Zármutek z naděje na mír – vede Schwarzenberg

O půlnoci ze 14. na 15. února má podle dohody z Minsku zmlknout na jihovýchodě Ukrajiny hřmot války a má se vykročit k míru. Člověk by čekal, že ukončení masakrování lidí s odhadovanou ztrátou několika desetitisíců lidských životů přijme svět s vděčností a s nejhlubším uspokojením – ale omyl, tu dohodu totiž vedle německé kancléřky Merkelové, francouzského presidenta Hollanda a ukrajinského prezidenta Porošenka pomáhal vypracovat i ruský prezident Putin, a už jenom tahle skutečnost je pro jisté lidi jako červený hadr, ostře rozmávaný před očima býka. Protože pro ně platí, že co od Putina vzejde, jako by od ďábla pošlo, co z Rusi přijde, nechť s bolestí v ohni shoří.

Ano, mám na mysli především Karla Schwarzenberga, který očekávání nezklamal ani tentokrát. Myslím očekávání, že to bude právě on, kdo dohodu, na níž se i Rusko se svým prezidentem podílelo, přijme nejodmítavěji ze všech politiků nejen Evropy ale i celého světa. Právě v USA svými znalostmi (že by o Bilderbergu?), rozšiřoval duševní obzor vysokoškoláků univerzity v Iowě, když jej tam dostihla otázka redaktora Parlamentních listů, co na minskou dohodu říká?

„Nevěřím, že by příměří dohodnuté v Minsku mělo dlouhého trvání,“ odpověděl Schwarzenberg, a postěžoval si hlavně na to, že na summitu nebyla ani slovem zmíněna ruská agrese. I na to, že Putin řekl, že se Kyjev musí s povstalci dohodnout. Putin prý nevede válku kvůli několika vesnicím na jihovýchodě Ukrajiny, tam prý podle Schwarzenberga jde o celou Ukrajinu, aby zas padla na kořist Moskvě. Pokud Západ neukáže Rusku a Putinovi sílu, bude konflikt pokračovat, uvedl Schwarzenberg a rozhovor s redaktorem Parlamentních listů uzavřel svým známým požadavkem, aby Západ pomohl Ukrajině dodávkou zbraní.

Ano, tedy žádné sjednávání příměří, žádné zastavování palby, jak to chtěli a chtějí účastníci summitu v Minsku, ale zbraně a nové zbraně, střílení, granáty, další bombardování občanů jihovýchodní Ukrajiny, až třeba do jejich úplného vymazání z povrchu zemského, to je recept, který náš spíše bojechtivý polní maršál než člověk a poslanec a předseda zahraničního výboru sněmovny dává k dobru jako představitel onoho politického směru u nás, který si do praporu vytkl slova „pravda a láska“ a myslel jimi co nejupřímněji „lež a nenávist“. A nic o této pravdě nevypovídá průkazněji než už shora zmíněná skutečnost, že se můžete – jak jsem to dnes učinil já – celé hodiny prodírat vyjádřeními politiků celého světa (dokonce i včetně z nenávistí k Rusku pološíleného amerického senátora McCaina), a na tak tvrdé odsouzení snahy čtyř politiků z Minsku zastavit tok ukrajinské krve nenarazíte. Možná s výjimkou ukrajinského premiéra Jaceňuka, který ovšem od svého vyjádření, jak v roce 1944 napadlo Rusko Německo a Ukrajinu, se ocitl jaksi mimo soutěž.

Zase jsme zkrátka v něčem na čele.Takové lidi volíme za své představitele. A představuje-li už předseda zahraničního výboru naší poslanecké sněmovny popsanou hodnotu, cítí člověk nutkání uchýlit se k samému ministru zahraničí, zda by od něj pro uklidnění duše neuslyšel cosi povzbudivějšího. Takže si ho poslechněte: „Vyhráno zdaleka není. Počkejme si, jak Rusko dohodu z Minsku naplní.“

Chudák si asi nestačil všimnout, že minimálně devadesát procent všech úkolů, které minská dohoda obsahuje, se ukládá nikoliv Rusku, ale Kyjevu. A to včetně toho nejošemetnějšího, kterým je vytvořit do konce roku 2015 novou ukrajinskou ústavu, předpokládající decentralizaci s ohledem na zvláštnosti jednotlivých regionů (myšleny Doněcká a Luhanská oblast).

Tady se bude lámat chleba ze všech nejtvrdší, a bude se lámat na Ukrajině a ne v Rusku. Ale zvyk je železná košile, že pane ministře?

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
16. 2. 2015 6:38

že je von Kadl vychcaný kokot, to ví snad každý a dá se s tím i počítat ( pří jeho rodinné zdegenerovanné šlechtické anamnéze ), ale že na sebe dokázal nabalit skoro půlku tohoto nárůdku, tak to je teprve tragedie. ..)

ale i tak, v Evropě není na čem solidním stavět ( a poslední století bylo úplně zběsilé) to je snad ruským bohatýrům jasné. ..)

hudryper
hudryper
16. 2. 2015 8:12

Mám v ruce knihu s výstižným názvem : „Proveď vola světem, volem zůstane“ autora Milana Kohouta. Možná by se dalo na toto téma použít,jen bych zaměnil vola za darebáka bez svědomí.
K jeho tak zvanému šlechtictví by Ostravak řekl : „Jak je člověk něuroda,nepomože mydlo,voda“.

johkop@seznam.cz
johkop@seznam.cz
16. 2. 2015 8:22

Tenhle dědek/ Schwarzenberg/ již napáchal tolik zla, že by již neměl nikde vystupovat a vzdát se poslaneckého mandátu.

ray
ray
16. 2. 2015 18:46

Je to opravdu svině. Jsem moc rád, že nakonec není naším prezidentem, že je jím Zeman (kterého jsem však nevolil). Kdyby byla tahle svině naším prezidentem, byli bychom na čele v protiruském tažení, takto jsme někde hodně vzádu. Naštěstí.

Magnus Maximus
Magnus Maximus
16. 2. 2015 19:29

Šláfenbergovi už fouká pod tašky. Mějme s ním soucit. To víte že každé ráno než ho zprovozní, ho musí kompletně umýt a vyměnit pleny ?