Horké téma: Čína XXIV – Spory o jüan a písečné bouře




Dohoda s Čínou se nekoná. Google je téměř rozhodnutý odejít ze země 13. 3. 2010

ekonomika.ihned.cz

 

Americká společnost Google téměř jistě uzavře svůj čínský internetový vyhledávač poté, co se rozhovory s Čínou ohledně cenzury dostaly do slepé uličky. Uvedl to alespoň list Financial Times s odvoláním na zdroj obeznámený s úvahami firmy.

 

Google již údajně připravil podrobné plány pro uzavření čínského vyhledávače. Pravděpodobnost tohoto uzavření je nyní podle listu "99,9 procenta".

 

 

Čínskou prefekturu Hotan zahalila mohutná písečná bouře 13. 3. 2010

ct24.cz

 

… Písečnou bouři s sebou přinesla vichřice, která v pátek odpoledne udeřila na západ Číny. Prefektura Hotan v provincii Sin-ťiang se tak ponořila do oranžové tmy. Místní lidé se proto připravují, že podobných kalamit je letos čeká několik.

 

… Na svědomí ji má poušť Araxan ve Vnitřním Mongolsku, kde byla nejsušší zima za posledních dvacet let. Velkých písečných bouří se tedy letos očekává víc než v jiných letech.

 

 

Čínska vláda bude možno musieť zachraňovať svoje banky 13. 3. 2010

dnes.atlas.sk

 

Čínska vláda bude možno nútená poskytnúť masívnu finančnú pomoc svojim bankám, ktoré v rámci bezprecedentného balíčka stimulov poskytli úvery miestnym samosprávam na investície do vládnych projektov a na podporu ekonomického rastu.

 

Pri najhoršom možnom scenári by hodnota tzv. zlyhaných úverov mohla dosiahnuť až 2,4 bilióna jüanov (255,45 miliardy eur).

 

Čínske banky koncom decembra registrovali zlyhané, teda nesplácané úvery vo výške 497 miliárd jüanov…

 

Problémom tiež je, že čínske banky poskytovali úvery na základe vládnych záruk, a nie na základe kvality projektov. Podľa niektorých analytikov hrozí, že v roku 2011 až 20 percent týchto investícií "zlyhá".

 

 

Čína: USA porušily naši svrchovanost, vztahy se zhoršily 14. 3. 2010

zpravy.tiscali.cz

 

Čínský premiér Wen Ťia-pao v neděli v Pekingu obvinil USA, že prodejem zbraní Tchaj-wanu a setkáním Baracka Obamy s dalajlamou "porušily čínskou svrchovanost".

 

O vztazích Číny s Tchaj-wanem ale premiér hovořil spíše smířlivě. Prohlásil, že "spor mezi bratry nemůže ignorovat krevní pouto"…

 

Čínský premiér se v odpovědi na dotazy novinářů vrátil i k diplomatickému incidentu na loňském summitu o klimatických změnách v Kodani. Wen Ťia-pao tam byl kritizován za neúčast na schůzce světových vůdců, které se zúčastnil i Barack Obama. Wen prohlásil, že o schůzce nebyl formálně informován a nedostal ani pozvání. Záležitost označil za "dosud nevysvětlenou záhadu".

 

Tisková konference následovala po skončení pravidelného výročního zasedání čínského parlamentu…

 

Čína se vyhnula důsledkům globální finanční krize jen díky masivním úvěrům a vládním stimulům v celkové výši kolem 1,4 bilionu dolarů (téměř 26 bilionů korun). Přestože hospodářský růst se v posledním čtvrtletí loňského roku vrátil na 10,7 procenta, ekonomický výhled je podle čínských expertů nejistý.

 

 

Rusko trpí čínským komplexem 15. 3. 2010

blisty.cz

 

Ještě za sovětských časů Rusko ve vztazích s Čínou vystupovalo coby starší bratr. Když Mao začínal "Velký skok", rozhodl se svou zemi modernizovat podle sovětského vzoru. Ruští inženýři stavěli v Číně továrny, čínští rolníci měli za úkol vytavit co nejvíce oceli a železa, protože předsedu fascinovaly úspěchy sovětského těžkého průmyslu. Maem nařízený program modernizace, jak známo, skončil velkou katastrofou, hlady zemřely možná i desítky milionů Číňanů.

 

"O úspěchu čínské modernizace rozhodl efektivní model řízení – odpovědný vlastnímu národu a schopný dosáhnout stejných výsledků jako systémy demokratické, bez použití demokratických postupů," chválí Čínu ruský ekonom a ředitel Institutu problémů globalizace Michail Dělagin v článku ‚Čínská cesta pro Rusko: Neostalinismus‘.

 

Z těchto ruských připomínek zaznívá obdiv k čínské "třetí cestě". Číňané ukazují, že lze dosáhnout hospodářského úspěchu bez zaplacení ceny v podobě politické liberalizace, což je velmi atraktivní pro ruské stoupence "suverénní demokracie" přesvědčené, že by Rusko nemělo bezhlavě kopírovat západní vzory…

 

V Číně stát podnikání pomáhá, v Rusku se rozvíjí jen ten, kdo se před vládou skrývá. Čínské úřady myslí na zbohatnutí státu. Ruští představitelé myslí pouze na vlastní obohacení"…

 

"Možná je to málo vlastenecké," přiznává se mi Latynina, "ale myslím, že Rusům ze Sibiře by se nevedlo hůře, pokud by tyto oblasti přešly pod čínskou správu…

 

 

Čína kupuje půlku argentinské ropné společnosti 15. 3. 2010

novinky.cz

 

Čína opět výrazně rozšiřuje své obchodní aktivity. Za 3,1 miliardy dolarů koupí China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) polovinu argentinské skupiny Bridas Corporation. Ta se zaměřuje na těžbu ropy a plynu.

 

Podle BBC Bridas těží kromě Argentiny také v Bolívii a Chile, přičemž disponuje zásobami ropy o objemu 636 miliónů barelů…

 

Skupina Bridas krom jiného drží 40procentní podíl v Pan American Energy, jejíž zbytek vlastní britská energetická skupina BP.

 

 

Státy jihovýchodní Asie zbrojí ostošest, riziko roste 15. 5. 2010

novinky.cz

 

Vlády zemí jihovýchodní Asie radikálně navyšují nákupy zbraní…

 

Dokument uvádí, že dovoz zbraní do Indonésie v letech 2005 až 2009 poskočil o 84 procent, do Singapuru o 146 procent a do Malajsie o 722 procent v porovnání s předchozími pěti lety…

 

Čínská vláda před deseti lety utratila za zbrojní dodávky necelých deset miliard dolarů (přes 180 miliard korun), zatímco dnes je to osminásobek…

 

V průměru v letech 2005 až 2009 narostl globální obchod se zbraněmi oproti předchozím pěti letům o 22 procent…

 

 

Světové ekonomice podle Číny hrozí další pokles 15. 3. 2010

penize.tiscali.cz

 

Světová ekonomika by navzdory mírnému oživení mohla opět klesnout kvůli přetrvávající vysoké nezaměstnanosti, rizikům ve finančním systému a nestabilitě měnových kurzů a cen komodit.

 

Uvedl to čínský premiér Wen Ťia-pao po výroční schůzi čínského parlamentu. Odmítl rovněž kritiku, že Čína uměle udržuje nízký kurz domácí měny, aby podpořila svůj export. Udržování stabilního kurzu čínského jüanu podle premiéra výrazně přispělo k oživení světové ekonomiky. Nadále však podle něj hrozí, že nastane "druhé dno recese". Wen rovněž upozornil, že mnohé čínské podniky jsou stále závislé na vládních stimulačních opatřeních.

 

Premiér sice přislíbil reformu měnové regulace, ale nenaznačil, v jakém časovém horizontu by se měla uskutečnit. "Nemyslím si, že jüan je podhodnocený," řekl Wen. "Stavíme se proti všem zemím, které se zapojují do vzájemného ukazování prstem či přijímání opatření s cílem přimět jiné země zhodnotit jejich měny," dodal.

Zdrojový článek zde.

 

 

Krugman: Čínská manipulace s měnou připravuje rozvinuté ekonomiky o 1,5 % HDP

15. 3. 2010

patria.cz

 

Paul Krugman uvedl, že Čína manipuluje se svou měnou způsobem, který doposud nebyl zaznamenán… problém není tak velký, protože „nám Čína posílá levné peníze a levné zboží“; koloval dokonce vtip o tom, že „Čína nám posílá otrávené jídlo a my jim prodáváme podvodné cenné papíry“.

 

… „Pokud by Čína přestala nakupovat americké dluhopisy, krátkodobé sazby by to nezvedlo; čínské nákupy dluhopisů s delší dobou splatnosti již stejně poklesly a žádný větší vliv na výnosy to nemělo. Pokud by s nákupy přestali, dělali by pro nás vlastně kvantitativní uvolňování, i když pro mnohé je těžké to pochopit. Je to stejné, jako když Izrael zabránil prudkému poklesu ekonomiky nákupem zahraničních měn a následným oslabením vlastní měny.“

 

Přebytek Číny dosahuje velikosti přibližně 1 % HDP zemí, které jsou nyní v pasti likvidity…

 

 

Zákonodárci v USA chtějí, aby vláda zasáhla proti kurzu jüanu 15. 3. 2010

patria.cz

 

Skupina 130 amerických zákonodárců z řad republikánů i demokratů dnes vyzvala administrativu prezidenta Baracka Obamy, aby okamžitě zasáhla proti čínským manipulacím s měnou. Podle nich uměle podhodnocený čínský jüan poškozuje americké podnikatele a mohl by prodloužit hospodářskou krizi, s níž se USA potýkají, uvedla agentura Reuters.

 

Kongresmani také požadují, aby Obamova vláda oficiálně označila Čínu za manipulátora s měnovým kurzem…

 

USA kritizují uměle podhodnocený kurz jüanu už dlouho, Peking ale jejich výtky odmítá…

 

 

Čína: Írán nás stále více znepokojuje 16. 3. 2010

zahranicni.eurozpravy.cz

 

Íránský jaderný program budí v Číně stále větší neklid, asijská velmoc však trvá na tom, že nepodpoří nové sankce vůči Íránu. V úterý to po jednání s britským ministrem zahraničí Davidem Millibandem prohlásil šéf čínské diplomacie Jang Ťie-čch‘, citovala ho agentura Rueters.

 

"Čína je stále více znepokojena současnou situací," uvedl Jang Ťie-čch‘.

 

"Jak jsem již řekl dříve, sankce nepředstavují řešení otázky jaderného programu v Íránu. Tento problém se musí řešit mírovým vyjednáváním," řekl Jang Ťie-čch‘.

 

 

Programátoři v Číně vyvinuli nový software proti cenzuře 16. 3. 2010

velkaepocha.sk

 

…Produkt byl pro veřejnost vypuštěn na blogu 10. března. Podle technické dokumentace software umožňuje uživatelům lehce obejít GFW a přímo navštívit zablokované webové stránky jako např. Youtube nebo Twitter.

 

Odborník na počítačové sítě, Dong Xiaoxing (Tung Siao-sing), uvedl pro Radio Free Asia, že Xi Xiang využívá RST pakety, které GFW ignoruje.

 

Guo Weidong, známý blogger, napsal: „Když uživatelé na internetu zjistí, že informace, které dostávají, jsou filtrované a pozměněné, začnou pátrat po pravdě. GFW nikdy nemůže zablokovat touhu najít pravdu, svobodné myšlení a svobodu projevu."

 

 

Čína na vrcholu, Evropa neví…trhy pohledem technického analytika 16. 3. 2010

ipoint.financninoviny.cz

 

Asijské akcie se vyvíjely negativně. Japonský jen posílil vůči 15 z 16 hlavních světových měn. Čínský ministr obchodu řekl, že kritika měnové politiky Číny ze strany USA je bezdůvodná a pouze odráží obavy z čínského obchodního přebytku vůči tempu ekonomické obnovy USA. Licence společnosti Google Inc. pro čínský trh patrně tento měsíc vyprší. Společnost je v procesu stahování se z čínského trhu…

 

 

USA v lednu utrpěly čistý odliv kapitálu, prodávala i Čína 16. 3. 2010

penize.tiscali.cz

 

Spojené státy v lednu utrpěly čistý odliv kapitálu a nejvíce se amerických aktiv zbavovaly zahraniční centrální banky. Ty spolu s dalšími velkými investory v čistém vyjádření prodaly cenné papíry v rekordním objemu 34,1 miliardy dolarů…

 

…Největším zahraničním věřitelem nadále zůstává Čína, která v lednu držela dluhopisy americké vlády v objemu 889 miliard dolarů (asi 16,5 bilionu Kč). Je to ale pokles proti částce 894,8 miliardy USD, kterou měla Čína v amerických papírech v prosinci 2009. Druhým největším věřitelem Spojených států je Japonsko s podílem 765,4 miliardy dolarů (asi 14,2 bilionu Kč). O měsíc dříve Japonci drželi papíry za 765,7 miliardy dolarů.

 

 

Obchodní přebytek Číny vůči USA je nesprávně vykládán 16. 3. 2010

chinadaily.com.cn

 

Spojené státy často využívají velký obchodní přebytek Číny k dohadům, proč by Číně měly umožňovat její růst. Přesto většina amerických činitelů ignoruje velmi důležitou skutečnost, že většina čínského vývozu do USA se vyrábí v Američany financovaných společnostech a obrovské zisky putují zpět do amerických kapes.

 

Čínský přebytek zahraniční společnosti využívají

 

Čínský premiér Wen Jiabao na nedělní tiskové konferenci uvedl, že polovina čínského vývozu přichází ke zpracování z obchodu, pokud byly dovezené komponenty shromážděné v továrnách v Číně, a 60 procent bylo financováno zahraničními společnostmi nebo společnými podniky se zahraničními partnery. "Proto by omezení obchodu s Čínou způsobilo potíže podnikům své vlastní země," řekl.


Podle statistických údajů ministerstva obchodu bylo 55,9 procent čínského exportu v loňském roce produkováno zahraničními firmami. Poměry byly 83 procent a 75 procent, respektive pro high-tech výrobky a elektronických výrobky. Více než 90 procent z high-tech výrobků bylo do USA vyvezeno ze strany zahraničních podniků.

 

Velký přebytek, malý zisk

 

Výzkumníci z University of California v Irvine provedli případové studie pro Apple iPod, aby přezkoumali, které země zachytávají největší ekonomické hodnoty z produkce iPodu. Závěr ukázal, že pouze čtyři dolary byly utraceny v Číně, ale převážná část u návrhářů, prodejců a dodavatelů komponentů.

 

Zdá se to nespravedlivé proto, že plnou cenu iPodu, tj. zhruba 300 dolarů, namísto čtyř dolarů, počítají jako součást čínského exportu do USA.

 

"Čínská levná pracovní síla pomáhá zahraničním společnostem snížit mzdové náklady a zvýšit své zisky. Paradoxem je, že rostoucí zisky jdou do kapes zahraničních šéfů a na Čínu padá vina za obchodní nerovnováhu," řekl Tan Yaling, odborník z China Institute for Financial Derivatives na Pekingské universitě.

 

Kontrola Hi-tech vývozu

 

Premiér Wen řekl, že obchodní nerovnováha mezi zeměmi by byla mnohem menší, kdyby USA schválily více high-tech exportu do Číny.

 

Americká vláda zavedla nové předpisy o kontrole vývozu v roce 2007, kterými zablokovala vývoz 20 kategorií výrobků do Číny, včetně leteckých motorů, speciálních olejů, laserů a leteckých zařízení.

Statistika ukázala, že v roce 2001 pocházelo z USA 18,3  procent Hi-tech dovozu do Číny. V roce 2008 číslo kleslo na osm procent, což částečně odráží tvrdou americkou kontrolu vývozu do Číny.

"Na jedné straně Spojené státy žádají Peking, aby snížil svůj obchodní přebytek. Na druhou stranu, odmítají prodat high-tech zboží do Číny. O co jim jde?"

