Život začíná v padesáti

Alternativa 50+ spouští projekt zacílený na nezaměstnané po padesátce

Obecně prospěšná společnost Alternativa 50+ v dubnu letošního roku spustila projekt Život začíná v padesáti: motivace a vzdělávání lidí 50+ zvyšující uplatnitelnost na trhu práce. Cílem je podpořit a rozvinout dovednosti nezaměstnaných osob starších padesáti let, které potřebují k získání nového zaměstnání, jeho výběru, ke komunikaci se zaměstnavateli ze soukromé či veřejné sféry a k jeho udržení. Projekt bude realizován na území hlavního města Prahy do konce roku 2015 a je financován z Operačního programu Praha – Adaptabilita (OPPA).

„Více než čtvrtinu uchazečů o zaměstnání tvoří lidé po padesátce. Nacházejí se v nesnadné životní situaci, je pro ně totiž výrazně složitější nalézt si novou práci. Přitom zjevně není na ústupu diskriminační jednání, kterému nezaměstnaní a nezaměstnané po padesátce čelí, což potvrzují i naše zkušenosti z poslední doby,“ přibližuje motivaci projektu ředitelka Alternativy 50+ Linda Sokačová.

V rámci projektu se uskuteční bezplatné vzdělávací semináře, které jsou určeny nezaměstnaným starším padesáti let z Prahy. Účastníci a účastnice seminářů se zorientují v oblasti fungování současného trhu práce a v tom, jak čelit situacím porušování pracovního práva či diskriminaci. Dále budou obeznámeni s nejčastějšími triky a chytáky personalistů i zaměstnavatelů a naučí se perfektně připravit svůj životopis nebo motivační dopis. Součástí bude procvičení základního ovládání počítačů, a to především vzhledem k jejich užití při hledání zaměstnání. Absolvují i krátkodobou stáž.

Součástí seminářů bude bilanční diagnostika a po dobu konání projektu mohou účastníci a účastnice využívat služeb bezplatného sociálně-právního a kariérního poradenství nebo poradenství k zahájení vlastního podnikání. Zároveň budou podpořeni při hledání zaměstnání či při jednání s úřady. „Alternativa 50+ tímto navazuje na svou dosavadní poradenskou činnost. Individuální přístup je pro nás samozřejmostí,“ dodává Linda Sokačová.

Současně během projektu vznikne svépomocná skupina založená na aktivitě samotných lidí po padesátce, pečujících, slaďujících rodinu s prací a nezaměstnaných. Svépomocná skupina bude platformou pro sdílení informací k řešení problémů spojených s ukončením pracovního poměru, hledáním nového zaměstnání a nezaměstnaností. Vedle toho vznikne burza oblečení pro lidi v nouzi, kteří si hledají zaměstnání a nemají dostatečné finanční prostředky k tomu, aby si zajistili odpovídající pracovní oblečení.

www.alternativaplus.cz

Organizace Alternativa 50 + si klade za cíl rozvíjet rovné příležitosti a usiluje o rozvoj mezigenerační solidarity. Vychází z přesvědčení, že diverzita na úrovni zaměstnavatelů, organizací i celé společnosti je nejvhodnějším nástrojem pro zapojení různorodých skupin obyvatel a využití jejich talentu. Poskytuje poradenskou a další pomoc obětem diskriminace.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
25. 4. 2015 8:09

Držím palce. Nedávno jsem sháněl práci a nebylo to zase tak snadné, opravdu bylo v mnoha případech zřejmé, že příčinou odmítnutí byl věk. Diverzita je přínosem statisticky vzato vždy, existuje víc faktorů než pracovní výkonnost nebo specifické návyky. Starší a v životě zkušenější lidé přinášejí do mladších kolektivů něco, co se většinou nedá jako prvek snadno oddělit a změřit, ale na jeho efektivitě se to projevuje, někdy i zásadně. Střetávají se různé postoje, názory, zkušenosti. Nesmí se to ale obrátit ve válku staří x mladí. Kde jsem to viděl … seriál Expositura? Jak tam hraje Polívka toho staršího detektiva?

fajt
fajt
25. 4. 2015 8:25

dnešní manifaktury ( jedno jestli na zbytečné šunty, či duševní jedy ) potřebují mladé a moc nepřemyšlející roboty ( samozřejmě musí už mít správné pracovní návyky a pokud možno , aby své požadované pracovní znalosti dávali už od prvního dne v plné palbě k dispozici svému chlebodárci ) – taková gumárna a v takovém tempu tady snad nebyla ani za rajchu, či za habsburské roboty …a ty oranžové gorily u lizu dělají, že je to správné a gut, tedy plní lidu jeho emerický ošklivý sen. ..) to už ani není o mezigenerační třenici, ale o pouhém přežití, kdy se všechny… Číst vice »

orinoko
orinoko
25. 4. 2015 9:56

Ja sam jsem mezi nebem a zemi. Praci mam a prubezne shanim dalsi. Dnesni mladi vykazuje temer olbrimi miru splehlivosti. Pro nechapave – to je ironie, lekrace. A kdyz maka, tak ho vysajiiiiii a po trech letech vyhodi. Jako byla drive petiletka, tak dneska je v kurzu triletka. Pro prekariat vseho druhu.
Tady u nas se ted dva mladi zabili. Na motorce. Zivot jim asi prisel prilis pomaly, takrikajic enduro.

fajt
fajt
25. 4. 2015 11:56

http://www.socialwatch.cz/?page_id=97 – V období od 1. března 2008 do 28. února 2011 byla česká koalice finančně podporována především z projektu „Podpora sociálního rozvoje: budování kapacit Social Watch koalic“, který je ze 75 % financován Evropskou komisí. Jeho česká část je z 15 % financována Ministerstvem zahraničních věcí ČR (Odbor rozvojové spolupráce a humanitární pomoci). Hlavním cílem bylo zvyšování povědomí a mobilizace italské, české a polské občanské společnosti tak, aby požadovaly a podporovaly rozvoj veřejné politiky v souladu se závazky přijatými jejich vládami během konference OSN o sociálním rozvoji v Kodani. Zároveň se činnost zaměřovala na zvyšování povědomí a mobilizaci těch,… Číst vice »

fajt
fajt
25. 4. 2015 12:09

http://cs.wikipedia.org/wiki/Obecně_prospěšná_společnost – njn, kde jinde by to mohli více dojebat než v čezku, NOZ má přes třitíse paragrafů a nakonec je v tomto případě úplně na hovno, prostě Pospíšil a kolektiv jsou vzoroví kokoti, hlavně že můžou lízat emerický šapiro koule. ..)

orinoko
orinoko
25. 4. 2015 12:20

Ja rad sapiro. Odkud je vlastne?

fajt
fajt
25. 4. 2015 14:32

Reinhard šapiro? to je fuk, takových maršmelounů je v kraji lapků a bushmenů mnogo. ..)

LF
LF
25. 4. 2015 15:09

Člověk po padesátce místa nehledá, ale vytváří, jinak je něco špatně.
Pracovní tempo a hlavně kvalita práce starších bývá často lepší, než u mladých vejcbůčkářů. Ale ty (např. fajtovské) kecy jsou k nesnesení.

Sio
Sio
25. 4. 2015 16:14

LF napsal

Člověk po padesátce místa nehledá, ale vytváří, jinak je něco špatně.
Pracovní tempo a hlavně kvalita práce starších bývá často lepší, než u mladých vejcbůčkářů. Ale ty (např. fajtovské) kecy jsou k nesnesení.

A no tak se, vašnosto, pochlubte, co jste vytvořil. Nebo vám ještě 50 není?

orinoko
orinoko
26. 4. 2015 9:50

Tak např. já jsem vytvořil … tady na OM. Problém. A nikoli jeden.

idiotronic
26. 4. 2015 19:14

Padesátiletí jsou nepříjemní. Vykládají pětadvacetiletým u gumárenského lisu, kde se třídají, že kdysi mohli za tuhle práci zaolatit dětem v zimě lyže a v létě tábor a tím kazí pracovní morálku.

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
27. 4. 2015 14:47

Úplně se mi to skládá v dotazník:

x) Lidé po padesátce

a) jsou velkým potenciálním přínosem pro pracovní kolektiv
b) obvykle nejsou přínosem pro tým, protože obvykle nic jako tým neexistuje
c) měli by být bezbolestně terminováni, pokud nevytvořili alespoň 5 pracovních míst
d) žádná odpověď není správná

Nerevar
Nerevar
28. 4. 2015 0:28

Nechci být jako strýček sýček, ale na mne to celé působí jako další grantový byznys.