Vyzobáno z webů za listopad 2019

* Země jako Rusko a Čína používají prodej zbraní a bezpečnostní pomoc k oslabení globálního vlivu USA a posilují svůj vlastní vliv, říká státní tajemník USA pro politicko-vojenské záležitosti Clarke Cooper. Partnerství s Amerikou ale nabízí něco, co nákup z Ruska nebo Číny nikdy nebude – přátelství, řekl Cooper.

* Trumpův národněbezpečnostní poradce O´Brien znovu zkritizoval Čínu za to, že chce opanovat Jihočínské moře.

* USA a Ukrajina na Valném shromáždění OSN jako jediné hlasovaly proti ruské rezoluci o zákazu heroizace nacismu. Hlasování se zdržela celá EU plus pár dalších západních států… prý že v rezoluci chybí důraz na lidská práva, nebo tak cosi… zbytek světa, tedy jeho většina, s rezolucí souhlasil.

* Vláda USA tvrdí, že má v zahraničí 514 oficiálních vojenských základen, ale ve skutečnosti jich může být mnohem víc, píše Nick Turse, publicista The Nation. Přičemž americké ministerstvo obrany to popírá. Podle oficiálních údajů Pentagonu resort spravuje nemovitosti v 45 zahraničních zemích. Z 514 objektů ministerstva obrany v zahraničí se většina nachází v Německu (194 základen), Japonsku (121 základen) a Jižní Koreji (83 základen). Seznam nikdy neobsahoval jedinou syrskou základnu ani jedinou americkou posádku v Afghánistánu nebo Iráku, neboť nebyla nikdy považována za základnu. Říkali tomu „zařízení na podporu mise“. Na otázku o jejich počtu šéf společné operační skupiny odpověděl: „Celkový počet a umístění různých míst podpory misí se z důvodů provozní bezpečnosti neuvádí.“

* Ale těch amerických kasáren bylo a do dnešního dne je po německém území nesčíslněkrát víc, než bylo těch ruských nebo sovětských u nás.

* Za posledních sto let se Austrálie účastnila všech velkých vojenských operací Spojených států ve světě, včetně obou světových válek, války v Koreji, ve Vietnamu, Perském zálivu, Somálsku, Východním Timoru, Afghánistánu a Iráku. USA a Austrálie jsou spolu s Novým Zélandem členy bezpečnostní aliance ANZUS, která byla založena v roce 1951.

* Zacharovová reagovala na prohlášení německého ministra zahraničí Heiko Maase o tom, že Německo a Evropa se bez USA nedokážou ubránit. To je zajímavé a před kým že se to budou bránit? Asi jen sami před sebou. Kdo naposledy zaútočil na Německo? Nějak si nemohu vzpomenout. A na Francii? Správně, Německo. A tak dále… USA jsou tedy garantem toho, že Německo a Evropa na sebe přestanou vzájemně útočit? A také na státy v jiných regionech světa? Tak to tak i formulujte. Potom ještě dodala: Celá staletí agrese v podobě nekonečných rozepří evropských národů, náboženské expanze, kolonialismu, dvou světových válek vycházela právě z toho území, kterému se dnes říká „civilizovaná Evropa“. Ale Rusko neútočilo na Evropu jako celek ani konkrétně na Německo. To Rusko se pravidelně stávalo objektem agrese ze strany evropské rodinky. Tak před kým to budou USA bránit a koho vlastně?

* 615 milionů Evropanů žádá od 315 milionů Američanů, aby je ochránili před 114 miliony Rusů…

* NATO původně vzniklo, aby drželo Američany v Evropě, Německo na uzdě a Sovětský svaz co nejdál od amerických spojenců. Ani jeden z těchto bodů už nehraje v politice Washingtonu prim. Německá armáda kráčí cestou svého vytrvalého oslabování. Německo by mělo být tím silným článkem NATO, ale bundeswehr je zdecimován. Ursula von der Leyen (dnešní předsedkyně Evropské komise) za svých šest let působení na ministerstvu obrany zdecimovala bundeswehr víc než maršál Žukov Hitlerův wehrmacht.

* Stoltenberg znovu zopakoval: „Nejde o to, aby se NATO dostalo do Pacifiku, ale o reakci na skutečnost, že Čína se k nám přibližuje a přibližuje.“ Podle čeho tak uvažuje šéf „mrtvého mozku“, jak NATO charakterizoval Emmanuel Macron NATO, Jens Stolteberge? Ohrožují nás nějaké čínské válečné lodě, jezdí nahoru a dolů podle pobřeží Evropy? Postavila Čína na americké hranice rakety? Postavila Čína po celé Evropě a Severní Americe nespočet vojenských základen? ptá se von Freeman na blogu Schall und Rauch a pokračuje. Tvrzení, že se NATO musí rozšířit do Asie a do Tichého oceánu, protože Čína se k nám přiblížila, je stejně absurdní a lživé jako tvrzení, že Rusko se přiblížilo k západní Evropě a představuje hrozbu. Na ruské hranici stojí vojáci, tanky a stíhací letouny NATO.

* Nový výzkum Costs of War Project at Brown University přichází s aktualizovanými údaji týkajícími se takzvané války proti teroru, kterou po islamistických útocích z 11. září 2001 zahájila administrativa George W. Bushe. Spojené státy za válečné operace utratily zhruba 6,4 bilionu dolarů. V těchto válkách bylo zabito 801 tisíc lidí. Výzkumníci se ale domnívají, že o život přišlo mnohem více osob, jsou-li započítána i nepřímá úmrtí. Profesor David Vine na webových stránkách amerického deníku The Hill píše, že to znamená, že skutečný počet obětí americké války proti teroru, tedy těch, kdo zahynuli ve válečných konfliktech v Afghánistánu, Iráku, Sýrii, Pákistánu a Jemenu, pravděpodobně dosahuje 3,1 milionu nebo i více.

* Grenell prohlásil, že tvrzení vysokých německých úředníků, ve kterých srovnávali Spojené státy s čínskou komunistickou stranou, je urážkou tisíců amerických vojáků, kteří pomohli zajistit bezpečnost v Německu, a milionů Američanů, věrných silné západní alianci. Neexistuje morální rovnocennost mezi Spojenými státy a Čínou, řekl podle deníku Le Figaro Richard Grenell.

* New York Times publikuje „uniklé“ dokumenty o čínských represích proti muslimským Ujgurům v provincii Sin-ťiang… tvrdá politika vůči Ujgurům započala v roce 2014, kdy skupina ujgurských teroristů na nádraží mačetami podřezala 31 lidí a dalších asi 150 jich zranila… čínský Si prý tehdy vyzval k „všeobjímajícímu boji proti terorismu, infiltraci a separatismu s využitím orgánů diktatury a bez jakéhokoli slitování“… Si mimo jiné rovněž vyzval svou komunistickou stranu, aby „napodobila aspekty americké války proti terorismu po útocích z 11. září“… podle různých odhadů Čína v zajateckých táborech drží až milion Ujgurů, Kazachů a dalších „nedůvěryhodných“…

*„Vzteklí psi jako Biden mohou ublížit mnoha lidem, pokud zůstanou na svobodě,“ uvedla ve svém prohlášení Korejská centrální telegrafická agentura (KCNA). „Musíte je ubít klackem.“

* Mučení žádné informace nepřineslo. Po letech soudních sporů stále zůstává utajována zpráva o 6.700 stranách týkající se programu detence, mučení a dalšího zneužívání vězňů ze strany CIA po 11. září 2001, kterou sepsal senátní výbor pro tajné služby. CIA své metody označovala jako „pokročilé vyšetřování“, což byl eufemismus pro mučení, které mělo zadržované zlomit psychicky i fyzicky a navodit strach a zoufalství. Tyto techniky zahrnovaly waterboarding a další simulování topení, fyzické násilí, spánkovou deprivaci kvůli nepřetržitě řvoucí hudbě, nahotu či nucené stání v bolestivých pozicích po dlouhé hodiny, upozorňuje Shamsiová. Program nevedl k zisku žádných podstatných informací. Obamova administrativa úspěšně bránila zveřejnění plné zprávy, ale alespoň došlo k uvolnění jejího shrnutí v roce 2014. Mnozí architekti amerického vládního mučení, jeho pachatelé a zastánci nadále ovlivňují politiku a činnost současné administrativy, upozorňuje expertka. Poukazuje, že Gina Haspelová, která na tajné mučení a detenční zařízení dohlížela, momentálně vede CIA, zatímco Marshall Billingslea, který mučení hájil v rámci administrativy George W. Bushe, je nyní náměstkem ministra financí pro boj s financováním terorismu a nominantem na zásadní post pro lidská práva na ministerstvu zahraničí.

* Některé západní zpravodajské agentury stáhly zprávu o 100 tisících dětech, které mají být vězněny v „Trumpových“ detenčních centrech na jihu USA, protože se ukázalo, že se to číslo vztahuje k roku 2015, čili k Obamovi… fascinující…

* Thierry Meyssan: Již 18 let diskutujeme o podivném vývoji médií, která, jak se zdá, kladou čím dál menší důraz na fakta. Tento jev připisujeme jejich demokratizaci prostřednictvím sociálních sítí. Je to prý proto, že se dnes každá osoba může stát novinářem, což snížilo kvalitu informací. Právo hovořit by tedy mělo být vyhrazeno elitám. Co když je tomu přesně naopak? Co když zvažovaná cenzura není žádnou odpovědí na tento jev, ale pouze svým vlastním pokračováním? Během útoků 11. září letecké společnosti okamžitě zveřejnily kompletní palubní seznamy cestujících a personálu, kteří zemřeli. O dva dny později ředitel FBI představil svůj popis 19 únosců, kteří podle jeho názoru útoky provedli. Podle údajů z první ruky leteckých společností však žádný z nich nenastoupil do čtyř letadel. Jeho verze je proto nemožná. O osmnáct let později však pokračujeme v diskusi o povahách těchto jednotlivců.

* EU varuje Írán před nedodržováním jaderné dohody, kterou USA loni vypověděly a Evropa se ji (v obavách z amerických sankcí) dodržovat bojí… „Vy požadujete po Íránu, aby dodržoval dohodu? VY? Vážně?“ reaguje íránský ministr zahraničí Zaríf…

* EU varovala Írán, že její „podpora“ jaderné dohodě z roku 2015 závisí od toho, jak bude Teherán dohodu dodržovat… USA dohodu vypověděly, Evropa ji prakticky nedodržuje ze strachu z amerického hněvu, a tak jediným, kdo ji má plnit, je Teherán, předpokládá EU… fascinující.

* K 31. prosinci 2022 Letectvo Spojených států amerických bude muset podle zákonu ukončit využívání motorů RD-180. Jak uvádí NI, Kongres USA se zachoval moudře, když se rozhodl, že ruské motory nahradí americkými analogy, aby se USA zbavily „nebezpečné závislosti na nepříteli“. Předpokládá se, že USA budou nadále používat ruské motory minimálně až do roku 2024 a dokonce i déle. Američané mohou do zákona přidat pojem „alternativní nosná raketa“, pokud americké nebudou hotovy do roku 2022. A jedinou alternativou jsou motory právě ruské výroby.

* Americké jaderné zbraně se v Evropě nacházejí od 50. let, byť jejich dnešní počet je dramaticky nižší než v 70. letech, kdy jich bylo přes 7 tisíc, upozorňuje Pifer. Vysvětluje, že účelem tohoto rozmístění je odradit nepřátele od úderu na země NATO v Evropě a potvrdit americký závazek k jejich obraně. Před deseti lety mnozí v Evropě zpochybňovali potřebu takového předsunutého rozmístění amerických jaderných zbraní, píše bývalý diplomat. Konstatuje, že tato debata utichla spolu s tím, jak Rusko zaujalo agresivní postoj vůči Západu a jeho armáda zabrala Krym a vyprovokovala ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny. Americká armáda má v Evropě na 150 jaderných bomb B61, které by v případě konfliktu mohly nést americké i spojenecké letouny, a nejméně 50 z nich se nachází na americké letecké základně Incirlik v Turecku, přičemž se o ně stará na 500 příslušníků amerického letectva.

* Americké letectvo v Afghánistánu během září podnikalo každý den čtyři desítky náletů… po 19 letech okupace… a pořád je to málo…

* Již v roce 2016 Trump řekl, že ISIL vytvořil Obama s Clintonovou.

* Americká mise nyní chrání nejdůležitější ropná pole v oblasti nejen před IS, ale také před všemi ostatními, včetně Ruska a Sýrie.

* Prodemokratičtí demonstranti v Hongkongu nově vypálili také kanceláře čínské tiskové agentury Sin-chua… zatímco neustále násilnější pouliční válka neutuchá, není bez zajímavosti, že význam Hongkongu neustále upadá… když Čína enklávu v roce 1997 od Britů přebírala, představoval Hongkong 20 procent čínského HDP, a o 20 let později už jen dvě procenta…

* Čínský Si potvrzuje, že americká obchodní válka má jen málo společného s obchodem, neboť jejím hlavním cílem je zastavit čínský vzestup coby světové velmoci… a tak vyzval čínskou armádu, aby se připravila na případnou válku s USA… „naši velitelé a vojáci musejí být odvážní a naše jednotky silné jako tygři…“

* The Economist „nechápe“: „Jak mohla země s ekonomikou velikosti Španělska, korupcí na úrovni Papui Nové Guinei a věkem dožití nižším než Libye, dosáhnout toho všeho?“ Tato věta dokonale vyjadřuje dva typické západní rusofobní postoje vůči Rusku: pohrdání a strach. Je fascinující, jak moc časopis, který existuje od roku 1843 (mimochodem od svého vzniku byl mluvčím britského imperialismu/kolonialismu a spolu s tím propagátorem volného trhu, což dodnes nezapře) nedovede (nechce) uchopit mezinárodní politiku a její současné (a historické) kontexty. Přitom o nich „autoritativně“ píše.

* Ti, kteří se neustále ohánějí demokracií, ji ve skutečnosti v její ryzí podobě naprosto a z hloubi duše nenávidí, to je léty ověřený fakt, aneb, jak řekl dne 30. července 2001 pro Business Week „prezident-válečník“ Spojených států amerických G. W. Bush jr.: „Demokracie je problém, diktatura by byla setsakra snazší, o tom není sporu!“

* Ztráty obětí války v SSSR dosáhly 13,77 % celkového počtu obyvatel, zatímco Spojené státy přišly na obou frontách o 0,92 % všech občanů. Ztráty amerických vojáků během celé operace v Evropě činily 110 000 a na japonské frontě 296 000. Celkové ztráty ruských vojáků během války dosáhly 6,5 milionů (všech národností 8 milionů).

* Mojmír Grygar: U berlínské zdi zahynulo za několik desetiletí na 360 lidí. Toto číslo se nezmenší, když připomeneme, že u mnohonásobně delší a neméně absurdní zdi oddělující západní hranici Spojených států a Mexika během mnoha roků den co den přicházely o život desítky a stovky lidí. Stříleli po nich lidé z pohraniční stráže, vojáci, místní farmáři a každý, kdo měl pocit, že brání posvátnou zemi před náporem barbarů. Nevím, zda jsou tam na mexické straně ještě stále upevněny stovky prken se jmény padlých a zda jejich počet někdo zaznamenává. V americké armádě platí zásada, že počet zabitých nepřátel se nepočítá. O těchto zabitých nic nevíme, nikdo je nepolituje. Oplakává je někdo, kladou příbuzní nebo přátelé na místo, kde padli, květiny?

* Vybavil se mi fakt, že soudy v BRD necelých šest let po válce vydaly Zákon o ukončení denacifikace (Entnazifizierunfgsschlußgesetz) a vzápětí další zákony, které měly napravit „chyby při provádění denacifikace“. Tak došlo spolu s vyhlášením dalekosáhlých amnestií k tomu, že Adenauerovo Německo rázem udělalo za minulostí tlustou čáru. Bylo to zapotřebí, protože vypukla studená válka a každého zkušeného muže na této frontě bylo třeba. Jinak by se přece šéfem Adenauerovy tajné policie nemohl stát generálmajor Reinhardt Gehlen, válečný zločinec, který získal ostruhy na východní frontě jako specialista při výsleších válečných zajatců. Také se můžeme ptát, jak se mohl stát právník Hans Globke, který se podílel na sestavení norimberských protižidovských zákonů, kancléřovým poradcem a spolupracovníkem.

* Poválečný poměr sil určoval fakt, že Truman měl v ruce atomovou zbraň, o které si myslel, že Americe do skonání světa zaručí nadvládu nad celým světem. Kdo dnes připomene, že souběžně s Churchillovou pověstnou řečí ve Fultonu o železné oponě napříč Evropou, Truman dal vojenským odborníkům připravit mohutný atomový útok proti SSSR? Nedošlo k tomu ze dvou důvodů – v roce 1946 nemohly laboratoře v Nevadské poušti dodat dostatečný počet pum (mělo jich být aspoň 60, aby se dostalo na všechna velká města a vojenské základny); o tři roky později, kdy Sovětský svaz sestrojil vlastní atomovou pumu, Američané již jednostranný atomový útok podniknout nemohli. Když se Robert Oppenheimer dozvěděl, jakou spoušť nadělaly atomové pumy, byl zděšen z toho, že prezident byl s to tak snadno vydat rozkaz i proti vůli většiny generálů válečného štábu a mnoha významných osobností. Truman tvůrce atomové pumy nazval zbabělcem a zkurvysynem, a své rozhodnutí shodit atomovou bombu přirovnal k „lusknutí prsty“. Naštěstí pro celou Evropu americký prezident si již tuto radost nemohl dopřát.

* Německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová prohlásila, že transatlantická vazba je pro ni osobní, protože její otec jako voják 2. světové války byl zraněn Američany a počítal se mezi nesmírně šťastné, protože jej zajali Američané.

* Štátna prokuratúra v stredu oznámila, že motív činu sa viaže k „všeobecnému odporu podmienenému bludnými predstavami podozrivého“ voči rodine Weizsäckerovcov. Dôvodom nenávisti voči tejto rodine mala byť, ako píše Der Spiegel, úloha bývalého nemeckého prezidenta Richarda von Weizsäckera, otca zavraždeného, v chemickom koncerne Boehringer Ingelheim. Ten bol v rokoch 1962-66 – ešte pred začiatkom svojej politickej kariéry – členom vedenia tejto spoločnosti a mal byť tak spoluzodpovedný za to, že podnik údajne do Spojených štátov vyvážal jedovatú látku Agent Orange s herbicídnymi a defoliačnými účinkami. Chemickú zmes Agent Orange používala počas vietnamskej vojny (1964-75) americká armáda a ľuďom, ktorí jej boli vystavení, spôsobila vážne zdravotné problémy. Hovorca berlínskej prokuratúry obsah týchto tvrdení nepotvrdil ani nevyvrátil. Predpokladaný 57-ročný páchateľ pochádza zo spolkovej krajiny Porýnie-Falcko, odkiaľ do Berlína pricestoval vlakom. Po násilnom čine bol hospitalizovaný v psychiatrickej nemocnici pre „akútne psychické ochorenie“.

* Moskva ponechala satelitní režimy bez podpory a předala je tak do sféry vlivu západního kapitálu. Bylo to z její strany pragmatické řešení. Sovětský svaz měl dost starostí sám se sebou, natož aby podporoval například levnými dodávkami surovin své satelity. A tak je Moskva hodila přes palubu. Gorbačov patrně netušil, že s vaničkou vylil i dítě a že se co nevidět ocitne v amerických vlnách i samotný Sovětský svaz.

* A do toho přišly události v Polsku, v Maďarsku, pak dokonce i východním Německu. A u nás pořád jakoby nic. Jen se podepisovala petice Několik vět, taková ta „Charta pro opozdilé“, kterou se nebála podepsat i řada lidí z tehdejšího hlavního proudu.

* Manželka Gorbačova Raisa pak vedla Sorosovu organizaci OSF v tehdejším Sovětském svazu.

* Jak napsal Mark Almond, západní političtí vůdci Gorbačova „chválili a vyzdvihovali, což způsobilo, že Gorbačov začal věřit vlastní propagandě – omyl, kterého se jeho předchůdci – tak často odmítaní coby senilní, nadhodnocení burani – nikdy nedopustili. Poté, co generace tupých aparátčíků bezpečně dovedla Sovětský svaz ke statusu supervelmoci, byl to oduševnělý Gorbačov, kdo strhnul volant a namířil přímo do skály.“

* Koncem čtyřicátých let nabývá forma boje zřetelné obrysy: americký Kongres schválil peníze na zprovoznění vysílače Svobodná Evropa a Tigrid dostal nabídku, zda nechce zformovat její mnichovskou pobočku, zatímco newyorskou centrálu dával dohromady Ferdinand Peroutka. Dále dle Besta bývalý francouzský agent Jaroslav Vrzala pro týdeník Echo prohlásil, že ‚každá šestka‘, kterou měl Tigrid pro svůj pařížský exilový časopis Svědectví, pocházela od CIA.

* Bernard Henri-Lévy. Pokud se tento francouzský „filozof“ někde objevuje, znamená to, že brzy začne poblíž tohoto místa invaze, nestabilita, převrat nebo válka. Téměř žádný export americké „demokracie“, „svobody“ nebo „všelidských hodnot“ neprobíhal v posledních 20 letech bez účasti této osoby. Bernard Levy píše: „Rusko mohli důstojně představovat pouze Solženicyn, Sacharov, západníci a disidenti, putinské Rusko je totální negramotnost a nekulturnost, pronásledování, diktatura a chudoba.“

* Václav Bělohradský, filozof, jeden z prvních, kdo k nám po listopadovém převratu uváděl myšlenky postmoderního relativismu (každý má svou pravdu; neexistují Velké dějinné příběhy, jen dobové narativy jako účelové interpretace dějinných událostí; místo marného úsilí o objektivitu otevřená manifestace vlastního postoje), znovu a ve zkratce zopakoval své radikální názory na moderní dějiny a budoucnost českého národa. Jeho výrok o tom, že vznik Československa byl tragédií, jeho lítost, že se nepodařilo zachránit Rakousko a proměnit je ve federální stát svobodných národů, vychází z fantastické vize, která neobstojí před historickou realitou, píše Mojmír Grygar.

* A i když Václav Havel ve svých prvních projevech agitoval dokonce i ve prospěch socialismu, přizpůsobil se i on. Jak říkají ve Francii, srdce ještě tlouklo na levé straně, ale kapsa se rychle přesunula napravo.

* V Katalánsku požadují „propuštění politických vězňů“… fascinující pojem… v souvislosti se západní demokracií…

* Saúd je královská dynastie, která vládne Saúdské Arábii už od roku 1932. Vedoucím rodiny je král Salman bin Abdulaziz Al Saúd a počet členů rodiny v této dynastii je asi 25 000.

* Rozvoj ruského Dálného východu má být národní prioritou pro celé 21. století. Celý program má mít tři etapy na roky 2020-25, 2025-30 a 2030-35. (ha ha ha pětiletky se vrací) Od rozpadu SSSR se obyvatelstvo regionu snížilo z 10,5 milionů v roce 1991 na 8,1 milionů v roce 2019.

* Václav Klaus mladší: Liberální demokraté jsou lidé, kteří myslí, že nemají vládnout ti, co volby vyhráli, ale že mají vládnout osvícené elity. To je jedna definice. Druhá je, že má nastat vláda menšin a hlavním úkolem státu je řešit menšinové záležitosti. Proti oběma těmto tezím já zásadně stojím.

* Obří čínský online obchod Ali Baba prodal za jediný den slev v rámci tzv. Singles Day zboží za více než 30 miliard dolarů, což je nejen rekord za posledních 11 let, ale i 80 procent prodejů amerického Amazonu za poslední čtvrtletí…

* Mladé sice su, ale už pěkně dlóho.

* Rozdíl mezi sexem v socialismu a sexem v kapitalismu je v tom, že v kapitalismu se sex prodává a v socialismu se sdílí.

* Tomáš Vyoral: Křik levicově liberálních novinářů, kteří při pouhém zaslechnutí slov Čína a Rusko propadají panice a před očima mají konec světa, zatímco při slovech USA a EU jim vlhnou trenky. A kalhotky. Abych byl genderově vyvážený a objektivní.

* Obří tanker Maršál Vasilevskij postavili v Jižní Koreji, patří ruskému Gazpromu, nyní ho má pronajatý rakouská ÖMV a zrovna míří do Sabine Pass v Louisianě pro náklad amerického zkapalněného plynu… není ten svět fascinující?

* Putin se rozčiluje, že při výstavbě nového kosmodromu Vostočnyj byly rozkradeny stovky milionů rublů… prý desetina veškerých investic…

* Už Anatole France ostatně říkával, že v demokracii má miliardář i chudý člověk naprosto stejné právo spávat pod mostem. To, že chudí lidé využívají tohoto práva častěji než ti bohatí, není problém miliardářů.

* Jan Keller: Najdou se politici, kteří tvrdí, že nízká volební účast je znakem toho, že lidé jsou spokojení, takže nemají potřebu ani chodit k volbám. V tom případě by ideální demokracie musela vypadat tak, že k volebním urnám by už nechodil vůbec nikdo. O lidských právech v Číně je třeba mluvit co nejvíce. Především proto, aby už nezbyl čas na zmínky o dodržování lidských práv v Saúdské Arábii, v Kataru a v dalších zemích, které jsou momentálně na rozdíl od Číny našimi spojenci na věčné časy.

* Předseda ÚS Rychetský pravil, že sociální sítě dávají prostor lidem zakomplexovaným, méněcenným, nebo jenom neúspěšným. Je to hrozné, protože vlastně není obrany proti těm sociálním sítím, postěžoval si.

* Zeman: Jsem spokojen s tím, že se zvyšuje životní úroveň, i když, jak už jsem řekl, hned tak průměrná mzda nedosáhne platu předsedy Ústavního soudu (Rychetského).

* To komunisté poslali Gretu, aby zničili Spojené státy a kapitalismus.

* Západ ve skutečnosti vyznává pouze dvě hodnoty – zisk a dividendy.

* Tereza: A jak se u nás občas říká „zlatí komunisti“, tak napadne v Iráku někoho zvolat „zlatý Saddám“? Po Saddámovi se mnohým prostým Iráčanům – i podle občasných přiznání západních médií – stýská už roky, vlastně od chvíle, kdy jim došlo, jak moc jim Američané se svými spojenci rozmlátili do té doby funkční a bohatý stát. Vždyť tam dodnes nemají ani pravidelné dodávky elektřiny, což je depresivní realita, zato ale mají Daeš, který za Saddáma nebyl.

* Více než 150 tureckých telenovel se vysílá v televizích ve 146 zemích světa a sleduje je celkem asi 700 milionů lidí… fascinující…

* Martin Koller: Současná BIS vyrábí horší ideologické slinty, než kdysi Ústav marxismu-leninismu.

* Pjakin: Čubajs, ten privatizátor celičké Rusi, řekl: „Já jsem přečetl celého Dostojevského a teď k tomu člověku necítím nic jiného než fyzickou nenávist. Když vidím v jeho knihách myšlenky o tom, že ruský národ je jedinečný, Bohem vyvolený, tak mám chuť roztrhat ho na kousky!“ Koho roztrhat? Dostojevského? Nebo ten ruský národ? Nu vidíme, že svým jednáním Čubajs trhá ruský národ. A takových citátů se dá uvést celé moře. Je jich plný internet. Jak od těch bývalých činitelů, tak i od současných činných liberálů. Lidé umírali hladem, a když na to Gajdara upozornili, tak řekl: „No a co? Umírají jen ti lidé neschopní přizpůsobit se změnám.“

* Někdy jsou tam i takoví odborníci jako například Štejnmanová. To děvče naučili pronášet slova, ale jejich význam jí vysvětlit zapomněli. Proto všechny její věty, všechno, co tam říká, se redukuje na něco podobného tomuto nesmrtelnému výroku: „Nejvíc na světě miluji urostlé muže, jablkový koláč a jméno Roland.“ Pokud si někdo nevzpomíná, tak je to ze Svatby od Čechova. Požadavků má moře, ale mele tam takové hlouposti, no opravdu.

* Muž ve středních letech mi vysvětlil, že muslimů se obává spíš dělnická a střední třída. Vlastníci a vrcholní ředitelé obchodních domů vidí hlavně to, že s příchodem milionů migrantů se poptávka po pečivu zvedne o miliardy rohlíků…

* Šéf labouristů Corbyn mezitím zveřejnil „radikální manifest“, v jehož rámci slibuje voličům „ochranu před bankéři, miliardáři a establishmentem“.

* Áñezová, která se hlásí k pravověrným křesťanům, při svém vstupu do prezidentského paláce v La Paz zvedla nad hlavu obrovské v kůži vázané Písmo svaté a křičela: „Bible se vrací do Bolívie!“ Krátce předtím označila domorodce, kteří tvoří víc jak osmdesát procent obyvatelstva, za „satanistické Indiány“ a prohlásila, že nemají právo obývat města a mohou žít jen v poušti nebo v horách. Jestli toto není vyhlášení genocidy, co jiného to může být? Demokratické sociální hnutí, které Áñezová zastupuje v horní komoře, získalo jen čtyři procenta hlasů v říjnových volbách, zatímco Moralese volilo 47 procent oprávněných voličů. Bílý dům blahopřál Bolívii ke změně režimu a vláda Spojených států vyjádřila Áñezové svoji „plnou podporu“. Světové sdělovací prostředky v drtivé většině podpořily svržení Evo Moralese, předkládají to jako dobrovolnou rezignaci a zabíjení domorodců označují jako „střety s vládními silami“.

* Samozvaná prezidentka Jeanine Áñezová vyhnala stovky kubánských doktorů a zrušila dohody s celou řadou mezinárodních a latinsko-amerických organizací, které nabízely svoji pomoc. Označila domorodý lid, zhruba devět z jedenácti milionů obyvatel, za „satanistické indiány“, kteří by měli žít jen v poušti a v horách.

* Trumpův ministr zahraničí Pompeo požaduje, aby svržený bolivijský prezident Morales spolu s dalšími levicovými činiteli nesměli kandidovat v budoucích volbách… prý aby mohla demokracie vzkvétat, nebo tak něco…

* Irácký ministr obrany spolu s manželkou dostávají sociální dávky ve Švédsku, neb mají trvalé bydliště hlášeno na předměstí Stockholmu… fascinující… Tož tak…

* Ruský Gazprom prodal 3,5 procenta svých hlasovacích práv za skoro tři miliardy dolarů… neznámému kupci…

* Polsko z Anglické banky tajně dovezlo zpátky 100 tun zlata, které tam byly od roku 1939… je to přibližně polovina veškerých polských zlatých rezerv…

* Německý koncern BASF rozjel petrochemický projekt v Číně… za 10 miliard (!) dolarů… Čína mezitím navyšuje nákup sóji z Brazílie, jako aby ukázala, že obchodní dohodu s USA potřebuje méně naléhavě než Trump potřebuje dohodu s Čínou…

* Lid se o tom, že svrhl tu moc, dozvěděl z televize až poté, co začala vysílat už necenzurované vysílání. A váhavě a trochu vykuleně se postupně přidal.

* A tuhle znáte? Víte, co to znamená BIS? Bakalova informační služba.

* Polský filosof a znalec marxismu Leszek Kolakowski označil pokusy o socialismus s lidskou tváří za snahu usmažit sněhovou kouli. To je navýsost přesný koment.

* Situaci komplikují moderní masmédia, která často nebývají nestranná. Neinformují o událostech, rovnou je vytvářejí, na zakázku.

* Jiří Jírovec: Předcházející režim dal lidem to, co se cení nejvíc, totiž existenční jistotu. To je absolutní základ všeho. Vzdělanější pamětníci vědí, že tehdy byla vyřešena bytová krize, zavedeno bezplatné školství, vznikl zdravotní a důchodový systém, který odolal polistopadovým likvidačním snahám. Byla kulturně bohatá šedesátá léta. V neposlední řadě je nutné zmínit, že režim byl schopný sebereflexe, která absolutně chybí tomu polistopadovému. Metody, které měl tehdejší režim k dispozici, postihly asi 5 % populace. Byly i oběti na životech. Každé je nám líto, ale ve světě kolem nás na lidském životě nezáleží. Západ se snažil zničit ekonomický systém ve sféře SSSR. Nešlo o lidská práva, ta byla použita jako zbraň daleko později. V Česku žije 10 % populace na hranici chudoby.

* Můžeme se poučit o hrůzách minulosti. Seznam.cz z 26. 11. 2019 odkazuje na vzpomínku fotografa Birguse, na šeď, marasmus, omšelost, alkoholismus, ztrátu perspektivy, tváře zakaboněné nebo bez výrazu. Bez barev (ty holt černobílá fotografie těžko zachytí), bez příkras. Život v těžkém socialismu. Život na ulicích. Mimo hřejivé pelíšky obýváků či chat. „Nostalgie po ‚starých dobrých časech‘ je smutná a trápí ho, kolik lidí jí trpí. Hlavně je to jedna velká lež. I tyhle fotografie by měly sloužit jako důkaz, jako svědectví těch ‚starých dobrých časů‘. Podívejte se, kolik bylo všude špíny, nedostatku, jak bylo všechno zchátralé a v čem jsme chodili oblékaní.“ O kus dál je odkaz na článek jakéhosi Drdy: „Komunismus a plná zaměstnanost. ČSSR jako obrovský tábor nucených prací.“ Někdo se černi od Birgusů a Drdů usměje, někomu z ní bude na blití. To podle vzdělání. K Birgusovi lze dodat, že v těch „starých dobrých časech“ vystudoval dvě vysoké školy, získal doktorát, stal se asistentem na vysoké škole a měl 15 autorských výstav. Na takový život nelze vzpomínat v dobrém. To musí uznat i naprosto nevzdělaný pamětník těch dob.

* Redaktor Lidových novin Jan Klesla ve svém článku „Marxismus je opium lidstva“ ze sobotních Lidovek ze dne 18. 11. 2017 prohlásil, že ten, kdo se nechá byť i jen inspirovat názory Karla Marxe (jehož dvousté výročí narození nás čeká příští rok a 150 výročí vydání prvního dílu Kapitálu v tomto roce právě odchází), nepatří nejen do politického, ale ani obecně do veřejného života. Kam takový člověk patří, se už z článku nedovíme – o žalářní kobce Klesla díkybohu ještě nemluví.

* Pavel Šafr, šéfredaktor deníku FORUM 24. Likvidaci pravidel a hodnot provozuje vládnoucí duo Zeman a Babiš. Náš prezident je vlastně takový profesionální potápěč, který v hlubinách veřejné ostudy hledá stále nové a hlubší dno. A my jen s překvapením zjišťujeme, že klesne ještě níž a spolu se sebou vždy o něco hlouběji potopí kredit České republiky. Jednou to je šíření urážek, jindy lží a všemu vévodí ignorování ústavních pravidel a servilní podkuřování autoritativním východním režimům.

* Rudolf Baránek, zakladatel Strany soukromníků České republiky: Od roku 1945 do roku 1989 prošlo členstvím v KSČ 7 milionů lidí v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Procentuálně k počtu obyvatel byla před námi pouze KLDR. I v SSSR bylo procento nižší. SSSR nebo Rusko, je jedno, jak se to jmenuje, bylo, je a bude vždy naším nepřítelem. Zařadili si nás do své sféry vlivu, mají zde velké množství agentů a sympatizantů i z řad našeho obyvatelstva. V dnešní době je to nebezpečí ještě umocněno osobou prezidenta a dalších politiků. Ruská propaganda je na našem území neobyčejně silná. Mužici na nás mají stále velkou chuť.

* Kapitalismus může být nahrazen i technologičtějším feudalismem. Přece feudalismus a tudíž opětovné dělení na šlechtu a lid má pro elitu obrovský půvab. Moc šlechty byla vždy větší než moc kapitalisty. Dnešní technologický rozvoj umožňuje vybudovat feudalismus s eliminací jeho předchozích vad, což byla malá ekonomická efektivita, nesoběstačnost a permanentní odpor poddaných. Technologie ve Feudalismu 2.0. nabídne udržení vysoké životní úrovně pro šlechtu s minimem servisní síly a technologie kontroly obyvatelstva na bázi AI umožní online kontrolu poddaných. Část poddaných se paralyzuje přikováním k obrazovkám a narkotizací obyvatelstva jeho pohlcením virtuální realitou… (Budoucnost určitě není tak temná, jak ji vidí pan Beneš.)

* Neoliberalismus nikdy nebyl liberální. Byl netolerantní a ničil demokracii. Dnes vede víra ve volný trh náš svět ke konci civilizace. Po čtyřiceti letech neoliberalismu je verdikt jasný – prospěch z něj směřoval nahoru, píše nositel Nobelovy ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz. Dnes je neoliberalismus s vírou v prosperitu dosaženou neregulovaným trhem na kapačkách, míní Stiglitz. A má to tak být. Souběžný propad důvěry v neoliberalismus a v demokracii není náhodný. Neoliberalismus totiž 40 let demokracii podkopával. Neoliberální forma globalizace vedla podle Stiglitze k tomu, že jednotlivci a celé společnosti přestali mít možnost kontrolovat svoje osudy. Dopady v případě kapitálové tržní liberalizace byly zvláště odporné: v případě, že byl v rozvíjející se zemi zvolen kandidát, který byl na štíru s Wall Street, banky ze země stáhly svoje finance. Voliči byly postaveni před těžkou volbu: vzdát se Wall Streetu, nebo čelit finanční krizi. Jako by Wall Street měla více politické moci než občané země. Ale také v bohatých zemích občané slyšeli, že nemohou očekávat politické kroky, které by chtěli – například sociální ochranu nebo progresivní zdanění, protože by jejich země „ztratila konkurenceschopnost“. Elity v chudých i bohatých zemích slibovaly rychlejší ekonomický růst a „prokapávání“ výhod (trickle-down effect). Aby k tomu došlo, měli pracovníci přijmout nižší mzdy a všichni občané pak škrty. Tvrdilo se, že tyto recepty jsou postaveny na vědeckém ekonomickém modelu. Namísto prokapávání ale došlo ke vzlínání, bohatství směřovalo nahoru. Jak ale mohou nižší mzdy a škrty ve výdajích vést k vyššímu životnímu standardu? Občané mají důvod cítit se oklamáni, míní Stiglitz dále. Nyní jsme svědky politických důsledků tohoto velkého klamu: nedůvěry v elity, v ekonomickou „vědu“ i v politický systém, který zkorumpovaly peníze. Navzdory názvu nebyla neoliberální éra liberální. Nakázala lidem ortodoxii, jejíž strážci byli velmi netolerantní k disentu. Ekonomové jiných názorů se stávali kacíři, které bylo třeba umlčet a izolovat. Neoliberalismus měl jen málo společného s „otevřenou společností“ Karla Poppera.

* Kolomojskij se nechal slyšet, že nastal čas, aby se Ukrajina obrátila zády k Západu a zpátky k Rusku: „Každopádně jsou silnější. Musíme zlepšit naše vztahy.“ Míněno bylo Rusko ve srovnání s Ukrajinou a vztahy s Ruskem. K tomu dodal: „Lidé chtějí mír, dobrý život, nechtějí být ve válce. A vy (Amerika) nás nutíte být ve válce, a dokonce nám na ni nedáte ani peníze.“ Překvapivá byla i ostrá slova ohledně integrace Ukrajiny do NATO a Evropské unie, které z úst ukrajinského oligarchy zazněly: „Vy všichni nás nepřijmete. Nemá smysl ztrácet čas prázdnými slovy. Zatím by nás Rusko rádo vzalo do nového varšavského paktu.“ Tohle ale není všechno. Kolomojskyj v rozhovoru dokonce říká, že USA Ukrajinu jen využily k oslabení Ruska a že „Válka proti Rusku (je válkou) do posledního Ukrajince.“ K tomu, aby Ukrajina přežila ekonomicky, potřebuje vztahy s Ruskem. Ke konfliktu, ve kterém zemřelo kolem 13 tisíc lidí a který Kolomojskij podporoval svými postoji, penězi i politickými spojenci, Kolomojskij řekl naprosto cynicky: „Dejte tomu pět, deset let a na krev se zapomene.“ Podle jeho slov se jedná o objektivní popis toho, kam věci směřují, i když v roce 2014 „jsem ukázal, že nechci být s Ruskem“.

* Další podstatná část rozhovoru s Kolomojským se týká 100miliardové půjčky (v dolarech) od Ruska. Podle všeho MMF nyní blokuje Ukrajině další půjčky také kvůli situaci kolem PrivatBanky. MMF by podle Kolomojského mohlo nahradit Rusko: „Vezmeme si 100 miliard dolarů od Rusů. Myslím, že nám je rádi dají.“ A dále: „Co je nejrychlejší cesta, jak vyřešit naše problémy a obnovit vztahy? Jenom peníze.“ Ani po těchto výrocích ale Kolomojskij nepřibrzdil a v souvislosti s tím, zda by demokratická administrativa po roce 2020 mohla přinést rizika pro Ukrajinu (a to ve vztahu vyšetřování případu Burisma), zaznělo: „Pokud budou chytračit, půjdeme k Rusku.“ A dále: „Ruské tanky budou u Krakova a Varšavy. Vaše NATO bude mít v kalhotách a bude si kupovat pampersky.“ Tolik šedá eminence ukrajinské politiky a nejspíš i patron současného prezidenta Ihor Kolomojskij.

* Ukrajina je příliš velká země, příliš různorodá, aby se mohla uřídit z jednoho centra, i kdyby to centrum bylo ve Washingtonu, Moskvě nebo v Soči, je přesvědčen Zdeněk Zbořil.

* Ivo Šebestík: K nedávnému interview Igora Kolomojského listu NYT bych chtěl připomenout, že jsem už v létě 2014 řekl, že pokud se politická situace změní, tak Igor Valerijevič řekne, že zdí nářků je zeď kremelská a nejvíce košer pěticípé hvězdy svítí nad Kremlem, protože jsou to vlastně hvězdy šesticípé po obřízce… Pro mě jako pro marxistu není překvapením, co se děje s představitelem velkokapitálu. Oligarcha nemá vlast, nemá patriotismus – zná jen maximalizaci zisku a minimalizaci ztrát. Tehdejší (popřevratový – pozn.překl.) patriotismus Kolomojského byl na vlně, a on byl přesvědčen, že svými bojovými oddíly odebere majetek největšího ukrajinského oligarchy Achmetova. To se mu nepodařilo, a všimněte si, že ještě před protiofenzívou proruských a Ruskem podporovaných bojových oddílů v srpnu a září 2014 Igor Valerijevič říkal, že když se nepodařil blitzkrieg, je třeba se zamyslet nad mírem.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Patrik
Patrik
1. 12. 2019 16:34

Ke Kolomojskému – tady se ukazuje strategie šachisty Putina a jeho sázka na čas Minskými dohodami. V roce 2014 Kolomojskij věřil, že Západ přijme Ukrajinu s otevřenou náručí, ba co víc, že Ukrajina se stane zemí s hlavním světovým městem Chabadu. Proto v roce 2012 slavnostně otevřel komplex Menora, jehož stavbu financoval spolu s dalším oligarchou Gennadijem Bogoljubovem. A pak přišla přesně ta tvrdá realita, na kterou vsadil Putin – Západ Ukrajinu a její Chabad nikdy nepřijme, protože Chabad je náboženstvím východoevropských židů. Dále Západ Ukrajinu nepřijme, protože jeho vliv končí už i přes sionisty (neokony). A aby nebylo málo,… Číst vice »

Patrik
Patrik
1. 12. 2019 16:46

PS: A je jen otázkou času, kdy to dojde i starostovi Řeporyjí, židovi Pavlu Novotnému
https://zpravy.tiscali.cz/jsem-syn-zida-ale-komu-vadi-muslim-je-podle-me-idiot-rika-novinar-pavel-novotny-252093
On už i „bavič“ mnohem vyššího kalibru, židovský hollywoodský magnát H.Weinstein si myslel, že je nedotknutelný – a opak se stal pravdou
https://cs.wikipedia.org/wiki/Harvey_Weinstein

Vaska
Vaska
1. 12. 2019 17:17

Patrik – co se tejče toho spratka novotnejch, tak můj názor je, že je to jenom herec co hraje roli podle scénáře kterej mu napsali soudruzi z bruseli nebo SS – stejně jako satan (hřib) – na odlákání pozornosti – ne nadarmo sem chtěli soudruzi zas propašovat ty fousatý sirotky (někde jsem četl že v berlíně tajně jednali o tom jak je sem dostat)

Bety
Bety
1. 12. 2019 17:21

K tomu fotografovi Birgerovi – ono fotit i filmovat se dá různě. Vzpomněla jsem si přitom na Havlovu „korunovační“ jízdu po Čechách. Odehrála se za velkého filmování a odsuzujících komentářů v raném předjaří 90, tedy v době, kdy je příroda a vše v nejméně lichotivém stavu. Korunu tvořila návštěva Mostu – aspoň myslím, že to byl Most, kde se divákům předváděl zdrcující stav objektů, o nichž ovšem „zapomenuli“ říci, že je to opuštěná část města určená kvůli těžbě uhlí k demolici, která navíc už byla v běhu. Upozornil mne na to přítel, který z této oblasti pocházel a pravidelně ji… Číst vice »

Patrik
Patrik
1. 12. 2019 17:33


Tady je názor toho, který jede politiku proti Izraeli
https://www.respekt.cz/politika/schwarzenberg-kritika-izraele-a-antisemitismus-neni-totez

ale na druhé straně podporuje politiku islamizace:
https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019112611015095-bude-to-jedinecna-ostuda-pokud-nepomuzeme-schwarzenberg-apeluje-na-cssd-aby-pomohlo-s-prijetim/

Takže jede na stejné vlně, jako Novotný. Za sebe k tomu říkám – díky za každého, za prezidenta Zemana především, kdo je na straně Izraele, tedy i za Rusko a Putina.

Aleš
Aleš
1. 12. 2019 21:28

Patrik: Je dobré stát na straně lidu Izraele, nikoli sionistů…

Bety
Bety
2. 12. 2019 18:57

Bernard Lévy: „Jsem hrdý, že jsem si nikdy nezadal s hříchem proti rozumu, jímž je antiamerikanismus.“ Bernard Lévy: „Nejde jen o to, že Hirošima, diktatury v Brazílii, Chile i jinde v Latinské Americe, napalm ve Vietnamu nebo doktrína America First váží na laboratorních vahách dobra a zla páchaného lidmi méně než role Spojených států v obou světových válkách, dvojí záchrana Evropy, potrestání původců masakrů v Bosně, osvobození Kosova, válka proti Tálibánu v Afghánistánu či zápas vedený v dobách před opuštěním Kurdistánu proti radikálnímu islamismu v celém světě.“ Tenhle Lévy (citáty z jeho knihy Říše a pět králů) prakticky celou knihu… Číst vice »