Ekolog Jaromír Bláha: Nechat si zbourat vlastní svět

Závěr rozhovoru s jednou z vůdčích osobností Hnutí Duha:

V jednom článku jsi napsal, že změna krajiny znamená i změnu myšlení. Co si pod tím představit?

Koncept divočiny je založený na svobodě, na tom, že všechno necháme být, ať si to jde vlastní cestou, a v tom se pak musíme naučit žít. My jsme naopak zvyklí, a komunismus nás v tom ještě utvrdil, že přírodu ovládáme. Všechno chceme řídit, své životy, nejlépe i počasí. Tu potřebu v sobě máme do jisté míry všichni, a nejvíc ti, kteří ve své profesi s přírodou nějak hospodaří: zemědělci, lesníci, myslivci. Organizují sklizně, výsadbu lesů, myslí si, že musejí určovat, kolik zvířat v lese bude.

Co takoví lidé říkají na tvé argumenty?

Řada lesníků na naše exkurze nechce, odmítají sejít z cesty a jít se podívat do lesa. To nelze popsat racionálně. To je strach z něčeho spontánního a divokého – strach nechat si zbourat vlastní svět. Debatoval jsem s jedním profesorem lesnické fakulty z Brna, který tvrdil, že kůrovec se množí geometrickou řadou, dokud nesežere všechny smrkové lesy. Já jsem mu na ortofotomapě Bavorského lesa ukazoval, že kůrovec funguje v gradacích, které se šíří pět až šest let, a potom je autoregulačními mechanismy zlikvidován na nějaké přirozené procento výskytu. Ukazoval jsem mu, že se kůrovec zastavil uprostřed smrkové monokultury, nesežral ji celou. A ten profesor najednou ztratil barvocit, popíral, že by v barvách na té mapě byl nějaký rozdíl. Na druhou stranu ale pozoruju, že přibývá lidí, kteří do divočiny jezdí pro ten pocit, že jsou najednou součástí něčeho, co je přesahuje; něčeho, kde je zachovaný koloběh života a smrti.

Stanův komentář:  Všem s výjimkou místní „jaderné“ a „predátorské“ lobby, jejímž členům by mohl poškodit zdraví, vřele doporučuji celý rozhovor, který najdete na Novinkách.

Námět: Aleš Vaněk

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
27. 3. 2015 18:22

Pred niekoľkými rokmi sa v Slovenskom raji a Spiši začali šíriť fámy o divom mužovi,zarastenom otrhanom a smrdiacom,ktorý sa usalašil v skalnej jaskynke uprostred lesa, ako pustovník.Nakoniec sa ukázalo,že je to pravda a išlo o študenta z Čiech,ktorý sa rozhodol žiť pustovníckym životom v nedotknutej prírode.Keď prišla zima,prišli si po neho policajti,nakŕmili ho,umyli a šupom poslali domov.Neviem už ako tento človek skončil a iba predpokladám,že teraz je aktívnym spolupracovníkom p.Bláhu,ktorý zavalašil tú blbosť o komunistoch.Ako viem,tak Šumava bola hraničným pásmom a ekologické problémy nemali len komunisti.

cnemo
27. 3. 2015 21:10

>Koncept divočiny je založený na svobodě, na tom, že všechno necháme být, ať si to jde vlastní cestou, a v tom se pak musíme naučit žít. Svatá ty prosto! Jen ignorant si představuje, že divočina je svoboda. Trochu méně Tarzana, Knihy džunglí a jiných škvárů. Ve skutečnosti je divočina otroctví nutnosti, cokoli a kdokoli, kdo zanedbá boj o přežití, končí. Je to krutý boj bez pravidel a soucitu. >Tu potřebu v sobě máme do jisté míry všichni, a nejvíc ti, kteří ve své profesi s přírodou nějak hospodaří: zemědělci, lesníci, myslivci. Organizují sklizně, výsadbu lesů, myslí si, že musejí určovat,… Číst vice »

cnemo
27. 3. 2015 21:19

>Všem s výjimkou místní „jaderné“ a „predátorské“ lobby, jejímž členům by mohl poškodit zdraví, vřele doporučuji celý rozhovor, který najdete na Novinkách

Stane, opravdu nechápu, proč vzdělaný člověk jako Vy podléhá podléhá módním, zcela zvráceným ideologiím. Jen díky „organizování sklizně“ a podobným „zločinům“ proti přírodě můžete Vy sedět doma v křesle a kopírovat na internet výplody chorých, nevzdělaných ale o to sebevědomějším mozků.

Sio
Sio
27. 3. 2015 23:18

:-)

Svoboda
Svoboda
28. 3. 2015 4:59

Přečetl jsem to celé ( takže díky za odkaz ) a bylo to, jako otevření okna v 10 let nevětrané místnosti. Jen víc takových.
Zatím příliš mnoho technokratů příliš pevně věří, že řezáním větve na které sedíme budujeme prosperitu a zrychlené řezání je považováno za růst Růstu… Svatá prostoto…

Tupost pravice i současné „levice“ je v těchto tématech také nápadná, jak si Bláha správně všímá.

peter.
28. 3. 2015 6:10

Tak by ma zaujímalo,prečo sú všetci títo zelení dúháči politicky orientovaní na kapitalizmus a prečo zastávajú nenávistné postoje k socializmu.Veď ak sa za posledných 25 rokov ekologická situácia na území bývalého Československa zlepšila,tak je to len vďaka tomu,že kapitalizmus nám zlikvidoval priemysel.Dažďové pralesy rúbu komunisti?Taký p.Bursík nikdy nevynechá možnosť kopnúť si do komunistov.p.Bláha si kopol tiež.A slovenskí „ekológovia“to robia práve tak. Nepovie mi niekto prečo?

cnemo
28. 3. 2015 8:15

peter. napsal Veď ak sa za posledných 25 rokov ekologická situácia na území bývalého Československa zlepšila,tak je to len vďaka tomu,že kapitalizmus nám zlikvidoval priemysel. Abychom byli spravedliví, nebylo to jen útlumem, opravdu se pro ekologii něco udělalo. Kampaň odsíření elektráren, čištění odpadních vod nebo systém odpadového hospodářství byly v principu obrovskými pokroky. Chování bolševiků bylo až zrůdné. Bohužel s příchodem nekompetentních aktivistů, financovaných ze zahraničních globálních peněz, a EU pseudoekologie přišly programy, které zásadním způsobem ohrožují životní prostředí, které jsou o to nebezpečnější, že na rozdíl od kouře z elektrárny nejsou pro běžného občana viditelné. Asi nejstrašnější je cílené… Číst vice »

cnemo
28. 3. 2015 8:39

Svoboda napsal Zatím příliš mnoho technokratů příliš pevně věří, že řezáním větve na které sedíme budujeme prosperitu a zrychlené řezání je považováno za růst Růstu… Svatá prostoto… Pozorováním jsem zjistil, jak je mezi zeleno-věřícími chápáno slovo „technokrat“: Je to pitomec, který ztratil zbytečně mnoho času studiem daného oboru, je schopen předkládat vyvratitelné hypotézy z oboru a aplikovat ty ty prověřené. Nejodpornějším poddruhem technokrata je pak ten, který již nedej bože na základě svých znalostí a zkušeností něco ekologického zrealizoval. Protikladem je aktivista, jehož postoj je založen na paradigmatu dobra a zla a emocionálního vztahu k tomu, čemu říká příroda. Tvrdý… Číst vice »

Aleš
Aleš
28. 3. 2015 10:05

Jedny z nejlepších lesníků, které jsem kdy potkal nebo o nich slyšel, byli absolventi technických škol (případně i technických i přírodovědných), s hlubokým zájmem o přírodu, ekologii. Za mnohé jmenuji Antonín Buček a Leoš Košťál. Cnemo Mac Schapiro bude stokrát dokola opakovat dogmata o ativistech, až ta dogmata uvidí jako svatá zjevení na každém kroku. Ty aktivisty, které mám na mysli já, pojí dohromady hluboká znalost dané problematiky. Což se dle vyjádření asi o cnemovi říct nedá. A jen tak mimochodem. Kolik jich cnemo znáte, že je tak odsuzujete? Diletanti jsou všude, nevyhnuli se ani ochraně přírody. Ale to neznamená,… Číst vice »

Alena
Alena
28. 3. 2015 10:15

žádná ekologická hnutí neznám, svého času mne ale zaujal pan Vavroušek a jeho aktivní prosazování trvale udržitelného způsobu života, ale nevím, zda má dnes pokračovatele.

peter.
28. 3. 2015 14:17

cnemo napsal Chování bolševiků bylo až zrůdné. Uvítal by som,keby ste to špecifikovali a nezabudli pri tom,na trendy a opatrenia,ktoré boli v minulom režime prijímané za účelom zlepšenia stavu v OŽP.Prešlo 25 rokov.Viete povedať aká úroveň ochrany životného prostredia by bola u nás dnes pri zachovaní rozvoja domáceho priemyslu namiesto jeho likvidácie?Nie je ťažké vyhľadať si na internete aké opatrenia boli prijímané pre OŽP,ako bolo ich plnenie rozložené v čase a k akému cieľu smerovali.Zrůdné chování boľševika…no neviem koľko máte rokov a či ste sa náhodou v časoch,keď sa naprávali škody utrpené vojnou a keď v záujme lepšieho života ľudí… Číst vice »

Bety
Bety
29. 3. 2015 13:29

Peter, souhlasím s vámi. Myslím, že socialismus byl zrůdný pro ten typ lidí, kteří nemohli legalizovat své nelegálně získané prachy. Je zajímavé, jak se pár frází lidem vrylo do mozku a budou je opakovat do aleluja, aniž by se obtěžovali zjistit, nakolik jsou podložené. Nejlegračnější mi připadá to přesvědčení, že až si elita dost nakrade, tak se začne chovat morálně… To se s železnou pravidelností opakuje před každými volbami – už si pro sebe nakradl dost, teď se začne starat o prospěch celé republiky. Já vůbec nejsem proti ochraně přírody, naopak. Čistá voda a pokud možno ovzduší je opravdu nutné… Číst vice »

Bety
Bety
29. 3. 2015 14:10

Tak jsem si přečetla celý článek a něčemu fakt nerozumím. Na jedné straně chce autor, abychom do přírody nezasahovali a na druhé argumentuje s miliony turistů, kteří přinesou ekonomický prospěch. Nějak mi ty miliony turistů nejdou dohromady s ochranou nedotčené přírody . Vám ano?

Aleš
Aleš
30. 3. 2015 13:05

Bety: Všimla jste si správně. Miliony turistů a ochrana nedotčené přírody jdou proti sobě. Návštěvní řády parků nesmí být v rozporu se zájmy ochrany přírody. Většina aktivit musí být ve 4. či 3. zónách. V 1. a 2. zónách musí respektovat předmět či zájem ochrany včetně klidových zón. Některé volnotržní argumentace se mi také příčí. Nejlepší jak pro rozvoj regionů tak pro ochranu přírody je měkká turistika, ne obří areály s umělými lákadly a síť umělých cyklostezek, které protkají území skrz na skrz. Zkušenosti z KRNAPu hovoří jasně. Masová turistika dokáže horší věci než spory o kůrovce. I když politické… Číst vice »

fajt
30. 3. 2015 14:03

Národní park v čezku je docela dobrý šolich – před léty jsem byl na takovém chlapském potlachu na Šumavě, přímo v srdci kdysi panenské přírody, tedy na Modravě. Ve dne v noci ( v noci si přisvícovali leteckými reflektory tak, že ve vesnici to vypadalo jak za leteckého poplachu, ) tady káceli stromy ( randál pil a těžké techniky byl taky zdatný ), byl jsem tady ubytovaný pár dní, ale i tak mi stačilo, místo klidu a odpočinku ( hlavně v noci), jsem měl skoro neurozu a z uší jsem skoro ani na okamžik nevyndával špunty , které používají vojáci… Číst vice »

fajt
30. 3. 2015 14:17

Mi přišla jeho doba docela královská, ale jenom do chvíle, než jsem pochopil, co že to na rozcestí k Luznému bodří šumavané v zeleném vymysleli. na Luzný se nesmělo jít přímo, ale jakousi zadní peesáckou asfaltkou a pak nějaké barvě, která podle hlášek vrátivšich nebyla vůbec k nalezení ( k pobavení zelených šprýmařů, kteří rozdávali zmateným turistům pokuty, páč se řinuli z lesa mimo prý určené trasy ( a všude je tetřívek, vy hovada, a teď jste ho naprosto vyrušili a on se už nemůže pářit – jak nás milostivě poučil jistý hajný). Pochopil jsem, že dostat se na Luzný… Číst vice »

fajt
30. 3. 2015 14:26

A tak jsem si v předstihu a docela v poho dorazil na chalupu pro kolo. Přebarvenej metro hospodskej byl hodně nedůvěřivý a musel jsem mu ukázat fotky z kopce, pak zase začal nadávat, že jsem podváděl či co, musel jsem ho rázně umravnit a tajemně říci, že to tady všechno znám z dob svého vojančení. To zase vypleštil oči a byl celej zesranej, ale to mi bylo nakonec jedno, jak si to přežvejká a pokud znám dobře českou povahu, tak tomu i uvěřil a raději nic nikomu neříkal, v domění , že i ostatní dostanou ode mně co proto, tak… Číst vice »

peter.
30. 3. 2015 14:34

fajt napsal
Mi přišla jeho doba docela královská, al

Máte chodiť na Slovensko.Je to k nám jednak bližšie,máme krajšie hory ako je Šumava a nikto vás nebude buzerovať.A keď chcete divočinu a bukové pralesy,tak Bukovské hory a Poloniny.

fajt
30. 3. 2015 14:40

peter. napsal
Máte chodiť na Slovensko.Je to k nám jednak bližšie,máme krajšie hory ako je Šumava a nikto vás nebude buzerovať.A keď chcete divočinu a bukové pralesy,tak Bukovské hory a Poloniny.

Máte pravdu a nebojte, jsem tam skoro častěji než na Moravě – jen ty Bukovské hory a Poloniny jaksi omíjím – se polepším :-)

Aleš
Aleš
30. 3. 2015 14:41

fajt: To by bylo další nosné téma článku, proč u nás nefunguje chod věcí v ochraně přírody a v lesnictví jako v Bavorsku, Norsku či Rakousku. Jen zklamu příznivce korporátního kapitalismu. Ten máme u nás již 25 let a žádné pozitivní posuny se se tu nekonají. Ba naopak. Tím drancování akcelerovalo do nebývalých rozměrů, zlatí komunisté, kteří se sice od mého ideálu hodně vzdálili, ale to je nic od té současné sebranky. Kapitalismus je kanibalismus platí i v ochraně přírody. Posledních 11 let mě na Šumavu nikdo nezlákal…

fajt
30. 3. 2015 14:54

Aleš napsal fajt: To by bylo další nosné téma článku, proč u nás nefunguje chod věcí v ochraně přírody a v lesnictví jako v Bavorsku, Norsku či Rakousku. Jen zklamu příznivce korporátního kapitalismu. Ten máme u nás již 25 let a žádné pozitivní posuny se se tu nekonají. Ba naopak. Tím drancování akcelerovalo do nebývalých rozměrů, zlatí komunisté, kteří se sice od mého ideálu hodně vzdálili, ale to je nic od té současné sebranky. Kapitalismus je kanibalismus platí i v ochraně přírody. Posledních 11 let mě na Šumavu nikdo nezlákal… bych mohl vyprávět, jak se tř. drancovaly lesy všude kudy… Číst vice »

Aleš
Aleš
31. 3. 2015 10:35

Katastrálním úřadům již po své 2 leté zkušenosti z Královohradeckého kraje se spoluprací s nimi neřeknu jinak než Katastrofální úřady. Hnutí Duha by se mělo děsit církevních prostitucí, lesního majetku a chráněných území se týkají, víc než si myslíme. A to, že jsou poctiví ochranáři nejlepšími partnery státního podniku LČR, se snaží neoliberální sebranka zadupat do země. A ti to dostávají zprava zleva. Mnoho pracovníků lesů již se vidí u církve či šlechty, jiní přetrvávají ve svých bludech krmených ODS/Zemanovskou klikou, kterou občas kvůli poblitickým dealům podporují i komunisté, ochrana přírody jak na státní tak dobrovolnické úrovni je zblbnuta Bursíkovsko-Schwarzenbergovskou… Číst vice »

fajt
31. 3. 2015 11:13

jedou v tom všichni, na čistého na úřadě ( i jinde) už nenarazíte ( stačí, když jenom slouží a přestali používat v práci svědomí, raději ) – prošel jsem zo pár územek ( osobně jsem i inicioval změny úz. plánu ) a tak jsem si celý proces prošel několikráte, od prostých správních úkonů, činnosti zhotovitele a až po komunální schvalovací proces ( obecní zastupitelstvo i s vypráskanou radou ) na všech úrovních – opravdu mňamka, moje osobní zkušennost, že nejvíce nenažraní byli právě tzv. ekologičtí aktivisté, kteří při vidině možných zisků, či nějakých výhod dokázali se svoji ideologii pracovat ve… Číst vice »

Aleš
Aleš
31. 3. 2015 11:54

fajt: Všichni ne, ale je možné, že ti, co v tom nejedou, se dají spočítat na prstech jedné ruky nebo končetin jednoho člověka. U nás v tom nejedou max. 4 lidé z 25 lesáků, 3 z těch 4 podezřívám z pohodlné tolerance či nevědomé spolupráce… A u neziskovek to nebude jiné.

fajt
31. 3. 2015 12:06

Aleš napsal

fajt: Všichni ne, ale je možné, že ti, co v tom nejedou, se dají spočítat na prstech jedné ruky nebo končetin jednoho člověka. U nás v tom nejedou max. 4 lidé z 25 lesáků, 3 z těch 4 podezřívám z pohodlné tolerance či nevědomé spolupráce… A u neziskovek to nebude jiné.

ano, nechci je všechny házet do jednoho pytle, mělo tam být – skoro všichni. ..)