Z vnitrozemí Spojených států jsou hlášena zemětřesení umělého původu

Duben 18, 2012


[Washington] – Podle zprávy zpracované vládními geology výrazně vzrostl počet zemětřesení v americkém vnitrozemí, a to blízko míst, kde ropné a plynové vrty narušily zásoby podzemních vod. Tento proces může způsobit, že se geologické vrstvy začínají posunovat.


Průměrný počet zemětřesení 3. a vyššího stupně v centrální části Spojených států – v oblasti, která zahrnuje státy Arkansas, Colorado, Oklahoma, Nové Mexiko a Texas – vzrostl v posledních letech na šestinásobek průměrné hodnoty za 20. století, napsali vědci US Geological Survey v abstraktu ze své výzkumné zprávy.


Tento abstrakt nespojuje rostoucí počet a intenzitu zemětřesení s frackingem – metodou těžby, která zahrnuje pumpování vody a chemikálií do podzemního skalnatého podloží za účelem jeho narušení a dobývání v něm obsaženého zemního plynu a ropy.


Zpráva však dokládá, že odpadní vody, které vznikají při frackingu a dalších těžebních metodách mohou hrát roli v tom, že se geologické vrstvy začnou posunovat a způsobí zemětřesení.


„V současné době již dochází k výraznému zvýšení zemětřesení 3. a vyššího stupně,“ píší autoři v anotaci, která byla diskutována ve středu v San Diegu na schůzi Americké seizmologické společnosti (Seismological Society of America).


„Zatímco změny v úrovni seizmicity, které jsou zde popsány, jsou téměř jistě způsobeny lidskou činností, zbývá ještě zjistit, v jakém jsou vztahu k metodám těžby, či míře produkce ropy a plynu,“ píše se v abstraktu.


Mezi lety 1970 a 2000 se podle údajů USGS počet zemětřesení stupně 3 a vyššího pohyboval kolem 21 s odchylkou plus minus 7,6 ročně. V letech 2001 až 2008 vzrostl na 29±3,5.


V posledních třech letech však tyto hodnoty vzrostly „mnohem výrazněji,“ řekl Arthur McGarr z Earthquake Science Center in California – v roce 2009 jich bylo 50, v roce 2010 již 87 a v roce 2011 nastalo 134 takových událostí.


„Nevíme proč, ale máme pochybnosti o tom, že by to mohl být přirozený proces, protože v přírodě můžeme tak velký nárůst vidět pouze v případě série otřesů po velkém zemětřesení nebo ve vulkanickém prostředí, kde jsou časté roje zemětřesení v důsledku magmatické činnosti,“ řekl nám telefonicky pan McGarr.


Překlad: Stan


Celý článek: Dawn.com

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments