Výzva pro ERÚ: Zastavte alibistické konzultace k novým tarifům elektřiny a návrh stáhněte

Společná tisková zpráva

úterý 23. února 2016

Hnutí DUHA a Komora OZE vítají, že premiér Sobotka odmítl návrh nových tarifů za elektřinu. Zároveň vyzývají předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou, aby ukončila veřejnou konzultaci a návrh úplně stáhla. Stažení současného špatného návrhu je správným krokem, který uvítají zejména domácnosti s malou spotřebou i lidé, kteří chtějí šetřit nebo si elektřinu vyrábět.

Po včerejším vystoupení premiéra Bohuslava Sobotky, který zveřejnil hlavní závěry analýzy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) k novým tarifům [1], je už zcela jasné, že by návrh ERÚ poškodil malé domácnosti – mladé rodiny, matky samoživitelky, seniory i další – a také ty, co elektřinou šetří. Kromě toho by zdražení zasáhlo i drtivou většinu podnikatelů s malou spotřebou.

Podle zveřejněných výsledků dala analýza MPO – která pracovala s daty od ERÚ a distribučních společností – za pravdu dřívějším výpočtům Hnutí DUHA a Komory OZE [2]. I bez znalosti veřejně nedostupných podrobných dat tyto organizace správně tvrdily, že se zdražení elektřiny bude týkat zhruba třetiny domácností v zemi.

Hnutí DUHA a Komora OZE navrhují, aby příprava nové tarifní struktury začala úplně znovu, tentokrát však už od začátku za účasti veřejnosti. ERÚ musí nejdříve zveřejnit náklady na provoz sítí a pak teprve vést debatu, jak je rozdělit. Úprava tarifů přitom musí respektovat princip, že nepoškodí domácnosti s malou spotřebou a nebude omezovat motivaci k šetření elektřinou. Výpočet plateb také nesmí poškozovat rodiny, které si chtějí vyrábět čistou elektřinu pro vlastní spotřebu například ve střešních solárních elektrárnách. Je to pozitivní způsob jak zvýšit svou energetickou soběstačnost, šetřit elektřinou a snižovat spotřebu špinavé elektřiny ze sítě.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Alena Vitásková opakuje, že pokud by nové tarify měly poškodit tisíce domácností, tak je nepodepíše. Nově zveřejněná analýza ministerstva průmyslu ukazuje, že by poškodily miliony lidí. Po tomto zjištění se veřejný konzultační proces, který spustila, stává definitivně nedůstojným divadlem. Vyzýváme proto paní předsedkyni, aby splnila svůj slib a veřejnou konzultaci neodkladně ukončila a zároveň aby úplně stáhla celý současný návrh nových tarifů za elektřinu.“  

Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE, řekl:

„Výsledky vládních analýz potvrdily naše obavy a propočty, ukázaly jasný a velký negativní dopad na velkou část malospotřebitelů, domácnosti i malé podnikatele. Souhlasíme s premiérem Sobotkou i ministrem Mládkem, že není kam spěchat, zavedení je na místě odložit, návrh stáhnout a zcela přepracovat.”

Jakub Halamíček, expert Komory OZE a CAFT, řekl:

“Veřejnost musí být zapojena od začátku a ne jen na oko a musí být seznámena s úplnými údaji o skutečných nákladech na provoz sítě od distributorů. Jakýkoliv budoucí návrh tarifů nesmí nadměrně zatěžovat domácnosti s malou spotřebou a omezovat motivaci k šetření elektřinou. Zároveň nesmí penalizovat rodiny, které si chtějí sami vyrábět čistou elektřinu pro vlastní spotřebu.“

Poznámky:

[1] http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/analyza-mpo-ukazuje–ze-navrh-noveho-systemu-tarifu-pro-vypocet-elektriny-od-eru-je-spatny–rade-domacnosti-by-skokove-zdrazil-elektrinu–140552/

[2] Přesné podklady o počtu a rozsahu případně zasažených domácností k dispozici – logicky – nemáme. Nicméně pro hrubý výpočet lze odhadovat podle reakcí veřejnosti takto:
•    zdražení elektřiny se bude týkat 10-30 % zákazníků na nízkém napětí (10 % dle ERÚ, Hnutí DUHA ale odhaduje podstatně víc – podprůměrnou spotřebu, která by znamenala zdražení, má asi třetina domácností),
•    jako modelové zdražení si vybíráme částku 1 500 a víc korun za rok,
•    jde tedy o 580 tisíc až 1,75 milionu domácností (10-30 % z celkových 5,8 mil. domácností), které by platily (a měly od státu dostat na dávkách) nejméně 1 500 korun. Tedy 900 milionů až 2,6 miliardy korun ročně.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
humbru
humbru
23. 2. 2016 13:55

Dopadne to tak, že vše odnesou chataři. Když mají na chatu (vy co jste se do důchodu těšili si užívat přírody za to zaplatíte, příroda není zadarmo) tak ať platí.

fajt
23. 2. 2016 14:20

asi začnu dělat do jaderné energie z humusu a nebo zkusím studenou fúzi na bázi kapitalistických slapových sil. ..)

Ghis
Ghis
23. 2. 2016 18:30

Celý systém nových plateb za eletřinu přece není nápad ERÚ. S touto boudou schválenou parlamentem na jaře 2015 přišli poslanci Milan Urban a Jan Mládek. Pokud by paní Vitásková byla poslušná tak by jsme již od 1.1.2016 platili za 1A na jističi 21,98 bez DPH a s DPH 26,60 a bez komedie, kterou nyní rozehrává Koželuh, Mládek, Svoboda, Marksová. Svalovat vinu na paní Vitáskovou není fér, protože její zásluhou se vše dostává k občanům a je vidět, že nový systém v celku není dobře nastaven i když ERÚ snížilo platbu za 1A na jističi na 3.89 bez DPH a s… Číst vice »

Ghis
Ghis
23. 2. 2016 18:44

————————————————————
?????
„Komora OZE vítají, že premiér Sobotka odmítl návrh nových tarifů za elektřinu.“
————————————————————
Je též zajímavé, že Sobotka v parlamentě pro nový systém plateb hlasoval tak jako většina přítomných poslanců ČSSD (pouze 5 jich bylo proti) i když v připomínkách bylo řečeno, že takový systém poškodí většinu občanů.

Sio
Sio
23. 2. 2016 18:46

Ghis napsal Celý systém nových plateb za eletřinu přece není nápad ERÚ. S touto boudou schválenou parlamentem na jaře 2015 přišli poslanci Milan Urban a Jan Mládek. Pokud by paní Vitásková byla poslušná tak by jsme již od 1.1.2016 platili za 1A na jističi 21,98 bez DPH a s DPH 26,60 a bez komedie, kterou nyní rozehrává Koželuh, Mládek, Svoboda, Marksová. Svalovat vinu na paní Vitáskovou není fér, protože její zásluhou se vše dostává k občanům a je vidět, že nový systém v celku není dobře nastaven i když ERÚ snížilo platbu za 1A na jističi na 3.89 bez DPH… Číst vice »

bbb
bbb
23. 2. 2016 19:49

Důvodem změny má být – ti s malou spotřebou, zásluhou vlastní výroby elektřiny, jen občas zvětší odběr. Kvůli nim se musí zvětšovat kapacity přívodních sítí, aniž by to svým trvalým odběrem elektřiny zaplatili.
Jenže částečná námitka – rozvodné sítě nově budují někde v Urundi u Burundy, kdežto u nás to s budováním nebude moc důležité. Takže nových fin. nákladů moc nebude.
Nyní roste něco málo fotoelektřiny na polích, ze Slunce, tedy v blízkosti odběratelů. Nemusí se aspoň malý zlomek energie přepravovat z velké elektrárny zdaleka – výhoda.

boroboro
boroboro
24. 2. 2016 11:52

Diskutovat umíme,ale jak ji pomoct?Věřím,že ona není ten,kdo to chce spustit.

tožtak
tožtak
24. 2. 2016 21:55

Koukám, že taškařice pokračuje vyvrcholením vše hodit na Vitáskovou, která je vinna ze zdražení a náš óóó slavný premiér tomu zabránil. No to je teda dílo. Kdo sleduje kauzu od počátlu ví oč jde. Vitásková od začátku překáží. Nejdříve se lobbovalo u Zemana za její odvolání. Potom se spekulovalo jak ji vyřadit díky služebnímu zákonu. Nakonec se odsoudila za něco co se stalo 8 měsíců před jejím uvedením do funkce. A co že provedla tato dáma? – Šlápla někomu na kuří oko, když na všechny ty solární podvody podala trestní oznámení. – Mládkovi několikrát vrátila JEHO jističe. – Zabránila vyplacení… Číst vice »