Záblesk lidskosti v US-koncentráku

Proč je hrdinné rozhodnutí zdravotní sestry na Guantánamu tak důležité? Ukázala, že je člověk. Tím demaskovala ostatní agenty koncentráku jako potenciální zločince.

Byla to jen krátká zpráva na amerických občanských webech typu Democracy Now! Ale kdo se zajímá o chod dějin, ten musí mít oko a ucho nastavené i na drobné detaily, protože ty někdy oznamují velké věci.

Vojenský soud USA zrušil trestní stíhání zdravotní sestry, která poslechla své svědomí a platnou lékařskou přísahu. I s vědomím důsledků odmítla v US-koncentráku na Guantánamu krmit násilím vězně, kteří zde drželi hladovku. Při disciplinárním řízení a případném trestním stíhání by tato vojenská zdravotnice automaticky přišla o veškeré benefity spojené se službou v armádě. Jinak řečeno, skončil by jí socialismus, který jsme zde za komunistů měli všichni, v oblasti zdravotní péče, důchodů a sociální výdajů. V jiných věcech už to tak slavné nebylo, což mohu jako politický vězeň za Husáka celkem odpovědně potvrdit.

Proč je hrdinné rozhodnutí sestry (a také couvnutí Pentagonu v hodině dvanácté) tak důležité? Připomeňme starší článek Moderní verze Mengeleho, made in USA z listopadu 2013. Dvě občanské organizace, Institute on Medicine as a Profession a Open Society Foundation, vydaly začátkem listopadu 2013 zprávu pod názvem Ethics Abandoned: Medical Professionalism and Detainee Abuse in the War on Terror . Celkem 19 členů této nezávislé lékařské komise hodnotilo po dva roky práci lékařů v detenčních centrech vedených U.S. Department of Defense a CIA. Jak víme, nešlo jen o zadržovací věznice, ale o mučírny. A tento nezávislý panel vydal smutné vysvědčení pro americké lékaře v těchto centrech. Z mnohých se stali moderní nestvůrky a la Mengele a vědomě se podíleli na nezákonném mučení vězňů. Zpráva vypočítává příklady mučení, které lékaři-mučitelé prováděli v rozporu s Ženevskou konvencí.

  • Lékaři asistovali u mučení vězňů, upravovali podmínky jejich věznění tak, aby došlo cílené k desorientaci v času a prostoru.
  • Poskytovali odborné rady ohledně mučení.
  • Násilím krmili vězně držící hladovku.
  • Upravili pravidla zacházení s lékařskými materiály tak, aby interní lékařské informace z civilu přešly do rukou vládních mučitelů.
  • Nutili ostatní lékaře a zdravotní personál, aby jednali proti svému svědomí v případě krizových situací, zejména dlouhotrvajících hladovek.

Zpráva konstatuje, že tyto lékařské Frankensteiny si mučící oddělení US a CIA držely a platily z daní občanů jako tzv. „bezpečnostní personál“. Klasickým místem nasazení byl americký koncentrační tábor v Guantánamu na americké základně u Kuby.

Takže ve stejném lágru máme nyní konečně dokumentovaný případ, kdy jedna statečná zdravotní sestra, na rozdíl od výše uvedených a dobře placených Frankenštejnů, odmítla splnit nemorální rozkaz.

Připomeňme, že toto rozhodnutí bude mít pro potenciální zločince vážné následky. Jen pro pořádek, protože Češi krmení korporátkami už tom ani neví. Na Guantánamu žádní zločinci zatím nejsou. Umírají zde hladovkami více než desetiletí koncentráčníci, které nechtějí soudit v USA, protože na jejich odsouzení jako „teroristy“ nemají věcné důkazy. Proto je také drží mimo území USA, protože jinak by porušili jejich ústavní právo na nestranný proces.

Norimberský mezinárodní tribunál pracně hledal vojáky SS, kteří odmítli službu ve vyhlazovacích koncentračních táborech, a raději šli na východní frontu. Protože takové lidi skutečně našel, tak padla výmluva všech ostatních esesáků u plynových komor, že „jen plnili rozkazy“. Nebylo to tak. Jiní vojáci SS tyto nelidské rozkazy tiše odmítli plnit. Hlasovali nohama a šli raději bojovat. Proto mnozí esesáci z koncentráků dostali v Norimberku tresty smrti a doživotí.

Takže to shrňme: zase máme koncentrák, a díky bohu zase máme jednomu statečnou občanku, která ukázala, že je člověk i v uniformě. Tím nám všem ukázala, kdo má být člověk, když jde do tuhého. Proto demaskovala ostatní agenty koncentráku jako potenciální zločince. Jak známo, každý koncentrák obsahuje zločince v hojné míře. A jak je z historie dobře známo, nejsou to ti, kteří tam sedí v koncentráčnickém dresu. Nyní jen stačí určit trestní vinu ostatního personálu a spravedlnosti bude učiněno zadost. A na Guantánamu konečně budou i legálně souzení zločinci, což bude pro USA také dobrá věc, po všech stránkách. A možná Kuba po převzetí této americké kolonie pod své výsostné území bude ochotna za US-dolary tuto věznici pro zločinný vojenský personál také udržovat, kvůli dobrým sousedským vztahům. Kubánci tam dostanou práci, USA bude mít laciný kriminál pro své vojenské zločince, a my budeme všichni spokojeni.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
26. 5. 2015 18:42

Podle meho nazoru by bylo nejlepsi, vezne nekrmit a nechat je umrit. Nechces jist, tak se odporoucej do Allahova raje. Ale protoze v Americe jsou slunickari bojujici za pravdu s levicovymi humanisty v CNN, tak toto je vitane thema. V clanku jsou nepresnosti, neni to u Kuby, ale primo na ostrove Kuba. Kuba vlastni pozemek, kde je Guantanamo a tuto cast Spojenym Statum pronajima. I kdyz si Castrove americke seky nenechavaji proplacet. Druha nesrovnalost je v genderu zdravotni sestry, „nurse“ muze byt i muz, coz je v tomto pripade, jedna se totiz o oficira . Ze neuposlechl rozkazu ukazuje, ze… Číst vice »

Béda
26. 5. 2015 18:47

Kuba SSa pronajímá část území svého ostrova? Co to je za žvást? Podle vnucené smlouvy se SSa měly z kubánského ostrova již dávno klidit. „Pronajimatel „nájem“ neuznává, žádnou dobrou vůli k tomu neprokazuje, vnucená smlouva je neplatná (podruhé neplatná proto, že čas „nájmu“ uplynul) a „pronajímatel“ nedostává „nájemné“, protože tento „nájem odmítá.

Jak je možné, že vlastník nemůže v tzv. tržním systému SVOBODNĚ ROZHODOVAT O SVÉM SVRCHOVANÉM MAJETKU?

PPK
PPK
26. 5. 2015 19:06

USA jsou na Guantanámu již 56 roků protiprávně. Ke každé smlouvě musí totiž vždycky být dva právní suveréni. Když jeden řekne dost, tak smlouva skončí. Neexistuje smlouva, která by platila věčně, nota bene že by k čemukoliv mohla zavazovat potomky a následníky toho, kdo nějakou smlouvu kdysi uzavřel, jestliže potomci a následníci s ní souhlas nevysloví. Guantanámo není tudíž nic jiného, než násilná anexe cizího území státem USA. To by si měl pan Dana uvědomit, pokud je toho schopen. A hloupě tady nežvanit.

Béda
26. 5. 2015 19:16

Je stejně zvláštní jaký kravál dělají USA, které anektovaly část kubánského území, kolem Krymu. Přitom na kubě jejich okupanty nechtějí, platnost vnucené smlouvy uplynula, Rusové měli sdlouhodobou platnou smlouvu s legitimní vládou Ukrajiny a na krymu po zvenčí zinscenovaném převratu a ustavení nelegitimní vlády proběhlo referendum o připojení k RF. Přitom na Kubě nežije většina Američanů, na rozdíl od Krymu, kde žije majorita Rusů.

Dana
Dana
26. 5. 2015 22:54

Ale kdeze vnucena smlouva, byla dobrovolna a byla to Kuba, ktera tuto smlouvu v roce 1903 moc chtela. Ratifikace a podpisy presidentu si jiste nekde muzete najit.
Jeste k tomu kubansti holoubkove prijali podminky, ktere jsou dodnes platne, jako specificka cena pronajmu. Smlouva take obsahuje dulezitou klausuli, ze se da vypovedet jen na dohode a rozhodnuti OBOU partneru. Spojene Staty ocividne smlouvu dodrzuji.
Ve svetove pravnicke rovine to maji Staty zabezpecene, jinak by Castrove uz davo knuceli na OSN. – a jakpak pokracuje smlouva TTIP ? Uz vite o podminkach v pripade vypovezeni ? Radsi se starejte o vase zahumenky….

Béda
27. 5. 2015 2:11

Dana,

o „dobrovolnosti“ svědčí již samotná klauzule o tom, že k vypovězení je potřeba souhlasu OBOU smluvních stran. Smlouva pokud vím byla vnucena a navíc časově ohraničena. Kdyby toto byla demokracie, tak by vždycky ten co má delší klacek nadiktoval slabšímu svou smlouvu, kterou můžou vypovědět pouze obě strany současně a svět by byl jeden velký koncentrák, kde nejsilnější diktuje slabším a ti s tím NIKDY!!! nic neudělají, protože takové smlouvy jsou NAVĚKY! Krom toho, nastudujte si, „JAK MOC KUBA CHTĚLA tu smlouvu. A jinak: Ještě zásobují USA své lodě uhlím? A „specifická cena“? Nedejte se vysmát.

fajt
fajt
27. 5. 2015 5:17

Béda napsal Dana, o „dobrovolnosti“ svědčí již samotná klauzule o tom, že k vypovězení je potřeba souhlasu OBOU smluvních stran. Smlouva pokud vím byla vnucena a navíc časově ohraničena. Kdyby toto byla demokracie, tak by vždycky ten co má delší klacek nadiktoval slabšímu svou smlouvu, kterou můžou vypovědět pouze obě strany současně a svět by byl jeden velký koncentrák, kde nejsilnější diktuje slabším a ti s tímNIKDY!!! nic neudělají,protože takové smlouvy jsou NAVĚKY! Krom toho, nastudujte si, „JAK MOC KUBA CHTĚLA tu smlouvu. A jinak: Ještě zásobují USA své lodě uhlím? A „specifická cena“? Nedejte se vysmát. smlouva je neplatná,… Číst vice »

peter.
27. 5. 2015 5:55

Myslím,že by mu ju Obama mal dať.Ponuka je to dobrá a potenciálny ženích ju ľúbi. :
http://www.srspol.sk/clanek-kenan-ponuka-za-ruku-obamovej-dcery-70-oviec-50-krav-a-30-koz-10955.html

abx
abx
27. 5. 2015 7:39

Dana napsal
Podle meho nazoru by bylo nejlepsi, vezne nekrmit a nechat je umrit. Nechces jist, tak se odporoucej do Allahova raje.

to je znacne zjednodusena predstava, nakolko ti vazni do muciarne na Guantaname neprisli dobrovolne, ale boli tam dopraveni letecky z najroznejsich kutov zeme, kde ich odchytili cvicene americke komanda. otazka ich viny alebo neviny by mala byt na zvazeni sudu a vysetrovatelov. na Guantaname vsak ziadne pravo neplati, podobne ako neplatilo v Aschwitzi alebo inych koncentracnych lagroch…

Gregory
Gregory
27. 5. 2015 18:25

Vzpomeňme jen, jak to dopadlo v Panamě, když končila smlouva o pronájmu. Jednoduše se z dlouholetého přítele stal nepřítel č.1 a byl zde důvod k osvobození……

hudryper
hudryper
27. 5. 2015 19:28

Dana napsal
Podle meho nazoru by bylo nejlepsi, vezne nekrmit a nechat je umrit.

Všem přepilným diskutérům : Já souhlasím s citovanou větou s malou úpravou. Zní asi takto :
PODLE MÉHO NÁZORU BY BYLO NEJLEPŠÍ DANU NEKRMIT A NECHAT JI VIRTUÁLNĚ UMŘÍT NA NEDOSTATEK ZÁJMU SE S NÍ OTRAVOVAT.

K. J.
K. J.
27. 5. 2015 20:13

peter. napsal

Myslím,že by mu ju Obama mal dať.Ponuka je to dobrá a potenciálny ženích ju ľúbi. :
http://www.srspol.sk/clanek-kenan-ponuka-za-ruku-obamovej-dcery-70-oviec-50-krav-a-30-koz-10955.html

Kdyby přihodil ještě pět koz navíc, tak mu ji třeba amíci pošlou sami i s budoucím tchánem, aby ho zapřáhnul do pluhu místo těch krav…