Horké téma: Čína XIX – Ve znamení čínské obchodní expanze




Pentagon mění po 25 letech válečnou strategii 1. 2. 2010

ct24.cz

 

"Není vhodné nadále hovořit o hlavních regionálních konfliktech coby o důležitém, nebo dokonce hlavním modelu, podle kterého se bude vyvíjet americká armáda," píše se v dokumentu. Spojené státy se budou v následujících letech soustředit na přípravu na boj proti hrozbám hned z několika stran.

 

Nový dokument amerického ministerstva obrany hovoří o případných útocích, v této souvislosti zmiňuje například Čínu. Zprávy přitom nezdůrazňují konflikt jako skutečnou válku, podle Pentagonu se boj přesune spíše do jiné oblasti – do oblasti kybernetiky. USA se obávají útoků na telekomunikace nebo špionážní techniku ve vesmíru.

 

Nová strategie má být oznámena ve stejnou dobu, kdy ministr Robert Gates představí rozpočet Pentagonu na rok 2011. Gates prý bude požadovat 708 miliard dolarů, do kterých jsou započítané i náklady na vedení válek v Afghánistánu a Iráku.

 

 

Indie se připravuje na válku. Na dvou frontách … 1. 2. 2010 

pravda.ru

 

Indie se připravuje na válku s Čínou a Pákistánem. Taková rezolutní prohlášení vydal šéf indické armády Deepak Kapoor. A vysvětlil, že je to jen revize staré indické vojenské doktríny "v nových podmínkách“.

 

"Pákistánská fronta, konstatoval s uspokojením, byla obecně posílena v roce 2005 vytvořením samostatné skupiny vojsk v jiho-západním směru. A teď se Indie zaměřuje na to, jak vytvořit protiváhu k Číně. Oba směry, jiho-západ a sever-východ, budou stejně důležité.

 

 

Čína oznámila dalajlámovým vyslancom, že neurobí kompromis v suverenite 1. 2. 2010 

sme.sk

 

"Počas stretnutí predstavili zástupcovia čínskej komunistickej strany úspechy, ktoré dosiahol Tibetský autonómny región za posledné roky za vlády strany, a zopakovali, že v otázkach týkajúcich sa čínskej štátnej zvrchovanosti neurobia žiadne ústupky," uvádzala správa.

 

"Osobní vyslanci dalajlámu Lodi Gjari a Kelsang Gjalcchän vyjadrili svoje názory na dané záležitosti," uviedla ešte správa bez ďalších podrobností.

 

 

Uvolněte juan, vyzývá OECD Čínu 2. 2. 2010 

aktualne.centrum.cz

 

OECD vyzývá Čínu, aby uvolnila kurz juanu a pootevřela tím svou ekonomiku. Podle expertů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj je pro to nyní, když čínská ekonomika neustále roste, vhodná doba.

 

Čínská měna byla až do roku 2005 pevně fixovaná na americký dolar, nyní je vázaná ke koši několika dalších měn: k euru, japonskému jenu, jihokorejskému wonu a v menší míře k britské libře, thajskému bahtu, ruskému rublu, australskému dolaru, kanadskému dolaru a singapurskému dolaru.

 

 

Čína „chladí“ trh s nemovitostmi, nutí banky ke zdražování hypoték 2. 2. 2010 

patria.cz

 

Regulátor čínského bankovního trhu varoval bankovní instituce před riziky spojenými s „horkými penězi“, tekoucími na realitním trhu, a nakázala jim zvýšit požadavky na krytí a úrokové sazby. Navíc pokud banka nabude dojmu, že žadatel o hypotéku hodlá výsledek transakce využít k „investičním či spekulačním“ účelům, musí bankovní dům poskytnutí takovéhoto úvěr odmítnout, uvedl zdroj s tím, že se regulátor "rozhoupal" k jednání kvůli rostoucímu počtu nesplácených hypoték v Číně.

 

Akciový trh současné kroky čínského regulátora zřejmě bere jako razantní zakročení proti tvorbě bubliny na trhu s nemovitostmi, jelikož šanghajský index sledující realitní společnosti v rámci dnešního obchodování propadl na své devítiměsíční minimum.

 

 

Číňané: Apple nám ukradl design. Japonci: Nám jméno 2. 2. 2010

notebooky.idnes.cz

 

Krátce po uvedení novinky, která má podle šéfa firmy Steva Jobse změnit svět přenosných počítačů, se totiž ozvala čínská firma Shenzhen Great Loong Brother Industrial, která tvrdí, že jim prestižní výrobce počítačů ukradl jejich vlastní design.

 

"Pokud bude Apple prodávat své iPady v Číně, nebudeme mít jinou možnost než nahlásit našim úřadům plagiátorství,"… Na první pohled vypadají P88 a iPad skutečně identicky. Zásadní rozdíly se najdou až při studování charakteristik obou přístrojů.

 

Další problém, v tomto případě však mnohem vážnější, může mít Apple s názvem své novinky. O registraci značky iPad totiž již v roce 2002 žádala japonská technologická firma Fujitsu. Tímto označením pojmenovala svůj kapesní počítač určený třeba pro kontrolu zásob v regálech.

 

 

Čína vzkazuje Bílému domu: Nepřichází v úvahu, aby se Obama sešel s dalajlámou 2. 2. 2010 

zahranicni.ihned.cz

 

Mezi USA a Čínou se schyluje k další diplomatické bitvě. Asijská velmoc hodlá zabránit schůzce Obamy a dalajlámou. Hrozí zhoršením vztahů mezi oběma zeměmi.

 

Na tiskové konferenci Ču Wej-čchün uvedl, že čínská vláda vehementně odmítá jakoukoliv schůzku mezi Obamou a dalajlamou. Setkání "by bylo v rozporu s mezinárodně přijatelnými zvyky a vážně by ohrozilo čínsko-americké politické vztahy," uvedl.

 

…Obama se s tibetským duchovním vůdcem sejde při jeho návštěvě USA v příštích měsících. Bílý dům ale zatím setkání nepotvrdil…

 

 

Setkání dalajlamy s Obamou zničí vztahy Číny a USA, pohrozil Peking 3. 2. 2010 

zpravy.idnes.cz

 

…"Pokud se šéf USA tentokrát rozhodne setkat s dalajlamou, tak to zničí důvěru a spolupráci mezi našimi dvěma zeměmi, a jak to asi pomůže USA překonat současnou ekonomickou krizi?" pohrozil představitel čínské vlády Ču Wej-čchün.

 

"Pokud se to setkání uskuteční, tak přistoupíme k akcím, které zúčastněným zemím jasně ukážou, že udělaly chyby," řekl Ču Wej-čchün…

 

Bílý dům nicméně vzkázal, že schůzku s dalajlamou přesto plánuje…

 

Varovná vyjádření zazněla po devátém jednání mezi představiteli tibetské exilové vlády a čínskou vládou, která opět nepřinesla žádný posun v otázce tibetské autonomie. "Jsme ostře rozděleni," shrnul výsledky rozhovorů, které obě strany vedou už od roku 2002, Ču Wej-čchün.

 

 

Obama se s dalajlamou setká i přes nevoli Číny 3. 2. 2010

zahranicni.eurozpravy.cz

 

Americký prezident Barack Obama potvrdil, že se chce setkat s nejvyšším tibetským duchovním vůdcem dalajlamou i přes varování Číny…

 

„Prezident při loňské návštěvě Číny jejím představitelům řekl, že se s dalajlamou chce setkat. Stále to má v plánu,“ uvedl mluvčí Bílého domu Bill Burton.

 

 

Spory Číny a USA jsou podle expertů jen krátkodobé 3. 2. 2010

rozhlas.cz

 

Podle Jiřího Skoupého z Asociace pro mezinárodní otázky jde pouze o krátkodobé rozmíšky, … "Já si myslím, že se jedná o krátkodobé vysílení, ke kterému občas v americko-čínských vzájemných vztazích dojde."

 

"Čína vyjádří rozhořčení nad některými kroky americké administrativy a za nějakou dobu se vrátí věci do normálu, protože obě strany chápou, že do určité míry setkání či nesetkání s Dalajlámou je úlitba domácí politické scéně,"…

 

S tím souhlasí i Pavel Hnát z pražské Vysoké školy ekonomické: "Ukazuje se, že pro koordinaci světové ekonomiky bude tandem Spojené státy americké – Čína naprosto klíčový….

 

 

Vondra a Havel nominují čínského disidenta na Nobelovu cenu míru 3. 2. 2010

naseadresa.cz

 

Senátor Alexandr Vondra (ODS) a exprezident Václav Havel hodlají nominovat vězněného čínského disidenta Liou Siao-po na Nobelovu cenu míru za rok 2010. Siao-po je iniciátorem Charty 08, která se hlásí k principům a ideovým tezím Charty 77.

„Oficiální nominaci podpořilo čtyřicet poslanců a senátorů Parlamentu ČR, bývalý prezident ČR Václav Havel a několik desítek signatářů Charty 77,“ sdělil agentuře Mediafax lidskoprávní aktivista Igor Blaževič.

 

 

OECD radí Číně: Hospodařte s deficitem a uvolněte kurz 3. 2. 2010 

tyden.cz

 

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) doporučila Číně, aby začala hospodařit s deficitním rozpočtem a uvolnila kurz své měny jüan. Čína má tradičně obrovské rozpočtové přebytky, což je jeden z hlavních důvodů globální nerovnováhy…

 

Čína má v současné době třetí největší ekonomiku světa, za prvními Spojenými státy a druhým Japonskem. Dlouho třetí Německo předstihla loni. Čína se nedávno stala i největším exportérem světa, do té doby patřilo prvenství dlouho Německu. Kromě toho je Čína největším internetovým trhem, má i největší světový trh automobilů.

 

 

Čína spustila vlastní klony Googlu a YouTube 3. 2. 2010 

computerworld.cz

 

Oba projekty byly spuštěny v polovině ledna, tedy právě v době, kdy Google pohrozil odchodem z Číny. Čínská verze Google – Goojjee – je přitom slovní hříčkou. Název vyhledávacího giganta zní v mandarínštině podobně jako „starší bratr“, přičemž slovo Goojjee se vyslovuje jako „starší sestra“.

 

… Analytici předpovídají, že tento trend bude pokračovat a další obětí se má stát sociální síť Facebook, která je podobně jako YouTube v Číně zakázaná.

 

 

Čínský výrobce chce konkurovat Boeingu a Airbusu 3. 2. 2010

aktualne.centrum.cz

 

Čína má v úmyslu konkurovat západu už i v leteckém průmyslu. V Singapuru představila projekt letounu Comac C919, který hodlá jako první čínský letoun nabízet i na zahraničních trzích.

 

Ambicí Číňanů je přímo do čtyř let konkurovat evropskému Airbusu A 320 a americkému Boeingu 737. Na trh by měl být Comac C919 uveden v roce 2016.

 

Comac chce během příštích dvaceti let vyrobit více než dva tisíce letounů C919 a rád by získal deset procent na trhu velkých dopravních letadel. To jsou, vezmeme-li v úvahu, že byl Comac založen před pouhým rokem a půl, velmi odvážné plány.

 

 

Čína posiluje bezpečnostní jednotky v oblasti obývané Ujgury 4. 2. 2010

rozhlas.cz

 

Čínská policie nabírá tisíce mužů, které chce poslat do Sin-ťiangu. Podle Pekingu je nutné zabránit šíření terorismu a separatismu v této autonomní oblasti obývané muslimskými Ujgury.

 

Úřady po loňských násilnostech rozhodly o náboru pěti tisíc policistů. Při střetech mezi čínskými Chany a Ujgury tehdy zemřelo na 200 lidí.

 

 

Čína se poprvé v historii zúčastní Mnichovské konference 4. 2. 2010

rozhlas.cz

 

Mnichovské bezpečnostní konference se poprvé v historii zúčastní i Čína. Peking do Německa vysílá svého ministra zahraničí. Pravidelné setkání politiků, diplomatů a vojenských expertů v bavorské metropoli se v minulosti věnovalo hlavně evropským záležitostem. Kvůli současným světovým hrozbám a konfliktům se už ale zabývá i problémy globálními.

 

Šéf čínské diplomacie Jang Ťie-čch‘ do Mnichova zamíří poté, co se v Londýně zúčastnil konference o Afghánistánu. Podle expertů je účast Číny dalším krokem na její integraci do mezinárodní politiky a pomůže Pekingu prohloubit vztahy se Severoatlantickou aliancí i světovými mocnostmi.

 

 

Čína odmítá zpřísnění sankcí proti Íránu. Je to prý kontraproduktivní 4. 2. 2010 

lidovky.cz

 

Čína dnes dala najevo, že je proti novým sankcím proti Íránu kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu. Už jen hovořit o tom je kontraproduktivní vzhledem k tomu, že íránská strana je stále ochotná vyjednávat, soudí čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch‘.

 

…USA a jejich evropští partneři se chtějí právě ještě tento měsíc na nové rezoluci o Íránu dohodnout s Ruskem a Čínou, které mají v RB OSN právo veta. Ani Moskva nebyla dosud novým sankcím příliš nakloněna.

 

Íránský zástupce při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) Alí Ašgar Soltaníja dnes prohlásil, že Írán stále chce spolupracovat s velmocemi. … Ahmadínežád v úterý řekl, že je připraven pět měsíců počkat, dokud íránský uran nebude v cizině obohacen na 20 procent, což je hodnota potřebná pro výrobu palivových tyčí do reaktoru.

 

Soltaníja řekl, že MAAE o pozici Íránu neinformoval. "To, co řekl prezident, dokazuje, že Írán chce spolupráci usnadnit, a že nestojí o konfrontaci. Teď je na ostatních, aby tuto příležitost využili," řekl.

 

 

Slovní přestřelka mezi Obamou a Čínou, vzájemné napětí roste 4. 2. 2010

novinky.cz

 

Americký prezident Barack Obama ve středu před demokratickými senátory uvedl, že je nutné postupovat tvrději vůči Číně, aby otevřela své trhy…

 

“Naše budoucnost je v tom, že budeme schopni prodávat své produkty po celém světě a Čína je jedním z našich největších trhů,“ zdůraznil americký prezident při projevu k demokratickým senátorům ve Washingtonu…

 

Mluvčí čínského ministestva zahraničí Ma Ča-si Obamova slova odmítl a označil je za nepodložená. Sdělil, že obchodní přebytek ve vzájemném obchodu na Čínské straně není způsoben kursem jüanu. Ten je podle něj reálný…

 

 

Obama: Čínská měna je stále podhodnocena 5. 2. 2010

e15.cz

 

Další kapitolou v napjatých čínsko-amerických vztazích je podhodnocená čínská měna…

 

Barack Obama, před Senátem prohlásil, že „jeho vláda se pokusí přitvrdit ve vymáhání existujících tržních pravidel a usiluje o to, aby i Čína otevřela svůj trh recipročním způsobem světu“. Obama zmínil především „uměle nafukované ceny amerického zboží oproti nízko ohodnoceným čínským produktům“.

 

Mluvčí ministerstva zahraničí Ma Čao-sü prohlásil, že čínská vláda „považuje hodnotu jüanu za poměrně stabilní a vyrovnanou a jakákoliv obviňování nebo nátlak problém vyřešit nepomohou“…

 

Obama čelí velkému tlaku téměř všech senátorů, kteří od něj požadují ještě tvrdší postup. Nejvýrazněji zatím vystoupil republikán Charles Grassley, který Obamu vyzval, aby veřejně a formálně prohlásil Čínu za měnového manipulátora.

 

 

2010-2020: Kolaps Číny a renesance USA 5. 2. 2010

investicniweb.cz

 

Podle renomované analytické společnosti Stratfor bude dalších deset let pro většinu ekonomik krizových. Na základě analýz a výpočtů předpovídá kolaps čínské ekonomiky, vzestup regionu bývalých sovětských zemí a rostoucí význam Brazílie…

 

Překvapením je pravděpodobný kolaps čínské ekonomiky, který by měl nastat do roku 2020. Současný čínský systém je silně nestabilní a většina analytiků a investorů si začíná uvědomovat, že současná pozice Číny je jedna velká bublina.

 

Čínská ekonomika, stejně jako japonská, bude muset dramaticky redukovat tempo růstu. Čína totiž musí v příštích letech vyvážit právě ekonomický růst s tempem návratu hotovosti do čínské ekonomiky…

 

Navíc čínský ekonomický model je životaschopný pouze do té doby, dokud budou západní země poptávat čínské produkty…

 

Mezinárodní tlak na čínskou ekonomiku bude silný. Více než 1 miliarda obyvatel Číny dostává roční mzdu pod 2 tisíce dolarů. 600 milionů obyvatel dokonce pod tisíc dolarů.

 

….Nedostatek kvalifikovaných pracovníků přinutí japonskou ekonomiku přijímat stále více pracovníků ze zahraničí, především z Koreje a Číny…

 

Jeden z největších omylů, na který společnost Stratfor narazila, je předpoklad, že Spojené státy jdou stále směrem ke dnu. Opak je pravdou…

 

 

Čína zvýšila v lednu díky daňovým úlevám prodej vozů o 84 procent 5. 2. 2010

ekonomika.ihned.cz

 

V lednu se v Číně vyrobilo 1,24 milionu osobních vozů, což bylo plných 172 procent nad slabou úrovní loňského ledna a 5,4 procenta nad prosincovou produkcí.

 

Prodej osobních vozů v Číně v lednu v meziročním srovnání vyskočil o 84 procent na 1,22 milionu a proti prosinci se zvýšil o pět procent…

 

… Celkový prodej automobilů na čínských trzích loni vzrostl o 45 procent na 13,6 milionu…

 

 

Čínu děsí obchodování s dětmi. Před únosci je chrání třeba i řetězy 5. 2. 2010 

zpravy.idnes.cz

 

Svázat své malé dítě do řetězů a připoutat ho ke sloupku uprostřed mrznoucí čínské metropole Pekingu. Na první pohled neomluvitelný čin, na druhý ale možná výraz rodičovské lásky a strachu. V Číně totiž každoročně zmizí beze stopy desítky tisíc dětí.

 

… Gangy únosců potom malé Číňany prodávají bezdětným rodinám, přičemž cena za dítě se může vyšplhat na řadu tisíců.

 

Obchodování s dětmi v Číně narostlo do takových rozměrů, že se úřady rozhodly situaci řešit celostátní kampaní a vytvořením databáze DNA…

 

 

Další rána Číně. Tchaj-wan má zálusk na evropské vrtulníky 5. 2. 2010 

zahranicni.ihned.cz

 

Prodej zbraní z Evropy Tchaj-wanu během uplynulých 17 let právě kvůli citlivým politickým okolnostem prakticky vyschl. Vztahy mezi EU a Tchaj-wanem jsou přitom poměrně pevné.

 

Mluvčí tchajwanského ministerstva obrany uvedl, že Tchaj-wan chce koupit víceúčelové stroje EC-225 evropské společnosti Eurocopter, která je divizí evropské letecké skupiny EADS se sídlem v Německu. Nejmenovaný armádní zdroj citovaný Reuters pak řekl, že smlouva je "prakticky hotová".

 

… V roce 1993 uzavřely Francie a Taipei dohodu na prodej francouzských stíhaček Mirage. Tento krok Čínu natolik rozzuřil, že nechala uzavřít francouzský konzulát v jihočínské provincii Kuang-tung a odstřihla francouzské firmy od lukrativních kontraktů.

 

 

Google bude kvůli Číně spolupracovat s tajnou službou 5. 2. 2010 

lidovky.cz

 

Americká internetová společnost Google se kvůli nedávným útokům hackerů na svou službu elektronické pošty obrátila na americkou tajnou službu National Security Agency (NSA).

 

Jeho současná dohoda o spolupráci s NSA, s jejíž pomocí se Google chce dozvědět více o útocích, ale znepokojuje ochránce občanských svobod…

 

Mluvčí společnosti Google odmítla informace o spolupráci s tajnou službou komentovat. "NSA se nemůže vyjadřovat ke konkrétním vztahům, které může, ale nemusí mít s americkými společnostmi," uvedla zase mluvčí tajné služby.

 

Dodala ale, že agentura kvůli bezpečnosti informačních systémů pracuje s "pestrou paletou komerčních partnerů".

 

NSA je odpovědná například za sledování zahraničních informačních a komunikačních sítí…

 

"Google a NSA jsou na začátku tajné dohody, která může mít dopad na soukromí milionů uživatelů produktů a služeb společnosti Google po celém světě," řekl Marc Rotenberg…

 

 

Čína: Dalajláma nemá čo hľadať v Bielom dome 6. 2. 2010 

sme.sk

 

"Čína je rozhodne proti návšteve dalajlámu v Spojených štátoch a rozhodne proti tomu, aby sa s ním stýkali americkí lídri," vyhlásil Ma s tým, že postoj Pekingu je "nemenný a jasný". Čínski lídri sa podľa neho tejto otázke venovali aj počas novembrovej návštevy prezidenta USA Baracka Obamu. "Vyzývame USA, aby si uvedomili vysokú citlivosť otázok súvisiacich s Tibetom, pristupovali s vážnosťou k postoju a znepokojeniu Číny, nepovolili dalajlámovu návštevu a neorganizovali stretnutia medzi ním a americkými lídrami, čím sa vyhnú ďalšiemu narušeniu čínsko-amerických vzťahov," dodal hovorca čínskeho ministerstva.

 

Napriek opakovaným varovaniam by sa mal tibetský vodca stretnúť s Obamom 17. alebo 18. februára, teda hneď na úvod desaťdňovej cesty po USA…

 

 

Prevádzkovateľ pornostránky dostal v Číne 13 rokov väzenia 7. 2. 2010

pocitace.sme.sk

 

Súd v meste Ťiang-men v provincii Kuang-tung okrem väzenského trestu udelil odsúdenému aj pokutu vo výške 100.000 juanov (10.660 eur).

 

…Polícia jeho ilegálnu činnosť odhalila vlani v júli.

 

Muž si stiahol z internetu vyše 1000 pornofilmov a spracoval ich na videoklipy pre svoju stránku. Získal tak okolo 4000 platiacich členov a zarobil takmer 500.000 dolárov (365.000 eur).

 

 

Číňané dobývají americký Středozápad. Přes hypermarket 7. 2. 2010

zpravy.idnes.cz

 

Uprostřed města Milwaukee v americkém státě Wisconsin už brzy otevřou nákupní centrum, jaké byste v tomto koutě planety asi nehledali. Bude to takový malý Peking…

 

Obří čínský obchoďák se uhnízdil v bývalém nákupním středisku ze 70. let, které za šest milionů dolarů koupila pekingská firma Toward Group. Vidí v něm "bránu, kterou se čínské zboží dostane k obyvatelům amerického Středozápadu".

 

"Jsou tu velmi nízké náklady. Lidé jsou přátelští, prostředí mírumilovné a životní tempo pomalé," citovala stanice CNN Wua Li, prezidenta Toward Group.

 

Samozřejmě, čínská expanze do Ameriky není ničím novým. Funguje čile a nepřetržitě, bez ohledu na politické spory mezi oběma zeměmi…

 

 

60 miliard dolarů za dvacetileté dodávky uhlí. Australská firma získala obří kontrakt v Číně

7. 2. 2010

ekonomika.ihned.cz

 

Australská firma Resourcehouse uzavřela dvacetiletý kontrakt na dodávky uhlí pro elektrárny čínské společnosti China Power International Development Limited v celkové hodnotě 60 miliard dolarů (1,15 bilionu Kč). Dohoda je podle firmy největším australským exportním kontraktem v historii…

 

Projekt vytvoří 6 000 pracovních míst během výstavby a 1500 pracovních míst během provozu. "Když potřebujete hodně peněz, neexistuje lepší místo k jejich získání než Čína," uvedl předseda australského podniku Clive Palmer.

 

 

Čína uzavřela údajně největší server pro výcvik hackerů 8. 2. 2010

mpx.cz

 

Internetový server Black Hawk Safety Net učil uživatele za poplatek hackerské techniky a poskytoval jim ke stažení škodlivé programy, uvedla policie, kterou cituje list Wuhan Evening News.

 

Server byl údajně odhalen a uzavřen už v loňském roce a list neuvedl, proč se informace dostala na veřejnost až nyní. Hackerské útoky z Číny si získaly mezinárodní pozornost poté, co kvůli nim v lednu pohrozil největší internetový vyhledavač Google, že z Číny odejde…

 

 

Čína prolamuje tabu, vydává knihu o Čankajškovi 9. 2. 2010

rozhlas.cz

 

Čína vydá knihu o svém úhlavním nepříteli. Publikace o Čankajškovi bude zahrnovat dopisy a poznámky tohoto vůdce čínských nacionalistů a prvního prezidenta Tchajwanu.

 

Od vzniku Čínské lidové republiky v roce 1949 prakticky nesmělo být jeho jméno zveřejněno, v současnosti ale mezi tchajwanským Kuomintangem a komunistickou vládou v Pekingu dochází k obnovení vztahů.

 

 

Prodej aut v Číně za leden vyskočil o 115,5 procenta 9. 2. 2010

finance.cz

 

Prodej osobních aut v Číně za leden vyskočil meziročně o 115,5 procenta, protože se kupující vrhli na prodejny před začátkem nového lunárního roku. Čínská asociace automobilových výrobců dnes uvedla, že se v lednu prodalo 1,32 milionu aut. Země představuje největší trh s automobily na světě.

 

 

Kellnerova úvěrová společnost chystá v Číně další expanzi 9. 2. 2010

novinky.cz

 

Investiční skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera chce expandovat v Číně. Na nejlidnatějším trhu světa zřejmě brzy bude jako první zahraniční subjekt prostřednictvím své společnosti Home Credit napřímo prodávat úvěry Číňanům…

 

Home Credit si plánuje, že by již letos prodával v městech Šen-čen, Kuang-čou či Tiencin tři tisíce úvěrů denně. V nejbližších letech podle informací Práva plánuje rovněž otevřít další pobočky v provinciích Šan-tung, Chu-nan a Čhung-čching.

 

 

Čínské řeky jsou znečištěnější, než dosud vláda tvrdila 9. 2. 2010

rozhlas.cz

 

Znečištění v čínských vodních tocích je dvakrát vyšší, než dosud uváděla oficiální statistika. Zjistil to nový výzkum čínského ministerstva životního prostředí. Peking tak velký rozdíl vysvětluje tím, že dříve zveřejněné údaje nezahrnovaly vypouštění zemědělského odpadu.

 

Čína patří k největším znečišťovatelům životního prostředí na světě a za odstraňování ekologický škod ročně platí sto miliard dolarů.

 

Experti proto varují vládu, že odstraňování ekologických škod může v budoucnu dosáhnout až deseti procent hrubého domácího produktu.

 

 

Čína napadla evropská cla na svou obuv u WTO 9. 2. 2010

ct24.cz

 

Čína dovedla svůj spor o obuv s Evropskou unií až ke Světové obchodní organizaci (WTO)…

 

"Cla porušují příslušná pravidla WTO a poškozují legitimní práva a zájmy čínských firem", uvedl mluvčí čínského ministerstva obchodu. EU však popírá, že uvalená cla jsou protekcionistická a nelegální, a tvrdí, že jednala přísně podle pravidel.

 

V podání k WTO Čína uvedla, že se bude nejprve s EU snažit o řešení sporu vzájemnými konzultacemi…

 

 

Čína vstupuje do amerického ropného fondu po bok hlavních akcionářů GS či MS, investuje i do zlata 9. 2. 2010

patria.cz

 

Ve strategických investicích do komodit pokračuje čínský vládní fond China Investment Corp (CIC). Poprvé v historii čínský státem ovládaný fond investuje své prostředky do amerického ropného fondu U. S. Oil Fund, burzovně obchodovatelného futures fondu na ropu (WTI), kde se do portfolia akcionářů přidává po bok Goldman Sachs (největší akcionář s 5,3% podílem) či Morgan Stanley…

 

Čínské těžební a ropné společnosti skrze fond investovaly do těžby zinku v Austrálii, ropných rezerv v Nigérii a zlatých depozit na Filipínách v zájmu pokrytí domácí poptávky po základních materiálech. Do komoditních společností ve druhé polovině roku 2009 fond nainvestoval celkem 10 miliard dolarů…

 

Pro letošní rok dle dostupných informací fond zvažuje další investice v Brazílii, která je světovou dvojkou v exportu železné rudy a v Mexiku jako světové dvojce produkce stříbra. V červnu 2009 fond CIC koupil 17,2% podíl v největším kanadském producentovi základních kovů Teck Resources, 11% podíl ve státní energetické společnosti v Kazachstánu a vzápětí poté 45% v ruské Nobel Oil Group.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments