Klíčová zpráva AI z války na Donbase 2014-2015 je pouze jedna, a to z května 2015. Nese název Ukraine: Breaking Bodies: Torture and Summary Killings in Eastern Ukraine
. Celý text si stáhnete kliknutím na odkaz. Jako bývalý vězeň AI a její současný člen jsem se touto zprávou zabývat nechtěl, i když o ní vím. Ale pak mi ji poslala známá s tím, že je potřeba objektivně informovat o zvěrstvech na obou stranách konfliktu. Takže k obsahu zprávy.
Problematické je už samo zaměření zprávy, viz metodologická část. Dokumentovalo případ 33 bývalých vězňů z obou stran, kteří byli zadrženi a někteří i mučeni jak Ukropy, tak separatisty. Klíčové případy se týkaly těchto případů, vyjmenováno podle pořadí stránek.
- Případ mučení 3 mužů, kteří jeli z Doněcka do práce, byli zadrženi a check-pointu u Volnovachy jednotkami Pravého sektoru a Dněpr 2 a byli zbiti při výslechu jednotkami SBU, po 5 dnech propuštěni.
- Popis mučící cely v Dněpropetrovsku využívané jak Pravým sektorem, tak ukrajinskými jednotkami v rámci ATO.
- Svědectví dalších 4 vojáků, popř. civilistů z Doněcka, kteří byli mučeni jak nacionalisty, tak i jednotkami ATO.
Ze strany mučení separatistů byly zdokumentovány tyto případy.
- Svědectví ukrajinských vojáků ze skupiny celkem 70 zajatců, kteří se vzdali 30. 8. 2014 u vesnice Krasnoselske v ilovajském kotli. Byli uvězněni na velmi špatných podmínek v Doněcku, k tomu přibyl výkon nucených prací.
- Svědectví 2 příslušníků vojsk min. vnitra působící v rámci ATO a mučených bojovníky skupiny Přízrak a dalšího vojáka, zajatého stejnou skupinou.
- Svědectví 2 civilistů zajatých a mučených bojovníky skupiny Přízrak.
Pak následují věcná doporučení jak úřadům Ukrajiny, tak i povstalcům, aby zajistily slušné zacházení s válečnými zajatci, zajistily osobní integritu a občanská práva civilistů, začaly vyšetřovat případy mučení a spolupracovaly s mezinárodními orgány. To je v pořádku a ze své strany respektuji i fakt, že mučení se jistě dopustily obě strany a je možné to dokumentovat. Ale zpráva je z hlediska reálného průběhu konfliktu zásadně zavádějící v těchto zásadních bodech.
- Dokument vůbec nevyšetřuje bombardování a masakry civilních obyvatel, které jsou zdokumentované mezinárodními pozorovateli OBSE. Toto bombardování je zločin podle mezinárodního práva, ať se ho dopustil kdokoliv.
- Je třeba konstatovat, kdo se bombardování civilistů dopustil v boji, a kdo svévolně bombardoval civilní čtvrti, kde prokazatelně nebyla žádná vojska.
- Dokument vůbec nezmiňuje vraždy nezávislých novinářů a opozice jako Oles Buzina, na které byly předem udělány vraždící seznamy (Vraždy a „sebevraždy“ kritiků kyjevské junty
). - Proč si vyšetřovatelé AI nezašli za některými z celkem 1 miliónu uprchlíků, kteří jsou v táborech v Rusku a na Ukrajině? Podle OSN jich padlo víc než 4 tisíce, viz anglická Wikipedie
. - Uprchlíci by jim dosvědčili věci, které už zdokumentované jsou a brzy půjdou na mezinárodní tribunál pro válečné zločiny. Jinak vcelku úctyhodná AI bude vypadat za 1-2 roky jako úplný hlupák, pokud se rychle nevzpamatuje a nevydá novou zprávu.
- AI nevyšetřuje nálezy hromadných hrobů a umučených lidí již forenzicky zdokumentované, použití zakázaných typů zbraní, kazetového střeliva, min atd.
- AI nevyšetřuje ani rasistickou fašistickou ideologii, kterou veřejně ukazovaly a ukazují jednotky zmiňované v dokumentu (Pravý sektor a Dněpr 2).
Dokument je zdánlivě nestranný, protože ukázal, že obě strany páchaly mučení a porušily základní lidská práva v rámci trestných nebo bojových operací. Jenže zdánlivá reciprocita je v tomto případě hodně zavádějící. Na Donbase jsou zničena celá města a vesnice. Někdo to udělat musel. Dokument AI se rezolutně nepostavil na stranu skutečných obětí konfliktu: civilistů, žen, dětí, uprchlíků, protože tyto oběti v současné zprávě prostě pominul. Dále nespojil zvěrstva s nacionálně-fašistickou ideologií, kterou odsoudil Norimberský tribunál. Z výše uvedených důvodů považuji tuto zprávu za manipulaci, minimálně do doby, pokud nevyjde nový materiál AI.
Ale k obraně AI dodávám, že se snad vzpamatuje. Snad napíše (mimo jiné i za můj členský příspěvek) pořádnou a nezaujatou studii, kde shromáždí především a zásadně svědectví mučených a bombardovaných civilistů. Svoje stanovisko jako daňového poplatníka EU jsem napsal především v těchto dvou článcích:
Neonacismus na Ukrajině, aktivní vůle nevidět na Západě![]()
Fašistická propaganda v přímém přenosu![]()
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde
, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!
10 komentáře
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Jidlo-osaceni-kapesne-a-dalsi-naklady-pro-statisice-mozna-miliony-bezencu-Pocty-ceskeho-matematika-ze-kterych-se-nemeckemu-danovemu-poplatnikovi-protoci-panenky-402609
http://politikus.ru/v-rossii/60049-opros-zhiteley-stolicy-chto-bylo-v-1991-godu.html – sice pozdě, ale přece. ..)
Když S.Arábie dohlíží jménem OSN na lidská práva, to je jako kdyby Hitler dohlížel na dodržování lidských práv židovské komunity.
!!! http://www.noveslovo.sk/c/Pani_Merkelova_odstupte_vasa_velka_vyzva_pre_EU_je_nekorektna
Kdypak pátokolonisti z AI protestovali proti imperiálním válkám za „Trvalou svobodu, mír a demokracii“, kdypak se trdě obuli do jedné z nejnehumánnějších despocií = Saudské Arábie?
Saúdský zaměstnavatel usekl služce z Indie ruku http://www.blisty.cz/art/79377.html
Indické ministerstvo zahraničí si stěžovalo saúdskoarabským úřadům poté, co saúdský zaměstnavatel usekl indické služce ruku. Kasturi Munirathinam je v nemocnici. Snažila se od zaměstnavatele uprchnout, když ji chytil. Její příbuzní v Indii si stěžují, že ji saúdští zaměstnavatelé mučili.
Useknutí ruky má být trestem, že si na to služka stěžovala.
– See more at: http://www.blisty.cz/art/79377.html#sthash.w6QODRAj.dpuf
http://pravyprostor.cz/saudska-arabie-islam-je-vic-nez-lidska-prava-lgbt-osn-prikyvuje/ Saudská Arábie trvá na tom, aby OSN, odebrala boj za práva LGBT ze seznamu svých priorit. OSN vyhověla Saudům a vyjmula „práva LGBT minorit (gayů) ze svých priorit. Nahradila je „právy migrantů“ …
http://echo24.cz/a/wALzZ/natocil-popravu-zeny-v-saudske-arabii-sam-ted-celi-trestu
Muž, který v Saúdské Arábii zveřejnil video z popravy jedné ženy v Mekce, teď sám bude čelit trestu. Záběry kolující na internetu vyvolaly zděšení a také reakci v podobě zadržení muže, který video natočil, informují The New York Times.
Tři muži v uniformách a popravčí s mečem oděný v tradičním bílém hábitu na videu obklopují ženu s páskou přes oči. Ta v posledních chvílích svého života prohlašuje, že je nevinná a že její vrazi nejednají v právu božím.
No, vzhledem k tomu, že ten projekt vznikl podle údajů na stránkách faktus.info už v září 2014 a veřejný je až od zítřka bude zřejmě zajímavý nejspíše tím, kolik si člověk v tísni od státu za něj inkasoval. Zatím tam, kromě pár kydů o Vandasovi není lautr nic.
…nechci Někomu škrábat staré rány a sahat do svědomí těm, kteří ho nevlastní, ale pokud by chtěli tihle amnestňáci objektivně hodnotit co se na Donbase dělo museli by nejprve chtít…
Nevím jestli to dle AI také spadá do oblasti „mučení“: http://aeronet.cz/news/video-ukrajinska-milice-obesila-v-lese-tehotnou-zenu-a-jejiho-manzela-prokuratura-luhanske-republiky-obvinila-ukrajinsky-prapor-donbas/
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Toto-neprehlednete-Traskava-korespondence-mezi-senatorem-Regecem-a-Simonem-Pankem-402512