide“, jak znělo náměstími českých a moravských měst v listopadu a prosinci 1989. Což se samozřejmě nestalo a ani nebylo v plánu, aby se tak stalo!

* Projev místopředsedy TOP 09 a senátora Tomáše Czernina: Eminence, excelence, vážený pane místopředsedo Senátu, pane ministře, důstojní otcové opati, ctihodná sestro, vážené dámy, vážení pánové, milí přátelé, jsem rád, že jsme se zde sešli, abychom vzpomněli na naše krajany v exilu. Toto je Panna Maria z exilu. Symbol touhy našich krajanů vrátit se domů, pod její ochranný plášť. Říká se, že až se vrátí Panna Maria na Staroměstské náměstí, bude v Čechách dobře. Prosím a doufám, že Maria milostivě shlédne na naší malou zemi a nám všem doma i v cizině, dopřeje zdravý rozum, trpělivost a odvahu se o naši vlast řádně starat. A že se všichni, kdo se tu cítí doma, budou moci kdykoli vrátit, na návštěvu či napořád, a budou vítáni.

* Filosofie, nebo spíše intelektualismus Václava Havla byl ryzím komediantstvím.

* Mayová neustále opakovala „svou věčnou mantru, jako vadný robot“, dokud nevypnuli proud.

* Americká televize NBC přišla s „údajnými“ ruskými dokumenty z okolí kremelského vedení, podle nichž Rusko hodlá verbovat „americké černošské rebely“ a s jejich pomocí rozpoutat v USA „rasovou válku“… fascinující…

* S hesly typu „Francie nepatří Francouzům! Každý má právo tady být!“ asi pět set migrantů převážně z Afriky pod vedením jakési neziskové organizace obsadilo jeden z terminálů pařížského letiště Charlese de Gaulla… fascinující…

* Rakušané, jak známo, jsou v podstatě Češi, kteří z nějakého nepochopitelného plezíru mluví německy.

* Zbyněk Fiala: Tak si pořídíme americké vrtulníky, co kus, to miliarda korun. To se vyplatí. Až budeme v afghánských horách bojovat za Prahu, dokážou přesněji odstřelovat teroristy uprostřed svatebního nebo pohřebního průvodu.

* Pan Pithart proti někomu něco má. Jen není jasné co, a proti komu.

* Europoslanec Pavel Svoboda: Snadno pochopíme, proč si na vrcholných jednáních představitelé států EU programově tykají. „Nejde o povinnou žoviálnost, ale o bourání bariér.“

* Aňa Geislerová, která jak říká, si dodělá maturu, potom práva a nakonec sejme prezidenta za to, že nedodržuje Ústavu.

* Slovník politicko-korektní mluvy: Víte, jak se podle něj politicky korektně řekne parazit? Tělesný host. A mrtvola? Člověk s nulovým metabolismem. Víte, jak se dneska řekne chytrák, mudrlant, prospěchář a lhář? Osobnost s vlastním názorem. A víte, jak se řekne hlupák či plp? Osoba alternativně inteligentní.

*Soukup: Policista se ptá vyslýchaných ‚starých známých firem‘ na detektoru lži: ‚Za jak dlouhou dobu si za pomocí úplatků vyděláte na BMW?‘ David Rath říká: ‚Tak dva tři týdny.‘ Bakala: ‚Tři týdny? Dvě tři hodiny.‘ A Kalousek: ‚Já bych řekl, tak dva tři roky.‘ Policajt povídá: ‚Tak dlouho?‘ A Kalousek říká: ‚No, ale, dyť BMW není tak malá firma, že jo‘.“

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zedd II.
zedd II.
1. 6. 2019 12:06

smát se či lkát, to jest oč tu běží …

a to ještě nezazněly perly Jakuba Jandy. Přiznávám, ty si zaslouží samostatné vlákno.

orinoko
orinoko
1. 6. 2019 13:26

Zařazen i „nas“ PPK. A právě ten kus , který je mistrny.
Nedá se na něm měnit snad ani carka.
Míří do Nové encyklopedie pro soudruhy z daleka.
A je úplně jedno , jestli z nekonečných dálek anebo velmi budoucích casu.

orinoko
orinoko
1. 6. 2019 13:41

Chvalim. Obvykle nemám tolik casu, abych to četl cele. Ale ono se to vyplati.
Totiz… Rád čtu diskusi na Nové Republice… Přes mnohé expresivní výrazy nepostrádá zajímavé postrehy, primost a smysl pro humor.
A takovyto MASOMLEJN koneckonců take.
Vlastně zjistuji, co všechno nestiham.
Mam pocit , že světově konspirační život se rozhodl emerickeho khaki debila umorit jeho vlastní zbrani: Zahltit ho množinou pruHOvanych VEN.

idiotronic
idiotronic
2. 6. 2019 21:34

O HUAWEI jistě ještě uslyšíme. Ale před deseti léty jsem zakoupil modem od této firmy a odešel v něm napájecí zdroj. Jako starý praktik vím proč. Přerušilo se primární vinutí železného transformátoru. U tenkých vodičů se musejí konce vinutí připojovat přes dilatační meandr (správně česky cik-cak-klička), aby se v důsledku dilatace teplem (roztahují se prokladové izolace) drátek netrhal. To jim ve výrobě zapomněli říct a tak jsem závadu reklamoval.
A ještě jednou.
A ještě jednou.
U další závady vyhrál prodejce (Eurotel), protože už jsem se ve svazcích záručních listů nedokázal orientovat. Reklamace tedy nebyla uznána a výrobek byl ,,bezvadný“.

racek
racek
7. 6. 2019 11:59

Jo, mě modemy vyměňují. Asi tak jednou za rok. Poslední vydržel už dva roky. Porucha pokaždé stejná, modem se přehříval a vyskakoval z činnosti. Po vychladnutí zas nějakou dobu fungoval. Tedy, já jsem u jisté O2 :-) . Vždy modem vzali dali náhradí. To víte, všichni víme, že všechny takové modemy se vyrábí v Číně. Možná ve stejné firmě pod jiným názvem.