Jak se Bush s Blairem tajně spikli, aby odstavili Browna




Srpen 28, 2010

http://www.randomhouse.com.au/Images/News/TONY%20BLAIR%20THE%20JOURNEY%20(2).jpg Z dobře informovaných zdrojů prosáklo, že se Tony Blair pokusil prodloužit své setrvání ve funkci předsedy vlády poté, co byl varován, že vláda George W. Bushe má „vážné pochybnosti“ o tom, zda je Gordon Brown tou vhodnou osobu, která by ho měla nahradit v premiérském křesle. Varování Bílého domu, která byla znovu zopakována dalšími čelnými představiteli ve Spojených státech, hrála klíčovou roli při snaze Blaira udržet se u moci minimálně do roku 2008 a nastrčit jako svého zástupce Davida Milibanda, sdělil týdeník The Sunday Telegraph.

Blair svoji pletichu, která ho měla udržet déle v křesle, zosnoval poté, co mu bylo řečeno, že president Bush i lidé kolem něj by měli „velké potíže“ spolupracovat s Brownem. Američtí čelní představitelé začali bít na poplach po setkání pana Browna a Condoleezzy Riceové, Bushovy ministryně zahraničních věcí, při němž jí Brown „udělal kázání“ ohledně americké politiky ve věci rozvojové pomoci a Afriky. Naše zdroje nám sdělily, že Riceová po tomto nepříjemném setkání oznámila své obavy Bílému domu, a ten se obrátil pro změnu na Blaira. Blair po převzetí tohoto varování naznačil svůj záměr zůstat v č. 10 nejméně do roku 2008, roku voleb v USA a zvolení nástupce George W. Bushe.

Byl nicméně nucen opustit tento plán po „převratu“ vedeném Brownovými příznivci. Brown se nakonec stal premiérem v červnu 2007 a sleduje zahraniční politiku, která je daleko více nezávislá na Americe, než byla ta Blaiova. „Ujednání“ mezi Bushem a Tony Blairem bylo odhaleno dobře informovaným zdrojem Sunday Telegraphu ve vládních kruzích.  Bývalý premiérův mluvčí však včera večer popřel, že by byla odeslána taková „zpráva“. Tento blíže neurčený zdroj nám řekl: „Toto je definitivní odpověď na otázku, proč se Tony Blair tak usilovně snažil setrvat ve funkci: Američané nebyli vůbec nadšeni z očekávaného úspěchu Gordona Browna. A nepochybně si to nenechali pro sebe.“

Blair se vyslovuje ohledně řešení tohoto sledu událostí v jeho s napětím očekávaných memoárech „The Journey (Cesta)“, které budou zveřejněny tento týden. Ještě před jejich zveřejněním však Sunday Telegraph sestavil hlavní zápletku jeho posledních let u moci. Skutečnost, že Blair jednal pod vlivem varování ze strany Spojených států před jeho pravděpodobným nástupcem, konsternuje mnohé z těch v labouristické straně, kteří byli velmi nešťastní z Blairovy ochoty krýt záda Bushovi za všech okolností, a zvláště při rozhodnutí vést válku s Irákem v roce 2003. Po setkání s Riceovou byli Brownovi poradci přesvědčeni, že Blair začíná připravovat Milibanda, tehdejšího ministra životního prostředí, jako svého nástupce. Byli obzvláště rozzuřeni, když Blair popsal Milibanda v rozhovoru jako „svého Wayna Rooneyho“. Blair však hrál také to, co Brownovi spojenci nyní vidí jako „dvojitou hru“, když varoval budoucího premiéra, že je třeba zaujmout jiný postoj vůči výše postaveným americkým politikům. Miliband, který prohrál se svým vyzyvatelem v souboji o nejvyšší post v roce 2007, bude tento týden stupňovat svou kampaň o předsednictví v Labouristické straně. Tisíci svých příznivců, kteří se zítra shromáždí v Londýně, řekne, že pod jeho vedením by se strana mohla změnit „v životaschopné hnutí za změny v celé společnosti“.

Blairova cesta do Ameriky v létě roku 2006 byla všeobecně považována za jeho labutí píseň v USA. Včetně setkání s Bushem ve Washingtonu. Po jeho návratu si však jeho spojenci všimli nového odhodlání zůstat v č. 10. Na konci léta poskytl známý rozhovor, v němž popřel jakýkoli plán opustit svůj úřad v dohledné době. Toto, a ještě jedna věc, která byla v labouristických kruzích vnímána jako „nepřijatelná“, totiž odmítnutí odsoudit Izrael za jeho útok na Libanon, vyvolalo převrat, který jej přinutil stanovit datum svého odchodu. Vysoce postavený zdroj v Labouristické straně řekl: „Poté, co se Condi Rice setkala s Gordonem, tak si poprvé stěžovala Bílému domu na jeho chování. V Č. 10 náhle začínají dostávat zprávy z Bílého domu, že existují vážné pochybnosti o tom, zda je Gordon žádoucím kandidátem na premiéra. Pochybnosti byly nejen v Bílém domě, ale byly i u dalších důležitých lidí v USA, průmyslových magnátů atp.“

Očekává se, že Blair využije své knihy k vášnivému zdůvodnění války s Irákem a vřelých vztahů s Bushem. Pravděpodobně také bude vysvětlovat své politování nad snahou urychlovat reformy veřejných služeb v Británii, a to často navzdory Brownově opozici.

I královská rodina čeká s velkým zájmem nejen na politická odhalení, ale i na to, co bývalý premiér píše o svém vztahu s královnou, princem Philipem, princem z Walesu a s nebožkou Dianou, princeznou z Walesu. The Sunday Telegraph před třemi lety zveřejnil, že královna podle svých přátel byla „podrážděna a frustrována“ odkazem Blairova desetiletí u moci. Panovnice byla „hluboce znepokojena“ mnohými koncepcemi New Labour, a to zejména, když viděla, jak nedostatečné je v Downing Street porozumění otázkám krajiny, na což byla upozorňována svými nejbližší důvěrníky. Královské zdroje nám o tomto víkendu sdělily, že královna a pan Blair měli vždycky dobrý pracovní vztah během svých týdenních soukromých audiencí, a že se k ní choval vždy „okouzlujícím“ způsobem.

* Tony Blair nebude ve středu v den zahájení prodeje knihy v Británii, výnosy z něj budou darovány Britské královské legii. Místo toho se zúčastní oficiální večeře v Bílém domě, pořádané Barackem Obamou, s řadou hostů, včetně izraelského premiéra Benjamina Netanjahu. Blair předem poskytl interview Andrewu Marrovi, které má být vysíláno ve středu na BBC.

Převzato z The Telegraph

Překlad: Aram

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments