Yankee´s murders go home!

Včera 26. 3. 2015 v době asi mezi 15 až 16 hodinou proběhla na Masarykově náměstí ve Vyškově pokojná demonstrace proti nezákonnému přejezdu vojsk NATO,  provokační demonstraci síly a případné naší okupaci Spojenými státy americkými.

Výsledkem bylo natáčení České televize, podpis petice protestující proti přejezdu vojsk (před 16 hodinou petici na místě podepsalo přes 150 lidí), ujasňování si názorů mezi demonstrujícími, ukázání se náhodným kolemjdoucím i zvědavcům ve Vyškově, možná i částečné vzájemné získávání kontaktů mezi lidmi, jimž není lhostejný osud naší země, taktéž i v menším poklidná debata s pokojnými odpůrci demonstrace.

Zajímavostí byla věková struktura účastníků, která se asi lišila od jiných podobně laděných demonstrací. Nejvýraznější transparent si připravila skupina asi 15 teenagerů, kteří stáli opodál od organizátorů akce a hloučku asi 60 lidí, který se pomalu obměňoval. Bystré pozorovatele zaujmuly jejich nápisy Save Donbass, DICTATORSHIP či NATO = SS, což musím přiznat, že i mě mile od nich překvapilo. Nevím, zda se uskuteční při utajovaném příjezdu vojsk do Vyškova akce s nalepováním letáků s nápisem Yankee´s murders go home! na záda, nebo jestli se toho snad ujme někdo v Praze. Pak v samotném organizačním hloučku se pohybovalo několik mladých lidí. Nejvtipnějším na místě byl asi 20 letý mladík s vojenskou bundou se vzhůru nohama našitou americkou vlajkou. Bohužel se foto nedochovalo, stejně tak u parodie červených karet se vztyčeným prstem na USA.

Lidé byl nejčastěji z Vyškova, Vyškovska a hlavně Brna, našli se i lidé z Prostějova i vzdálenějšího okolí. Téměř chyběla dle očekávání střední generace, pro ni to určitě nebyl vhodný termín (čtvrtek již v 15 hodin). Taktéž byla znovu pozorovaná očekávaná bolístka. Nikdo s organizátorů osobně se nesnažil mluvit s lidmi, co přišli, dokonce to z pohledu organizátorů chvíli vypadalo, že ta druhá skupinka demonstrujících jsou nějací provokatéři. Tady bude i jádro pudla, proč to mladé netáhne k myšlenkám sociálně i celkově spravedlivější společnosti. Strany, jež tyhle myšlenky prezentují či aspoň formálně zastupují, je neumí oslovit. Ti teenageři se báli nás a ani lidé v hlavním hloučku až na výjimky neměli moc chutě se s nimi více družit.

Rozporuplné bylo natáčení České televize. Za zády strčené ruchové mikrofony s kamerou, zabírali lidi v družném hovoru, kteří nevěděli, že je někdo natáčí. A v okamžiku, kdy si člověk utříbil myšlenky, aby něco řekl, kamera s mikrofony šla jinam. Jeden z demonstrantů prohlásil něco o úrovni otázek reportérů a tak jsem si raději televize kromě svého upozornění na mediální manipulaci nevšímal. Snad jen kromě viditelného nošení žluté kartičky.

Před srdečným rozloučením s některými demonstranty si jeden z doyenů protestních protirežimních akcí posteskl, jak bude asi zase akce prezentovaná ve zprávách.

Ač si nedělám iluze o účinku demonstrace na rozhodnutí mocenských struktur válčit, jsem rád, že jsem se jí účastnil, snad to nebyl ztracený čas a energie.

Přejít do diskuze k článku 29 komentářů