Vzpomínky zůstávají, ale jen málo je jich v médiích

„Slavné májové dni“, tak se jim kdysi říkalo, jsou opět tady.

Dnes už se o nich novináři nerozepisují tak jako před více než třiceti lety. Současná válka na Ukrajině je aktuálnější. Avšak stejně jako se za komunistů nemluvilo o postupu západních vojsk na demarkační čáru u Rokycan a osvobození Plzně Pattonovými vojáky, tak dnes se píše o vzpomínkovém průjezdu americké vojenské techniky Prahou a o tehdejším postupu Rudé armády jsou jen sem tam zmínky.

Možná  bychom si místo politiky měli spíše připomenout ty mrtvé vojáky v posledních dnech války, kteří už neměli to štěstí zvítězit a vrátit se ke svým rodinám. A je nutno přiznat, že těch padlých Rudoarmějců bylo na našem území skoro stokrát víc než padlých Američanů.

Pamětníci vědí, že německá armáda před Rusy spíše utíkala, protože její příslušníci si byli dobře vědomi své bestiality na dobytém ruském území, a spoléhala na to, že v americkém zajetí jim nikdo ji nikdo o hlavu otloukat nebude. Stačí si připomenout poslední boj 11. května u Milína, kde se rovněž poslední zbytky německých vojsk po kapitulaci snažily dostat do amerického zajetí a nezůstat za demarkační čárou v zajetí ruském. Nakonec i potlačení Pražského povstání bylo především německou snahou zajistit si průjezd Prahou na západ než nějakým úsilím se s povstáním vyrovnat.

Myslím, že to bylo 7. nebo 8. května, kdy pražskou Stromovkou projížděly ešalony Němců v útěku od východu na západ Prahy. Obyvatelé Letné, namačkaní ve sklepích, ten rachot dobře slyšeli. Bylo to na základě nějaké dohody s Českou národní radou, že Němci přestanou v Praze bojovat, pokud jim bude slíben volný průjezd na Západ.

A skutečností, o které bychom také neměli mlčet, je také to, že po osvobození Prahy si někteří Pražané dodatečně vylévali svůj vztek na pochytaných Němcích na pražských ulicích. Jako chlapeček jsem tehdy šel s rodiči po Letné, kde se odklízely barikády. Otec mne přitom několikrát odtáhl od davu přihlížejících s tím, že ty ošklivosti nemusím vidět.

A ještě jednu vzpomínku mám na něco, co se asi už dnes v našem tisku neobjeví. Byl jsem s rodiči (nevím jestli 10. nebo 11. května) na náměstí před Rudolfinem. Na trávníku tam byly desítky rakví s padlými Rudoarmějci v Praze v posledních hodinách války (a vlastně už po kapitulaci Němců, kterou dnes slavíme 8. května jako konec války v Evropě) – byla to tryzna za ty padlé, abychom my žili.

Takže i když dnes odsuzujeme vpád ruských vojsk na Ukrajinu, nemělo by nám to bránit vzpomenout těch padlých v posledních chvílích války. Není to politika, ale lidský soucit s vojáky, kteří se ukončení války nedožili.


Stanův komentář: Nic se nezměnilo. Z amerických osvoboditelů se po Únoru 1948, především v souvislosti s korejskou válkou, stali „imperialističtí agresoři“. Co se týče osvoboditelů z východu, na Rumuny se zapomnělo hned, u Sovětů to sice trvá déle, ale proces se pomalu blíží ke konci. Možná, že jednoho dne, po několika dalších „revolucích“, zjistíme, že jsme se v tom roce 1945 vlastně osvobodili úplně sami.

3.6 15 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
2. 5. 2023 7:47

„Za komunistů se o tom nemluvilo“, Havel prohlašoval, že bylo zakázáno o tom mluvit.
Jak je tedy možné, že jsem si v sedmdesátkách vystřihovala z plzeňské Pravdy seriál
o osvobození a to zvláště západních Čech s mapkami postupu amerických vojsk i s tou demarkační čárou u Rokycan ??
Ale zase : To přece každý ví, že to bylo zakázáno.
Mně už to KAŽDÝ TO PŘECE VÍ už pěkně leze krkem a zdaleka se to netýká jen toho osvobození.

zajoch
3. 5. 2023 7:05

Mně zase hodně vadí jak se v naší pravdě a lásce většinou popisuje osvobození Plzně americkou armádou. Tady jsou dva odkazy jak to skutečně bylo, že Američané vjeli do samotnými Plzeňany již osvobozené Plzně. Není to jediná taková informace, četla jsem o tom již dříve na jiném místě. Je zde také uvedeno, že stříleli do oken s jásajícími občany.

http://novysmer.cz/index.php/2021/05/10/osvobozeni-plzn/
https://blisty.cz/art/46674-par-slov-k-osvobozeni-plzne.html

Ve druhém odkazu se píše, jak „osvoboditelé“ okamžitě začali „osvobozené“ území spravovat a řídit a jak nedovolili odjet dobrovolníkům, kteří chtěli jet na pomoc Praze.

Bety
Bety
Reply to  zajoch
3. 5. 2023 20:17

No bohužel to je právě to, co každý neví.
Vůbec se mi zdá, že ta pověstná komunistická propaganda byla dost formální a bezzubá. Zato ta protikomunistická jede už přes třicet let na plné pecky, i když se tomu propaganda neříká.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
6. 5. 2023 9:38

Na hlavním německém TV kanále:
 
https://srdcerepubliky.cz/wp-content/uploads/2023/05/V-Nemecku-umoznuji-dezinformatorum-mluvit-1.mp4
 
Kdy to konečně pochopí zbytek světa?

PPK
PPK
Reply to  Botičky od Diora
6. 5. 2023 11:51

BTW, to vůbec jsou velmi zajímavé stránky, ten web

https://srdcerepubliky.cz/

Dík za odkaz!

Gatta
Gatta
6. 5. 2023 19:39

V tomhle jsem s autorem článku i s Stanem. Jistě zájmy velmocí, ambice bezohledných velitelů, korupce a rozkrádání, znásilňování, rabování … – průvodní jevy všech válek a všech válčících stran. Stejně jako případy nečekaného lidství a obětování se. A vojáci jsou zase jen lidi, kteří si jsou všude hodně podobní. Co se týká osvobozování „Československa“ byl zde ještě problém Sudet, které tou dobou bylo v podstatě Říšským územím. A tedy jak USA, tak RA vstupovali do Čskoslovenska přes Sudety, kde nemohli čekat žádné radostné vítání. A stejně jako se Němci snažili probít do západní zóny, tak RA ještě 8.5. na… Číst vice »

Last edited 21 dní před by Gatta
Bety
Bety
Reply to  Gatta
7. 5. 2023 13:56

Sudety – k tomu jsem kdysi četla v Tachovském deníku vzpomínky pamětníka.
Podle něj Američanům v postupu nebránil vůbec nikdo,před Tachovem sice vybudovala Hitlerjugend jakési slabé zátarasy, které pak ale opustila. Jediný výstřel který padl byl z malorážky místního mladíčka a trefil jím do nohy místního lékárníka.
Jako zajímost uváděl, že se tento lékárník vydal kvůli ošetření k Američanům a nevrátil se. Už ho nikdy neviděli. A domnívám se, že to jinde bylo podobné.
Zato malá vesnice – a počítám, že tehdy byla ještě menší – na Brněnsku kde bydlím teď stála život osmnácti Rusů.

Gatta
Gatta
Reply to  Bety
7. 5. 2023 15:03

Vůbec nezpochybňuji. Nicméně pořád byla válka a to oparnosti není nikdy dost. Teď v tom Hellerovi co jsem nedávno četl (je to sice „jen“ román), ale popisuje, jak amerčtí židé měli problém s oficiálním benevolentním přístupem třeba k německým zajatcům. A i v románu HLAVA XXII taky líčí němecķý flack jako zabijácký. Jj, na JM se bojovalo dost tvrdě – zde také bylo hodně původních Němců. A jak psal Stan, nemělo by se zapomenout na Rumuny začleněně do Ukr. frontu, kterých zde taky padlo nemálo. I když zrovna to Rumunsko (podobně jako i Slovensko) ukazuje, jak nic není černobílé a… Číst vice »

Last edited 20 dní před by Gatta