Americké veto v RB OSN




Izraelské osady: Spojené státy vetují rezoluci Rady bezpečnosti OSN

BBC

http://eu-nato-osn.snadno.eu/vlajka_OSN_ivanka.jpgSpojené státy v RB OSN vetovaly arabskou rezoluci, která odsuzuje izraelské osadnictví na palestinských územích jako překážku na cestě k míru. Všech ostatních 14 členů Rady bezpečnosti podpořilo tuto rezoluci, jež byla podpořena i Organizací pro osvobození Palestiny (OOP). Bylo to první veto, které bylo uplatněno Obamovou administrativou, jež předtím slibovala lepší vztahy s muslimským světem.

Palestinští představitelé prohlásili, že mírový proces by teď měl být „přehodnocen“.

Washington byl pod tlakem Izraele a Kongresu, v němž je silná proizraelská lobby, aby použil toto veto.

Toto rozhodnutí Obamovy vlády vyvolává riziko zvýšené zloby arabského lidu v v době, kdy na Blízkém východě kypí masové protesty, informuje Barbara Plettová z BBC ve své zprávě z OSN:

Na Palestince byl vyvinut velký nátlak, aby stáhli tuto rezoluci a přijali nějaké alternativy, ale všechny tyto pokusy byly nakonec zamítnuty. Na papíře to vypadá jako porážka Palestinců, ale zdálo se, že oni i představitelé ostatních arabských zemí jsou v povznesené náladě. Chovali jistou naději, že by se Spojené státy mohly zdržet hlasování, ale ne velkou, takže veto bylo vcelku předvídatelné. Stupeň podpory byl na druhou stranu drtivý – asi 130 zemí tuto rezoluci podpořilo, a všichni ostatní členové Rady bezpečnosti pro ni hlasovali. Výsledkem je silná podpora palestinské pozice vůči izraelským osadám – všechny jsou ilegální a překážkou na cestě k míru – což izoluje Izrael. A také Spojené státy.

Bez ohledu na to, z jakého důvodu Amerika použila své veto (naléhala na to, že přijetí této věci Radou bezpečnosti by zkomplikovalo vyhlídky na mírové rozhovory), či jak úporně kritizovala výstavbu osad (jako pošetilost a hrozbu míru), to vypadá, že je jediným ochráncem Izraele, který je mimo mezinárodní konsensus. A když přihlédneme ke kvasu, v němž se v tuto chvíli nachází arabské země, tento postoje pro Washington není tím nejlepším.

Obamova vláda sice i nadále odmítá nové osady, ale namítá, že pokud by tuto otázku převzala OSN, tak by to pouze zkomplikovalo úsilí o návrat k zastavenému jednání mezi Izraelem a Palestinci o dohodě na dvoustátním řešení.

„Bohužel, tento návrh rezoluce hrozí, že se obě strany opevní ve svých pozicích,“ řekla Susan Riceová, velvyslankyně Spojených států při OSN. Rezoluce, podporovaná nejméně 130 zeměmi, prohlásila izraelské obsazování palestinských území za ilegální a „hlavní překážku k dosažení spravedlivého, trvalého a úplného míru“.

Generální tajemník OOP v Ramalláhu na Západním břehu řekl, že americké veto je „nešťastné“ a „ovlivnilo důvěryhodnost americké vlády“.

Izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu přivítal americké veto, a dodal, že jeho země je stále zainteresována na „řešení, jež smíří palestinské legitimní aspirace na státnost s izraelskou potřebou bezpečnosti a uznání“.

Británie, která hlasovala ve prospěch rezoluce, vyzvala Izrael a Palestince k tomu, aby obnovili rozhovory kvůli vážnosti slepé uličky mezi oběma stranami.

Ministr zahraničí William Hague řekl v souvislosti se současnými událostmi v Egyptě a ostatních arabských státech, že by se zúčastněné státy „neměly událostmi v širším regionu nechat odvádět od práce na spravedlivém a trvalém řešení izraelsko-palestinského konfliktu. … Vyzývám obě strany, aby se co nejdříve vrátily k přímému jednání o řešení založeném na dvou státech, na základě jasných parametrů,“ dodal.

Převzato z BBC

 

Díky, pane Presidente

Jerry Haber

Fandíme vetu Spojených států, které zamítlo deklaraci RB OSN odsuzující izraelské osídlovací aktivity

Děkujeme, pane presidente, za vetování rezoluce RB OSN, která odsuzovala budování izraelských osad jako protiprávní.

Děkujeme za to, že jste učinil ze Spojených států jedinou zemi na světě, která podporuje Izrael v této otázce.

Děkujeme za potvrzení dlouhodobé politiky USA ohledně osadnictví.

Děkujeme za to, že jste se nezdrželi hlasování – což Spojené státy udělaly v minulosti.

Děkujeme za všechny ty řečičky, po nichž nenásledovaly činy.

Děkujeme za to, že Izrael i nadále může říkat to, co vždy říká: „My a Spojené státy máme rozdílné názory na různá témata, ale naše pouto je pevné.“

Děkujeme za to, že neděláte nic s nejvyšší osadnickou aktivitou ve východním Jeruzalémě za posledních čtyřicet tři let.

Děkujeme za to, že jste podminovali Palestinskou samosprávu a Abú Mazena.

Děkujeme za to, že jste palestinskému lidu ukázali jak moc, či spíše jak málo se na nás mohou spolehnout.

Děkujeme za upevnění palestinských záruk vůči neexistujícímu (naštěstí) mírovému procesu.

Děkujeme za to, že jste umožnil Izraeli zničit veškeré šance na řešení opírající se o vznik dvou států.

Děkujeme za to, že jste Spojené státy dostal na Blízkém východě na vedlejší kolej.

A Šabbat šalom pro Vaše sousedy na 16. ulici.

Jeremiah (Jerry) Haber je literární pseudonym jednoho profesora filozofie a židovských studií, který tráví svůj čas střídavě v Izraeli a USA. Své články publikuje na Jerryho blogu The Magnes Zionist.


Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments