Závěrečná inventura prezidentských kandidátů

Jak říkávaly naše prababičky: „Odříkaných voleb největší krajíc,“ a tak jsem, veden jen těmi nejčistšími státotvornými úmysly, včera shlédl poslední „debatu“ prezidentských kandidátů. Tu „debatu“ bohužel musím dát do uvozovek, protože se vlastně o ničem nedebatovalo, jen se tak kavárensky plkalo, přesněji moravcovalo. Formát debaty zvolený moderátorem Moravcem byl, mírně řečeno, nešťastný. Na plnou hubu bych pak řekl, že zoufalý.  (A jestli to byl nápad některého z jeho šéfů, tak se mu stejně neomluvím, měl se bránit.) Rozdělovat kandidáty do skupinek, takže se někteří vyjadřují k jednomu okruhu témat a druzí k druhému? Nechat je ptát se sebe navzájem, takže někteří se pak skoro nedostanou ke slovu? Míchat do toho manžely, milenky a děti? Jestli se někdo rozhoduje podle velikosti košíčku podprsenky paní Horáčkové nebo Hilšerové, je to samozřejmě jeho právo (a vzhledem k plytkosti debaty relevantnější argument, než se na první pohled zdá), ale pro takového má být jiný pořad a jiný žánr. A půl minuty na jakékoliv sdělení, které má hlavu a patu a není to jen výkřik typu: „Haló, já jsem tady,“ je také trapně málo.

Ze strany ČT debata tedy absolutně nezvládnutá a v prostor, který kandidátům zůstal, se nestalo ani nebylo řečeno nic, co by mohlo o příklonu k tomu či onomu rozhodnout. Že se nepoprali, je v pořádku, v tomto smyslu je nuda na místě, ale že se mezi nimi skoro nedal najít rozdíl, to už je trochu problém. Kdybyste mě zabili, tak vám neřeknu, čím se ten který profiluje, čím se liší, čím byl výrazný. A nejspíš nebudu jediný.

Třeba takový Topolánek. Pravda, umí sem tam udělat vtip, umí vystupovat, ale je to pořád macho Topolánek.

Drahoš? Kdybych se nepodíval na program, tak ani nevím, že tam byl. Ten člověk umí být fenomenálně nekontroverzní a nezajímavý.

Nejvýraznější byl asi Horáček, bohužel ale v negativním slova smyslu, protože svým verbálním projevem zcela zničil veškeré dobré mínění, které jsem si o něm udělal na základě jeho projevů písemných. Jeho projev působil vykalkulovaně a nacvičeně, ovšem narychlo před začátkem.

Hynek je muž jednoho bonmotu.

Hannig má jasno, ale neumí to sdělit a není to evidentně kavárenský typ.

Fisher vystupuje kultivovaně, ale kličkuje jak lidovec a odpověď z něj nevypáčil ani tandem Moravec-Kulhánek.

Nebýt toho, že si Hilšer přinesl trpaslíka se Zemanem pod čepicí, tak pět minut po skončení nikdo neví, že tam byl.

Nakonec z celé té party působil nejlépe asi Kulhánek, jenže tohle není volba miss, ale prezidenta.

Suma sumárum, poslední předvolební debata v podání ČT je ztráta času pro voliče i pro kandidáty, někomu, kdo se rozhodovat kvalifikovaně, musela být úplně k ničemu. Snad proto kandidáti vyzývali k volbě srdcem, protože volit hlavou není podle čeho. Klidně tam ten Zeman mohl jít, i kdyby se nemluvilo o ničem jiném, než o něm, marnější už to být nemohlo.

Převzato z blogu Tribun

12
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
12 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Autoři komentářů
zeddAlešMartin (už bez taky m)zajochPetrpavel Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petrpavel
Člen
Petrpavel

Ale tohle přece všichni dávno víme. Problém stojí jinak : co s takovouto ČT, jak vystrnadit Moravce, Dvořáka a spol. ?

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Panoptikum tuzexových sázkařů,
voskových figurín bez barvy, bez chuti a bez zápachu,
zcela neviditelných,
i ubožáckých „prostředníků“ – sice s vousy – ale zato bez gulí i mozku…
Neviděl jsem a vůbec nelituji.
Přes všechny nedostatky,
poblázněné „aktivistky“ Ukrobanderovců,
i neschopné ochranky
pořád platí
že od dob Mistra Jana
je třeba volit:
menšího či většího
– ale pořád
Zemana.

Aleš
Člen
Aleš

Mám trochu strach, že dezinformační hysterie vykonala své a venkov a města s pracujícími znechuceně zůstal doma a zmobilizovali se voliči stiženi dezinformacemi a hysterií a Praha. Ledaže by to dohnal dnes? Ale třeba je to trochu ještě jinak. Slovy Ivana Mládka, před 5 lety jako pravičák podporoval proti levicovějšímu Zemanovi kníže, ale když zjistil, co to dnes obnáší u nás pojem pravice a měl možnost vidět realistické kroky prezidenta, dnes podporuje Zemana. Ale jak přiznal, hodně Mládkových kolegů podlehlo právě dezinformacím a hysterii… Ale třeba jen média tento dojem neúčasti venkova vyvolávají, aby znechutili voliče před dnešní cestou k… Číst vice »

zajoch
Člen

Protože jsem od Moravcovy debaty nic nečekala, jen obvyklé skákání do řeči, když s něčím nesouhlasí a nechce aby to zaznělo a od „zpovídaných“ většinou nic jiného než výpady proti stávajícímu prezidentovi, ani jsem se nedívala. O „úctyhodných“ kandidátech jsem si udělala představu delší dobu před volbami a v souhlase s Tribunem smýšlím kladně kromě Zemana jen o muzikantovi a blogerovi Hannigovi. Ten má v hlavě jasno, není to duševní invalida. Jeho hudba nepatří právě mezi mé oblíbené, ale to vůbec není podstatné.

Aleš
Člen
Aleš
Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)
Aleš
Člen
Aleš

Mezi kandidáty na prezidenta se rozmohla nová sexuální orientace.
EUROATLANTSKÁ.
s SS americkými na věčné časy a nikdy jinak!!!

zedd
Člen
zedd

Je třeba zabít Zemana!!! Slyším to všude a nesnažím se vmísit. Pokud jsem přinucen, pak se ptám proč a odpovědí je z 90%, že prej je to ostuda a navíc prej proruská. Že maj USA na krku za posledních 70 let víc mrtvol, než zvládnul Hitler se Stalinem a spol. dohromady před, během i po světový válce, nikoho vlastně nezajímá. Jsem zjevně úchyl, když pro mne „posilování euroatlantické vazby“ znamená účast na … to se ani nedá popsat … přivádění světa do podstatně větší mizérie, než je z evolučního hlediska nutné? To není ono, to se prostě nedá popsat. CIA… Číst vice »

zedd
Člen
zedd

Dále musím vzdát páně presidentovi dík, že posledních 5 let působil jako účinný hromosvod a … nestydím se to říct … kanál politické energie pražských intelektuálních jelit. Pokud by tato nebyla absorbována Zemanem, mohla by páchat dobro jinde, kde na tom záleží.