 

"Pevně doufám, že Evropská unie a Spojené státy uznávají status čínské tržní ekonomiky a zruší omezení vývozu high-tech zboží do Číny, protože tím přispějí ke zvýšení obchodní bilance ve světě," řekl Wen neděli.

 

 

Miliband se toho v Číně o pohřešovaném disidentovi moc nedověděl 16. 3. 2010

ct24.cz

 

V Číně se už rok pohřešuje známý právník a disident Kao Č‘-šeng. Jeho případ vytáhl na světlo britský ministr zahraničí David Miliband, který je do středy na návštěvě Pekingu. Čínské ministerstvo zahraničí mu ale bez dalších podrobností pouze sdělilo, že Kao byl odsouzen za podrývání státní moci a že "v souladu s čínským právním systémem byla jeho práva zajištěna"…

 

Britský ministr přijel přesvědčovat Peking, aby podpořil v Radě bezpečnosti OSN nové, přísnější protiíránské sankce…

 

Po jednání s Milibandem čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch‘ prohlásil, že Čína je více znepokojena mezinárodními spory kolem íránského jaderného programu, nadále však pochybuje o tom, že lze tuto otázku vyřešit prostřednictvím sankcí. Peking podle něj nadále upřednostňuje diplomatické řešení.

 

 

Čína nepřestane manipulovat s kurzem měny, nátlak USA odmítla 16. 3. 2010

novinky.cz

 

Čína odmítla požadavky Washingtonu na posílení své měny a dala najevo, že hodlá minimálně v letošním roce ještě udržovat její kurz stabilní…

 

Peking a Washington od vypuknutí finanční krize, kdy Čína zafixovala kurz své měny k dolaru, si posílají stále ostřejší vzkazy…

 

Mluvčí odmítl tvrzení, že vysoký čínský přebytek s USA je důsledkem slabého kurzu jüanu. "Obchodní přebytek není způsoben kurzem čínské měny. Přebytek je důsledkem fenoménu globalizace a bude nějakou dobu trvat," řekl Jao…

 

 

Tichá válka o nástupce dalajlamy může do tibetských ulic přinést krveprolití 17. 3. 2010

zpravy.idnes.cz

 

…Dalajlama bude jednou muset odejít a Čína chce mít ve výběru jeho nástupce poslední slovo…Současný čtrnáctý dalajlama udělal od svého útěku do Indie roce 1959 pro Tibet obrovský kus práce…Jenže čtyřiasedmdesátiletý dalajlama trpí zdravotními problémy a sám se zmiňuje o možném nástupci…"Je jisté, že se po odchodu někoho tak charizmatického a populárního jako je dalajlama, o Tibetu bude hovořit méně," věští Tenzin Tethong…

 

Naposledy minulý týden nový guvernér Tibetského autonomního regionu Padma Čoling prohlásil, že Čína bude mít při výběru nového dalajlamy poslední slovo… Chlapec, na kterého ukázal dalajlama, záhadně zmizel i s celou rodinou a Peking v zápětí vybral jiného chlapce, který teď nově zasedá i v orgánech všemocné strany…

 

"Myslíme, že se Čína pokusí jmenovat svého dalajlamu, jak to udělala s pančenlamou," říká Jigme v tibetském regionu Tongren. "Pokud se to stane, budeme protestovat," říká a jeho zaťatá pěst v tu chvíli vystřelí nad hlavu.

 

"Lidé budou velmi nespokojení. Toto je náboženské rozhodnutí. Neměli by ho dělat politici," upozornil mnich na možné násilí ve městech po celém Tibetu. "Dalajlamovi vybranému vládou nebudeme věřit," říká Tibeťan, který se představil jako Jokhar.

 

…Jeho Svatost tak už zmínila, že institut dalajlamů může s jeho smrtí i úplně zaniknout.

 

 

Ekonomika Číny vzrastie tento rok o 9,5 percenta 17. 3. 2010

pluska.sk

 

Svetová banka upravila prognózu rastu čínskej ekonomiky na tento rok smerom nahor, z pôvodne odhadovaných 9 na 9,5 %, zároveň ale varovala, že Peking musí dostať pod kontrolu infláciu, ako aj rýchly rast cien na trhu nehnuteľností.

 

"Čína bude musieť v tomto roku v makroekonomickej oblasti prísnejšie postupovať, než tomu bolo v roku 2009," povedal ekonóm Svetovej banky Louis Kuijs…

 

Čínsky premiér Wen Ťia-pao v nedeľu minulý týždeň upozornil, že Peking bude musieť v nasledujúcom období sledovať najmä vývoj inflácie….

 

 

Číňané si stěžují na nekvalitní oblečení z Evropy 17. 3. 2010

tyden.cz

 

Inspekce v Čej-ťiangu na jihovýchodě země odhalily závažné problémy s výrobky několika západních návrhářů…šedesát procent zkoumaných oděvů bylo nekvalitně vyrobených. Mezi jmenovanými značkami byl Dolce & Gabbana, Trussardi, Hugo Boss, Paul & Shark, Versace a Hermes. Inspektoři tvrdí, že některé kusy oblečení pouštěly barvu, další ale měly také vysoké hladiny kyseliny či formaldehydu.

 

Oblečení „mohlo způsobit vyrážku, podráždění očí, alergie, problémy s dýcháním nebo dokonce rakovinu",  varoval China Daily.

 

Úřady v Čej-ťiangu neopomněly poukázat na to, že oblečení nebylo vyrobené v Číně, ale v Itálii, Francii, Maroku, Turecku, Vietnamu či Indii.

 

V Číně se nyní prodá víc luxusního zboží než ve Spojených státech…

 

 

Čína dá prednosť vlastným výrobkom, USA a EÚ protestujú 17. 3. 2010

pluska.sk

 

Únia aj USA chcú od Pekingu ubezpečenie, že zahraničné spoločnosti budú pri vládnych tendroch hodnotené rovnako ako čínske firmy.

 

Zákon je pritom podobný americkému zákonu známemu ako Buy American, v rámci ktorého USA uprednostňujú pri veľkých infraštruktúrnych projektoch domácich dodávateľov.

 

O takzvanom projekte Buy China chce rokovať aj predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso, ktorý 29. apríla navštívi Peking a stretne sa s predsedom vlády Wen Ťia-paom.

 

 

Čínským partnerům Googlu dochází trpělivost 17. 3. 2010

denik.cz

 

Čínským partnerům americké internetové společnosti Google začíná docházet trpělivost. Chtějí znát postoj firmy a vyžadují, aby se Google vyjádřil jasně, zda v Číně zůstane, nebo ne.

 

Pokud ne, pak hrozí, že budou po Googlu vyžadovat náhradu za ušlý zisk. Většinou jde o firmy, které prostřednictvím Googlu prodávají reklamní prostor, píše agentura Reuters.

 

Googlu zaslali dopis představitelé 27 společností, které jsou autorizovanými zástupci Googlu pro účely prodeje reklamy. V dopise údajně vyjadřují znepokojení nad postojem Googlu a upozorňují na to, že vyčkávací strategie trvá už příliš dlouho. To prý poškozuje jejich obchodní zájmy, znervózňuje zaměstnance a ohrožuje nemalé investice.

 

 

Čína trpí nejdelším suchem za posledních 100 let, pitná voda je vzácná 17. 3. 2010

en.rian.ru

 

Asi 20 milionů Číňanů bylo zasaženo nejdelším suchem za poslední 100 let, pitná voda v bytových domech byla zapnuta jen několik hodin denně…

 

V nejhůře zasažených oblastí v jižní Číny a západní provincie Yunnan, Guizhou, Sichuan a Qinghai. V provincii Yunnan, v blízkosti hranice Laosu a Vietnamu, obyvatelé neviděli žádné srážky po dobu pěti měsíců.

 

Výrobní zařízení,  používající velké množství vody byla uzavřena a odborníci se domnívají, že situace v regionu se bude jen zhoršovat, protože zemědělci se připravují na jarní výsadbu. Část z 870.000 kusu skotu také trpí nedostatkem pitné vody.

 

 

Väznení tibetskí exulanti v Nepále začali protestnú hladovku 17. 3. 2010

sme.sk

 

Dvadsaťtri tibetských exulantov, ktorých väznia v Nepále za protesty proti čínskej nadvláde v ich vlasti, začalo dnes protestnú hladovku za svoje okamžité prepustenie.

 

Úrady vyzvali políciu, aby protestujúcich väzňov monitorovala a zabezpečila im akútnu zdravotnícku pomoc, ak by sa výrazne zhoršilo ich zdravie.

 

…Súd nariadil ich 90-dňové vzatie do väzby na základe porušenia zákona o verejnej bezpečnosti…

 

 

Rogers: Bubliny jsou v USA a Číně 17. 3. 2010

tyden.cz

 

Legendární investor Jim Rogers tvrdí, že dvě největší bubliny na trzích jsou americké státní dluhopisy a čínské reality v městech a na pobřeží. Podle Rogerse navíc euro v dlouhodobém horizontu zanikne a do dvou let udeří další recese.

 

 

Čína opakovaně vyzývá k diplomatickému řešení íránské jaderné otázky 18. 3. 2010

news.xinhuanet.com

 

Čína ve čtvrtek zopakovala svoji výzvu k diplomatickému úsilí k vyřešení íránské jaderné otázky. Vyzývá všechny strany k posunu, směrem k dohodě o řešení vleklého problému.

 

"Mírové řešení diplomatickými prostředky je nejlepším způsobem a je v souladu se zájmy všech stran," řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Qin Gang na pravidelném brífinku.

"Čína je v úzkém kontaktu s příslušnými stranami a snaží se podporovat mírové jednání," řekl Qin.

"Myslím, že dveře ke kompromisu při jednání a dveře diplomacie nejsou uzavřeny," řekl.

 

 

Názory odjinud: Podhodnocená čínská měna dusí světovou ekonomiku, pláčí kongresmani. Jsou to jenom výmluvy, kontruje Čína 18. 3. 2010

e15.cz

 

Mezi USA a Čínou se rozhořel spor o čínskou měnovou politiku. Číňané drží svou ekonomiku v obrátkách prostřednictvím podhodnocené měny, což umožňuje obrovský vývoz levného čínského zboží. To podle dopisu 130 amerických kongresmanů ministru financí Geithnerovi dusí americkou ekonomiku. Roste tlak na čínskou vládu, aby svou měnovou politiku změnila. Zatím je marný.

 

 

Čína vyšle do USA ‚uklidňujícího‘ emisara, svou měnu však nezpevní 19. 3. 2010

byznys.lidovky.cz

 

Čína vyšle příští týden do Spojených států zvláštního emisara, který se bude snažit o zmírnění napětí ve sporech kolem kurzu čínské měny…

 

K jednáním o "čínsko-americké obchodní bilanci a obchodních sporech" přijede do Washingtonu ve dnech 24. až 26. března náměstek ministra obchodu Čong Šan.

 

Peking však nedal najevo, že by byl připraven odstoupit od slibu zachovávat stabilní kurz jüanu…

 

Spojené státy i další země dlouhodobě kritizují Peking, že udržuje kurz jüanu uměle podhodnocený…

 

Ministerstvo financí USA vydá 15. dubna klíčovou zprávu o směnných kurzech ve světě, která určí, zda Čína manipuluje kurzem…

 

Čínští představitelé ale požadavky Washingtonu na posílení své měny opakovaně odmítají…

 

 

Paul Krugman: Amerika má teď v hrsti Čínu 19. 3. 2010

hn.ihned.cz

 

Hospodářská politika Číny vyvolává stále větší napětí. Udržování podhodnoceného jüanu totiž významně brzdí globální hospodářské zotavení. Něco se musí stát…

 

 

Roach: USA musejí své problémy řešit, ne z nich vinit Čínu19. 3. 2010

patria.cz

 

Stephen Roach, ředitel společnosti Morgan Stanley Asia, pro Bloomberg TV uvedl, že „USA nemají čínský problém, jen se nechtějí podívat do zrcadla samy na sebe“. Skutečným problémem Spojených států jsou chybějící úspory…Pokud chceme řešit problém s Čínou, musíme dát hlavně do pořádku rozpočet a zvednout úspory, jiný způsob neexistuje,“ uvedl ekonom.

 

Paul Krugman před několika dny kritizoval čínskou měnovou politiku a uvedl, že pokud Čína nenechá posílit svou měnu, měly by USA „vzít do ruky baseballovou pálku“. Podle Roache je tento pohled naprosto mylný a „pálku je třeba vzít na Krugmana“…

 

„Čína se nachází ve fázi růstu, zatímco je otázkou, co se stane se Spojenými státy – zda si udrží svou sílu, kterou měly posledních 75 let…

 

 

Asijský tygr bude soudit zaměstnance Rio Tinto 19. 3. 2010

ct24.cz

 

Čtyři zaměstnanci nadnárodního těžebního gigantu Rio Tinto stanou příští týden před čínským soudem…Asijská velmoc jednoho Australana a tři Číňany loni zadržela kvůli podezření z krádeže obchodních tajemství a úplatkářství…

 

Čtveřice údajně podplácela manažery z čínských oceláren…podezření od Číňanů přišlo po tom, co firma zrušila plány na spojení s čínským rivalem Chinalco za desítky miliard dolarů…

 

…Mezi byznysmeny nejdřív zavládlo kvůli zhoršeným vztahům obou zemí znepokojení. Dramatický dopad na zahraniční investice v Číně ale nejspíš kauza mít nebude.

 

…Pro Austrálii je Čína největším obchodním partnerem. Předloni do asijského tygra vyvezla železnou rudu za 15 miliard dolarů…

 

 

Komodity: Čína předpokládá nižší výstup bavlny v letošním roce 19. 3. 2010

investujeme.cz

 

Největší světový importér bavlny Čína, by mohla letos zvednout nákupy až o 30% a přispět k růstu cen ve světě, uvedl zástupce Čínské akademie zemědělských věd… Dovozy bavlny do Číny tak letos může vyskočit z loňských 1,53 milionů tun na 2,0 miliony tun… Podle CHAAS může letos v Číně klesnout plocha osetá bavlnou o 4,9%. .. Farmáři z celé země snižují podíl ploch oseté bavlnou ve prospěch rýže a obilovin už od roku 2004, kdy čínská vláda započala subvencovat pěstitele rýže, pšenice a kukuřice…

 

 

Google definitívne odchádza z Číny 19. 3. 2010

pocitace.sme.sk

 

Google by podľa týchto informácií mal prestať fungovať na čínskom internete 10. apríla. Americký denník Financial Times už minulý týždeň s odvolaním sa na svoje zdroje napísal, že odchod Googlu z Číny je "na 99,9 percenta istý"…

 

 

Čína představila svoji první civilní helikoptéru 19. 3. 2010

novinky.cz

 

…Je schopna pojmout 27 pasažérů a její hlavní užití by mělo být při záchranných misích, například po zemětřeseních či jiných katastrofách.

 

Čína vlastní helikoptérou opět upozorňuje, že se chce věnovat leteckému průmyslu. Již před časem byl představen také dopravní letoun Comac C919. Ten se má stát konkurencí pro Boeing 737 a Airbus A320. Do prodeje by se měl dostat v roce 2016.

 

 

Peking zavalila mračna žlutého prachu 20. 3. 2010

ct24.cz

 

Čínské hlavní město Peking se do nového dne probudilo zasypané prachem. Celý sever země poslední týdny sužovala mohutná písečná bouře. Letos je prý zatím nejhorší…

 

Prach pochází z pouští, které se začaly vytvářet po zemědělské revoluci padesátých let. Ve snaze po co největších výnosech se země zbavovala veškerého porostu…sever Číny zažívá nejméně dvacet písečných bouří každý rok.

 

 

Čína varuje Spojené státy před uvalením obchodních sankcí 21. 3. 2010

rozhlas.cz

 

Čína a Spojené státy pokračují v měnové bitvě. Washington je nespokojený s uměle udržovaným kurzem jüanu a američtí zákonodárci požadují, aby jejich vláda označila komunistickou Čínu za měnového manipulátora…

 

Čína k případnému kroku Spojených států nezůstane slepá, prohlásil na uzavřeném ekonomickém fóru v Pekingu ministr obchodu Čchen Te-ming…

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments