Vždycky bude něco chybět

Současná epidemie COVID-19 je asi největší krizí, které musí naše společnost čelit nejméně od invaze v roce 1968 a možná i od války. Především tím, že zasahuje celé území státu, čímž se zásadně liší od povodní i vichřic, které nám dávali v poslední době nejvíce zabrat. Takže buďme spravedliví, vyčítat vládě každou chybičku není úplně fér. Nebyla připravena vláda, ale nebyl připraven ani nikdo jiný.

Na druhou stranu je nepopiratelný fakt, že by vláda by při zvládání epidemie mohla dělat tisíc a jednu věc lépe a že o problémech v Číně a Itálii se vědělo dost dlouho na to, aby se s nákupem roušek, respirátorů a dalšího vybavení mohlo začít včas. Nebo s přípravou na jejich výrobu. Tohle byla chyba, ne to, že sklady státních hmotných rezerv nebyly už dávno plné ochranných pomůcek na zvládání celostátní epidemie. Nikdy nelze být předem připraven úplně na všechno.

Nepochybuji ovšem o tom, že až takhle krize skončí, sklady se rouškami a respirátory naplní. Jenže příští epidemie může mít úplně jinou povahu. Třeba nebude přenosná z člověka na člověka, ale budou ji roznášet komáři. Má proto stát nakoupit sta tisíce hektolitrů repelentu? A pak přijde místo komárů sucho a zástupy generálů po bitvě budou vědět, že sklady měly být plné brambor a pitné vody místo zbytečného repelentu.

Co tím chci říct? Že chyba nebyly ani tak prázdné sklady, jako naše závislost na těch skladech, která nám má kompenzovat neschopnost změnit své chování, jak sociální, tak ekonomické, a adaptovat se na změněné podmínky. Lepší než plné sklady roušek je schopnost začít je urychleně vyrábět. To ovšem předpokládá jednu zásadní změnu paradigmatu: přestat vnímat ekonomické jednotky jako samostatné aktéry maximalizující svůj zisk, které jsou se svým okolím propojeny pouze tržní výměnou, ale jakou integrální součásti společenského systému, jejichž primární odpovědností je uspokojování potřeb společnosti a až pak, nejsou-li jiné priority, přinášet zisk svým majitelům. Do té doby budeme závislí na tom, že budeme mít plné sklady a v nich shodou okolností právě to, co zrovna nejvíce potřebujeme.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
25. 3. 2020 20:04

Velmi rozumný a správný postřeh. Bohužel v tomto systému nenaplnitelný.

Aleš
Aleš
25. 3. 2020 21:59

Krásně situaci ilustruje březnová zpráva čučkařů o tom, že v lednu zmizelo do Číny množství ochranného materiálu. Prostě čučkaři evidentně nekopou za náš národ, nejsou součásti celku. Pokud něco užitečného v tomto měli podniknout, tak okamžitě. Všechno ostatní je jen démonizování Zemana, Číny, Babiše v cizím zájmu. Systém je nastaven tak, že čučkaři si najdou vždy cestičku, jak škodit. Takže to není jen o materiálnu. Až skončí současná krize, bude nejvyšší čas se ptát, zda je inteligentní nápad i nadále setrvávat v liberální lži a mantinelech euroatlanticismu.

Petrpavel
Petrpavel
26. 3. 2020 0:51

Kdepak, žádný pozitivní efekt po tomto období nenastane, žádné vzedmutí národa jako 1968, tento systém vytvořil přibližnou polovinu příživníků kteří odmítají přispívat do společné kasy, jen z ní brát, kteří se nenechají odstrčit od koryt, ale budou, když se jim teď trošinku vyprázdnila, vyřvávat a žádat tu druhou poctivě pracující polovinu aby je sanovala ještě víc než dosud. Porovnejte hlasování o názorech a bude vám jasno kam směřuje tento stát. Do občanské války. Nastanou žně pro Chvilkaře – počkejte jen co opadne vyděšení z nemoci. Ing. Libor Dobrý, Ostrava Včera 21:17 nahlásit|+113|-109 Sám podnikám, ale stát není bezedná studna. Odložení… Číst vice »

Gatta
Gatta
26. 3. 2020 2:07

Re Tribun – poslední odstavec velmi výstižný.

Úplně obecně – ona každá věc má svoji „přirozenou“ míru (a to i takové, jako třeba šetrnost, láska k dětem, empatie, pracovitost … …). Ta míra se sice mění v čase, místě a podle okolností, ale jen naprosto vyjímečně je „na hraně svých možností“.
Tedy vše je pěkné a použitelné, pokud se to nedotáhne „ad absurdum“ – do fáze, kdy začnou převažovat vedlejší negativa nad původní přínosností.

Tak to je i s jinak přijemnou globalizací a tvorbou zisku v kapitalismu …

orinoko
26. 3. 2020 8:02

V emerice je to hlina. Tam debilum zacinaji delat u kseftu kruhy, kde maji stat. Ti kreteni budto nevi, co jsou 2 metry /pripadne delkovy ekvivalent/ , anebo dementum naznacuji, ze priste uz je bude regulovat treba Narodni garda.

LiL
LiL
26. 3. 2020 8:39

Vzpomínám, jak naše babičky celý život dělaly zásoby , plnily spíže a sklepy. Bylo to v nich,protože životní zkušenost je nejlepší učitelka. Žádné co kdyby a možná, žádná kázání. Jsme společnost založená na spotřebě a to každodenní, plné regály zboží a reklamní masáž, to je realita. Celá tato filozofie, je třicet let hlavním motivem a myslím, že je velice naivní si myslet,že na tom virus něco rychle změní. Ta změna bude postupovat pozvolna a dotkne se každého z nás, dotkne se hlavně pojetí světa ve kterém žijem,hodnot které sdílíme a vše se bude dít pro naše dobro.

Gatta
Gatta
26. 3. 2020 8:56

V článcích i dikuzích se množí úvahy co bude v době po coronaviru.
Úvahy neškodí, ale možná bych ještě počkal a nedělal účet bez hostinského.

Moźná že ta coronavirová doba totiž ještě ani pořádně nezačala …
Nemocných přibývá všude, Afrika zatím „čeká“ … a konec v podobě léku či vakcíny je stále v nedohlednu. Stejně jako zjišťěmí míry získáné přirozené imunity po prodělání nemoci.

orinoko
26. 3. 2020 9:47

Presto se trochu da tusit, co nastane. Pud sebezachovy uplne nejdrive posle do kopru masovy cestovni ruch. Predevsim mezikontinentalni. Uz nebude : Turecko – vow. A s nim pujde do hajzlu vse, co je napojene , pridruzene a provazane. Obri lode, letadla, cestovky, prumyslovy konzum rychlozradla, hotely a ubytovani vubec. Kazdy segment bude bobtnat problemy sam o sobe, pricemz sebou potahne vseobjimajici platebni neschopnost. Do hajzlu pujde KONZUM JAKO TAKOVY. Nebude odbyt, prudce vyletne nezamestnanost, nejaka stabilita bude utekem na roky. Mezi padlymi na drzku budou zhusta kdejake celebrity, a nejspise i nektere staty. V rozvalu se budou nachazet cela… Číst vice »

orinoko
26. 3. 2020 18:11

Nevim proc se mi vybavuje tvrzeni klasiku trzniho zazraku, ze krach v kapitalismu je vlastne takovy ozdravny proces. Vse neduzive a nekonkurence schopne odumre , aby mohlo vyrust nove a nadejne. A jak nabozne zirali debilove typu jambor, gule od mamule, cesky frankenstein a podobna modra verbez. Jen tak mimochodem – na docela vyznamnou dobu si svet oddechne od Tri komisi, Davosu a podonych obskurnich vydobytku svetovych kapounu. Secteno a podtrzeno: Musi nastat svetovy krach kapitalismu, aby mohl nastoupit novy , nadejny a udrzitelny rozVRH zemskou KOULI. Na MOONU se nepristane dalsich 50 let. A Mars bude rad, ze ho… Číst vice »

racek
racek
26. 3. 2020 20:09

Petrpavel – k té diskusi o státních podporách … To je vždy obrovský problém. Jednomu dáte málo, jinému nic, někdo dostane hodně … a na konci stojí náš ˇUstavní soud, sestávající se s výhradně Vyvolených jedinců. Stačí ústavní stížnost našich posranců a zenátorů a US rozhodne spravedlivě dát všem stejně a nejvíc. Takže stát asi zkrachuje. Samozřejmě, nejvíc dostanou ti, kteří moc daní neplatí, že… Skvostný případ řešili s velkou chutí když jeden nenažranec měl za to, že dostal malý důchod (rozuměj, v kategorii těch nejvyšších) takže výpočet rychle upravili. Konec konců, soudruzhů soudců se to týkalo také, že ano.… Číst vice »

racek
racek
26. 3. 2020 20:18

Ano, Aleši, čučkaři. Ćíňané nakupovali u nás v době, kdy zrovna Babiš odmítl jejich žádost o pomoc … Tak tedy ti lidé (ne stát) ze svých prostředků )celkem asi 1 milion) pomohli těm doma, kteří tehdy ty věci neměli. A u nás to nikomu nevadilo. No, asi 2 týdny poté začal Kelner přímo v Číně nakupovat za své pro čechy roušky. Za 100 milionů… Čínské rozvědce to nevadilo … asi nás chtěla zákeřně rozvrátit. Co to je? V BiS jsou buď šílenci, nebo je to cílená provokace. Tak si říkám, že tio vypadá spíš půl na půl. Zemanovi se nedivím.… Číst vice »

Aleš
Aleš
26. 3. 2020 21:42

Stane: Správné by bylo, kdyby BIS okamžitě upozornila vládu. Což se patrně nestalo. Pokud to udělala později a vzápětí nějaký insider v Bisce poskytující informace deníku N vlastně úmyslně rozpoutá takovou kauzu, tak teda nejde o chybu, dokonce ani o to, že taková BIS je Zemanovi k ničemu, ale o záměrnou cílenou protistátní činnost. Vzhledem k tomu, že tohle popisuju jen tak z veřejně dostupných zdrojů, bez hlubší znalosti reálií, možná, že se mýlím. Možná nějakého vlastence, Koudelkova podřízeného dělajícího dobře svoji práci bezdůvodně urážím. Vážně netuším, zda tam někdo takový není. Nicméně myslím, že tam ryba smrdí od hlavy,… Číst vice »

Aleš
Aleš
26. 3. 2020 21:48

Myslím si, že pokud Babiš nechce za tuhle kauzu být zodpovědný, měl by odvolat Koudelku. Rozumím, že má teď dost jiné práce, ale až se dostaneme do situace, kdy počty nakažených virem začnou klesat, bude mít možnost.

Gatta
Gatta
26. 3. 2020 22:27

Pochopitelně to není příčina vzniku, ale jen rozšíření.
Když se dívám na mapu světového výskytu covidu, a charakter a bohatost příslušných zemí, tak bych to nazval „nemoc cestovatelů“.

racek
racek
26. 3. 2020 23:19

Aleš napsal Myslím si, že pokud Babiš nechce za tuhle kauzu být zodpovědný, měl by odvolat Koudelku. Rozumím, že má teď dost jiné práce, ale až se dostaneme do situace, kdy počty nakažených virem začnou klesat, bude mít možnost. Aleši, mimistra vnitra a tajných služeb, jakož i obrany jmenuje velvyslanec USA na návrh CIA. Což platí už 30 let. Taky ho může odvolat jen on. Bohužel, tohle asi víte, není to žádné tajemství. Po vzniku České republiky už neponechávají nic náhodě. Koudelka je neodvolatelný, snad jenom kdyby velvyslanec usoudil, že je to až příliš velký … cenzurováno … to víte,… Číst vice »

Aleš
Aleš
26. 3. 2020 23:37

https://www.youtube.com/watch?v=gEQykxU5Gx4
!!! Jiné cesty z toho není, než-li NATO opuštění.

LiL
LiL
27. 3. 2020 0:17

No vida, co nám to tady vykvetlo, samý odborník na organizovaný chaos. Je zajímavé, že párečku
přeživších z prognoztického ústavu docházejí slova a začíná být opravdu nelehké, nalézt cestu nejmenších ztrát. Je až podezřelé, jak se kapitáni snaží dopadnout nakaženou krysu a ona jak liška zametá stopy. Vše má zvláštní logiku a možná jsme svědky něčeho, co přesahuje naše možnosti.

Gatta
Gatta
27. 3. 2020 8:50

Je zajímavě, o kolik měně připípadů má sousední Slovensko – možná že díky trochu jinému termínu prázdnin a díky domácím horám jich tolik v kritickém období neodjelo lyžovat do Itálie.

Jinak dnes už – „America first!“.

racek
racek
27. 3. 2020 10:46

Tak uz to zacalo, jen jsem to dopsal. Opozice v cele s Kalouskem hyka cosi o nárocích a spravedlnosti, Schillerova to prednesla na tiskovce jak se tomu pokusi vyhnout, pravnici s takovými neceskymi jmény kvičí cosi o protiustavnosti, sakra, zase jsem neco řekl a ono uz to jede… Jo tohle mi slo dobře, videt černé a ono se to bohužel splnilo. Ted jde o to, jestli Babiš odolá. Schilleroval je pevna, Primula taky… Ale veli Babis. Opozice nasla slabé místo.. A my to zaplatíme. Zase tem samym. Asi tak, jako když se dva zide hadali o Novu a … Zaplatil… Číst vice »

Gatta
Gatta
27. 3. 2020 12:36

Re
Babiš zaplatí málo – podvod na živnostníky, zaplatí hodně – kupuje si hlasy …

Můj katolický přítel říká, že „ďábel je nekonečně inteligentní“ a dlužno dodat, že tím přináší jen rozklad a zmar.

orinoko
27. 3. 2020 13:25

Vidite to hodne cerne. Bavite se o kretenech, kteri Babise stejne nevolili. A nikdy nebudou. Spousta jich je uplne degenerovana. Nestaci jim 15 klacku, ktere musi stacit vetsine produktivniho obyvatelstva. Jake procento tvori, a kolik z nich je uplne zbytnych pro fungovani systemu? Tretina urcite, a neni slozite je vytipovat. At jdou do vyroby. Bude jich tam treba. Po zkusenostech s gastarbeitery v Cesku se stejne schylovalo k uprave jejich zamestnavani. Soucasna situace tomu jenom napomuze. Nesmi se chvalit, je to podezrele. Ale soucasna vlada situaci zvlada srovnatelne s Rakusaky, Madary a asi i Polaky. I tam budou resit podobne… Číst vice »

orinoko
27. 3. 2020 13:33

Predevsim bych pak totalne nasral kriplum, kteri meli moznost se vystlat z hlediska vydelku tak, aby nemuseli zebrat. Danove priznanni muze byt voditkem. Mas jachtu v Chorvatsku? Ano? Tak si vyser voko. A tak dale a tak podobne.

Martin (už bez taky m)
27. 3. 2020 14:26

V nejbližším obchodě s potravinami- tam a zpět cca 7 km dohromady od nás – v Horním Městě Vietnamci chtějí 6.4. zavřít- do odvolání.

Aleš
Aleš
27. 3. 2020 22:06

Soudruh Kalousek má v dnešní době nejvíce na srdci blaho Nadnárodní Americké Teroristické Organizace a to zda a kolik ji platíme výpalné. Nazývá to, zda splňujeme spojencké závazky. V nouzi poznáš kreténa, píše autor na sousedním vláknu. V případě pana Kalouska je to černé na bílém, jako facka, kterou dává na počkání nesouhlasícím studentům… Ubohý alkoholik, který nepatří do parlamentu, ale na hrad. Na Mírov!