FED odhalil své účty, evropské megabanky měly největší prospěch z nouzové pomoci




Prosinec 4, 2010Publikováno: 1.12.

NEW YORK – Federální rezervní systém (FED) minulou středu neochotně přiznal, jak ve svém tažení za záchranu finančního systému, postiženého krizí, rozdělil pomoc ve výši 3,3 biliónu USD.

Z údajů vyplývá, že pomoc byla mnohem více rozptýlena, než se původně předpokládalo. Dvě evropské megabanky – Deutsche Bank a Credit Suisse – měly největší užitek z nákupu cenných papírů, krytých hypotékami. Federální dolary rovněž plynuly i americkým společnostem, které nejsou hráči na finančním trhu, jako například firmám McDonald a Harley-Davidson, a to kvůli jejich nezajištěným krátkodobým půjčkám.

Opatření pro stimulaci úvěrů a udržení nákladů domácností na půjčky, iniciované v lednu 2009, vedlo státní centrální banku k nákupu hypotéčních dluhopisů za více než 1,1 biliónu USD. Dluhopisy držely Fannie Mae and Freddie Mac, dva hypotéční giganti – nyní vlastnění americkými plátci daní.

Deutsche Bank, německá úvěrová banka, prodala FEDu až do července hypotéční  cenné papíry za více než 290 miliard USD. Credit Suisse, švýcarská banka, prodala FEDu hypoteční papíry za více než 287 miliard USD.

Původně byla tato data tajná. Uvolněna byla až minulou středu kvůli  zákonu o dohledu na federální finanční regulaci, který nedávno vstoupil v platnost. FED, zuřivě podporovaný Obamovou vládou, bojoval během debaty o finanční reformě proti přání zákonodárců plně vše rozkrýt.

Program nákupu hypotéčních papírů se dostal pod zničující kritiku ekonomů a finančních expertů, kteří věří, že iniciativa FEDu zbytečně nafoukla trh s nemovitostmi a zabránila pročistění, které skoro všichni experti považovali za nezbytné pro plné ekonomické zotavení. Program ovšem naopak byl i vysoce oceňován, protože zabránil absolutnímu krachu, kdy by ceny hypoték raketově vzrostly, trh s nemovitostmi by se zhroutil, a vedlo by to k ještě vyššímu počtu exekucí.

Data, uvolněná minulou středu, ukazují, které firmy z Wall Streetu byly největšími příjemci programu výkupu hypoték. Skutečnost, že nejvíce profitovaly zahraniční banky, jistě podráždí zákonodárce. 

Story continues below

FED asi signalizoval své úmysly na Wall Street dříve, než hypotéky nakoupil. Legendární peněžní manažer Bill Gross (nikoliv Stanislav – pozn. překl.), který spravuje více než 1,2 biliónu dolarů v Pacific Investment Management Co., totiž řekl minulý měsíc během televizního interview, že část jeho úspěchů v uplynulých 18 měsících tvořilo to, že nakupoval cenné papíry před FEDem, a pak je se ziskem prodal FEDu, což mu přineslo slušný výdělek. Gross řídí fond Total Return PIMCO s hodnotou 252,2 miliard USD.

Morgan Stanley prodal FEDu od ledna 2009 do července 2010 hypotéky za více než 205 miliard USD, zatím co jeho mnohem větší rival, Goldman Sachs, prodal jen za 159 miliard USD. Citigroup, podle aktiv třetí největší banka ve Státech, prodala FEDu hypotéky za skoro 185 miliard USD.  Merrill Lynch/Bank of America prodala asi za 174 miliard USD.

Není jasné, jak moc tyto společnosti profitovaly ze zapojení se do aktivit (nazývaných „být první na řadě“), které Grossovi dovolily tolik získat. Je ovšem jasné, že zisk vytvořily.

JPMorgan Chase, banka s druhými největšími aktivy, prodala Fedu hypoteční cenné papíry asi za 153 miliard USD.

Z programu profitovaly i jiné zahraniční banky, rozsáhle operující na Wall Streetu.

Tak třeba Barclays, britská banka, která převzala zkrachovanou investiční banku Lehman Brothers, prodala hypoteční papíry asi za 123 miliard USD. UBS, švýcarská finanční instituce, prodala asi za 94 miliard USD a francouzská banka BNP Paribas prodala asi za 67 miliard USD.

Převzato z Huffington Post

Překlad: onlooker

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments