Zakažte borax!

Přání v nadpisu si můžete odškrtnout, je splněné. Látka, která kdysi byla doporučovaná zahrádkářům jako doplněk stopových prvků, je k dostání jen pro živnostníky. Podobně jako krátce po útoku jakéhosi Breivika zmizel na čas z volné distribuce dusičnan amonný s vápencem, který lze (kvalifikovaně ovšem) použít ke konstrukci trhavinové nálože. Abychom odradili všechny amatérské teroristy, napíšeme, že návod k sestavení nálože vůbec, ale vůbec na internetu nenajdete a zejména ne v češtině, což je ovšem fake.

Mohli bychom také dodat, že podléhat povolení už brzy i u nás jistě bude prodej kuchyňských nožů, protože vraždy kuchyňským nožem jsou nejednou doloženy. Kontrolní otázka: Už jste zkoušeli, zda váš detektor kovů najde keramický nůž?

Tušíme, že někde leží hranice přijatelného nebezpečí, při jejichž respektování nese náš život únosná rizika, se kterými se dá žít. Pojišťovny toho vědí více, povšimněte si, na co se vás budou ptát, až budete sjednávat životní pojistku.

Ale jako blesk z čistého nebe (i na tento případ znají pojišťovny příslušná rizika) na mne zapůsobil fakt, že v době restrikce na prodej peroxidu vodíku si můžete přes několik e-shopů na dobírku objednat přípravek mnohem drsnější, pod nenápadným názvem STURA FACILE.

A není pravda, že by se snad mohlo něco stát, ono už se stalo.

Nutná daň pokroku?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
LiL
LiL
30. 6. 2019 12:39

Každý učitel chemie,mnohdy i učenlivý žák, zná takové množství možností, jak si vyrobit výbušnou směs,že by se prodej domácí chemie smrskl jen na destilovanou vodu. Agrofert, jako hlavní lídr v prodeji hnojiv, možno považovat za potenciální výrobce zbraní hromadného ničení.

Viky
Viky
30. 6. 2019 20:24

Původně jsem chtěl začít slovy:“…vlastně nevím, jak reagovat…“ Ale, to co nevím je, proč se ocitl borax spolu s kyselinou boritou na černém seznamu. Že by byla některá z těchle látek nutným komponentem při výrobě výbušnin, nebo omamných a psychotropních látek, tak o tom mi opravdu není nic známo. Takže důvodem bude nejspíš něco jiného. Nejsou ani v kategorii T+ (to by na nich byla zákazy a omezení dááááávno) No, ony látky nemusí být extrémně jedovaté, a stejně mohou představovat skryté nebezpečí pro lidské zdraví a nebo životní prostředí. Což je svým způsobem totéž. Ano, i mne znervózňuje, ba přímo… Číst vice »

Viky
Viky
30. 6. 2019 21:33

V lidech, kteří se rozhodli ničit a zabíjet. a taky v „mladých experimenrátotech“, kteří nechtějí pochopit, že proto musí být hodně dobré důvody, proč se některých látek prakticky neužívá. /ale o ty mladé vůbec nejde a nikdy nešlo/ S rozumem užívané… Aha, s rozumem… Jak je potom možné, že jsem byl svědkem toho, jak vysokoškolsky vzdělaný člověk míchá Round-up bez rukavic v kuchyni na kuchyňské lince. A tvrdil mi, že to pro člověka není zvlášť jedovaté. Okamžitě to tak MOŽNÁ je. Vysokoškolsky vzdělaný člověk by snad ale mohl chápat, že akutní otrava není jediné riziko. tím vším chci pouze říci,… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
1. 7. 2019 0:16

V případě kyseliny borité a boraxu se uvádí toxicita pro malé děti, spojená s nevýraznou chutí. Zvědavým jedincům z řad teenagerů je nejrozumnější nabídnout odborně vedený zájmový kroužek nebo profesionální výrobky. Znám jednoho čtyřicátníka, který za středoškolských let zažil dílčí provozní nehodu. Neuvědomil si, že hlavička na petardě a škrtátko od sirek nemohou být ve společné kapse. Rána, která o přestávce následovala, přivolala zástupkyni ředitele, která měla kancelář o patro níže. Odpovědí na otázku ,,co to bylo? „, položenou s výrazem, odpovídajícím alespoň počátku třetí světové války ovšem byly nechápavé pohledy študentů, zaujatě hledících do učebnic a poznámkových sešitů, aby… Číst vice »

Viky
Viky
1. 7. 2019 19:53

Idiotroniku, když nevíš, zeptej se. To jsem učinil. Odpověď byla přibližně takováto: U boraxu se nedá mluvit v pravém smyslu o toxicitě. U kyseliny borité je to s jedovatostí trošku horší, nicméně s její jedovatostí to není nijak kritické. V koncentraci vyšší než … je za jedovatou považována. Ale. Je možná počasná „otrava“ delším pravidelným kontaktem. A opět, tato počasná otrava se nebude nijak zásadněji projevovat. (docela mírumilovný přístup, takový skoro hezký. dále to tak příjemné není) Zvláště nenebezpečná je tato počasná „otrava“ pro děti, těhotné a kojící ženy. Ovlivňuje totiž velmi pravděpodobně vývoj reprodukčních orgánů. Ovlivňuje nepříznivě. Rozšířila se… Číst vice »

racek
racek
4. 7. 2019 20:51

Hm, tak páchat … lze nadále jen se živnosťákem. Třeba na expertýzu výbušnin či na instruktora v používání razítek. Fakt dobrý. Třeba když jsem musel vytahovat občanku na nákup krabičky brufenu, bez kterého se můj zanícený nerv sedací občas neobejde …

Bety
Bety
5. 7. 2019 9:07

Nedávno jsem četla něco o boraxu – v tom smyslu, že stopové množství které obsahují rostliny se z důvodu průmyslového hnojení prudce snížilo a tím pádem ho má i lidský organizmus nedostatek. Prý se to projevuje na špatném stavu cév, tím i funkcí mozku atd., atd. V Austrálii s tím kdosi léčil revmatické projevy a to s úspěchem. Posléze nabídl svou léčbu farmaceutickým společnostem (byla účinná a laciná), načež byl borax v Austrálii zakázán a dotyčný pokutován. Že prý je pravda, že ve velkém množství – které je ovšem nerealistické – může mít nepříznivé účinky na plodnost. Ovšem uvádělo se… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
5. 7. 2019 15:07

Kilo soli je skutečně několik smrtelných dávek (nebezpečí pro děti). Možná nedostanete hydroxid sodný, ale KRTEK (NaOH) je na pultě.
A H2SO4 by pod svým chemickým názvem s poznámkou 96% nikdo dlouho neprodával. Proto ten divný název. Pro čištění záchodů představuje neúměrné riziko.
Tisícům lidí zachránil zrak prodej vápenného hydrátu namísto páleného vápna.
Silnice je nesporně nebezpečná a mnohde vede nákladní doprava středem města, protože město kdysi rozprodalo pozemky, vhodné pro stavbu obchvatu.
Největší riziko je narodit se.