Zjevení Karla Marxe na České televizi

Film Mladý Karel Marx (ČSFD), který 28. dubna uvedla ČT2, je pozoruhodný hned ze dvou důvodů. Jednak sám o sobě jako film, k čemuž se ještě vrátím, jednak – a to především – tím, že ho Česká televize vůbec uvedla, a navíc v prime-timu. Leta letoucí ČT surfuje na vlně antikomunismu a cokoliv, co zavání levičáctvím, do ní má vstup zakázán, a najednou uvede film, který je věnován autorovi Komunistického manifestu a Marxe i Englese líčí jako celkem sympatické chlapíky, tedy v příkrém rozporu s jejich vydáváním za zločince a mravní zpustlíky, jak velí demokraticky-normalizační kánon dneška. A kdyby jenom to, ale ve filmu zazní i jejich myšlenky, tedy komunistické myšlenky, kritika buržoazie a soukromého vlastnictví, odůvodněná kritika, dlužno dodat, a to vše bez jakékoliv korekce ze strany ČT, bez relativizace a bagatelizace. Čekal jsem, že k tomu ČT připojí nějaký pacifikační doprovodný pořad, jako když před časem reprízovala Třicet případů majora Zemana, čekal jsem dvě minuty antikomunistické propagandy na každou minutu Mladého Karla Marxe, a ono nic. Na poměry ČT neuvěřitelné, učiněné zjevení.

No a samotný film? Ten také nebyl špatný. Až na jednu zcela zbytečnou scénu mladého Marxe souložícího s mladou paní Marxovou nemám nic zásadního, co bych filmu vytkl. Možná, že kdybych znal životopis Marxe a Englese lépe, našel bych chyb, zjednodušení a autorských licencí více, ale protože životopisy velikánů dělnického hnutí mne ve škole už minuly, nevím, co by mohlo být po věcné stránce špatně, a ta formální mi přijde velice solidní, a to včetně výpravy, Ale beru to samozřejmě tak, že je to jenom film, svého druhu bulvár a karikatura, dílo, které nemůže Marxe a jeho monumentální dílo postihnout v celé jeho šíři a hloubce. Ale to nevadí, už jenom to, že díky tomuto filmu se mohou lidé snadnou a přístupnou formou dozvědět, že existoval nějaký Marx, co psal a proč to psal, zasluhuje uznání. A ztvárnění také, takže za mě 85 % a běžte se bodnout.

Převzato z blogu Tribun

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sofie
Sofie
2. 5. 2018 8:58

Souhlasím s autorem. Také jsem byla překvapená, že ČT 2 tento film uvedla. Dovolím si doplnit o závěr řeči nad hrobem K. Marxe, kterou pronesl B. Engels na hřbitově v Highgate v Londýně dne 17. března 1883. “ Marx byl především revolucionář. Napomáhat tak či onak svržení kapitalistické společnosti a státních institucí, které vytvořila, přispívat k osvobození moderního proletariátu, jemuž první vštípil vědomí vlastního postavení a jeho potřeb, vědomí podmínek jeho osvobození – to bylo jeho skutečným životním posláním. Boj byl jeho živlem. A Marx bojoval s takovou vášní, s takovou houževnatostí a s takovým úspěchem, jako málokdo. A proto… Číst vice »

Irena
2. 5. 2018 9:44

Někdy „tendenční film“ promluví dost jasnou řečí – Korea po válce
https://www.youtube.com/watch?v=LP-yg6w55QE

A když si to okořeníte článkem Daniela Veselého, je to ještě více vypovídající
https://blisty.cz/art/68062-za-deviantnimi-postoji-pchjongjangu-stoji-racionalni-okolnosti.html

PS: Omlouvám se za odkaz na blitky, ale je to starý článek z doby, kdy se ještě tvářili, že jsou alternativou.

Dana
Dana
2. 5. 2018 15:31

Jsem vdecna, ze ziji v Americe v luxusu a uznavam, ze vetsina obyvatel planety tyto vydobytky nema.. Lidstvo se namnozilo na sedm miliard lidi a zacina se blizit k 8 miliardam. Pet miliard nema ani tyto zakladni prostredky k zapadnimu stylu zivota (z ceskeho tisku) : Mezi tyto položky patří včasné hrazení účtů (pravidelných plateb za bydlení či splácení půjček), dostatečně vytápěný byt, úhrada neočekávaného výdaje (Český statistický úřad loni pracoval s částkou 10 200 korun), pravidelná konzumace masa (nebo ryb či ekvivalentu pro vegetariány), týdenní dovolená pro všechny členy domácnosti, televizor, pračka, auto a výdaje za telefon. Takze ano,… Číst vice »

fajt
fajt
2. 5. 2018 15:55

zneužívání Marxe kapitalistickými hovady je nový level liberálního úpadku, ti úplně nahoře dobře vidí, jak neskutečnou a nadčasovou pravdu tento velikám měl a má, takže ho dali plně na hraní svým užitečným servisním idiotům a očekávají, že ti jeho odkaz a myšlenky dostatečně doprasí, aby další generace neměla sílu ani chuť oddělit skutečné propracované myšlenky a poznatky velikána od zprzněné aplikace pitomci, kteří jenom dostali úkol a pak prostor a prostředky. ..)

peter.
2. 5. 2018 16:17

Dana napsal Pet miliard nema ani tyto zakladni prostredky k zapadnimu stylu zivota Dana: Keby anglosiónski smradi nevyžierali celý svet,možno by sa ten tretí ubiedený svet mal lepšie a Amerika horšie.Váš blahobyt stojí na krvi vyvraždených Indiánov a na práci čiernych otrokov,ktorých z Afriky dovliekli otrokári,zväčša vaši súkmeňovci.Zbohatli ste aj na dvoch svetových vojnách a to tak výrazne,že od vtedy ste už neustále v permanentnej vojne.Lebo vojna je zdrojom vášho blahobytu.Ste ako upíry,ktorí k životu potrebujú ľudskú krv.Preto židovka Albrightová bez zábran vyhlásila,že smrť 500 tisíc iráckych detí sa oplatila,že stála za to.Tak za čo to vlastne tých polmilióna detí… Číst vice »

Sofie
Sofie
2. 5. 2018 16:38

Dana napsala:
Jsem vděčna, že žiji v Americe v luxusu…..
A já se ptám – všichni Američané žijí v luxusu? I v Čechách byste mohla žít v luxusu, i v Indii, i na Ukrajině, kdekoliv na světě! Ale proč, Dano? Na to odpovídá Peter a já s ním souhlasím. Jaký člověk může být šťastný ze svého blahobytu, když žije s dalšími, kteří živoří? Jaký člověk může vystavět svoje štěstí na neštěstí druhého? Rozdílné postoje jsou v morálních kategoriích – solidarita a spravedlnost proti sobectví a nespravedlnosti!

Dana
Dana
2. 5. 2018 17:03

Ale kdez, americti predci, setleri dreli tak hrozne, ze si to nikdo dnes uz ani neumi predstavit. Vykacet sekyrkama les, obrovske stromy na vyklizeni planovaneho pole , stromy odvezt konmi, rucne rozzrezat, rucne zpracovat na material pro obydli, to dokazali jen anglosasti protestanti. Jejich duch je jeste zivy a je to ta nekonecna pracovitost normalnich lidi, kteri vybudovali Spojene Staty a udrzuji je byt velmoci. .. Amerika nikomu za svuj blahobyt nic nedluzi, jedine snad tem cernochum, ktere privezli otrokari na nucene prace. . Cernosi zde pozdeji staveli domy presidentu, ze kterych jsou dnes muzea, protoze se od bileho muze… Číst vice »

racek
racek
2. 5. 2018 19:14

Milá Dano, to co dokázali angličtí protestanti, dokázaly jiné národy už 5000 let před nimi. Nadřeli se, jistě. To tak bývá. Naši předci taky. A ještě ti zločiní indiáni tam, že. Trvalo dlouho, než je trochu probrali, že. Španělé to ovšem dokázali už 200 let před nimi. No, dnes je už stav daný a na křivdy už není čas, což asi všichni uznáváme. Jenom jeden stát uplatňuje nároky starší 2000 let, že … Tedy ne že by byly tak zcela historicky podložené . Vyhánění arabských farmářů z jejich půdy na základě údajně tisíc let starých nároků je fakt, sám průvodce… Číst vice »

Dana
Dana
2. 5. 2018 21:21

Racku, neomlouvejte irackeho diktatora, jako, ze Iracane byli dlouho kolonii – Saddam take vedl surovou valku s Iranem, takze na vojenske avantyry mel penez a prostredku dost, ze. To, ze Kuwaitane cerpali z irackych zdroju bylo prohlaseni pouze Saddama, dukazy neexistuji. A i kdyby, coz je velke kdyby, tak Saddam reagoval ciste kolonialisticky, oportunistickou okupaci Kuwaitu. Normalne, v takove situaci by se to melo resit resit diplomaticky a humanisticky, ne ? Rusove take nezacli okupovat Ukrajinu, kdyz jim pri transferu Ukrajinci ustavicne kradli plyn. Obvineni z kradeze ropy byla zaminka pro ziskani ropnych poli Kuwaitu, iracka anexe. SH obsadil cely… Číst vice »

peter.
3. 5. 2018 12:37

Toto sa v Moskve nemôže stať.Pri oslavách Dňa víťazstva na Červenom námestí neuvidíme žiadny portrét Stalina a ani portréty „maršalov víťazstva“….. a to ani v pochode nesmrteľných“.
https://cont.ws/@sveta24519/933389

peter.
3. 5. 2018 12:39

comment image

Aleš
Aleš
3. 5. 2018 12:52

Dana: Saddám napodobil Američany po té, co mu Američani nesplnili některé sliby, ale co je dovoleno jednomu, u druhého vyžaduje rituální vraždu. NATO má na okupace, anexe a pravdu monopol. Nebo přesně řečeno. Už naštěstí nemá.

racek
racek
4. 5. 2018 15:05

Dana napsal Racku, neomlouvejte irackeho diktatora,jako, ze Iracane byli dlouho kolonii – Saddam take vedl surovou valku s Iranem, takze na vojenskeavantyry mel penez a prostredku dost, ze. To, ze Kuwaitane cerpali z irackych zdroju bylo prohlaseni pouze Saddama, dukazy neexistuji. A i kdyby, coz je velke kdyby, tak Saddam reagoval ciste kolonialisticky, oportunistickou okupaci Kuwaitu. Normalne, v takovesituaci by se to melo resit resit diplomaticky ahumanisticky, ne ?Rusove take nezacli okupovat Ukrajinu, kdyz jim pri transferu Ukrajinci ustavicne kradli plyn. Obvineni z kradeze ropy byla zaminka pro ziskani ropnych poli Kuwaitu, iracka anexe. SH obsadil cely Kuwait vojensky a… Číst vice »

Jura11
Jura11
4. 5. 2018 19:29

Mě osobně se adorace marxismu nelíbí … byť jsou v něm přítomné dobré myšlenky, tak zároveň v něm jsou přítomny prvky vedoucí k následné prohře .

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2018/04/26/kde-udelali-soudruzi-chybu-aneb-chyby-v-marxismu/