Zpravodaj #18: záznam slyšení ve sněmovně, skandál TwitterFiles v USA, 100M dotací pro vládní média a umlčení těch kritických

Milí příznivci a signatáři naší petice,

v 18. vydání našeho zpravodaje najdete kompletní záznam z veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně k naší petici o svobodě slova, návrh MVČR na dotování soukromých médií a neziskovek 150 miliony Kč k potlačování protivládních názorů, komentáře k cenzurnímu skandálu kolem FBI a bývalého vedení Twitteru v USA, souhrn toho nejdůležitějšího za minulý měsíc a mnohé další.

Naše petice ve sněmovně uspěla, bude ji projednávat mediální výbor

6.12. jsme se zúčastnili veřejného slyšení k naší petici proti omezování svobody projevu na sociálních sítích, které se konalo v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR jako součást jednání petičního výboru. Akce se zúčastnilo kolem stovky hostů. Zde najdete fotografie a kompletní videozáznam celé akce. Přečtěte si, jaký byl náš původní návrh usnesení, co se nakonec přijalo a jak bude v PSP projednávání petice pokračovat. Úvodní slovo Daniela Vávry i v přepisu.

Loajální média zadotujeme a ta kritická obviníme z dezinformací

Devět měsíců poté, kdy vládní zmocněnec Michal Klíma v debatě s Danielem Vávrou na CNN Prima News (čas 30:47) odmítl, že by chtěl dotovat média, přichází plán Úřadu vlády a Ministerstva vnitra na dotace 100 mil. Kč pro vybraná média a 50 mil. Kč pro fact-checkingové neziskovky. Můžeme jen hádat, zda to bude třeba politická neziskovka Manipulátoři, která byla opakovaně usvědčena ze lži a kterou dává vládní web za vzor veřejnosti. Každopádně to zavání korupcí, která by se mohla počítat v násobku Čapích hnízd. Více v únorovém článku Daniela Vávry.

Cenzurní skandál TwitterFiles v USA a jeho ozvěny v EU

Nejpoctivěji se skandálu kolem Twitter cenzury na politickou objednávku Bidenova týmu a FBI zatím u nás věnují Michal Půr v Info, Dalibor Balšínek v Echo24 a Epoch Times CZ. Twitter dělal vše, co jste tušilii – manipuloval dosah, skrýval nepohodlné účty, ztěžoval jejich vyhledávání a blokoval uživatele přesto, že v interní komunikaci uznal, že nepřekročili pravidla. Jinými slovy – jednostranně měnil podobu veřejné společenské debaty stejně jako kdysi naši normalizátoři. A vysocí manažeři firmy o tom celou dobu veřejně a opakovaně lhali.

A není přesvědčivější indicie, že unijní legislativa DSA (tolik obhajovaná našimi vládními úředníky) může znamenat významné ohrožení svobody projevu pro naše občany, než chování evropského komisaře Bretona, který vyhrožuje Muskovi zákazem Twitteru v EU.

Trnem v oku očkovací propagandy

Po roce a půl, kdy sbíráme případy cenzurních zásahů na sociálních sítích, máme pro vás podrobnosti o jednom z těch závažnějších. Pravděpodobně nevratné zablokování jedné z nejpopulárnějších českých stránek na Facebooku – s více jak 230 tisíci fanoušky. Gabriela Sedláčková přibližuje případ na základě rozhovoru s autorem stránky, Tomášem Lukavcem.

PF 2023: Chceme ještě žít ve svobodné zemi?

Někteří zaměňují debatu o svobodě slova s tím, které myšlenky jsou správné a které chybné, které informace jsou více nebo méně pravdivé a kdo si zaslouží nebo nezaslouží, abychom mu věřili. Ale to je až vyšší úroveň výběru. Až na ní se rozhodujeme, co se nám líbí, s čím souhlasíme, co budeme sledovat a čemu věřit.

Nejdříve potřebujeme, abychom měli přístup k co nejširší paletě informací a abychom mohli před vlastním výběrem poznat všechny možnosti řešení. A proto si přejme, aby před námi nikdo mocný některé informace neskrýval a předem nevylučoval osoby a názory, které by nám mohly pomoci se svobodně rozhodovat. Aby někdo nerozhodoval za nás a nezužoval nám možnosti pro náš výběr. Jen tak budeme žít ve svobodné zemi.

SOSP vám přeje pevné zdraví, odvahu ke svobodě slova a úspěšný rok 2023.

Hledáme externisty pro placenou spolupráci

Rozšiřujeme tým a hledáme spolehlivé externí spolupracovníky pro následující oblasti: tvorba grafiky (pro PDF dokumenty i web), public relations (pro vztahy s médii), technická správa WordPress, Facebook inzerce, tvorba grafických šablon ve SmartEmailing. Pište prosím na info@sosp.cz s uvedením vašich zkušeností a referencí.

Pokračujeme ve sběru cenzurních zásahů

Smazali vám příspěvek nebo vás zablokovali na sociální síti? Jestliže se cítíte poškozeni některým typem zásahu, pro každý případ vyplňte jednotlivě jednoduchý online formulář. Všechny zaslané případy vyhodnocujeme a neoprávněné zásahy předáme výborům Poslanecké sněmovny, příp. využijeme k medializaci.

Co ještě najdete na našem webu

Dále doporučujeme rozhovory s Vlastimilem Veselým pro Nadační fond svědomí národa a pro slovenský týdeník TREND a článek Mariana Kechlibara, jak britský zákon Online Safety Bill nakonec nebude obsahovat povinnost mazat „ilegální, ale škodlivý” obsah pod hrozbou masivních pokut. A tady je výběr z toho dalšího podstatného za listopad a za prosinec.

Prosím podpořte nás, bez vás to nedáme

Nepobíráme žádné dotace a jsme plně nezávislí na státu. Proto se neobejdeme bez podpory malých i velkých dárců. Budeme vám vděční za jakýkoli finanční příspěvek, který umožní realizovat naše aktivity.

Číslo účtu u Fio banky: 2101930409 / 2010

Pokud nám zasíláte větší částku nebo zadáváte trvalý převodní příkaz a přejete si zaslat potvrzení o daru, napište nám. Největší dárce zveme na naše výroční setkání.
              500,- Kč                                  2000,- Kč                               5000,- Kč
Chcete být s námi v kontaktu častěji? Pak sledujte naše kanály sociálních sítí

FacebookTwitter a LinkedIn, kde publikujeme denně, a YouTube, kde najdete záznamy všech našich akcí.

Máte ve svém okolí známé nebo kolegy, kteří by mohli mít o zasílaný zpravodaj zájem? Přepošlete jim toto vydánízde se mohou přihlásit. Zasílání lze kdykoli odhlásit (odkaz v patičce).

Zdroj: SOSP
5 5 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
6. 1. 2023 11:26

Nerozumím amer. problémům se svobodou slova, u nás žádná omezení v tomto směru nejsou:

Muž (39): Znásilnil mě poslanec vládní koalicehttps://www.prahain.cz/krimi/muz-39-znasilnil-me-poslanec-vladni-koalice-10659.html

Držte mě, to už dneska stačí, ta svoboda už se nedá vydržet :-)))))