Zjevení Karla Marxe na České televizi

Film Mladý Karel Marx (ČSFD), který 28. dubna uvedla ČT2, je pozoruhodný hned ze dvou důvodů. Jednak sám o sobě jako film, k čemuž se ještě vrátím, jednak – a to především – tím, že ho Česká televize vůbec uvedla, a navíc v prime-timu. Leta letoucí ČT surfuje na vlně antikomunismu a cokoliv, co zavání levičáctvím, do ní má vstup zakázán, a najednou uvede film, který je věnován autorovi Komunistického manifestu a Marxe i Englese líčí jako celkem sympatické chlapíky, tedy v příkrém rozporu s jejich vydáváním za zločince a mravní zpustlíky, jak velí demokraticky-normalizační kánon dneška. A kdyby jenom to, ale ve filmu zazní i jejich myšlenky, tedy komunistické myšlenky, kritika buržoazie a soukromého vlastnictví, odůvodněná kritika, dlužno dodat, a to vše bez jakékoliv korekce ze strany ČT, bez relativizace a bagatelizace. Čekal jsem, že k tomu ČT připojí nějaký pacifikační doprovodný pořad, jako když před časem reprízovala Třicet případů majora Zemana, čekal jsem dvě minuty antikomunistické propagandy na každou minutu Mladého Karla Marxe, a ono nic. Na poměry ČT neuvěřitelné, učiněné zjevení.

No a samotný film? Ten také nebyl špatný. Až na jednu zcela zbytečnou scénu mladého Marxe souložícího s mladou paní Marxovou nemám nic zásadního, co bych filmu vytkl. Možná, že kdybych znal životopis Marxe a Englese lépe, našel bych chyb, zjednodušení a autorských licencí více, ale protože životopisy velikánů dělnického hnutí mne ve škole už minuly, nevím, co by mohlo být po věcné stránce špatně, a ta formální mi přijde velice solidní, a to včetně výpravy, Ale beru to samozřejmě tak, že je to jenom film, svého druhu bulvár a karikatura, dílo, které nemůže Marxe a jeho monumentální dílo postihnout v celé jeho šíři a hloubce. Ale to nevadí, už jenom to, že díky tomuto filmu se mohou lidé snadnou a přístupnou formou dozvědět, že existoval nějaký Marx, co psal a proč to psal, zasluhuje uznání. A ztvárnění také, takže za mě 85 % a běžte se bodnout.

Převzato z blogu Tribun

 

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sofie
Sofie
2. 5. 2018 8:58

Souhlasím s autorem. Také jsem byla překvapená, že ČT 2 tento film uvedla. Dovolím si doplnit o závěr řeči nad hrobem K. Marxe, kterou pronesl B. Engels na hřbitově v Highgate v Londýně dne 17. března 1883. “ Marx byl především revolucionář. Napomáhat tak či onak svržení kapitalistické společnosti a státních institucí, které vytvořila, přispívat k osvobození moderního proletariátu, jemuž první vštípil vědomí vlastního postavení a jeho potřeb, vědomí podmínek jeho osvobození – to bylo jeho skutečným životním posláním. Boj byl jeho živlem. A Marx bojoval s takovou vášní, s takovou houževnatostí a s takovým úspěchem, jako málokdo. A proto… Číst vice »

Irena
2. 5. 2018 9:44

Někdy „tendenční film“ promluví dost jasnou řečí – Korea po válce
https://www.youtube.com/watch?v=LP-yg6w55QE

A když si to okořeníte článkem Daniela Veselého, je to ještě více vypovídající
https://blisty.cz/art/68062-za-deviantnimi-postoji-pchjongjangu-stoji-racionalni-okolnosti.html

PS: Omlouvám se za odkaz na blitky, ale je to starý článek z doby, kdy se ještě tvářili, že jsou alternativou.

Dana
Dana
2. 5. 2018 15:31

Jsem vdecna, ze ziji v Americe v luxusu a uznavam, ze vetsina obyvatel planety tyto vydobytky nema.. Lidstvo se namnozilo na sedm miliard lidi a zacina se blizit k 8 miliardam. Pet miliard nema ani tyto zakladni prostredky k zapadnimu stylu zivota (z ceskeho tisku) : Mezi tyto položky patří včasné hrazení účtů (pravidelných plateb za bydlení či splácení půjček), dostatečně vytápěný byt, úhrada neočekávaného výdaje (Český statistický úřad loni pracoval s částkou 10 200 korun), pravidelná konzumace masa (nebo ryb či ekvivalentu pro vegetariány), týdenní dovolená pro všechny členy domácnosti, televizor, pračka, auto a výdaje za telefon. Takze ano,… Číst vice »

fajt
fajt
2. 5. 2018 15:55

zneužívání Marxe kapitalistickými hovady je nový level liberálního úpadku, ti úplně nahoře dobře vidí, jak neskutečnou a nadčasovou pravdu tento velikám měl a má, takže ho dali plně na hraní svým užitečným servisním idiotům a očekávají, že ti jeho odkaz a myšlenky dostatečně doprasí, aby další generace neměla sílu ani chuť oddělit skutečné propracované myšlenky a poznatky velikána od zprzněné aplikace pitomci, kteří jenom dostali úkol a pak prostor a prostředky. ..)

peter.
2. 5. 2018 16:17

Dana napsal Pet miliard nema ani tyto zakladni prostredky k zapadnimu stylu zivota Dana: Keby anglosiónski smradi nevyžierali celý svet,možno by sa ten tretí ubiedený svet mal lepšie a Amerika horšie.Váš blahobyt stojí na krvi vyvraždených Indiánov a na práci čiernych otrokov,ktorých z Afriky dovliekli otrokári,zväčša vaši súkmeňovci.Zbohatli ste aj na dvoch svetových vojnách a to tak výrazne,že od vtedy ste už neustále v permanentnej vojne.Lebo vojna je zdrojom vášho blahobytu.Ste ako upíry,ktorí k životu potrebujú ľudskú krv.Preto židovka Albrightová bez zábran vyhlásila,že smrť 500 tisíc iráckych detí sa oplatila,že stála za to.Tak za čo to vlastne tých polmilióna detí… Číst vice »

Sofie
Sofie
2. 5. 2018 16:38

Dana napsala:
Jsem vděčna, že žiji v Americe v luxusu…..
A já se ptám – všichni Američané žijí v luxusu? I v Čechách byste mohla žít v luxusu, i v Indii, i na Ukrajině, kdekoliv na světě! Ale proč, Dano? Na to odpovídá Peter a já s ním souhlasím. Jaký člověk může být šťastný ze svého blahobytu, když žije s dalšími, kteří živoří? Jaký člověk může vystavět svoje štěstí na neštěstí druhého? Rozdílné postoje jsou v morálních kategoriích – solidarita a spravedlnost proti sobectví a nespravedlnosti!

Dana
Dana
2. 5. 2018 17:03

Ale kdez, americti predci, setleri dreli tak hrozne, ze si to nikdo dnes uz ani neumi predstavit. Vykacet sekyrkama les, obrovske stromy na vyklizeni planovaneho pole , stromy odvezt konmi, rucne rozzrezat, rucne zpracovat na material pro obydli, to dokazali jen anglosasti protestanti. Jejich duch je jeste zivy a je to ta nekonecna pracovitost normalnich lidi, kteri vybudovali Spojene Staty a udrzuji je byt velmoci. .. Amerika nikomu za svuj blahobyt nic nedluzi, jedine snad tem cernochum, ktere privezli otrokari na nucene prace. . Cernosi zde pozdeji staveli domy presidentu, ze kterych jsou dnes muzea, protoze se od bileho muze… Číst vice »

racek
racek
2. 5. 2018 19:14

Milá Dano, to co dokázali angličtí protestanti, dokázaly jiné národy už 5000 let před nimi. Nadřeli se, jistě. To tak bývá. Naši předci taky. A ještě ti zločiní indiáni tam, že. Trvalo dlouho, než je trochu probrali, že. Španělé to ovšem dokázali už 200 let před nimi. No, dnes je už stav daný a na křivdy už není čas, což asi všichni uznáváme. Jenom jeden stát uplatňuje nároky starší 2000 let, že … Tedy ne že by byly tak zcela historicky podložené . Vyhánění arabských farmářů z jejich půdy na základě údajně tisíc let starých nároků je fakt, sám průvodce… Číst vice »

Dana
Dana
2. 5. 2018 21:21

Racku, neomlouvejte irackeho diktatora, jako, ze Iracane byli dlouho kolonii – Saddam take vedl surovou valku s Iranem, takze na vojenske avantyry mel penez a prostredku dost, ze. To, ze Kuwaitane cerpali z irackych zdroju bylo prohlaseni pouze Saddama, dukazy neexistuji. A i kdyby, coz je velke kdyby, tak Saddam reagoval ciste kolonialisticky, oportunistickou okupaci Kuwaitu. Normalne, v takove situaci by se to melo resit resit diplomaticky a humanisticky, ne ? Rusove take nezacli okupovat Ukrajinu, kdyz jim pri transferu Ukrajinci ustavicne kradli plyn. Obvineni z kradeze ropy byla zaminka pro ziskani ropnych poli Kuwaitu, iracka anexe. SH obsadil cely… Číst vice »

peter.
3. 5. 2018 12:37

Toto sa v Moskve nemôže stať.Pri oslavách Dňa víťazstva na Červenom námestí neuvidíme žiadny portrét Stalina a ani portréty „maršalov víťazstva“….. a to ani v pochode nesmrteľných“.
https://cont.ws/@sveta24519/933389

peter.
3. 5. 2018 12:39

comment image

Aleš
Aleš
3. 5. 2018 12:52

Dana: Saddám napodobil Američany po té, co mu Američani nesplnili některé sliby, ale co je dovoleno jednomu, u druhého vyžaduje rituální vraždu. NATO má na okupace, anexe a pravdu monopol. Nebo přesně řečeno. Už naštěstí nemá.

racek
racek
4. 5. 2018 15:05

Dana napsal Racku, neomlouvejte irackeho diktatora,jako, ze Iracane byli dlouho kolonii – Saddam take vedl surovou valku s Iranem, takze na vojenskeavantyry mel penez a prostredku dost, ze. To, ze Kuwaitane cerpali z irackych zdroju bylo prohlaseni pouze Saddama, dukazy neexistuji. A i kdyby, coz je velke kdyby, tak Saddam reagoval ciste kolonialisticky, oportunistickou okupaci Kuwaitu. Normalne, v takovesituaci by se to melo resit resit diplomaticky ahumanisticky, ne ?Rusove take nezacli okupovat Ukrajinu, kdyz jim pri transferu Ukrajinci ustavicne kradli plyn. Obvineni z kradeze ropy byla zaminka pro ziskani ropnych poli Kuwaitu, iracka anexe. SH obsadil cely Kuwait vojensky a… Číst vice »

Jura11
Jura11
4. 5. 2018 19:29

Mě osobně se adorace marxismu nelíbí … byť jsou v něm přítomné dobré myšlenky, tak zároveň v něm jsou přítomny prvky vedoucí k následné prohře .

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2018/04/26/kde-udelali-soudruzi-chybu-aneb-chyby-v-marxismu/